Czego szukasz

Fajnie jest wymyślać historie – wywiad z Magdaleną Witkiewicz

19 września miała premierę nowa książka Magdaleny Witkiewicz „Nie ma jak u Mamy”. Jej książki to historie z życia wzięte, bo – pisarz powinien być przede wszystkim dobrym obserwatorem. Ja obserwuję i w ten sposób rodzą się moi bohaterowie – mówi Magdalena, opowiadając o tym jak powstają jej historie, kiedy najchętniej je tworzy i czego najbardziej nie lubi w procesie powstawania książki.

  • Agnieszka Kaczanowska - 26/09/2018
Magdalena Witkiewicz

Nawet nie pytam skąd inspiracja do książki, bo czytając czułam, że to historie z życia. Ale czy bohaterki mają swoje pierwowzory? Pytam, choć sama znam kilka 😉

Mają! Ale nic więcej nie powiem. Tajemnica zawodowa! Jednak jestem przekonana, że na świecie wiele jest takich kobiet. Myślę, że pisarz powinien być przede wszystkim dobrym obserwatorem. Ja obserwuję i w ten sposób rodzą się moi bohaterowie. Myślę, że każdy z nas zna matkę – karierowiczkę, matkę zagubioną w swoim życiu, matkę, która chce za dobrze… Z pewnością wszystkie kochamy swoje dzieci i chcemy dla nich jak najlepiej. Jednak chyba żadna z nas nie wie jak to jest „najlepiej”. Robimy to, co uważamy za słuszne. Ja czasem sobie myślę, że moja mama, moi rodzice zrobili dobrą robotę, wychowując mnie na taką osobę, jaką jestem.

Jak powstają Pani historie? Czy to długi proces?

To bardzo różnie. Najdłużej trwa rozmyślanie o książce. Chodzenie z jej bohaterami. Czasem nawet kilka lat! W tym samym czasie oczywiście powstają inne książki. Ale lubię poznać moich bohaterów i się z nimi zaprzyjaźnić. Tak, bym wiedziała, jak zachowają się w określonych sytuacjach. Dlatego to tak długo trwa. Dużo czytam na tematy poruszane w moich książkach, rozmawiam z wieloma ludźmi. Staram się, by wykreowane przeze mnie postaci były prawdziwe. I by ich losy do czegoś zmotywowały moje czytelniczki.

Ile czasu powstawała książka?

Od pierwszej litery do ostatniej – dość krótko. Ale tak jak mówiłam, trzeba było z bohaterkami pochodzić i przede wszystkim przypomnieć sobie wcześniejsze losy.

A, muszę zadać to pytanie, bo zawsze chciałam zapytać jak to jest „pisać książkę?

Fajnie jest wymyślać historie. Zastanawiać się, co by bohater zrobił w danej sytuacji, jak by się zachował. Bardzo lubię tworzyć ludzi w moich książkach. Takich prawdziwych, z ich zaletami i wadami. Jednak gdy już się wymyśli historię, trzeba usiąść i ją napisać. Literka po literce. I to już jest żmudna praca. Czasem przyrównuję ją do robótki na drutach, gdzie też musimy dziergać oczko po oczku, by był efekt. A potem redakcja, której szczerze nienawidzę. Uważam, że moja książka jest skończona i naprawdę nie lubię jej poprawiać dziesięć razy. 🙂

Czy wstaje Pani rano, kiedy wszyscy śpią? Czy raczej w nocy, a może wyłącznie w ciągu dnia? To Pani praca przecież.

Jestem sową. Wolę iść spać o czwartej rano, niż wstawać. Wiem, że może lepiej by było, gdybym wstawała rano, ale nie umiem. Zaczynam funkcjonować dopiero w okolicy południa. Oczywiście muszę wstawać wcześniej, by dzieci wyszykować do szkoły, potem siadam do komputera, ale ten czas poranny jest najmniej efektywny. Pracuję kiedy dzieci są w szkole i pracuję nocami, gdy już wszyscy pójdą spać. Uwielbiam pracować nocami!

A jak reaguje rodzina na kolejne „dzieci” w postaci książek?

Rodzina już się przyzwyczaiła. Traktuje wszystko zupełnie normalnie i prawie że nie zauważa kolejnych. Moje książki czyta zawsze mama i teść. Na nich mogę liczyć w tej kwestii.

Macierzyństwo, które Pani pokazuje pełne jest trudności z jakimi musimy się mierzyć, my matki. Czy to więcej kilogramów, czy trudności finansowe. Zależało Pani, abyśmy my Czytelniczki identyfikowały się z bohaterkami? Abyśmy czuły wielką bliskość?

Zawsze mi na tym zależy, ale przyznam, że nie myślałam o tym, pisząc tę książkę. Opisywałam te kobiety, które gdzieś tam chodzą ulicami, czasem blisko nas. Moje książki charakteryzują się właśnie tym, że są o zwyczajnych ludziach. Takich, jak czytelniczki. Dlatego są mi bliskie.

Przyznam, że były momenty kiedy miałam ochotę je po prostu przytulić!

Bo to taka utulająca książka jest! W sam raz na jesienne wieczory pod kocem!

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Agnieszka Kaczanowska

Zdjęcia: Anna Powałowska-Górska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów.  

Inspiracje na prezent gwiazdkowy dla chłopca

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas w roku, w którym spełniają się dziecięce marzenia. Wszystko za sprawą prezentów, które maluchy znajdują pod bogato udekorowanymi choinkami. Wybór odpowiedniej zabawki to gwarancja uśmiechu na twarzy Twojego synka, chrześniaka czy wnuka – długie godziny świetnej, a przy tym rozwijającej zabawy. Czym kierować się przy zakupie świątecznego podarunku? Jaki prezent dla chłopca sprawdzi się najlepiej? Oto garść sprawdzonych inspiracji, z których możesz skorzystać z okazji tegorocznych świąt!
  • Dominika Kamińska - 10/10/2018
chłopiec otwiera gwiazdkowy prezent

Auta dla fana motoryzacji

Choć do świąt jeszcze dużo czasu, przyjdzie pora, w której szukać będziesz odpowiedniego prezentu dla malucha. Rozglądając się za gwiazdkowym podarunkiem dla chłopca, możesz poczuć się naprawdę przytłoczony mnogością dostępnych opcji! Sklepowe półki niemalże uginają się od zabawek dedykowanych małym mężczyznom. Śpieszymy jednak z pomocą – gwarantowany sukces zapewnią Ci ponadczasowe zabawki.

Chłopcom zafascynowanym światem motoryzacji do gustu przypadną wszelkiego rodzaju pojazdy, dostępne w rozmaitych wariantach, które z łatwością dopasujesz do wieku dziecka. Wśród dostępnych zabawek znajdziesz takie kultowe pojazdy jak wywrotka, betoniarka, wóz strażacki czy samochód rajdowca.

Szczególnie estetyczne, wytrzymałe i bezpieczne są oferowane przez nas zabawki drewniane, dostępne jako pojedyncze pojazdy oraz większe zestawy. Idealnym urozmaiceniem pojazdów podarowanych jako prezent gwiazdkowy dla chłopca, będą też wszelkiego rodzaju garaże, zjeżdżalnie i tory wyścigowe, które zamienią każdą zabawę w niezapomnianą przygodę. Z takim wyposażeniem maluch z pewnością poczuje wiatr we włosach.

Dla młodego konstruktora

W małych chłopcach drzemią wielcy konstruktorzy. Potrzebę wznoszenia rozmaitych budowli pozwalają spełniać im różnego rodzaju klocki. Stąd też ogromna ich popularność, szczególnie klocków drewnianych, będących idealnym pomysłem na prezent dla chłopca. Te, jak żadne inne zabawki, dostarczają maluchom świetnej zabawy, zapewniając jednocześnie ich wszechstronny rozwój. Świetnie bowiem pobudzają wyobraźnię, ćwiczą koordynację wzrokową i kształtują zdolności manualne dziecka.

Różnobarwne klocki to także idealny sposób na naukę kolorów, kształtów, a nawet cyferek. Klocki mające być prezentem gwiazdkowym dla chłopca, warto dopasować do jego wieku. Młodszym dzieciom zalecane są większe klocki, pozwalające na stawianie prostych budowli. Starszym zaś do gustu przypadną wieloelementowe zestawy, umożliwiające konstruowanie skomplikowanych obiektów – zamków, labiryntów, wież i wielu, wielu innych, wymagających już nie lada wprawy.

Dla urodzonych majsterkowiczów

Piłowanie, skręcanie i przybijanie gwoździ to zajęcia zarezerwowane nie tylko dla dorosłych. Wcielanie się w role majsterkowiczów to jedno z ulubionych zadań małych chłopców. Ci, naśladując swoich tatusiów, stają się prawdziwymi „złotymi rączkami”. Pomagają im w tym specjalnie zaprojektowane zabawkowe narzędzia, przybierające najczęściej postać praktycznych skrzynek i walizek.

W wyposażeniu znajdą się tu takie elementy, jak choćby młotek, śrubokręt, wiertarka, imadło, kombinerki i wiele innych narzędzi, imitujących te pełnowymiarowe. Umożliwiają one chłopcom wykonywanie mniej i bardziej skomplikowanych prac w swoim pokoju-warsztacie. Dostępne w naszej ofercie zestawy narzędzi to idealny pomysł na rozwijający prezent dla chłopca, ćwiczący zdolności manualne i dający dziecku poczucie samodzielności.

Szukasz pomysłu na gwiazdkowy prezent dla chłopca? Więcej trafionych inspiracji znajdziesz w ofercie https://www.zielonezabawki.pl/zun_m_Na-prezent_Prezent-dla-chlopca-2125.html

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska

Co zrobić, by polubić domowe obowiązki?

Powrót z pracy do domu powinien być czasem relaksu. Każdy z nas by chciał od razu skupić się na odpoczynku i zbieraniu sił na kolejny dzień. Niestety, nikt za nas nie wypierze ubrań, nie wyczyści podłóg i nie umyje okien. Te obowiązki mogą się jednak okazać mniej czasochłonne, gdy wykorzysta się do ich wykonania odpowiednie narzędzia.
  • Alicja Zielińska - 09/10/2018

Wiele mówi się o tym, by pracować mniej i bardziej efektywnie. Sprzątaj z głową, a będziesz mogła dłużej cieszyć się czystością. Pomyśl tylko, jeśli sprzątanie będzie dawać odpowiednie efekty w krótkim czasie, to na pewno zaczniesz je trochę bardziej lubić. Prawda? Wystarczy, że zaopatrzysz się w kilka wysokiej jakości produktów. To nieprawda, że warto oszczędzać na akcesoriach do sprzątania. Tanie elementy szybko się psują, a ciągłe zastępowanie ich nowymi generuje większe koszty niż zakup porządnego mopa lub myjki do okien. Postaw zatem na produkty wysokiej jakości i rusz do dzieła!

Dobry plan to podstawa

Kto w Twoim domu sprząta i jak często? Jeśli sama wykonujesz wszelkie prace domowe to nic dziwnego, że masz ich serdecznie dość. Zaangażuj najbliższych w sprzątanie. To najprostszy sposób na to, by zyskać kilka wolnych chwil. Nawet wyrzucenie śmieci czy umycie naczyń przez kogoś innego sprawi, że powroty do domu staną się dla Ciebie przyjemniejsze.

Pamiętaj, że dzieci też powinny mieć obowiązki w domu. Chyba nie chcesz, by przyszła dziewczyna Twojego syna musiała wszystko za niego robić? Córki, które nie są w stanie same o siebie zadbać, za jakiś czas wypomną Ci, że nie nauczyłaś ich życia w czystości. Czujesz się przekonana?

Pomyśl zatem o uatrakcyjnieniu robienia porządków. Odpowiednie akcesoria na pewno zachęcą Twoją rodzinę do sprzątania. Znajdź dla nich odpowiednie miejsce w domu i powiedz, jak należy ich używać. Zapytaj domowników o to, co i kiedy mogą robić. Ustalcie wspólny grafik zadań i trzymajcie się go. Zadbaj o mobilizację najbliższych. Możesz na przykład po każdym sprawnie przeprowadzonym sprzątaniu zaproponować jakąś wspólną atrakcję. Kiedy ostatnio byliście razem w kinie lub na wycieczce? Pokaż bliskim, że odciążenie Cię pozytywnie wpływa na Twój nastrój i że masz więcej czasu i ochoty do wspólnych aktywności. To na pewno zadziała!

Mycie okien łatwiejsze niż kiedykolwiek

Jednym z najmniej lubianych obowiązków domowych jest mycie okien. Większość osób podejmuje się tego zadania podczas świątecznych przygotowań lub wizyty bardzo ważnych gości. Zniechęcają nas do tego powstające smugi i krótkotrwałość efektu czystości. Jak to zmienić? Zainwestuj w odpowiednie myjki. Te od Karchera są zasilane na baterie i idealnie odsysają wodę, dzięki temu w krótkim czasie osiągniesz efekt idealnie czystych okien.

Karcher oferuje trzy klasy myjek. Jaka będzie najlepsza dla Ciebie? Model WV 1 to myjka kompaktowa. Jest niewielka, dlatego korzystanie z niej to sama przyjemność. Posiada diodę LED, która zaświeceniem się przypomni Ci o doładowaniu baterii. Model WV 2 to myjka uniwersalna: ma wbudowany akumulator litowo-jonowy, dzięki czemu możesz nią wyczyścić duże powierzchnie bez przerw na ładowanie. Ma też wymienną ssawkę – szerszą i węższą, charakteryzuje ją specjalny kształt, pozwalający w kilka chwil opróżnić urządzenie. Jeśli szukasz większej myjki, to model WV 5 spełni twoje oczekiwania. Ma wyjmowany akumulator, możesz więc skorzystać z zapasowego i nie przerywać pracy. Ssawki tego modelu są tak zaprojektowane, że możesz regulować ich odległość od ramy okna.

1-2-3 i okno umyte!

Myjka do okien firmy Karcher to nie tylko czyste okna, ale i inne gładkie powierzchnie. Dzięki niej możesz sprawić, że wszelkiego rodzaju okna, lustra, płytki i szklane stoliki będą lśniły jak nigdy wcześniej. Na początek spryskaj szybę środkiem czyszczącym. Następnie rozetrzyj środek odpowiednią ścierką, np. padem z mikrofibry. Na koniec użyj elektronicznej myjki WV.

Z jej pomocą odsysasz wilgoć i brud z czyszczonej powierzchni. Gotowe! Twoje okna aż lśnią! Taki efekt utrzyma się dłużej niż w przypadku użycia tanich zamienników. Gwarantujemy, że już nigdy nie będziesz chciała wrócić do ściereczek, których używałaś wcześniej. Jeśli zakupisz zestaw z WV 2 Plus, otrzymasz funkcjonalny spryskiwacz i próbkę płynu. Model ten wyposażony jest w specjalne rzepy, które ułatwią Ci wymianę pada z mikrofibry. Wersja WV 5 umożliwia regulację szerokości padu, a więc świetnie nadaje się do mycia dużych okien i wąskich witraży. Chciałabyś zyskać więcej informacji na ten temat? W takim razie koniecznie wejdź tu: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/myjki-do-okien.html.

Materiał powstałe we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail