Czego szukasz

10 książek, które warto przeczytać jesienią

Zobacz listę książek, po które warto sięgnąć tej jesieni. Pewnie masz swoje ulubione książki, do których stale wracasz, albo odkryłaś ostatnio rewelacyjną powieść? A może coś Cię rozczarowało? Podziel się z nami koniecznie! Na długie jesienne wieczory przyda się trochę inspiracji 🙂

kobieta w jesiennym parku siedzi na ławce i czyta książkę

Lubisz czytać książki? Ja bardzo. 🙂 Dlatego, gdy tylko uda mi się znaleźć odrobinę czasu, to czytam. Jesień i jej długie wieczory szczególnie sprzyjają czytaniu, więc w najbliższym czasie każdemu zapalonemu czytelnikowi przyda się parę podpowiedzi.

Specjalnie dla Ciebie zrobiłyśmy listę książek, które ostatnio przeczytałyśmy. Może się okazać, że wiele z tych pozycji znasz, co z jednej strony bardzo mnie ucieszy, bo to oznacza, że zespół Mamo Pracuj jest na bieżąco, a z drugiej bardzo liczę na Ciebie, że podpowiesz nam, co warto przeczytać tej jesieni. 🙂

10 książek na jesień

1. „Pani Einstein” Marie Benedict – nie bez powodu na pierwszym miejscu naszej listy. Poruszyła każdą z nas, ale też każda z nas zobaczyła w tej historii coś innego. Bo dla kogoś może to być historia matki, która walczyła o możliwość pracy w czasach i świecie, który nie był jeszcze na to gotowy. A ktoś inny może podsumować książkę jednym zdaniem, że Einstein była kobietą, a Albert świnią.

2. „Słowik” Kristin Hannah – w kobietach jest moc, o której istnieniu same czasem nie wiedzą. Obraz wojny, jej zniszczeń i cierpienia pokazany z perspektywy kobiet. Tej, która czeka w domu na męża, aż wróci z frontu, na tym budując nadzieję, jak i tej, która sama postanawia walczyć.

3. „Dziewczyna, którą kochałeś” Jojo Moyes – obawiam się, że tę książkę już znasz, ale uważam, że bez cienia wątpliwości powinna znaleźć się na tej liście. Dlaczego? Bo to piękna historia o miłości, a miłości nigdy za dużo. I o życiu, w którym czasem nic nie idzie w zgodzie z żadnym planem.

4. „Rośliny nas ocalą” Miriam Borovich – z odrobinę innej półki, ale tę też trzeba zapełniać. Okazuje się, że 15 roślin jest w stanie położyć koncerny farmaceutyczne na łopatki. Rośliny, które leczą najpopularniejsze choroby, takie jak: alergie, nadciśnienie, stres, itp. Książka zawiera również dla pasjonatów parzenia ziółek dużo przepisów na napary, wywary itp.

5. „Fińskie dzieci uczą się najlepiej na świecie” Timothy D. Walker –  to książka napisana przez nauczyciela ze Stanów Zjednoczonych, który przeprowadził się do Finlandii i zatrudnił jako nauczyciel w fińskiej państwowej szkole. Tak bardzo zachwycił go tamtejszy system oświaty, że postanowił napisać o tym książkę.

6. „Machiavelli dla mam” Suzanne Evans – czyli jak sprytnie, z odrobiną umiejętnej manipulacji zaprowadzić porządek w naszym domowym „księstwie” :). To książka o tym, jak matka czwórki dzieci przeprowadza domowy eksperyment wprowadzając do swojej rodziny zasady opisane w „Księciu” Niccolò Machiavellego i jak to zadziałało.

7. „9 małżeńskich porad, a każda warta milion dolarów” Mark Gungor – czyli krótko, konkretnie i z lekką dozą humoru o sprawach oczywistych, które oczywiste wydają się być tylko z pozoru. W zabawny sposób autor zdradza czytelnikowi kilka wartych zapamiętania tajemnic, w jaki sposób wprowadzić trwałe i dobre zmiany w małżeństwie. A wszystko poparte 38 – letnim stażem autora w szczęśliwym małżeństwie.

8. „Wiedźmin. Ostatnie życzenie” Andrzej Sapkowski – znana i ponadczasowa pozycja dla miłośników fantastyki, ale tej z najwyższej półki. Znane bajki dla dzieci w nieco innym wydaniu. Myślę, że więcej nic dodawać nie trzeba.

9. „Shantaram” Gregory David Roberts – książka na naprawdę długie jesienne wieczory, obfitująca w wartką akcję i nietuzinkowych bohaterów. Jeśli uwielbiasz podróże, „Shantaram” właśnie w taką podróż Cię zabierze. W podróż egzotyczną, przyprawioną tak mocno zapadającymi w wyobraźnię obrazami, że poczujesz jakbyś trafiła prosto w serce Indii.

10. „Kobiety w kąpieli” Tie Ning – historia czterech kobiet napisana pięknym literackim językiem, który zmusza do uważnego czytania, a czasem zatrzymania się nad tekstem. To nie tylko historia związanych ze sobą emocjami i więzami krwi kobiet. To również bogate tło historyczne i fakty z życia Chińczyków. Chwilami trudno się pogodzić ze świadomością, jak wiele ten naród musiał w swoim życiu wycierpieć. To nie jest łatwa literatura, ale zmusza do refleksji i na długo zostaje w pamięci.

Bardzo dziękuję Joannie Gotfryd, Agnieszce Kaczanowskiej i Agnieszce Kumorek za cenny wkład. 🙂

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie