ZAINSPIRUJ SIĘ
Ci z nas, którzy choć raz w swoim życiu przygotowywali CV, wiedzą doskonale, że zadanie to nie należy do najmniej skomplikowanych. Z pozoru wydaje się, że to przecież zwykły dokument, w którym musimy wypisać najistotniejsze z punktu widzenia pracodawcy informacje o nas samych. Jak się jednak okazuje, wykreowanie zgodnego z podstawowymi zasadami, a przede wszystkim przykuwającego uwagę CV jest prawdziwą sztuką.
Po co nam CV?
Przede wszystkim należy zacząć od tego, że jest to wymóg niemal każdego przedsiębiorcy, który chce zatrudnić nowych pracowników. Złożenie CV jest zazwyczaj konieczne zaraz obok listu motywacyjnego. Dokument pełni głównie funkcję informacyjną. Bardzo często na dane stanowisko aplikuje tak wiele osób, że rekruterzy muszą dokonać wstępnej selekcji.
Na rozmowę kwalifikacyjną zaprasza się kandydatów, których CV dostrzeżono i w pewnym stopniu doceniono. Pamiętajmy, że osoba przeglądająca nasze Curriculum Vitae poświęca mu zaledwie kilka sekund! To dlatego dokument musi być przygotowany jak najbardziej rzetelnie i wyróżniać się na tle pozostałych!
Jakie powinno być CV?
Dobre CV przyciąga uwagę, ale i posiada bardzo wysoką wartość merytoryczną. Nie można więc skupiać się wyłącznie na jego graficznym układzie, ale także zadbać o treść. A ta musi być pozbawiona błędów i jakichkolwiek niedomówień. Wszelkie wątpliwości już na wstępie mogą skazać nas bowiem na porażkę i odrzucenie naszej kandydatury. Pamiętajmy także, że przedkładając CV potencjalnemu pracodawcy, ręczymy własnym imieniem za to, że umieszczone w nim dane są zgodne z rzeczywistością, a każdą z informacji jesteśmy w stanie w jakikolwiek sposób potwierdzić.
CV – co musi się w nim znaleźć?
Prawidłowo sporządzone CV musi zawierać tylko najważniejsze informacje i to najlepiej te przydatne przy aplikowaniu na to konkretne stanowisko. Warto więc podchodzić do każdego dokumentu indywidualnie, biorąc pod uwagę to, do jakiej firmy on trafi. Każde CV powinno zawierać nasze dane podstawowe dane osobowe oraz kontaktowe. Ponadto, warto dołączyć świetnej jakości zdjęcie biznesowe. Dwie najważniejsze sekcje to z kolei te dotyczące wykształcenia oraz doświadczenie. Należy dodać, że ogólnie przyjętą praktyką jest stosowanie w CV układu chronologicznego, w takiej kolejności, że od góry umieszcza się najnowsze dane. W dokumencie nie może zabraknąć również informacji o posiadanych kwalifikacjach, ukończonych kursach czy też certyfikatach językowych. Pamiętajmy także o tym, aby wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Bez tego rekruterzy nie będą mogli się z nami skontaktować!
Jak korzystać z kreatora CV?
Obecne czasy dają nam spore możliwości techniczne jeśli chodzi o tworzenie CV. Sprawia to, że dokument mogą przygotować nawet osoby, które nie są biegłe w obsłudze komputera. Nie trzeba mieć także żadnych umiejętności graficznych. Wszystko dzięki specjalnemu kreatorowi, dzięki któremu przygotujemy CV w zaledwie kilka minut. Kreator CV jest narzędziem bardzo funkcjonalnym, a jego obsługa intuicyjna. Nie trzeba pobierać żadnego oprogramowania, lecz cały proces zajmujący chwilę odbywa się online.
Kreator CV – czy warto?
Rozwiązanie to daje sporo możliwości i pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale i pieniądze. Poza tym kreator CV oferuje mnóstwo gotowych szablonów, które są dostosowane do niemal wszystkich branż. Wystarczy wpisać dane, a system zrobi resztę za nas. Z całą pewnością warto przetestować ten mechanizm i samemu przekonać się o wysokiej jakości wygenerowanego dokumentu. Stworzenie CV jeszcze nigdy nie było tak proste, jak obecnie!
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: Pixabay.com