Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj.

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się.

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się.

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Przekonania, które hamują Twój rozwój

 • Natalia Gozdowska
 • 5 października 2020
 • 7 MIN. CZYTANIA

Przekonania, które hamują Twój rozwój

Każdy z nas ma inne doświadczenia i wspomnienia z przeszłości. W swoim życiu budowaliśmy różnego rodzaju relacje a nasza kariera zawodowa nie przebiegała tak samo. Łączy nas jednak to, że droga, którą przeszliśmy, w jakiś sposób ukształtowała naszą wizję rzeczywistości i kluczowe przekonania, które wpływają na nasze wybory i postrzeganie świata. Schematy ułatwiają nam podejmowanie decyzji, dają poczucie bezpieczeństwa. Warto jednak zwrócić uwagę na przekonania, które są dla nas szkodliwe, bo nie pozwalają rozwinąć skrzydeł, blokują naszą kreatywność, zabierają odwagę do podejmowania decyzji.

Treść kluczowych przekonań jest tak głęboko zakorzeniona w naszej psychice, że nie zawsze umiemy je od razu rozpoznać. Bywa, że w ogóle nie mamy świadomości ich istnienia. Myśli te stanowią dla nas prawdę o świecie i o nas samych. Pojawiają się automatycznie w trudnych sytuacjach.

Poniżej parę przykładów kluczowych przekonań, które mogą być Wam bliskie.

Przeczytaj także: Jak mieć więcej czasu dla siebie?

Dziewczynki są grzeczne, a chłopaki nie płaczą

Jak często słyszałyście w dzieciństwie zdanie „Bądź grzeczną dziewczynką”? Odrabiałyście prace domowe, dbałyście o ładne pismo i podkreślanie tematów lekcji. Czekałyście aż ktoś Was zauważy. Być może trudno Wam było upominać się o to, co dla Was ważne, bo „dama się nie złości”.

Jeśli takie przekonania zostały w Twoim dorosłym życiu – przyjrzyj się im. Jak wpływają one na Twoje wybory zawodowe? Na relacje ze współpracownikami, z szefem? Czy umiesz zadbać o swoje potrzeby i marzenia? Do czego dążysz? Czy wiesz, co oznacza dla Ciebie słowo sukces?

Czy nie, bo… nie wypada?

Dorośli mężczyźni, którzy wstydzili się jako chłopcy swoich łez, bo „musieli być twardzi”, często mają problem z wyrażaniem emocji, z mówieniem o swoich uczuciach. Schemat „chłopca łobuza” bywa krzywdzący, niesprawiedliwy i może generować dużo wewnętrznej złości. Warto szukać swojej wrażliwości i pielęgnować ją, nawet po latach, by zadbać o bliskość w relacjach z innymi ale przede wszystkim ze sobą.

Matka musi się poświęcać

Jak myślicie, musi? Nawet jak nie wyniosłyście takiego przekonania ze swojego rodzinnego domu to stereotypy skutecznie nas w nim utwierdzają. Jeśli macierzyństwo kojarzy Ci się z końcem wolności i milionem obowiązków, spróbuj przeformułować to przekonanie. Spójrz na siebie oczami sprzed lat i przypomnij sobie zasoby z przeszłości, które możesz przywołać teraz. Być może uda Ci się odnaleźć uczucie swobody, lekkości, które towarzyszyło Ci podczas samotnych spacerów po mieście? Wyjdź na kawę sama – bez powodu. Wyjedź na weekend. Znajdź czas dla dzieci na bycie razem bez pośpiechu, bez obowiązków. Odpuść. Obejrzyjcie razem bajkę w łóżku, nie planujcie wszystkiego od A do Z. Zamów obiad, nawet jeśli nie będzie tak zdrowy jak ten, zrobiony przez Ciebie. 🙂 Przede wszystkim jednak ucz swoje dzieci, że Ty też masz potrzeby, że bywasz zmęczona i czasami nie masz ochoty czegoś robić. To zaprocentuje – nie tylko oddechem dla Ciebie, ale też nauką jak w przyszłości być dorosłym, który zna i szanuje swoje potrzeby i granice.

Zmiany mnie przerastają

Być może unikasz zmian, bo boisz się, że ich nie udźwigniesz? Są one wyjściem poza strefę komfortu i zazwyczaj wiążą się ze stresem? Pamiętaj, że Ty decydujesz, czy zmiana jest dla Ciebie procesem czy ryzykiem. To Ty definiujesz ją jako trudną, bądź nie. Nie zapominaj, że istnieje takie pojęcie jak „zarządzanie zmianą”, jest też możliwość przygotowania się do niej.

Buckminster Fuller, architekt i filozof powiedział, że „Nigdy nie zmienisz rzeczy, walcząc z istniejącą rzeczywistością. Aby coś zmienić, zbuduj nowy model, który sprawi, że istniejący stanie się przestarzały”. Na zbudowanie tego modelu masz czas, możesz go poprawiać, dostosowywać do swoich potrzeb. Nie musisz wychodzić ze strefy komfortu, ale możesz stworzyć nową strefę, która sprawi, że łagodniej, z uwagą i skupieniem wejdziesz w nowe wyzwania.

Ludziom nie można ufać

A może jednak warto? Psychologia pozytywna pokazuje nam, że ludzie, którzy w pełni przeżywają pozytywne emocje i są dobrze nastawieni w stosunku do innych, czują się bardziej szczęśliwi i budują lepsze, pełniejsze relacje. Nawet jeśli czasami się na kimś zawiodą.

Przekonanie o tym, że świat jest zły, a ludziom nie można ufać oraz podejrzliwość i nieustanna czujność sprawiają, że czujemy się zagrożeni, przygnębieni, zmęczeni, jakbyśmy toczyli nieustanną walkę. Nieufność sprawia, że nie widzimy i nie doceniamy możliwości, które się przed nami otwierają.

Przeczytaj także: 10 książek, które wspierają rozwój osobisty

Chcę się rozwijać, więc muszę robić wszystko, co mnie pasjonuje

„Człowiek, który goni dwa zające, nie złapie ani jednego” – powiedział Konfucjusz. To prawda. Prowadząc sesje coachingowe spotkałam osoby, które pasjonowały się wieloma rzeczami i nie wiedziały, jak to zrobić, by wszystkie pasje rozwijać. Były ciekawe świata, ale jednocześnie chciały być w każdym aspekcie perfekcyjne. Ostatecznie miały poczucie winy i pretensję do siebie, że nie są tak efektywne, jak „mogłyby być” a ich plany nie posuwają się naprzód.

Jeśli towarzyszy Ci takie przekonanie, zrób analizę, co cieszy Cię bardziej, a co mniej. Od czego warto zacząć? Stwórz realny plan, ile czasu poświęcisz każdej ze swoich pasji. Być może warto ustalić kolejność – teraz zajmę się fotografią, a za pół roku zacznę uczyć się hiszpańskiego. Pomyśl, co chcesz osiągnąć, jakie masz cele?

Jeśli jesteś rodzicem, zwróć uwagę, czy przypadkiem nie pomagasz dzieciom wchodzić w podobny schemat? Czasami więcej warta jest przestrzeń na nudę i spotkanie z kolegami niż kolejne zajęcia pozalekcyjne. Hobby jest ważne, ale istotny jest też czas, by dojść do tego, co nas ciekawi.

Jak pracować nad swoimi negatywnymi przekonaniami?

Nasze myśli nie stanowią obiektywnej prawdy, nie są faktami, tylko pewną interpretacją zdarzeń.

Zrób takie doświadczenie – przez przynajmniej tydzień prowadź dziennik, w którym będziesz zapisywać sytuacje z danego dnia oraz Twoje myśli, które im towarzyszyły. Po jakimś czasie zobacz, czy niektóre z nich się powtarzają, czy możesz znaleźć w notatkach wspólny mianownik?

Następne zastanów się, co taka myśl, przekonanie oznacza? Co mówi o Tobie, o świecie, o innych ludziach? Możesz rozpisać swoje wnioski w formie mapy myśli, a następnie pogrupować je w kategorie, grupy tematyczne.

Po zdefiniowaniu przekonań popracuj nad ich zmianą. Dobrym sposobem jest szukanie doświadczeń z przeszłości, sytuacji, które pokazują, że moje przekonanie czy myśl nie jest prawdą. Bądź detektywem i poszukaj dowodów na to, że się mylisz. Być może w Twoim życiu pojawili się ludzie, którym można ufać, udało Ci się świetnie przejść przez zmianę bądź wywalczyć podwyżkę w pracy? Koniecznie zapisz swoje wnioski.

Innym sposobem jest eksperymentowanie. Próbuj zmieniać przekonania poprzez wchodzenie w doświadczenia, które obalają Twój schemat myślenia. W Twoim tempie, w zgodzie z Twoimi potrzebami, ale z odwagą i zaufaniem, że się uda. Powodzenia!

Przeczytaj także: Wyciągnij na wierzch pewność siebie i osiągaj swoje cele

Zdjęcie: 123 rf

Zobacz więcej

video
Webinary Play Your Power
 • Natalia Gozdowska
 • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
Let's do IT AKAdemy 3
 • Natalia Gozdowska
 • 5 MIN. CZYTANIA
rozmowa z ekspertem
Agnieszka z FOX wywiad
 • Natalia Gozdowska
 • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
mata joga kobieta
 • Natalia Gozdowska
 • 4 MIN. CZYTANIA
video
 • Natalia Gozdowska
 • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
piknik pracownicy Cisco Ogród Doświadczeń
 • Natalia Gozdowska
 • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
kobieta pracuje z laptopem doświadczenie zawodowe w CV
 • Natalia Gozdowska
 • 2 MIN. CZYTANIA
podcast
Kobiecość siła kobiet
 • Natalia Gozdowska
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
Odnaleźć siebie bez wyrzutów sumienia
 • Natalia Gozdowska
 • 9 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content