Czego szukasz

Czym jest VAT UE?

Prowadzenie własnej działalności w branży e-commerce na arenie międzynarodowej generuje sporo obowiązków podatkowych. Jednym z nich jest posiadanie numeru VAT UE, który dotyczy wewnątrzwspólnotowych transakcji handlowych. Chcesz dowiedzieć się, jak uzyskać VAT UE, kiedy to konieczne i jakie udogodnienia są z tym związane? Sprawdź poniższy artykuł, a dowiesz się wszystkiego na temat optymalizacji podatkowej biznesu e-commerce.

VAT UE - wszystko co musisz wiedzieć

VAT w Polsce a przepisy międzynarodowe – co warto wiedzieć?

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej transakcje handlowe na arenie międzynarodowej stały się o wiele łatwiejsze. Ujednolicenie przepisów spowodowało, że firmy mogą korzystać z licznych kanałów sprzedaży i jednocześnie optymalizować koszty podatkowe.

W przypadku zawierania transakcji handlowych wewnątrzwspólnotowych konieczne jest zrealizowanie procedury rejestracji VAT UE, czyli europejskiego numeru NIP przedsiębiorcy. Ten obowiązek musi dopełnić każda firma, która widnieje jako podatnik VAT realizujący transakcje handlowe na terenie Unii Europejskiej.

Każdy płatnik VAT w Polsce jest zobowiązany do tego, aby posługiwać się jednocześnie europejskim numerem NIP – oczywiście w przypadku zawierania transakcji na arenie międzynarodowej – wewnątrzwspólnotowej.

Przed zrealizowaniem sprzedaży trzeba złożyć formularz VAT-R do Urzędu Skarbowego – to wystarczy, aby otrzymać europejski numer podatkowy i legalnie prowadzić sprzedaż.

Kto płaci VAT za transakcje wewnątrzwspólnotowe?

Obowiązek podatkowy obejmuje każdego przedsiębiorcę, który realizuje transakcje na terenie Unii Europejskiej związane z dostawami lub nabywaniem usług oraz towarów. Warto mieć na uwadze, że podmioty gospodarcze, które nie są czynnymi płatnikami VAT, muszą dokonać rejestracji do europejskiego numeru podatkowego.

Jeśli wartość wewnątrzwspólnotowej transakcji przekracza kwotę 50 tys. złotych, oznacza to, że podatnik zostaje objęty obowiązkiem rejestracyjnym. Warto też wiedzieć, że podatek VAT UE jest rozliczany miesięcznie, a deklaracje podatkowe trzeba składać zawsze do 25. dnia każdego miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym.

W miesiącach, gdzie nie zostały zawarte żadne transakcje wewnątrzwspólnotowe, nie ma konieczności składania deklaracji podatkowej.

Jak zarejestrować VAT UE? Krok po kroku

Procedury rejestracyjne związane z VAT UE można zrealizować listownie, elektronicznie lub osobiście w urzędzie. Instrukcja krok po kroku, jak zarejestrować międzynarodowy numer podatnika VAT w Polsce przebiega następująco:

 1. Zgłoszenie chęci zarejestrowania działalności jako podatnika VAT UE.
 2. Uiszczenie opłaty skarbowej za pełnomocnictwo szczególne PPS-1 (opcjonalnie).
 3. Rejestracja podatnika przez urząd na podstawie danych z systemu VIES, który obejmuje przede wszystkim informacje o podatnikach VAT UE.

Rejestracja podatnika do VAT EU odbywa się od ręki, tuż po złożeniu niezbędnej dokumentacji. Warto jednak wiedzieć, że są sytuacje, w których Urząd Skarbowy odmówi rejestracji podatnika do VAT EU. To możliwe, jeśli:

 • podasz niepoprawne dane we wniosku,
 • Twoja firma nie istnieje pod podanymi danymi,
 • urząd nie będzie w stanie się z Tobą skontaktować,
 • nie stawisz się na wezwanie do urzędu,
 • wykorzystujesz działalność banków do przestępstw skarbowych.

To jednak skrajne sytuacje, do których dochodzi niezmiernie rzadko. Jeśli prowadzisz legalną działalność i zawierasz transakcje handlowe na arenie wewnątrzwspólnotowej, bez problemu zarejestrujesz się jako podatnik VAT UE. A może interesuje Cię więcej szczegółów o rejestracji VAT w Polsce? Dodatkowe informacje na ten temat znajdziesz na stronie: https://taxology.co/pl/blog/rejestracja-vat-w-polsce/.

Obowiązek rejestracji VAT w Polsce a zwolnienie podmiotowe

Już wiesz, jak zarejestrować VAT w Polsce, ale interesują Cię przepisy zwolnienia podmiotowego do kwoty transakcji 200 000 złotych rocznie? Tego typu przepisy niestety nie obejmują:

 • towarów objętych akcyzą,
 • nowych środków transportu,
 • terenów budowlanych,
 • części do samochodów i motocykli,
 • budynków i ich części,
 • towarów, gdzie umowy handlowe zawierane są na odległość.

Ze zwolnienia podmiotowego nie da się też skorzystać w przypadku świadczenia usług prawniczych, doradztwa rolnego, jubilerskich, a także factoringu. Zatem kto płaci VAT w Polsce? To przede wszystkim podmioty gospodarcze, które realizują następujące działania:

 • eksport towarów z terytorium Polski,
 • import towarów do Polski,
 • handel towarami na terytorium kraju,
 • świadczenie usług, gdzie miejscem opodatkowania jest Polska,
 • magazynowanie towarów,
 • wewnątrzwspólnotowy handel towarami i usługami.

VAT w Polsce obejmuje więc każdą firmę handlowo-usługową, która realizuje transakcje wskazane w Ustawie o podatku VAT.

Rejestracja podmiotu zagranicznego a VAT w Polsce – podsumowanie

Zagraniczne firmy, które chcą zarejestrować się jako podatnik VAT w Polsce w ramach wewnątrzwspólnotowych transakcji, muszą skompletować: dokument tożsamości, umowę spółki, wyciągi z rejestru handlowego, potwierdzenie rejestracji do VAT, a także potwierdzenie posiadania rachunku bankowego na firmę.

Podsumowując: poradnik jak zarejestrować VAT w Polsce nie jest skomplikowany. Praktycznie każdy przedsiębiorca powinien poradzić sobie samodzielnie z takimi procedurami – osobiście w urzędzie lub przez internet. Pamiętaj – jeśli prowadzisz firmę, najprawdopodobniej będziesz zobowiązany do rejestracji VAT UE lub alternatywnie VAT OSS, co znacznie ułatwia odprowadzenie należnego podatku.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie