Czego szukasz

Jak regulować temperaturę w pokoju dziecka?

Jak każdy rodzic wie, niemowlęta nie są w stanie regulować własnej temperatury jak dorosły człowiek. Zamiast tego, są one podatne na przegrzanie w lecie lub przeziębienia w okresie zimowym. Wiedza, jak regulować temperaturę pokoju Twojego dziecka tak, że będzie ono spokojnie spać może czasem brzmieć jak nauka ścisła.

mały chłopiec śpi, obok niego leży budzik

Optymalna temperatura w pokoju dziecka

Optymalna temperatura sypialni dziecka wynosi od 16 do 20 stopni Celsjusza. Może wydawać się trochę chłodna, ale okazało się, że taka temperatura zapewnia bezpieczny i komfortowy sen dziecka. I choć kuszące jest owinięcie dziecka szczelnie w koc i kołdrę oraz podkręcić kaloryfery, chłodniejszy pokój jest o wiele bardziej korzystny.

Przede wszystkim ważne jest, by mieć jakiś termometr w pokoju dziecka, co ułatwia utrzymanie sypialni w idealnej temperaturze. Istnieje wiele dostępnych na rynku rozwiązań, które są wielofunkcyjne. Termometry mogą jednocześnie pracować jako lampki nocne i zmieniać kolor, by powiadomić Cię, czy pokój jest zbyt gorący, czy też jest w nim za zimno.

Ubieranie na cebulkę

Niemowlęta tracą większość swojego ciepła przez głowę, ze względu na to, że jest ona niewspółmiernie duża do reszty ciała. W ciągu dnia jest to łatwe do ogarnięcia, ale przykrywanie główki małych dzieci w nocy może doprowadzić do przegrzania. Zamiast tego ważne jest, aby ubrać je w wiele cienkich warstw, które będą zatrzymywać ciepło i chronić je przed zimnem.

Jeśli dziecko zaczyna odczuwać gorąco można po prostu usunąć jedną warstwę ubrań. Dobrym wskaźnikiem bez użycia termometru, że niemowlakowi jest zbyt ciepło jest fakt, że dziecko jest spocone. Usuń jedną warstwę ubrań i sprawdź po chwili czy dziecko ma ponownie dobrą temperaturę ciała.

Korzystanie z ogrzewania : czego nie robić

Inną opcją jest włączenie ogrzewania. Powinieneś tylko go delikatnie rozgrzać. Staraj się oprzeć się pokusie owinięcia dziecka w koc, ponieważ może to być niebezpieczne, jeśli np. zakryje sobie twarz. Zamiast tego można użyć śpiwora dla niemowląt lub używać grubszych warstw piżamki. Nigdy nie umieszczamy termofora lub koc elektrycznego w łóżeczku. Kończyny niemowlęcia zwykle są chłodne, zwłaszcza stopy i dłonie, więc dopóki one jak i głowa są ciepłe, wtedy nie musisz się martwić. Jeśli ręce i stopy wyglądają na przebarwione, wskazuje to, że Twoje dziecko jest przemarznięte.

Wietrzymy sypialnię dziecka

Być może najbardziej prostym rozwiązaniem gorącej sypialni jest otworzenie okna. To nie tylko umożliwi cyrkulację powietrza, ale schłodzi pokój i odświeży powietrze, którym oddychamy. Jednakże – chociaż wszyscy rodzice zaglądają do sypialni dziecka co kilka godzin – pogoda może się zmienić bardzo szybko. Z tego powodu, jeśli zamierzasz pozostawić otwarte okno, powinieneś również regularnie wchodzić i kontrolować sytuację.

Utrzymywanie chłodnych i świeżych wnętrz

Inną opcją do chłodzenia pomieszczenia jest klimatyzator lub wentylator, choć dziecko powinno zawsze spać z dala od nich, również z dala od okien, dla własnego bezpieczeństwa. W przypadku klimatyzacji może ona odświeżać i poprawiać jakość powietrza, o ile jest właściwie utrzymywana i czyszczona. Klimatyzator generuje jednostajny dźwięk, który często pomaga ułożyć dziecko do snu.

Materac dla dziecka

To na czym dziecko leży też ma znaczenie. Najlepsze są materace lateksowe (np. firmy materace koło), które charakteryzuje idealna cyrkulacja powietrza. Materac oddycha, dzięki licznym kanalikom. Taki materac da nam pewność, że dziecko nie spoci się, nie przegrzeje podczas spania.

Materiał powstał przy współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie