Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Dziewczyno, do kodu!

  • Sylwia Błach
  • 17 sierpnia 2020
  • 8 MIN. CZYTANIA
Pierwsza programistka była kobietą, a dziewczyny nadają się do tej pracy równie dobrze, co mężczyźni! Duże zarobki, praca zdalna oraz możliwości rozwoju kuszą kolejne pokolenia. W czym tkwi fenomen pracy w branży IT, dlaczego coraz więcej z nas chce się przebranżowić i, przede wszystkim, jak to zrobić?

Chcę dobrze płatnej pracy pełnej wyzwań

Dziesięć lat temu informatyka nie była oczywistym wyborem dla dziewczyny. Gdy szłam na studia, wiedziałam jedno: chcę dobrze płatnej pracy pełnej wyzwań. Jako jedna z nielicznych kobiet na roku, nie spodziewałam się zmian, które nastąpią w ciągu dekady. Wysyp akcji mentoringowych i kampanii zachęcających kobiety do branży IT na zawsze wymazał stereotypowy obraz aspołecznego informatyka płci męskiej zamkniętego w piwnicy.

Nim branża informatyczna zaczęła kojarzyć się z mężczyznami, to kobiety tworzyły oprogramowanie. Ada Lovelace, uznawana za pierwszą programistkę na świecie, w 1843 roku stworzyła pierwszy algorytm. Szczegółowy opis problemu pokazujący jak przeprowadzić określony proces z punktu początkowego, do punktu końcowego stał się podwaliną całego programowania.

Wraz z powstaniem pierwszych komputerów, coraz powszechniejszy stawał się zawód programistki. Kobiety odpowiadały za pisanie kodu – potocznie zwanego “softem” (od angielskiego “software” – oprogramowanie). Od lat 40. XXI wieku, gdy komputery służyły do wykonywania zaawansowanych obliczeń matematycznych, aż do powstania pierwszego komputera domowego i popularyzacji gier komputerowych, zdolne matematyczki odpowiadały za wymyślanie algorytmów.

Komputer dla prawdziwego mężczyzny!

Powstanie komputera domowego (“peceta”) oraz pierwsze gry komputerowe sprawiły, że komputery stały się męskim gadżetem. Na pewno wynikało to z marketingu towarzyszącego grom – symulatory czołgów czy inwazji kosmicznej jednoznacznie adresowano do mężczyzn. Ponadto rodzice częściej kupowali komputery synom niż córkom.

Gwoździem do trumny kobiecych karier w IT było zrozumienie jak wielki potencjał i pieniądze kryją się za programowaniem – w czasach, w których najczęstszą rolą społeczną dla kobiety było zajmowanie się domem i rodziną, rzadko znajdowano czas i siły na samorozwój oraz karierę.

Czas na kobiety!

Na szczęście mamy dwudziesty pierwszy wiek, świat poszedł do przodu. Feministki przypomniały nam, że mamy prawo marzyć – o byciu tym, kim chcemy. Zmiany społeczne, ale przede wszystkim promowanie programowania jako zajęcia idealnego dla kobiet, zachęciły rzesze pań do przebranżowienia.

Młode dziewczyny częściej unikają stereotypów – Rihanna, Kylie Jenner i inne współczesne bizneswoman udowodniły, że kobiety mogą sięgać po to, czego pragną. Coraz więcej się mówi o znanych kobietach w branży IT – Marissa Mayer przez lata rządziła w Google i Yahoo, a Susan Wojcicki jest prezesem Youtube. Obie śmiało można nazwać idolkami nastolatek. Skoro im się udało – to dlaczego nie nam?

Programistka programistce nierówna

Gdy szłam na studia informatyczne nie do końca wiedziałam na czym to całe “programowanie” polega. Chciałam robić gry, ale nie miałam pojęcia jakie narzędzia będą do tego potrzebne. Przez lata doświadczenia zawodowego zrozumiałam, że branża IT jest szeroką dziedziną, w której każda z dziewczyn znajdzie coś, co ją kręci.

W najbardziej podstawowym rozumieniu programowanie to po prostu pisanie kodu, który zostanie przekształcony w program komputerowy za pomocą kompilatora. Co ciekawe, pierwszy kompilator także wynalazła kobieta – Grace Hooper.

Nauka programowania przypomina trochę naukę języka obcego – mamy określony zasób słów i gramatykę.

Różnica polega na tym, że języka programowania używa się do tworzenia algorytmów.

Brzmi skomplikowanie?

Wystarczy spojrzeć na przykład:

jeśli (nowyNumerGlamour.JestDostępny)
IdźDoKiosku()
w innym razie
PrzeczytajArtykułNaStronieWWW()

Powyższy algorytm jest prosty i czytelny. Programowanie polega na opisywaniu takich zależności – to, w jakim języku, to sprawa drugorzędna.

Przeczytaj także: Zmiana branży na IT

Jak znaleźć swoje miejsce w branży IT?

Języków jest wiele i każdy z nich ma inne zastosowanie, choć często się ze sobą przeplatają. Najpopularniejsze języki do nauki, dzięki którym też łatwo znajdziesz pierwszą pracę, to Java, C#, Python, PHP, Java, C++. Istnieje ich o wiele więcej, ale te regularnie powtarzają się w ogłoszeniach na rynku pracy. Do czego służą?

Java przyda się jeśli chcesz tworzyć aplikacje na telefony komórkowe, a Java, gdy wybierzesz pisanie aplikacji internetowych. Marzysz o tworzeniu stron internetowych? Przydatny może być PHP, a także języki znaczników takie jak HTML i CSS. Python ma wiele zastosowań, ale na pewno przyda się, gdy interesujesz się sztuczną inteligencją. Jeśli chcesz robić gry komputerowe powinnaś poznać C# – język wykorzystywany w silniku graficznym Unity3D lub C++, jeden z trudniejszych, ale też bardziej uniwersalnych języków. Ja od lat pracuję w Unity3D wykorzystując C# i na brak pracy nigdy nie narzekałam.

Nie chcę pisać kodu!

Stawianie stron na WordPressie

Co jednak jeśli bardzo chcesz spróbować swoich sił w branży informatycznej, ale pisanie kodu wciąż Cię przeraża? Spokojnie, są inne możliwości. Specjalista WordPress to osoba zajmująca się tworzeniem stron www z wykorzystaniem technologii WordPress – do rozpoczęcia kariery nie jest potrzebna znajomość żadnego z języków programowania. Przyda się natomiast zmysł estetyczny i dużo cierpliwości.

Tester oprogramowania

Inną ciekawą opcją jest praca testera, polegająca na sprawdzaniu oprogramowania pod kątem wyszukiwania błędów. Tester manualny po prostu szuka błędów. Kolejnym krokiem w tej karierze jest tester automatyczny, który już musi znać podstawy programowania. Aktualnie testerzy stają się coraz bardziej pożądanym zawodem, a praca testera daje świetne podwaliny do rozwoju w kierunku programowania.

W IT ciągle niezbędni są także świetni graficy czy twórcy tekstów – każdy przycisk, który widzisz w aplikacji, ktoś musiał narysować i opisać. Wydaje się to proste, ale lata doświadczenia nauczyły mnie, że zaprojektowanie intuicyjnego przepływu wymaga wiedzy z psychologii i zrozumienia ludzkich zachowań!

Przeczytaj: Języki pierwszego kontaktu dla początkujących

Jak zacząć?

Lata temu wybrałam studia. Byłam młoda, chciałam mieć wykształcenie wyższe i zupełnie nie wiedziałam co robić ze swoim życiem. Teraz polecam szybkie rozpoczęcie nauki programowania. Studia są fajne, ale trwają latami, a rynek zmienia się bardzo dynamicznie.

Programowania można nauczyć się samodzielnie, w domu. Wystarczy dużo samozaparcia. W Internecie znajdziesz wiele portali z darmowymi i płatnymi szkoleniami, filmiki dostępne są też na Youtube. Wystarczy tylko wybrać temat i… zacząć!

Inną opcją, którą polecam, są bootcampy programistyczne. To intensywne szkolenia pod okiem mentora. Jako mentorka WordPressa widziałam dziesiątki kobiet, które postanowiły zmienić swoje życie i nauczyć się robić strony internetowe. Zaletą bootcampu jest ciągła opieka – mentor prowadzi krok po kroku przez zawiłości tematu, unikasz sytuacji, gdy nie wiesz czego uczyć się dalej. Wadą? Wysoka cena.

Pułapki programowania

Życie programistki dla wielu wydaje się bajką, ale potrzebne są szczególne cechy osobowości, by pokochać pisanie kodu. O wypalenie w tym zawodzie szczególnie łatwo – zwłaszcza, jeśli dopadnie Cię syndrom oszustki. To powszechne zjawisko sprawiające, że bardzo zdolne kobiety czują się gorsze od mężczyzn, z którymi pracują. Biorą więc na siebie więcej obowiązków, co kończy się frustracją i wypaleniem. Dlatego w branży informatycznej przydatna jest pewność siebie, choć oczywiście można nad nią pracować.

Ponadto praca w IT wymaga nieustannego rozwoju. Jeśli szukasz pracy, której się nauczysz i już – w IT to niemożliwe. Technologia szybko idzie do przodu, powstają nowe języki i biblioteki, a programistka musi za tym nadążyć. Dzięki temu praca w IT nie jest monotonna, ale trzeba to lubić.

Zaleta ciągłego samorozwoju jest jedna – im więcej języków programowania znasz, tym łatwiej przyswoić kolejne. Podstawy każdego z nich są zbliżone, różnią się słownictwem i czasem niektórymi założeniami. Nie zmienia to faktu, że gdy już opanujesz jeden język, będzie tylko łatwiej.

Zobacz też: Praca w branży IT w trakcie pandemii

Weź życie w swoje ręce (na kwarantannie)!

Pandemia to bardzo trudny czas. Masz prawo nic nie robić, jeśli tego wymaga Twój organizm i to jest okej. Jeśli jednak chcesz nauczyć się czegoś nowego – warto pomyśleć o branży informatycznej. To stereotyp, że nie ma w niej miejsca dla kobiet – przez lata musiałyśmy przebijać się przez szklany sufit.

Teraz mamy szansę znaleźć pracę, którą będziemy mogły wykonywać z domu, pogodzić z opieką nad dzieckiem czy pozwalającą nam na dalekie podróże na Bali, gdy granice zostaną otwarte. Cyfrowy świat pozbawiony jest granic – laptop pod pachę i w drogę! Programowanie daje wolność i stabilność finansową – pytanie czy tego pragniesz i masz odwagę wziąć życie w swoje ręce. Ja miałam i nie żałuję.

Przeczytaj także: Czy programowanie jest dla kobiet?

Zdjęcie: 123 rf

Zobacz więcej

artykuł
ulgi i świadczenia dla rodziców
  • Aneta Socha - Jaworska
  • 12 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
ciąża kwas foliowy
  • Dominika Kamińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Iza Kłodzińska
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Joanna Gotfryd
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Agnieszka Wadecka
  • 5 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content