Czego szukasz

Przekonania, które hamują Twój rozwój

Schematy ułatwiają nam podejmowanie decyzji, dają poczucie bezpieczeństwa. Warto jednak zwrócić uwagę na przekonania, które są dla nas szkodliwe, bo nie pozwalają rozwinąć skrzydeł, blokują naszą kreatywność, zabierają odwagę do podejmowania decyzji. Treść kluczowych przekonań jest tak głęboko zakorzeniona w naszej psychice, że nie zawsze umiemy je od razu rozpoznać. Myśli te stanowią dla nas prawdę o świecie i o nas samych. Jak sobie z nimi radzić?

  • Natalia Gozdowska - 05/10/2020
kobieta siedzi przy biurku odwrócona bokiem

Przekonania, które hamują Twój rozwój

Każdy z nas ma inne doświadczenia i wspomnienia z przeszłości. W swoim życiu budowaliśmy różnego rodzaju relacje a nasza kariera zawodowa nie przebiegała tak samo. Łączy nas jednak to, że droga, którą przeszliśmy, w jakiś sposób ukształtowała naszą wizję rzeczywistości i kluczowe przekonania, które wpływają na nasze wybory i postrzeganie świata. Schematy ułatwiają nam podejmowanie decyzji, dają poczucie bezpieczeństwa. Warto jednak zwrócić uwagę na przekonania, które są dla nas szkodliwe, bo nie pozwalają rozwinąć skrzydeł, blokują naszą kreatywność, zabierają odwagę do podejmowania decyzji.

Treść kluczowych przekonań jest tak głęboko zakorzeniona w naszej psychice, że nie zawsze umiemy je od razu rozpoznać. Bywa, że w ogóle nie mamy świadomości ich istnienia. Myśli te stanowią dla nas prawdę o świecie i o nas samych. Pojawiają się automatycznie w trudnych sytuacjach.

Poniżej parę przykładów kluczowych przekonań, które mogą być Wam bliskie.

Przeczytaj także: Jak mieć więcej czasu dla siebie?

Dziewczynki są grzeczne, a chłopaki nie płaczą

Jak często słyszałyście w dzieciństwie zdanie „Bądź grzeczną dziewczynką”? Odrabiałyście prace domowe, dbałyście o ładne pismo i podkreślanie tematów lekcji. Czekałyście aż ktoś Was zauważy. Być może trudno Wam było upominać się o to, co dla Was ważne, bo „dama się nie złości”.

Jeśli takie przekonania zostały w Twoim dorosłym życiu – przyjrzyj się im. Jak wpływają one na Twoje wybory zawodowe? Na relacje ze współpracownikami, z szefem? Czy umiesz zadbać o swoje potrzeby i marzenia? Do czego dążysz? Czy wiesz, co oznacza dla Ciebie słowo sukces?

Czy nie, bo… nie wypada?

Dorośli mężczyźni, którzy wstydzili się jako chłopcy swoich łez, bo „musieli być twardzi”, często mają problem z wyrażaniem emocji, z mówieniem o swoich uczuciach. Schemat „chłopca łobuza” bywa krzywdzący, niesprawiedliwy i może generować dużo wewnętrznej złości. Warto szukać swojej wrażliwości i pielęgnować ją, nawet po latach, by zadbać o bliskość w relacjach z innymi ale przede wszystkim ze sobą.

Matka musi się poświęcać

Jak myślicie, musi? Nawet jak nie wyniosłyście takiego przekonania ze swojego rodzinnego domu to stereotypy skutecznie nas w nim utwierdzają. Jeśli macierzyństwo kojarzy Ci się z końcem wolności i milionem obowiązków, spróbuj przeformułować to przekonanie. Spójrz na siebie oczami sprzed lat i przypomnij sobie zasoby z przeszłości, które możesz przywołać teraz. Być może uda Ci się odnaleźć uczucie swobody, lekkości, które towarzyszyło Ci podczas samotnych spacerów po mieście? Wyjdź na kawę sama – bez powodu. Wyjedź na weekend. Znajdź czas dla dzieci na bycie razem bez pośpiechu, bez obowiązków. Odpuść. Obejrzyjcie razem bajkę w łóżku, nie planujcie wszystkiego od A do Z. Zamów obiad, nawet jeśli nie będzie tak zdrowy jak ten, zrobiony przez Ciebie. 🙂 Przede wszystkim jednak ucz swoje dzieci, że Ty też masz potrzeby, że bywasz zmęczona i czasami nie masz ochoty czegoś robić. To zaprocentuje – nie tylko oddechem dla Ciebie, ale też nauką jak w przyszłości być dorosłym, który zna i szanuje swoje potrzeby i granice.

Zmiany mnie przerastają

Być może unikasz zmian, bo boisz się, że ich nie udźwigniesz? Są one wyjściem poza strefę komfortu i zazwyczaj wiążą się ze stresem? Pamiętaj, że Ty decydujesz, czy zmiana jest dla Ciebie procesem czy ryzykiem. To Ty definiujesz ją jako trudną, bądź nie. Nie zapominaj, że istnieje takie pojęcie jak „zarządzanie zmianą”, jest też możliwość przygotowania się do niej.

Buckminster Fuller, architekt i filozof powiedział, że „Nigdy nie zmienisz rzeczy, walcząc z istniejącą rzeczywistością. Aby coś zmienić, zbuduj nowy model, który sprawi, że istniejący stanie się przestarzały”. Na zbudowanie tego modelu masz czas, możesz go poprawiać, dostosowywać do swoich potrzeb. Nie musisz wychodzić ze strefy komfortu, ale możesz stworzyć nową strefę, która sprawi, że łagodniej, z uwagą i skupieniem wejdziesz w nowe wyzwania.

Ludziom nie można ufać

A może jednak warto? Psychologia pozytywna pokazuje nam, że ludzie, którzy w pełni przeżywają pozytywne emocje i są dobrze nastawieni w stosunku do innych, czują się bardziej szczęśliwi i budują lepsze, pełniejsze relacje. Nawet jeśli czasami się na kimś zawiodą.

Przekonanie o tym, że świat jest zły, a ludziom nie można ufać oraz podejrzliwość i nieustanna czujność sprawiają, że czujemy się zagrożeni, przygnębieni, zmęczeni, jakbyśmy toczyli nieustanną walkę. Nieufność sprawia, że nie widzimy i nie doceniamy możliwości, które się przed nami otwierają.

Przeczytaj także: 10 książek, które wspierają rozwój osobisty

Chcę się rozwijać, więc muszę robić wszystko, co mnie pasjonuje

„Człowiek, który goni dwa zające, nie złapie ani jednego” – powiedział Konfucjusz. To prawda. Prowadząc sesje coachingowe spotkałam osoby, które pasjonowały się wieloma rzeczami i nie wiedziały, jak to zrobić, by wszystkie pasje rozwijać. Były ciekawe świata, ale jednocześnie chciały być w każdym aspekcie perfekcyjne. Ostatecznie miały poczucie winy i pretensję do siebie, że nie są tak efektywne, jak „mogłyby być” a ich plany nie posuwają się naprzód.

Jeśli towarzyszy Ci takie przekonanie, zrób analizę, co cieszy Cię bardziej, a co mniej. Od czego warto zacząć? Stwórz realny plan, ile czasu poświęcisz każdej ze swoich pasji. Być może warto ustalić kolejność – teraz zajmę się fotografią, a za pół roku zacznę uczyć się hiszpańskiego. Pomyśl, co chcesz osiągnąć, jakie masz cele?

Jeśli jesteś rodzicem, zwróć uwagę, czy przypadkiem nie pomagasz dzieciom wchodzić w podobny schemat? Czasami więcej warta jest przestrzeń na nudę i spotkanie z kolegami niż kolejne zajęcia pozalekcyjne. Hobby jest ważne, ale istotny jest też czas, by dojść do tego, co nas ciekawi.

Jak pracować nad swoimi negatywnymi przekonaniami?

Nasze myśli nie stanowią obiektywnej prawdy, nie są faktami, tylko pewną interpretacją zdarzeń.

Zrób takie doświadczenie – przez przynajmniej tydzień prowadź dziennik, w którym będziesz zapisywać sytuacje z danego dnia oraz Twoje myśli, które im towarzyszyły. Po jakimś czasie zobacz, czy niektóre z nich się powtarzają, czy możesz znaleźć w notatkach wspólny mianownik?

Następne zastanów się, co taka myśl, przekonanie oznacza? Co mówi o Tobie, o świecie, o innych ludziach? Możesz rozpisać swoje wnioski w formie mapy myśli, a następnie pogrupować je w kategorie, grupy tematyczne.

Po zdefiniowaniu przekonań popracuj nad ich zmianą. Dobrym sposobem jest szukanie doświadczeń z przeszłości, sytuacji, które pokazują, że moje przekonanie czy myśl nie jest prawdą. Bądź detektywem i poszukaj dowodów na to, że się mylisz. Być może w Twoim życiu pojawili się ludzie, którym można ufać, udało Ci się świetnie przejść przez zmianę bądź wywalczyć podwyżkę w pracy? Koniecznie zapisz swoje wnioski.

Innym sposobem jest eksperymentowanie. Próbuj zmieniać przekonania poprzez wchodzenie w doświadczenia, które obalają Twój schemat myślenia. W Twoim tempie, w zgodzie z Twoimi potrzebami, ale z odwagą i zaufaniem, że się uda. Powodzenia!

Przeczytaj także: Wyciągnij na wierzch pewność siebie i osiągaj swoje cele

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Natalia Gozdowska
Zawodowo zajmuje się rozwojem, coachingiem, projektami HR, kulturą organizacyjną i budowaniem marki pracodawcy. Prywatnie mama dwóch wrażliwców, zakochana żona, pasjonatka reportaży, teatru tańca i psychologii. Prowadzi bloga i fun page „Studio Rzeczy Ważnych”, fotografuje i wspiera tych, którzy tego potrzebują. :)

15 pomysłów na śniadania do szkoły, które zachwycą dzieci

Czujesz jeszcze moc i wenę przygotowując dziecku śniadanie do szkoły, czy powoli tracisz inspirację i masz ochotę rano polecieć po słodką bułkę do piekarni obok? Ja się jeszcze trzymam i kroję marcheweczki, ogóreczki i papryczki w paski, ale zrobiłam dla nas listę ratunkową. Zobacz, może Ci się przyda!
  • Ewa Moskalik - Pieper - 14/10/2020
dziewczynka wychodzi do szkoły

Śniadania do szkoły

Nie zawsze lubiane przez dzieci i czasem budzące grozę w rodzicach: śniadania do szkoły, nie muszą być codzienną udręką. Mogą stać się przyjemnością dla obu stron. Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie bardzo zdrowych i własnoręcznie zrobionych oraz w niekończących się ilościach przekąsek, zdaj się na to co dostępne na bazarach i w sklepach, a co nie straszy tablicą Mendelejewa w składnikach na etykiecie.

Postaraj się, żeby było zdrowo, z jak najmniejszą ilością cukru (bo cukier przeszkadza dziecku skupić się na lekcjach, a tego przecież nie chcesz 🙂 ) i … skonsultuj menu ze swoją pociechą. Razem ustalcie co lubi dostawać do zjedzenia w szkole, a może po jakimś czasie da się też namówić do zapakowania np. warzyw na parze.

Przeczytaj także: Jak przetrwać poranek i nie zwariować? 

Zdrowy wybór

Moda na zdrowe odżywianie trwa w najlepsze i to bardzo dobrze, bo w ten sposób do każdego dojdzie choć znikoma wiedza o tym co trzeba, a czego nie powinniśmy jeść. Jednak nasze dzieci często mają w nosie modę, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie, a jeśli  kierują się modą, to niestety taką, która nas rodziców stawia na baczność. Podjadanie czipsów, słodkich batoników, czy innych niezdrowych przekąsek bywa wśród dzieci nagminne. Dlatego warto rozmawiać i tłumaczyć do skutku, samemu przy tym ostentacyjnie i z zachwytem podgryzając marchewkę. Działanie przez przykład…działa!

10 pomysłów na śniadania do szkoły

1. Owoce – jabłka, gruszki, winogrona, śliwki – jeszcze teraz jest ich dostatek, a zimą banany, mandarynki, pomarańcze, pokrojony w paski melon.

2. Warzywa w słupki i nie tylko (czyli wszystko co da się pokroić: rzodkiewki, marchewki, fasolka szparagowa, papryka, ogórek, seler naciowy, rzepa, kalarepa i pomidorki koktajlowe.

3. Niezawodne (nie zawsze niestety 🙂 ) kanapki – a co w środku to już tylko kwestia wyobraźni i oczywiście gustu dziecka – wszelkiego rodzaju pasty roślinne, ulubione dżemy, masło orzechowe (jeśli może zjeść), pasztet, wędlina (dzieci lubią kabanosy), sery – czyli czego dusza zapragnie. Warto też zmieniać rodzaj pieczywa.

4. Nabiał – są dzieci, które uwielbiają wszelkiego rodzaju sery oraz jajka. Bardzo wdzięczne do spakowania do śniadaniówki są jaja przepiórcze, ale jaja kurze przekrojone wzdłuż też dadzą radę. 🙂 Jeśli Twoje dziecko lubi np. mozzarellę możesz przygotować sałatkę Caprese, (fajna jest też ta mozzarella w postaci małych kuleczek), a ser biały wykorzystać do zrobienia pasty np. z awokado.

5. Suszone owoce i orzechy – to świetny pomysł na dodatek do zimowego śniadania i nie tylko. Zimą o świeże owoce zdecydowanie trudniej, a dzieciom potrzeba witamin przez cały rok.

6. Domowe tosty – nawet na zimno są smaczne i chętnie zjadane, a może czasem uda się w nich przemycić jakieś warzywo, albo pieczywo z ciemniejszej mąki. 🙂

Poznaj także przepisy na smaczne i szybkie śniadania na ciepło – w domu

7. Napoje mleczne i jogurty – bardzo lubiane przez większość dzieciaków, mogą być do picia i do wyjadania łyżeczką (a idealny byłby jogurt naturalny z granolą, którą wspólnie z dziećmi można przygotować w domu).

8. Domowe wypieki – ulubione ciasto, ciasteczka zbożowe, rogaliki – oczywiście najbardziej pożądane byłyby wypieki bez cukru, albo choć z mniejszą jego ilością. 😉

9. Naleśniki i pancakes lub inne placki przekładane ulubionym powidłem, dżemem (pewnie same placki naleśnikowe też cieszyłyby się dużym powodzeniem. 🙂 )

10. Gofry – dzieci je uwielbiają, Zjedzą suche, ale można też dodać do nich owoce. Pomarańcze, winogorna, mandarynki mogą być jako dodatek lub owoce dodane do ciasta. U nas sprawdziły się z borówkami.

11. Sałatka z ulubionych składników – najlepiej z takich, które najbardziej lubi Twoje dziecko, może być groszek, kukurydza, ugotowany makraon i fasolka szparagowa i np. kawałki kurczka. To wszystko polane odrobiną oliwy z oliwek.

12. Mięsne kotlety mielone w bułce plus ogórek kiszony – coś na kształt domowego hamburgera – dzieciom, które lubią inne warzywa, można przemycić w środku paprykę (nawet konserwową) i plasterek cebuli (to już pewnie nie dla wszystkich, choć znam dzieci, które ją bardzo lubią 😉 )

13. Wrap a la McDonalds – taki udawany, bo zależy co masz. Można zrobić z placka jak na naleśniki, a można z omleta, który można zrobić bardzo szybko. Zawijamy w nim co nam wpadnie do głowy. U nas smarujemy białym serkiem i przemycamy paski ogórka (kiszonego lub świeżego), papryki, ale przede wszystkim z wrapem świenie wchodzi sałata i rukola.

14. Sałatka owocowa – nie wszystkie owoce są lubiane przez nasze dzieci, moje np. nie przepadają za ananasem i kiwi, ale jak pomieszam im to w sałatce, to znika wszystko. Czasem okraszę to rodzynkami, czasem dodam odrobinę miodu, bywa, że i łyżkę jogortu.

15. Coś do picia – woda, herbata, soki i przeciery owocowe – oczywiście najzdrowsza woda lub o tej porze roku ciepła herbata, jeśli jednak dziecko nie chce jeść żadnych owoców i warzyw, to alternatywą jest właśnie sok. Najlepiej jednak wybierać te bez cukru, albo przynajmniej omijać szerokim łukiem napoje słodzone.

A może przydadzą Ci się przepisy na szybkie obiady, takie, które zrobisz w 15 minut?

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Podyskutuj

Świąteczne stylizacje dla najmłodszych – w co ubrać dziewczynkę na ważną rodzinną uroczystość?

Jesteś mamą małej dziewczynki? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi tak, pewnie niejednokrotnie zastanawiałaś się, w co ubrać swoją pociechę na ważną uroczystość rodzinną. I choć sklepowe półki uginają się od ilości towaru, to ciężko znaleźć produkt, który będzie odpowiadał zarówno małej księżniczce, jak i jej mamie. W tym tekście podpowiadamy, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, wybierając elegancką sukienkę dla dziewczynki.
  • Alicja Zielińska - 13/10/2020

Jak ubrać dziecko na ważną uroczystość?

Rodzice powinni pamiętać o tym, że do wyboru stylizacji na całodzienne, a czasami nawet całonocne przyjęcia muszą podejść z rozwagą i odpowiednią dozą dystansu. W takiej sytuacji nie można przesadzić zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Z uwagi na to warto zapoznać się z podstawowymi zasadami mody dziecięcej, aby dowiedzieć się, jak ubrać malucha i jednocześnie nie zaliczyć wpadki.

Dopasuj stylizację do wieku dziecka

Cekiny, piórka i falbanki to piękne dodatki do każdej kreacji, jednak musimy pamiętać o tym, że ich zbyt duża ilość nie jest odpowiednia dla małej dziewczynki. Wyjątkiem w tej sytuacji jest sukienka dla księżniczki na bal przebierańców. Jeśli jednak Twoja pociecha marzy wręcz o bajkowej kreacji, możesz zgodzić się na niewielkie ustępstwa. Najważniejsze jest jednak to, aby nie skrzywdzić dziewczynki kreacją, która będzie wzbudzać salwy śmiechu.

Zadbaj o awaryjną stylizację

Każda uroczystość rodzinna wymaga odpowiedniego stroju. Nawet najpiękniejsza sukienka świąteczna dla dziewczynki, gdy zostanie zalana sokiem, straci swój blask. Co więcej, żaden maluch nie będzie chciał bawić się dalej, gdy zaliczy podobną wpadkę. Z uwagi na to, warto mieć pod ręką stylizację zapasową.

Ubierz dziecko odpowiednio do pogody

Jeśli przyjęcie odbywa się latem, w ofertach sklepów stacjonarnych i internetowych bez problemu znajdziemy różnorodne sukienki świąteczne dla dziewczynek. Powinny nas jednak zainteresować modele z krótkim rękawem lub na ramiączkach, dzięki temu zapewnimy dziecku przewiewność. W sytuacji, gdy ważna uroczystość rodzinna odbywa się jesienią lub zimą, nie możemy zapomnieć o sweterku, który zagwarantuje dziewczynce nieco ciepła.

Nie zapomnij o wygodnym obuwiu

Eleganckie obuwie takie jak pantofelki wydają się idealnym rozwiązaniem na wesele czy inne przyjęcie okolicznościowe. Rodzice powinni jednak pamiętać o tym, że takie modele będą szybko uwierać malucha. Co więcej, niewłaściwe obuwie może także sprawić, że nasza pociecha nabawi się kontuzji podczas zabawy z rówieśnikami.

Wybieraj materiały premium

Warto zwracać uwagę na to, aby sukienki świąteczne dla dziewczynek były wykonane z materiałów najwyższej jakości. Okazuje się, że wiele elementów garderoby przeznaczonych dla dzieci jest wykonanych ze specjalnej bawełny premium, która jest wyjątkowo miękka i specjalnie wygładzana.

Elegancki zestaw dla dziewczynki

Dla małych księżniczek najlepszym rozwiązaniem są sukienki świąteczne o prostym kroju i fasonie. Wszelkiego rodzaju zdobienia, a także koronki i falbany są ładne, jednak nie każda dziewczynka będzie czuła się w nich wygodnie. W chłodniejsze dni rajstopki można zamienić na ciemne i eleganckie legginsy, które nie krępują ruchów. Buty, które będą uzupełnieniem stylizacji, powinny być wygodne, dlatego w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będą balerinki z miękką podeszwą. Pantofelki na delikatnym obcasie są eleganckie, ale z pewnością mniej wygodne.

Czerwone sukienki świąteczne dla dziewczynek

Czerwone sukienki dla dziewczynek świetnie wpisują się w świąteczny klimat. Jeżeli połączymy je z eleganckimi dodatkami, do których zaliczamy czarne trzewiki i uroczą kokardę – otrzymamy zestaw idealny. Modele odcięte w pasie z rękawami zakończonymi pufką to kreacje godne królowej.

Z drugiej strony jest to strój wygodny i praktyczny, ponieważ sukienki odcinane w pasie nie krępują ruchów dziecka. Całą stylizację możemy wykończyć opaską, która ujarzmi niesforną fryzurę małej damy.

Okazuje się, że sporo rodziców ma problem z odpowiednim wyborem stroju dla dziecka na uroczyste przyjęcie w gronie rodziny. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są sukienki świąteczne dla dziewczynki dostępne w niemal każdym sklepie odzieżowym. Klasyczne i proste kreacje to najlepsze rozwiązanie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Alicja Zielińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail