ZAINSPIRUJ SIĘ
Jakie słuchawki wybrać? Jakie są ich podstawowe rodzaje i zastosowanie?
- Zofia Kowalska
- 28 stycznia 2022
- 4 MIN. CZYTANIA
Ruch na świeżym powietrzu, spacer w parku, jogging na miejskim skwerze, podróż pociągiem lub komunikacją miejską czy jazda na rowerze w towarzystwie ulubionych piosenek? Dzisiaj to nie problem. Rynek akcesoriów służących do odtwarzania i słuchania muzyki jest bogaty i różnorodny, iż każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Decydując się na konkretny model słuchawek warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.
Po pierwsze – słuchawki przewodowe lub bezprzewodowe
Jedną z podstawowych kwestii, na jaką trzeba zwrócić uwagę przy zakupie akcesoriów muzycznych jest sposób transmisji sygnału. W tym przypadku słuchawkidzielimy na przewodowe i bezprzewodowe.
Te pierwsze są nadal bardzo popularne i często wykorzystywane. Do ich niewątpliwych zalet należy dobra jakość dźwięku, mniejsza podatność na zakłócenia i dobra cena. I chociaż kabel na pewno ogranicza mobilność i ma skłonności do skręcania się, to wyjściem z tej sytuacji jest dopasowanie jego długości do konkretnego zastosowania (na przykład słuchawki do telewizora powinny być dłuższe od tych przeznaczonych do smartfona).
Natomiast modele bezprzewodowe (zazwyczaj łączące się z urządzeniem poprzez Bluetooth) są niewątpliwie bardziej komfortowe i wygodne w użytkowaniu – zwłaszcza wtedy, gdy są używane podczas uprawiania sportu. Dodatkowo coraz więcej producentów tworzy modele zaawansowane technicznie, które zapewniają coraz lepszą jakość dźwięku. Ich pewnym mankamentem jest nieco wyższa cena.
Natomiast rozwiązaniem trafiającym w różnorodne gusta są modele bezprzewodowe z możliwością podłączenia kabla. Taka opcja jest zazwyczaj dostępna w słuchawkach nausznych.
Po drugie – słuchawki nauszne lub douszne
Inną ważną kwestią przy wyborze słuchawek jest ich sposób noszenia. Tutaj wyróżnia się dwa podstawowe modele:
- nauszne, które przylegają do małżowiny usznej od strony zewnętrznej i są połączone ze sobą specjalnym pałąkiem,
- douszne (lub dokanałowe), które są umieszczane wewnątrz kanału słuchowego.
Pierwsze z wymienionych modeli gwarantują dobrą jakość dźwięku przy jednoczesnym mniejszym wpływie na słuch. I chociaż są mniej mobilne od tych dousznych, to można wybrać rozmiar i budowę pod indywidualne potrzeby.
Natomiast drugi z modeli świetnie sprawdzi się podczas podróży lub uprawiania sportu. Ten typ słuchawek ma niewielki rozmiar, jest dyskretny, mobilny i dosyć wytrzymały. Do wad natomiast należy zaliczyć słabszą jakość dźwięku i możliwość niekorzystnego wpływu na słuch.
Po trzecie – słuchawki zamknięte, otwarte lub półotwarte
Trzecim kryterium wyboru odpowiednich słuchawek powinna być ich budowa. Tutaj wśród najpopularniejszych modeli należy wymienić te zamknięte, otwarte lub półotwarte. Pierwsze z nich charakteryzują się szczelnym zamknięciem kanału słuchowego, dzięki czemu zupełnie nie słychać dźwięków z otoczenia. Dlatego też ten typ słuchawek sprawdzi się w podróży, w ruchu lub w zatłoczonych i hałaśliwych miejscach.
Drugi model słuchawek – otwarte – nie przylega szczelnie do ucha, co zapewnia dobrą wentylację. Z drugiej strony – nie zapewnia izolacji hałasów z zewnątrz i jednocześnie umożliwia otoczeniu słyszenie dźwięków dobiegających ze słuchawek. Z tego powodu jest to model, który sprawdzi się do użytku domowego, najlepiej w stosunkowo cichych pomieszczeniach.
A jeżeli chcemy połączyć wszystkie powyższe cechy? Rozwiązaniem jest model półotwarty, który gwarantuje zarówno wentylację, jak i izolację od dźwięków zewnętrznych. Ten rodzaj słuchawek należy do najdroższych, ale na pewno warto rozważyć jego zakup.
Bez względu na rodzaj konkretnych słuchawek warto też sprawdzić ich parametry – na przykład impedancja, pasmo przenoszenia, funkcja redukcji szumów, głośność, wodoodporność, waga czy długość kabla. To wszystko decyduje o jakości danego modelu. Jeżeli trudno jest się nam zdecydować na konkretny model to warto rozważyć zakup kilku sztuk, które będą miały różnorodne zastosowania.
Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.
Zdjęcie: Canva