ZAINSPIRUJ SIĘ
Jak odpocząć po pracy? Proste sposoby na uniknięcie pracoholizmu
- Ewa Doniec
- 15 listopada 2022
- 5 MIN. CZYTANIA
Jak odpocząć po pracy? Aktywnie czy na lenia?
W zawodach stają biegi, tenis ziemny i fitness kontra kocyk, herbatka i mizianie psiaka na plaży nad pobliską rzeką. Do której drużyny się dołączasz? A może raz to, raz to – w zależności od nastroju, stanu zdrowia, pogody? Nie dywagujemy, jaka jest najlepsza forma wypoczynku – aktywna czy wypełniona leniuchowaniem.
Dlaczego? Bo każda jest równie dobra, jeśli spełnia jeden warunek. Pod jej wpływem faktycznie relaksujesz się. Czujesz się lepiej. Ona pomaga Ci wypocząć. Twoje ciało odpoczywa, gdy spacerujesz, praktykujesz jogę, pijesz kawę z przyjaciółką. Kiedy szydełkujesz, fotografujesz, rysujesz.
Nie ma złych odpowiedzi na pytania: „jak odpocząć po pracy umysłowej?” oraz „jak odpocząć po pracy fizycznej?”. Liczysz się Ty i Twoje preferencje.
Dlaczego wypoczynek nie przynosi wytchnienia?
Co, jeśli ulubiona forma wypoczynku nie przynosi ukojenia Twoim zszarganym nerwom? Czy tak rzeczywiście się dzieje i dlaczego? Sekret tkwi w głowie. Twojej głowie.
Trudno jest zrelaksować się prawdziwie, gdy wypoczywa tylko ciało, a umysł pracuje na najwyższych obrotach. Jeśli w trakcie czynności, która ma za zadanie Cię relaksować, myślisz o pracy (targety, rentowność, rekrutacja pracowników), Twój umysł pracuje stale na najwyższych obrotach. Myślisz o obarczających Cię obowiązkach. Efekt? Nie odpoczywasz naprawdę. Nawet ulubiona forma wypoczynku nie przynosi wytchnienia.
Nie rezygnuj w wypoczynku, myśląc, że on nic nie daje
Potrzebujesz odpoczynku od pracy. Potrzebujesz wypoczynku w życiu. Potrzebujesz regeneracji energii, którą zużywasz na wykonywanie obowiązków służbowych. Im bardziej przemęczona jesteś, tym łatwiej Twój organizm łapie choroby. Nie działasz wydajnie. Przewlekłe zmęczenie to poważna choroba, która może doprowadzić do chorób serca i układu krążenia, chorób neurologicznych, zaburzeń lękowych oraz depresji. Nie rezygnuj z wypoczynku, myśląc, że on nic nie daje.
Opanuj proste sposoby na uniknięcie pracoholizmu, które przedstawiamy dalej.
Jak odpocząć po pracy psychicznie?
Czy w trakcie odpoczynku, myślisz o tym, czego nie zdążyłaś dziś zrobić w biurze? Głowa nadal „siedzi” w papierach? A może nawet obwiniasz się: „ja tu sobie odpoczywam, a sterta spraw leży odłogiem”? Jak zaradzić ciągłemu myśleniu o pracy po pracy?
Jak odpocząć po pracy psychicznie? Wykorzystaj techniki relaksacyjne.
Techniki relaksacyjne poprawiają komfort psychiczny i pozwalają prawdziwie wypocząć
Jakie techniki relaksacyjne na stres odprężają po ciężkim dniu w pracy?
Relaksacja przez oddech – pomaga skupić się na oddechu i odgonić złe myśli. Dotlenia organizm. Wydajnie poprawia samopoczucie. Jak wykonać relaksację oddechową w domu? Usiądź wygodnie w fotelu. Wsłuchaj się w naturalny rytm oddechu. Pobądź ze sobą w ciszy. Praktykuj codziennie.
Usiądź komfortowo na macie ze skrzyżowanymi nogami. Wyprostuj kręgosłup. Weź głęboki oddech przez nos. Policz w myślach do trzech. Wstrzymaj oddech. Policz do trzech. Zrób wydech ustami, licząc do sześciu. Metoda oddechu 3-3-6 pomoże Ci maksymalnie dotlenić mózg.
Jak oddychać metodą box breathing? Weź wdech. Niech trwa około 4 sekund. Wstrzymaj oddech na 4 sekundy. Zrób wydech trwający 4 sekundy. Ponownie wstrzymaj oddech na 4 sekundy. Cykl powtórz minimum 5 razy. Oddychaj nosem i ćwicz głębokie oddychanie (robiąc wdech, wypełnij powietrzem brzuch i klatkę piersiową; robiąc wydech, pozwól, by powietrze najpierw opuściło Twoją klatkę piersiową, a potem brzuch).
Wizualizacje – świadome tworzenie obrazów w organizmie. Sposób na wyciszenie się oraz oderwanie od zmartwień. Im więcej zmysłów angażujesz, tym lepiej. Połącz wizualizację z treningiem oddechu. To dotleni Twój mózg i poprawi samopoczucie.
Trening Jakobsona – prosta i skuteczna metoda relaksacji, stosowana również w leczeniu zaburzeń snu. Jak wykonać trening Jakobsona? Zacznij napinać mięśnie ciała, rozpoczynając od dłoni. Po kilku sekundach rozpocznij ich powolne rozluźnianie. Przechodź do kolejnych partii ciała.
Proste sposoby na uniknięcie pracoholizmu – co pomaga w nauce odpoczywania?
Jak odpocząć po pracy w biurze? Jak odpocząć po pracy fizycznej? Trzy proste sposoby na uniknięcie pracoholizmu to:
Odpoczywaj na co dzień. Nie tylko w weekend. Rób przerwy w trakcie pracy. Wstań od biurka. Wyjdź na dwór. Popatrz na przyrodę. Jeśli tryb pracy Ci na to pozwala Ci, wypróbuj regenerację poprzez dwudziestominutowe drzemki. Nawet tak krótki sen polepsza samopoczucie i zwiększa produktywność.
Jak nauczyć się efektywnie odpoczywać? Czas, który przeznaczasz na relaks, niech oznacza ograniczenie dostępu do mediów społecznościowych, telefonu służbowego i poczty e-mail. Naucz się odpoczywać po pracy fizycznej – kluczowy jest ośmiogodzinny sen. Aby odciążać kręgosłup, śpij na boku. Zadbaj o dobór materaca do spania. Idź na basen, jogę, masaż – to
zregeneruje również Twoje mięśnie.
Jak odpocząć po pracy? Proste sposoby na uniknięcie pracoholizmu pomagają szybciej zregenerować się po ciężkim dniu. Niech napięte terminy usiądą obok, gdy Ty łapiesz oddech, by stawić im czoła. Wypróbuj technik relaksacji, które polecamy i podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami o ich efektach.
Przeczytaj także: Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Kilka sprawdzonych sposobów
Zdjęcie: Canva