ZAINSPIRUJ SIĘ
Dlaczego kobiety kochają pracę w branży IT?
- Agnieszka Kaczanowska
- 24 lipca 2016
- 4 MIN. CZYTANIA
Paulino, masz za sobą wiele lat doświadczenia w IT. A od ilu lat jesteś mamą pracującą w IT?
W IT pracuję lekko ponad 15 lat, z czego 2/3 czasu, czyli 10 lat jako mama 🙂
Czy lubisz swoją pracę? To pytanie retoryczne, prawda?
To, co mnie urzekło to opieka, jaką firmy w branży IT zapewniają mamom zarówno tym świeżo upieczonym, jak i tym mającym nieco większe dzieci. Świadomość, że pracodawca wspiera macierzyństwo i ułatwia mamom sprawowanie opieki nad dziećmi jest bezcenna. Oczywiście, że lubię pracę w IT, trudno mi sobie wyobrazić zmianę branży…
Jak myślisz, czy taka akcja jak #Mamo Pracuj w IT, czy też wszelkie inne, liczne inicjatywy dla kobiet w nowych technologiach są potrzebne?
Myślę, że świadomość tego jak wygląda praca w IT jest wciąż bardzo słaba, szczególnie wśród osób wykonujących inny zawód niż programista ;-). Dlatego wszelkie akcje pokazujące, jak tego typu praca wygląda są bardzo ważne.
No i wciąż mało nas w branży… Czasem mam wrażenie, że my kobiety, boimy się IT? A może ktoś nam wmawia, że się nie nadajemy? Co sądzisz?
Miało być krótko, a tu takie pytanie (śmiech). Ale to jest to bardzo ważny temat.
Znam wiele przebojowych kobiet, które się nie boją, a przynajmniej tego nie okazują. Robią zawrotne kariery, rozkręcają własne firmy i jeśli ktokolwiek wmawia im, że się nie nadają, to tylko je dodatkowo motywuje. Jednak podczas różnych wydarzeń spotykam kobiety, które jasno mówią o swoich obawach. Zwykle jest to kwestia wizerunku i tego jak zostaną odebrane na zewnątrz. Druga kwestia dotyczy samooceny – podczas różnych programów związanych z diversity obserwowałam, że dziewczyny oceniają swoje umiejętności i osiągnięcia zdecydowanie surowiej niż ich koledzy.
[ang. diversity oznacza różnorodność, a ta najczęściej w kontekście pracowników rozumiana jest jako różnorodność płci w zespołach pracujących razem – przyp. red.]
Obecnie pracujesz w Allegro. Czy dużo kobiet pracuje u Was? Na jakich stanowiskach?
Jeśli masz na myśli dział IT, to jest niecałe 7% kobiet na stanowiskach technicznych (programistki, testerki, UX Designers, Managerki Projektów, etc). Do tego dochodzą kobiety pracujące w IT lub wspierające IT na stanowiskach nietechnicznych. I tutaj mamy HRBPs, księgowość, finanse, dział zakupów, administrację, dział prawny, tłumaczki, mój dział Community Relations, PR, marketing, CSR. Działań okołotechnologicznych jest naprawdę sporo i przekrój stanowisk ogromny.
Masz ogromna wiedzę o branży. Czy to dobre miejsce dla kobiet, dla mam? Co Ty cenisz najbardziej?
Zdecydowanie najlepsze, serio. A dlaczego?
Opieka jaką firmy z branży IT otaczają swoich pracowników, szczególnie pracujące mamy, jest bezcenna. Z własnego doświadczenia i relacji koleżanek wiem, że kobiety otrzymują przeróżne benefity, począwszy od dodatkowego wymiaru urlopu macierzyńskiego, poprzez zaplecze do opieki nad maluchem, aż do rozszerzonych pakietów opieki medycznej. Nie spotkałam się z problemem powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim, czy niechętnym nastawieniem pracodawcy do przyszłej mamy. Mogłabym długo wymieniać.
Dla mnie największą wartością obecnie jest możliwość pracy zdalnej (oczywiście w granicach rozsądku) i zadaniowy czas pracy.
To znacząco ułatwia funkcjonowanie rodziny z dwójką dzieci w wieku wczesnoszkolnym, pakietem zajęć dodatkowych czy też konieczności odbywania przeróżnych kontroli lekarskich.
Gdybyś chciała zachęcić nasze Czytelniczki, dodać im przysłowiowego „powera” do szukania pracy w tej branży, to co byś powiedziała?
Świat IT dla wielu kobiet wydaje się niedostępny i nienaturalny. Kiedy jednak pozna się go lepiej, okazuje się, że jest to organizm, który dobrze funkcjonuje, w którym liczą się argumenty, w którym kobiety mogą liczyć na wsparcie i rozwój zawodowy.
Dziękuję Ci za rozmowę i trzymam kciuki!
Zdjęcia: Archiwum prywatne Pauliny