Czego szukasz

Dlaczego warto uczyć się całe życie?

Spontaniczna odpowiedź na to pytanie w mojej głowie zabrzmiała: „bo tak, bo dla mnie to jasne jak słońce i nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej”. Jak przedstawić zalety „lifelong learning” osobie, dla której nie jest to tak oczywiste?

kobieta uczy się przy biurku

To nieprawda, że „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Oczywiście, że Jan może się tego nauczyć! Tego i wszystkiego innego. Jeśli tylko zechce.

Lifelong learning

To nic innego jak, znane nam od dawna (choć nazwane mniej wdzięcznie), „kształcenie ustawiczne”. Nowy termin rozszerza nieco zakres nauki z podejścia wyłącznie zawodowego na bardziej holistyczne.

Uczyć i doszkalać można się we wszystkich dziedzinach, począwszy od: jak tworzyć szczęśliwy związek i szczęśliwą rodzinę, jak wychowywać dzieci, jak zarządzać sobą w czasie, jak efektywniej prowadzić dom, jak radzić sobie ze stresem, jak organizować i sprawniej realizować obowiązki, jak być bardziej asertywną.

Poza wymienionymi kompetencjami miękkimi możemy pracować nad wiedzą w obszarze kompetencji tzw. twardych, czyli nauką języków obcych, obsługą urządzeń i oprogramowania, grą na instrumentach itp.

Postaw na rozwój

Zwiększanie kompetencji to nic innego jak rozwój. To rozwój jest siłą napędową zmian i pozwala być na bieżąco z aktualnym stanem rzeczy, bo przecież „kto się nie rozwija, ten się cofa” (z czasem to powiedzenie staje się coraz trafniejsze).

Poszerzanie wiedzy i interesowanie się wieloma sprawami pozwala zachować otwarty umysł, dzięki czemu będziemy chętniej zadawać sobie nowe pytania i szukać na nie odpowiedzi.

Zupełnie inaczej patrzy się np. na rower (zaczynając od prostego przykładu), wiedząc jak on działa, prawda? Rozumienie procesów zachodzących dookoła nas, w naszym ciele, w przyrodzie, w technice może być naprawdę fascynujące! Świetnie widać to na przykładzie dzieci, one mają w sobie naturalną ciekawość świata i wracając do niej odkrywamy wiele spraw na nowo.

Często wraz z wiedzą przychodzi również większa akceptacja tego co się dzieje wokół nas, a także większe poczucie wartości i sprawczości. Nie chodzi tutaj o udowadnianie czegoś samej sobie, ale np. jeśli mogłam się nauczyć dwóch języków obcych, to dlaczego nie spróbować trzeciego?

Ponadto, nieustanne poszerzanie horyzontów sprawia, że możemy doświadczać tych samych rzeczy na różnych poziomach. Niektórzy powiedzą, że to kwestia dojrzałości lub życiowej mądrości – jednak czym one by były bez ciągłej nauki? Inaczej przecież przeżyjesz obecność w filharmonii jako laik, a inaczej będąc znawcą muzyki klasycznej.

Na szczęście wiedza z dziedzin, które nas interesują bardzo często sama „wchodzi do głowy” i nie musimy wkładać w to specjalnego wysiłku poza wyszukaniem wiarygodnych źródeł informacji.

Doskonalenie umiejętności

Nie można również zapomnieć, że solidna lista umiejętności znacznie podnosi naszą wartość na rynku pracy. Coraz częściej praktyczna znajomość danej dziedziny bywa cenniejsza od dyplomu. Aktualne kursy i szkolenia, a także poparte przykładami własne doświadczenia, podbijają naszą pozycję w rankingu kandydatek na dane stanowisko. Pokazują jednocześnie, że mamy konkretną wiedzę, ale również, że jesteśmy ambitne i nie boimy się wyzwań.

Bardzo często zgłębianie wiedzy w danej dziedzinie prowadzi do nawiązywania znajomości z kręgu osób o podobnych zainteresowaniach. Warto być członkiem takiej społeczności, która motywuje się nawzajem i dzieli się ciekawymi historiami czy nowinkami. Razem raźniej, dotyczy to również nauki.

Kształcenie ustawiczne

Kolejnym powodem niech będzie dbanie o sprawność intelektualną. Im częściej zachęcamy nasz mózg do wysiłku tym większa szansa, że dłużej będzie się on nam odwdzięczał dobrą pamięcią i zdolnością kojarzenia faktów. W czasach tak szybkiego postępu technologicznego, za kilkadziesiąt lat, mogą to być Twoje kluczowe zdolności.

Na szczęście możliwości zdobywania wiedzy, zarówno płatnej jak i bezpłatnej, jest teraz tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie (od Youtube po Uniwersytety Trzeciego Wieku). Wystarczą tylko chęci.

No i ostatnia kwestia – bycie uznaną za osobę oczytaną, która lubi się uczyć nowych rzeczy i robi to chętnie powoduje, że zyskujesz swego rodzaju prestiż wśród znajomych, którzy często zwracają się do takich osób o porady i sugestie. Łączysz wtedy przyjemne z podwójnie pożytecznym, bo ucząc się dla siebie, dbasz o swój rozwój i możesz pomóc też innym 🙂

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Spełniona żona i mama dwójki maluchów. Freelancerka z wieloma pasjami, ambitnymi celami i marzeniami. Największe z nich właśnie spełnia budując markę https://oszczedzamczas.pl/
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie