Czego szukasz

Mamo, ty też możesz mieć zdrowy kręgosłup

Siedząca praca, bieganie za dziećmi, schylanie się, podnoszenie… W tej codziennej gonitwie wbrew pozorom da się zadbać o zdrowy kręgosłup, każdą chwilę można wykorzystać na ćwiczenia, które pozwolą cieszyć się sprawnością. O tym, że to wcale nie takie trudne – mówi Justyna Czudek, trenerka personalna. Na dodatek, dbać o kręgosłup możesz nauczyć się dzięki kursowi online!

Fizjoterapeutka Justyna Czudek podczas ćwiczeń z pacjetnką

Justyno, czy o zdrowy kręgosłup można zadbać online? Wymyśliłyście z Anią Królikowską kurs internetowy „Zdrowy kręgosłup”. Dlaczego warto wziąć w nim udział?

W Internecie jest masa informacji – są artykuły i filmy z ćwiczeniami, blogi, sklepy, wirtualni trenerzy. Problem w tym, że nie mając podstawowej wiedzy na ten temat, łatwo jest dokonać złego wyboru.

Kurs „Zdrowy kręgosłup” to pięciotygodniowy program – 25 krótkich lekcji (filmików i tekstów), do których dostajesz dostęp 14 marca. Codziennie będziesz potrzebować ok. 15 minut na proste ćwiczenia, które dokładnie pokazuję w filmikach.

Ćwiczenia dobrałam tak, żeby były bezpieczne, ale w razie jakichkolwiek wątpliwości można się ze mną skontaktować. Wybrałam najlepsze metody i tylko sprawdzone informacje, za które ręczę głową. Z resztą, moja opinia jest mniej ważna niż entuzjastyczne recenzje osób, które już wzięły w nim udział.

To jakie sa w takim razie najważniejsze zasady, o których trzeba pamiętać, żeby mieć zdrowy kręgosłup? Co robić, a czego nie robić?

Najważniejsza dla zdrowia kręgosłupa jest odpowiednia, codzienna dawka ruchu. Zostaliśmy stworzeni do chodzenia i biegania boso, wspinania się, siadania na podłożu, przykucania, podnoszenia, walki, polowania i tańca. Tymczasem co robimy? Siedzimy… W pracy, w domu i na imprezie. Chodzimy na obcasach po (w miarę) równych chodnikach, na krótkie dystanse. Większość z nas nie poluje, żeby przetrwać, i nie zbiera ręcznie swoich warzyw i owoców. Co więc robić? Jak najwięcej się ruszać! Znaleźć taki sposób na wysiłek, który sprawia ogromną przyjemność. Możliwości jest wiele – od spacerów po acroyogę. Osobiście zawsze polecam pilates i funkcjonalny trening siłowy.

Sama jesteś mamą, to wiesz – podnoszenie dzieci, wyciąganie z łóżeczka, dźwiganie wózka, schylanie się bo dziecko coś upuściło… nasz kręgosłup tego chyba nie lubi…

Lubi! Kręgosłup lubi trening siły, a tym właśnie bywa opieka nad dziećmi! Sęk w tym, żeby nauczyć się te codzienne czynności wykonywać w odpowiedni sposób. Pierwszym krokiem po urodzeniu dziecka jest odzyskanie pełnej sprawności mięśni „centrum”, w tym tzw. mięśni Kegla. Jedną z ich funkcji jest stabilizacja kręgosłupa podczas dźwigania ciężarów. Następnie warto przypomnieć sobie (lub nauczyć się), jak zrobić poprawny przysiad, jak prawidłowo podnosić i przenosić przedmioty, jak chodzić ze swoim małym ciężarkiem. To jest najprawdziwszy, rewelacyjny trening funkcjonalny! W dodatku nasze dzieciaki naturalnie stają się coraz cięższe, nie musimy dokładać talerzy na sztangę 😉

zdrowykregoslup2

A jak już coś boli? Jak nie udało się zapobiec „kontuzji”, to co wtedy? Coraz młodsze osoby skarżą się na ból kręgosłupa…

Tym bardziej trzeba zadbać o zmianę nawyków ruchowych na lepsze… Oczywiście w pierwszej kolejności korzystajmy z pomocy fizjoterapeutów i lekarzy. Kiedy zagoi się stan zapalny a ból zelżeje, można przystąpić do ćwiczeń. Najlepiej nadal pod okiem fizjoterapeuty lub trenera personalnego. Jeśli już zdarzy się epizod dyskopatii czy inny, lekki uraz kręgosłupa, nie wpadajmy w panikę – przy pomocy specjalisty łatwo uda się go wyleczyć.

Jak zadbać o zdrowy kręgosłup np. podczas opieki nad dzieckiem , w domu, na placu zabaw? Co wtedy możemy dla swojego kręgosłupa zrobić?

Jeśli masz malutkie dzieci i spędzasz z nimi większość dnia, spróbuj je naśladować – pokołysz głową w leżeniu na brzuchu, spróbuj raczkowania, poprzetaczaj się na dywanie… często siadaj na podłodze – to prosty sposób na wzmocnienie tułowia! Unikaj siedzenia w bezruchu, wierć się. Oddychaj jak zdrowe, śpiące dziecko – przeponą, spokojnie i głęboko.

Świetną zabawą dla Mamy i trochę starszego dzieciaka jest raczkowanie – zabawa „w kotki” (chodzenie na dłoniach i kolanach) lub „wielbłądy” (chodzenie na dłoniach i stopach). Na placu zabaw znajdź solidną bramkę do piłki nożnej lub gałąź, której możesz się złapać i spróbuj trochę powisieć. Nawet, jeśli nie oderwiesz stóp od ziemi, możesz przyjemnie rozciągnąć kręgosłup. Jeśli znajdziesz huśtawkę, na której sama możesz się pohuśtać – zrób to! Dowiedziono, że kołysanie relaksuje, poprawia równowagę i wpływa na dobry sen nawet u dorosłych.

Jednym z najlepszych i bardzo prostych ćwiczeń jest spacer. Nosząc dziecko w ergonomicznym nosidełku lub chuście odciążasz kręgosłup i jednocześnie zyskujesz więcej, niż z wózkiem, swobody – nie musisz wybierać równych chodników wzdłuż ruchliwych ulic. Pchanie wózka z kolei to bardzo dobry sposób na wzmocnienie mięśni brzucha. Jeśli chcesz szybko wzmocnić całe ciało i schudnąć, Twoje dzieci będą dobrymi ciężarkami! Macierzyństwo nie jest przeszkodą w aktywnym trybie życia – jest najlepszą motywacją do zadbania o siebie!

A jeśli spędzam cały dzień za biurkiem, czy w pracy też mogę dbać o kręgosłup? Jak?

Przerwy w czasie pracy siedzącej to absolutna konieczność w profilaktyce schorzeń kręgosłupa. Nawet dwie minuty można efektywnie wykorzystać z korzyścią dla kręgosłupa. To wyłącznie kwestia organizacji czasu. Praca podzielona na godzinne czy półgodzinne etapy jest bardziej wydajna i mniej męcząca. Oczywiście nie należy zapominać o ergonomicznym stanowisku komputerowym. Istnieje sporo sposobów na poprawę jakości życia za biurkiem.

DSC07644DSC07644

Jakie zajęcia sportowe są dobre dla kręgosłupa? Które wybrać? Idzie wiosna, będziemy się więcej ruszać…

Najlepiej zacząć od spacerów, gier i zabaw na świeżym powietrzu. Wystarczy frisbee lub piłka za kilka złotych, żeby miło, rodzinnie i aktywnie spędzić czas w parku. Jeśli zajęcia zorganizowane, polecam „zdrowy kręgosłup” lub metodę pilates, która doskonale uczy prawidłowego oddechu, pogłębia świadomość swojego ciała i jednocześnie relaksuje. Jeśli pilates wydaje się zbyt mało energiczny, wybierz treningi na siłowni pod okiem wykwalifikowanego trenera – to bardzo dobra inwestycja!

Kiedy rusza Wasz kurs i jaką macie niespodziankę dla Czytelniczek Mamo Pracuj?

Kurs zaczyna się 14 marca. Dostęp do kursu można kupić od 1 do 11 marca włącznie (do 23.50). Wchodząc na ten link http://bajla.pl/zdrowy-kregoslup-kurs-on-line/ możecie kupić kurs ze zniżką 50 zł (cena regularna to 290 zł, dla Was 240 zł). Kod zniżkowy to mamopracuj.

Oprócz filmików z lekcjami mamy też różne formy wsparcia i motywacji: możliwość zadawania pytań, wymiany doświadczeń w zamkniętej grupie uczestników i relaksujące nagrody! Do kursu będziesz mieć dostęp przez pół roku, więc nie martw się, jeśli opuścisz jakąś lekcję.

Zapraszam wszystkie Mamy! I te, co chcą zadbać o profilaktykę, jak i te, które już swój kręgosłup „poczuły”.

Dziękuję Ci za rozmowę.

Rozmawiała Joanna Gotfryd

Foto: Bajla. Agnieszka Majewska

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie