Czego szukasz

Obniżka zasiłku chorobowego w ciąży w związku z Covid 19

Nie ma argumentów uzasadniających obniżenie przez pracodawcę wymiaru czasu pracy pracownikowi pozostającemu na zwolnieniu chorobowym. Pracodawca nie uzyska dofinansowania za pracownika, który przebywa od dłuższego czasu na zwolnieniu, ponieważ taka osoba w miejsce wynagrodzenia otrzymuje zasiłek – wyjaśniają prawnicy z kancelarii Sommerrey & Partners. Przeczytaj, jeśli chcesz znać więcej szczegółów!

Pytanie od Czytelniczki

„Jestem na L4 ciążowym, umowę mam do dnia porodu do 16 czerwca. W tym miesiącu otrzymałam niższą wypłatę pomimo ciągłości i nieprzerwanego zwolnienia lekarskiego. Dostałam pismo o obniżeniu etatu 20% wszystkim pracownikom, ale myślałam, że na L4 obniżka wypłaty mnie nie dotyczy. Moja średnia z ostatnich 12 miesięcy, zanim nastąpiła niezdolność do pracy, była wyliczona na podstawie pełnego wynagrodzenia składającego się z minimalnej krajowej z umowy + prowizja. Korzystając z zapisów tarczy antykryzysowej przeliczono mi na nowo stawkę wyłącznie z podstawy umowy, ponieważ podobno nie można brać pod uwagę jakichkolwiek prowizji. Czy to wszystko jest prawidłowe i słusznie mam nowe, niestety bardzo niekorzystne wyliczenia?”

Przeczytaj także: L4 w ciąży – wszystko co powinnaś wiedzieć

Czy na chorobowym pracodawca może obniżyć pracownikowi wymiar czasu pracy?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę, że brak jest argumentów uzasadniających obniżenie przez pracodawcę wymiaru czasu pracy pracownikowi pozostającemu na zwolnieniu chorobowym. Pracodawca nie uzyska dofinansowania za pracownika, który przebywa od dłuższego czasu na zwolnieniu, ponieważ taka osoba w miejsce wynagrodzenia otrzymuje zasiłek, natomiast przepisy przewidują wyłącznie możliwość uzyskania dofinansowania wynagrodzenia.

Kwestią sporną pozostaje to, czy o dofinansowanie pracodawca mógłby wystąpić w sytuacji pierwszych 33 dni nieobecności pracownika, kiedy to otrzymuje on wynagrodzenie od pracodawcy. Na dzień dzisiejszy przeważa pogląd, zgodnie z którym pracownik na zwolnieniu lekarskim nie powinien być objęty przestojem ani obniżonym wymiarem czasu pracy, a tym samym nie można obniżyć mu wynagrodzenia i wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie pensji takiego pracownika, ponieważ pozostaje on niezdolny do pracy. Przepisy nie są jednak w tym zakresie wystarczająco precyzyjne.

Należy przy tym pamiętać, że nawet jeżeli pracodawca miałby uprawnienie do obniżenia wymiaru czasu pracy pracownika na zwolnieniu lekarskim, powinien dokonać tego we właściwej procedurze. Skorzystanie z takiej możliwości przez pracodawcę uwarunkowane jest zawarciem porozumienia z przedstawicielami pracowników. Warto więc zweryfikować czy wybory przedstawicieli pracowników przeprowadzone zostały w sposób prawidłowy, jak również to, czy zawarte porozumienie spełnia wszystkie kryteria opisane w przepisach Specustawy koronawirusowej.

Przeczytaj także: Tarcza antykryzysowa – dodatkowe rozwiązania pracownicze

Przeczytaj także: Zwolnienia i redukcje etatów – czy dotyczą mam na urlopie macierzyńskim i wychowawczym?

Interesują Cię kwestie prawne związane z macierzyństwem?

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj cały zestaw prawnych artykułów na każdy etap macierzyństwa.

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Obniżka zasiłku chorobowego w ciąży w związku z Covid 19

Odnosząc się do pytania czytelniczki oraz opisanej przez nią sytuacji, działanie pracodawcy należy uznać za nieprawidłowe. Bez względu na to, czy pracodawca objął czytelniczkę porozumieniem w sprawie obniżenia wymiaru czasu pracy, nie powinno to przekładać się na wysokość wypłacanego jej zasiłku. Tarcza antykryzysowa nie przewiduje odrębnych reguł ustalania wysokości zasiłku chorobowego. Podstawą wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Dodatkowo, jeżeli prowizja stanowiła stały element wynagrodzenia czytelniczki, powinna być uwzględniana przy ustalaniu wysokości zasiłku, chyba że umowa o pracę lub akty wewnątrzzakładowe obowiązujące u pracodawcy gwarantują czytelniczce zachowanie prawa do tego składnika wynagrodzenia również w okresie pobierania zasiłku – wówczas prowizja powinna być wypłacana przez pracodawcę. Tym samym czytelniczka powinna otrzymać zasiłek w takiej samej wysokości, jak w poprzednich miesiącach, z uwagi na fakt, że wysokość zasiłku jest stała i ustala się ją w oparciu o przychody pracownika z okresu przed zwolnieniem lekarskim.

Inaczej sytuacja przedstawiałaby się w momencie, gdy zwolnienie pracownika nie miałoby charakteru ciągłego. W przypadku, gdy pracodawca obejmie porozumieniem o zmianie wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia pracownika, który przebywa na zwolnieniu i pobiera zasiłek, wysokość zasiłku pracownika nie ulegnie zmianie.

Jeżeli jednak pracownikowi skończy się okres zwolnienia i wróci on do pracy choćby na jeden dzień, a następnie uda się na kolejne zwolnienie, wysokość zasiłku ustalona zostanie na nowo. Brany będzie wtedy pod uwagę okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc tego drugiego zwolnienia, czyli również okres, w którym pracownik był już objęty obniżonym wymiarem czasu pracy oraz miał obniżone wynagrodzenie. Wysokość otrzymywanego zasiłku najprawdopodobniej ulegnie wówczas obniżeniu.

Przeczytaj także: Koronawirus a praca – obowiązki pracowników i pracodawców

Przeczytaj także: Koronawirus – prawa pracujących rodziców – zasiłek ZUS i wniosek do pobrania

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Absolwent Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Radca Prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. Pracuje w Kancelarii Sommerrey & Partners.

Video: Jak być dobrym sprzedawcą w finansach? Praca w bankowości – zobacz webinar!

"Jak być dobrym sprzedawcą w finansach?" to drugi z serii trzech webinariów przygotowanych wspólnie z Santander Bank Polska. Podczas spotkania ekspertki Santander Bank Polska podzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem profesjonalnych sprzedawców. Jeśli interesuje Cię praca w bankowości, koniecznie zobacz nagranie z naszego webinaru!

Praca w bankowości – zobacz webinar!

Podczas serii trzech webinarów zorganizowanych wspólnie z Santander Bank Polska, omówiłyśmy wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące rozpoczęcia i rozwoju kariery w branży bankowej. Pierwszy webinar dotyczył szans i wyzwań w pracy z klientem.

Dzisiaj publikujemy dla Ciebie drugi, w którym ekspertki Santander Bank Polska odpowiadają na pytanie „Jak być dobrym sprzedawcą w finansach?”

Dzięki uczestnictwu w naszym cyklu, będziesz mogła krok po kroku przygotować się do wejścia w nową branżę!

Czego dowiesz się z nagrania?

  • Jak być dobrym sprzedawcą w bankowości?
  • Jakie wykształcenie i doświadczenie jest potrzebne na stanowisku sprzedawcy?
  • Które cechy charakteru są ważne, aby być dobrym doradcą?
  • Oraz wiele innych praktycznych wskazówek dotyczących branży bankowej.

Kim są nasze ekspertki?

Justyna Pietraszewska
Dyrektor oddziału Santander Bank Polska

Magister Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego o specjalizacji Rynki Finansowe. Od 2013 doradca klienta w Santander Bank Polska. Od 6 lat dyrektor 1 Oddziału w Strzelinie. Pasjonatka rolnictwa. Prywatnie mama 12-letniego Miłosza i rocznego Ignasia. W wolnych chwilach pasjonatka podróży, jazdy na nartach i nurkowania.

Małgorzata Szelwicka
p.o. Dyrektor oddziału Santander Bank Polska

Uzyskała stopień magistra na kierunku Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Wyższej Szkole Bankowej. Od 15 lat pracuje w finansach. Od 11 lat Pracownik Santander Bank Polska. Od 8 lat menadżer zespołu sprzedażowego. W chwili obecnej p.o. dyrektor 12 oddziału we Wrocławiu. W 2020 Bohaterka Ryzyka Santander Bank Polska. W życiu prywatnym mama 4 letniej Łucji. W wolnych chwilach wolontariuszka Fundacji Santander i skrzypaczka.

Moderacja: Agnieszka Czmyr-Kaczanowska (Fundacja Mamo Pracuj)

Sprawdź aktualne oferty pracy Santander Polska!

Zdjęcie: zrzut ekranu z nagrania webinaru; pozostałe zdjęcia archiwum prywatne.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.

Koszulki damskie z nadrukiem – pomysł na prezent dla pracowników

Nie od dziś wiadomo, że za sukcesem każdej firmy stoi między innymi dobrostan pracowników. Osoby, które czują się ważne i doceniane, są efektywniejsze i lepiej wykonują powierzone im zadania, a ponadto czują więź z pracodawcą i współpracownikami. Wszystko to ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie firmy. Oprócz dobrej atmosfery na co dzień i spotkań integracyjnych, warto także pomyśleć o drobnych podarunkach. Dobrym pomysłem na prezent dla pracowników mogą się okazać koszulki damskie z nadrukiem.
Kobieta obdarowana koszulkami dla pracowników

Koszulki damskie z nadrukiem – dlaczego są idealnym prezentem?

Po pierwsze – t shirty damskie z nadrukiem to niezwykle praktyczny prezent, który nie zostanie schowany czy rzucony w kąt, ale rzeczywiście się przyda. Po drugie prezent ten można dowolnie spersonalizować, co dodatkowo pokazuje zaangażowanie pracodawcy w życie społeczności pracowników. Na takiej koszulce można umieścić nadruk lub napis, nawiązujący na przykład do panujących w firmie zwyczajów czy powiedzonek.

Przeczytaj także: Rozwijaj swoje talenty w firmie, która ceni Ciebie i Twoją rodzinę

Koszulki z nadrukiem dla pracowników – na jakie okazje?

Obdarowanie pracownika koszulką z nadrukiem może stanowić miły gest na powitanie – na przykład po dłuższej nieobecności, spowodowanej chorobą lub urlopem macierzyńskim czy wychowawczym. Powrót do pracy wiąże się z reguły ze stresem i niesie za sobą wiele obaw, a ponowne zaaklimatyzowanie się w miejscu pracy może zająć nawet kilka dni. Miłe powitanie i zabawny prezent na pewno pomogą przełamać lody i szybko wrócić do rutyny pracowniczej sprzed urlopu.

Koszulki z nadrukiem mogą być także miłym prezentem dla nowego pracownika, który dopiero dołącza do zespołu. Dzięki temu od razu poczuje się pewniej i łatwiej będzie przyswajał niezbędną do wykonywania obowiązków wiedzę.

Jakie koszulki wybrać na prezent dla pracowników?

Jak już wspominaliśmy – mogą to być koszulki z zabawnym napisem, którego często używacie w firmie. Może nić porozumienia między pracownikami utworzyła się na bazie wspólnej fascynacji jakąś filmową produkcją lub ulubionym gatunkiem muzyki? Takie koszulki można znaleźć bez problemu.

Należy pamiętać także o rozmiarze. Lepiej zdecydować się na pakiet koszulek w nieco większym rozmiarze. Pozwoli to uniknąć niezręcznej sytuacji, gdy koszulka będzie za mała. Większe koszulki można natomiast nosić jako tzw. oversize, co jest bardzo modne. Chyba że pracodawca zna rozmiar każdego z pracowników – można go wówczas dobrać indywidualnie do każdej osoby.

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×