Czego szukasz

Kobiety w IT w 2020 roku. Dlaczego warto wybrać ten kierunek rozwoju?

42 % kobiet pracujących już w branży IT znalazło się w niej po przebranżowieniu! Jakie kierunki ukończyły? Ile mają lat? Na jakich stanowiskach pracują i ile zarabiają? Dowiedz się więcej z najnowszego badania na temat sytuacji kobiet w branży IT.

 • Marta Wiencek - 13/03/2020
domowe biuro

Co nas ciągnie do IT?

Z ankiety wynika, że spośród kobiet, które deklarowały, iż wiedzą czym zajmuje się branża IT, prawie 60% rozważa obecnie lub rozważało w przeszłości podjęcie pracy w tym sektorze.

To, co najbardziej przyciąga kobiety do IT, to przede wszystkim możliwości rozwoju oraz atmosfera w pracy (odpowiednio 74% i 73% badanych). Na trzecim miejscu (48%) plasują się zarobki. Należy dodać, że średnia deklarowana wysokość wynagrodzenia kobiet, których doświadczenie jest krótsze niż dwa lata wynosi tu około 4000 zł netto. Panie pracujące w obszarze IT dłużej niż 8 lat, deklarują zarobki netto powyżej 9000 zł.

Równie ważna, co wynagrodzenie okazuje się także możliwość realizacji ciekawego i rozwojowego projektu. Opcja wykonywania swojej pracy zdalnie, z czym również często kojarzymy branżę IT, jawi się jako atrakcyjna dla 23% badanych.

Jak chcemy pracować?

Jeżeli chodzi o formę zatrudnienia, to zdecydowanie najbardziej preferowana jest praca biurze, ale z możliwością wykonywania części swoich obowiązków zdalnie. Za tym sposobem opowiedziało się prawie 70% pytanych. Drugą formą, pożądaną przez jedną piątą ankietowanych, jest praca tylko w biurze. Jedynie 4% badanych deklaruje, że chciałoby pracować całkowicie zdalnie.

Co do umowy, to większość pytanych kobiet pracujących w IT jest zatrudnionych na umowę o pracę (76%). Na umowie B2B pracuje 17% respondentek. Jednak ten drugi typ umowy wydaje się być pożądany dla 29% ankietowanych.

Sprawdź najnowsze oferty pracy u pracodawców zaangażowanych w program #MamoPracujwIT!

Technologie

Spośród kobiet pracujących w obszarze nowych technologii, 85% pracuje w zespołach deweloperskich. Około 30% z nich zajmuje się backendem. Drugą popularną specjalnością (17%) jest frontend, a tuż za nim, z podobnym wynikiem, około 17% – testowanie (w przypadku mężczyzn: 7%). Kobiety nie pracujące w zespołach deweloperskich, co stanowi pozostałe 15%, znajdziemy głównie w supporcie i w obszarze zarządzania projektami.

Języki programowania

Do głównych języków, których znajomość deklarują programistki należą Java Script (29%) oraz Java (25%). Na kolejnych pozycjach znalazły się C# (12%) oraz Python (6%).

Prawie połowa ankietowanych (dwukrotnie więcej niż mężczyzn) swoją wiedzę programistyczną zdobywała na studiach informatycznych lub pokrewnych. Pracę, jako źródło tej wiedzy, podaje 16% badanych. W dalszej kolejności kobiety wskazywały tutoriale w internecie (13%) oraz kursy internetowe (10%). Z oferty szkół programowania skorzystało 8% kobiet. Na kolejnych pozycjach znalazły się książki, szkolenia firmowe i projekty open source.

Zmiana branży

Spośród badanych kobiet, pracujących w IT, 42% przebranżowiła się z innych zawodów. Najpopularniejsze kierunki studiów, ukończone przez programistki, to nauki ścisłe i przyrodnicze (66%), nauki społeczne (18%) oraz nauki inżynieryjno – techniczne (12%). Są wśród nich także kobiety z wykształceniem humanistycznym oraz medycznym.

Chociaż zmiana branży na IT jest ostatnio w modzie (28% badanych kobiet pracuje w IT poniżej 2 lat, a 40% od 2 do 5 lat), wciąż wiele kobiet boi się przekwalifikowania. Prawie połowa badanych uznała, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, związany ze zdecydowaniem i zrozumieniem, czego tak naprawdę należy się uczyć, aby pójść w danym kierunku.

Jedna trzecia ankietowanych za ważny bloker uznaje wysoki koszt kursów i szkoleń, czy też niedopasowane terminy tychże. Kolejne ważne powody to przytłoczenie dużą ilością nauki, trudność w podjęciu decyzji, w którym kierunku tak naprawdę chce się pójść oraz strach przed zmianą pracy.

Dowiedz się więcej o programie #MamoPracujwIT i dołącz do naszej społeczności!

Stanowisko

Zdecydowana większość, bo 84% badanych kobiet, pracuje na stanowiskach specjalistycznych, 7% pełni funkcję lidera zespołu a około 5% jest menedżerkami, przy czym funkcje menedżerskie pełni w tej branży taki sam odsetek kobiet, jak i mężczyzn.

Dlaczego warto wybrać IT?

Widać, że w branży IT sporo się dzieje. Wiele kobiet kształci się w tym kierunku, a jeszcze więcej nad tym zastanawia. W obszarze nowych technologii doskonale potrafią się także odnaleźć dziewczyny z innym, niż informatyczne, wykształceniem. Wiele z nich potwierdza, że w końcu znalazły pracę, w której jest tak “normalnie”, ludzie są życzliwi, pojawiają się nowe wyzwania, a do tego wszystkiego mogą również zadbać o swój work life balance, czego wszystkim życzymy.
Powodzenia!

Źródło: Z okazji Dnia Kobiet portal Nofluffjobs opublikował raport dotyczący sytuacji kobiet na rynku IT. W badaniu, przeprowadzonym w lutym 2020 roku, brały udział zarówno kobiety pracujące w tym obszarze, jak i te, które do tej pory nie są związane z branżą nowych technologii.

Zdjęcie: Pixabay.com

Grafika: Nofluffjobs.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Wiencek
Z wykształcenia chemik technolog. Na co dzień "robi w kryształach", a w wolnych chwilach wspiera Mamo Pracuj, a szczególnie program #MamoPracujwIT ;-) Zafascynowana zarządzaniem projektami, szczególnie metodykami zwinnymi. Prywatnie żona i mama.

Czy bez technicznych umiejętności nadaję się do IT? Tak, to jest możliwe!

Bohaterka wywiadu mówi, że jej zmiana zawodowa to zwykły zbieg okoliczności. Słuchając jej myślę, że to jednak zasługa jej odwagi i determinacji. Rozmawiamy o tym, jak przejść z branży bankowej do IT i czy można znaleźć stanowisko „szyte na miarę” swoich kompetencji. O swojej pracy opowiada Agnieszka Wosik, Business Specialist w Atos Poland Global Services.
 • Anna Łabno - Kucharska - 10/03/2020
Agnieszka Wosik, Business Specialist w Atos Poland Global Services

Agnieszko, Atos kojarzy się jako firma IT, natomiast myślę, że niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że nie wszystkie dywizje, czy działy są mocno techniczne. Ty pracujesz w takim zespole. Opowiesz o nim oraz o tym, czym się zajmujesz?

Tak, to prawda są w Atos takie zespoły właśnie jak min. BOS, czyli Business Office Support, którego głównym zadaniem, jak sugeruje już sama nazwa, jest szeroko pojęte wsparcie dla innych.

Zajmujemy się pomocą na wielu płaszczyznach, zaczynając od organizacji szkoleń, nadawania dostępów (zarówno do „narzędzi”, jak i tych fizycznych), przez dbałość o aktualność dokumentacji wewnętrznej, na wspieraniu działów finansowych kończąc. Pomagamy również w procesie zatrudniania nowych pracowników. Zajmujemy się zamawianiem sprzętu dla pracowników, pomocą wizualną przy prezentacjach, wydajemy newsletter. Koordynujemy program wspierający nowo przybyłych pracowników, który zaimplementowaliśmy w naszej dywizji. A to i tak jeszcze nie wszystko.

Staramy się pomóc każdemu, kto nas o to poprosi, nawet jeśli nie możemy zrobić tego bezpośrednio, to staramy się chociaż wskazać drogę do rozwiązania 😉

Krótko mówiąc, wspieracie i pokazujecie drogę 🙂 Agnieszko wiem też, że Ty w zespole masz jeszcze dodatkowe obowiązki.

Tak, zgadza się. Ja w zespole odpowiadam za koordynację projektów dla uczniów: Juniors Academy oraz klasy patronackiej Atos, w Zespole Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. Pomagam również od strony organizacyjnej w przygotowaniach wizyt klientów odwiedzających naszą firmę. Dodatkowo wchodzę w skład zespołu tworzącego newsletter oraz asystuję przy inicjatywach, które powstają w BOS-ie i mają na celu promocję BDS-u, tudzież wspierają naszych pracowników. Udzielam się też czynnie w organizacji Dnia Dziecka w Atos.

Uff, brzmi jak sporo pracy. 🙂 Oprócz tych działań, o których wspominałaś zainteresowały mnie projekty dla uczniów. Macie klasę partnerską oraz program Juniors Academy, dobrze pamiętam?

Tak dokładnie, są to dwa stosunkowo nowe projekty, których jestem koordynatorką, a w przypadku klasy patronackiej Atos, współkoordynatorką. 🙂 Początkowo, gdy jeszcze zajmowałam się wspieraniem różnych procesów związanych z rekrutacją, wraz z managerami rozmawialiśmy o pomysłach na zachęcanie młodych osób do wyboru kierunków technicznych.

Chcemy też dotrzeć do młodzieży i pokazać im, że w Bydgoszczy istnieje taka firma jak Atos i opowiadać, czym tak na prawdę się zajmujemy. Tak zaczął kiełkować pomysł o klasie patronackiej Atos. Niestety okazało się, że jest to duże przedsięwzięcie, do którego przygotowania potrwają dłużej niż początkowo zakładaliśmy. By nie tracić energii i zapału, stwierdziliśmy, że może zaczniemy od mniejszego projektu, który może również pomóc nam sprawdzić się przed rozpoczęciem współpracy ze szkołą. I tak zaczął powstawać w naszych głowach pomysł na Juniors Academy.

A powiedz, jak funkcjonuje Juniors Academy? I jak powstawała?

Bazujemy na strukturze akademii, które cyklicznie organizujemy dla dorosłych. Nasi pracownicy prowadzą zajęcia, czyli występują w roli ekspertów czy też trenerów. Projekt jest dedykowany do wszystkich maturzystów z danego roku z województwa kujawsko-pomorskiego. Na drodze testów i rekrutacji wyłoniliśmy piętnastu uczestników. To właśnie ta grupa od listopada do kwietnia uczęszcza na zajęcia na terenie Atos, a zwycięzcy całego cyklu odbywają płatny staż. Co ciekawe w zeszłym roku mieliśmy troje zwycięzców i cała trójka po zakończonym stażu otrzymała oferty pracy, które przyjęła stając się pełnoprawnymi pracownikami naszej firmy.

Gratulacje! Takie inicjatywy są bardzo wartościowe. A czy klasa patronacka działa na podobnych zasadach?

Nie, wygląda to inaczej. Równolegle z koordynacją Juniors Academy przygotowywaliśmy się do otwarcia pierwszej klasy patronackiej w Zespole Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy. W marcu 2019 roku podpisaliśmy umowę o współpracy. Pierwszy nabór przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania i mamy w klasie naprawdę wybitnych uczniów. Ta „nasza klasa” była drugą z najwyższym wynikiem pod względem ilości chętnych uczniów na jedno miejsce oraz liczby wymaganych punktów potrzebnych do zakwalifikowania się.

Zarówno podczas działań z Juniors Academy, jak i w klasie patronackiej, odpowiadam za kontakt z uczniami, za ich wsparcie, koordynację pracy trenerów, organizację zaplecza technicznego, spotkania z rodzicami, przeprowadzanie wizyt i różnego typu szkolenia.

Agnieszko, ogrom niesamowitej pracy! A teraz chciałabym wrócić do Twojej historii. Pamiętam, jak mówiłaś podczas naszej pierwszej rozmowy, że pomysł na pracę w Atos pojawił się dość przypadkowo. Natomiast już w czasie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego zaczęłaś myśleć o powrocie do pracy. Jak to się stało, że ostatecznie zdecydowałaś się na tę firmę?

Myślę, że to po prostu samo przyszło. Po okresie całkowitego poświęcenia rodzinie i byciu z dziećmi na pierwszym etapie ich życia, przyszedł moment tęsknoty za pracą i gotowości do otwarcia kolejnego, zawodowego rozdziału. Wiedziałam jedno: ostatnim miejscem, do jakiego chcę wracać, jest bank i wszelkie instytucje bankowe, czyli praca, którą wykonywałam przed urodzeniem dzieci.

Atos gdzieś przez chwilę pojawił się jako jedna z opcji w mojej głowie, ale równie szybko zgasł co się zapalił.

Wydawało mi się, że bez doświadczenia w IT oraz bez wiedzy stricte technicznej nie mam możliwości znaleźć tu dla siebie miejsca. I jak to w życiu bywa – zbieg okoliczności w postaci rozmowy z mamą najlepszego przyjaciela mojego synka sprawił, że dowiedziałam się, iż nie samymi inżynierami Atos stoi 🙂

Koleżanka opowiedziała mi o zespole, w którym pracuje. O tym, że odpowiadają za wiele ciekawych zadań. Słuchając uważnie jej wypowiedzi, można było wyczuć jeszcze coś, co było dla mnie bardzo istotne – w Atos pracują ludzie, którzy są otwarci i tworzą zgrany, życzliwy zespół. Ponadto managerowie podchodzą do pracownika z szacunkiem i są wsparciem.

I to był ten impuls? Wtedy zdecydowałaś się aplikować?

Nie, nie. Nie tak od razu, ale myśl tym razem zaczęła kiełkować. Po jeszcze kilku rozmowach zdecydowałam, że aplikowanie do Atos to może być jakaś szansa dla mnie. Z lekkim strachem i pełna niepewności postanowiłam złożyć CV. A potem…potem to już się potoczyło. Pierwsza rozmowa, druga, trzecia i telefon, że to mnie chcą zatrudnić – tak znalazłam się w BOS-ie w dywizji BDS 🙂

Poznaj firmę Atos Poland Global Services i zobacz profil w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Wspaniale! Agnieszko, nie aplikowałaś na stanowisko „techniczne”, ale jednak do firmy z branży IT. Powiedz jak przygotowywałaś się do rozmowy, nie mają technologicznego zaplecza?

Patrząc na ogłoszenie, wiedziałam jakie obszary mogą wymagać ode mnie poprawy, co może być moją mocną, a co słabszą stroną. Zdawałam sobie sprawę, że w pierwszej kolejności muszę „przywrócić do życia” mój angielski, którego z braku okazji przestałam używać. Tak więc, zaczęłam chodzić na prywatne lekcje angielskiego.

Starałam się też odnaleźć „łączniki”, tzn. doświadczenie, które zdobyłam z poprzedniej pracy, które mogłabym wykorzystać w Atos. Starałam się też podejść z dużą otwartością i z założeniem, że jestem w stanie dać z siebie 110%, jeśli tylko ktoś da mi szanse. Już sama rozmowa rekrutacyjna okazała się niezwykle miłym doświadczeniem, które ostatecznie zakończyło się zaproszeniem do grona pracowników BDS-u.

Cieszę się, że wspominasz o tych „łącznikach” związanych z Twoją poprzednią pracą. Wcześniej pracowałaś w sektorze bankowym, miałaś duże doświadczenie w tym obszarze. Powiedz, które z Twoich umiejętności z przeszłości, przydają się teraz w Twojej pracy?

Myślę, że każde nasze zawodowe, czy też życiowe doświadczenie, które zbieramy na różnych etapach, wpływa na to, kim jesteśmy. Truizm, to prawda, ale ja mogę go tylko potwierdzić. Dlatego ciężko jednoznacznie stwierdzić co tak naprawdę przełożyłam z doświadczenia stricte z pracy w banku do pracy w Atos.

W poprzedniej pracy miałam nieustanny kontakt z klientami, z którymi rozmawiałam na dość wrażliwe tematy związane z ich dochodami, obciążeniami oraz zdolnością kredytową. Niezbędna do tego była pewnego rodzaju wrażliwość, zrozumienie i otwartość na ludzi. To było potrzebne po to, aby pomóc klientom otworzyć się, opowiedzieć o pewnych sprawach, które nie zawsze były łatwe. Może to trochę zaskakujące, ale uznałabym, że to otwartość na ludzi jest cechą, którą wykorzystuję najczęściej.

W klasie patronackiej Atos mamy 34 młodych ludzi, którzy jeszcze kształtują swoje charaktery, a będziemy ze sobą współpracować przez 5 ważnych lat ich życia. Kontakt z nimi, zaufanie, jest mi niezbędne do współpracy. I dzięki, między innymi, otwartości mam nadzieję, że uda nam się osiągnąć zamierzone cele.

Mam też duży kontakt z różnymi osobami, z którymi kończymy relację już po jednym spotkaniu. Zawsze staram się, aby nawet to krótkie spotkanie było miłe, by gość czy nowy pracownik miał przyjemne doświadczenie po wizycie w naszej firmie. Sama spotykam się z dużą życzliwością od ludzi i staram się tylko przekazywać to dalej 🙂

Agnieszko, to na koniec ostatnie pytanie. Jeśli teraz spotkałabyś koleżankę, która podobnie jak Ty parę lat temu szukałaby pracy po urlopie wychowawczym, to co byś jej powiedziała? Czym zachęciłabyś ją do wertowania strony karierowej swojego pracodawcy?

Mogę powiedzieć takiej osobie jedno – by dała sobie szansę oraz żeby dała szansę firmie Atos. Oferujemy szeroki wachlarz możliwości.

Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że można mieć stanowisko uszyte na miarę.

Oczywiście czasami trzeba czasu by znaleźć swoje miejsce, ale Atos to tak naprawdę nieograniczona liczba możliwości. Pozwala zarówno na rozwój już posiadanych umiejętności, jak również zdobywanie nowych, poprzez najróżniejsze szkolenia, warsztaty.

Ponadto możliwość awansu nie jest pustym sloganem. Każdy ma szansę marzyć i mierzyć wysoko, bez względu na płeć czy wiedzę, z jaką przychodzi tu na początku. Sama przez ten krótki czas byłam świadkiem wielu awansów osób, które zaczynały swoją pracę na pierwszej linii wsparcia. To w dużej mierze kwestia determinacji i ciężkiej pracy.

Ogromnym atutem dla mnie jako mamy jest możliwość pracy z domu, ale nie tylko.

Samo podejście firmy do tego, że ja czy inni pracownicy są rodzicami…Jest to coś naturalnego – w żadnym wypadku nie jest to problem.

Rozmawiając z przyjaciółmi i znajomymi, słyszę różne historie o tym, jak pracodawcy podchodzą do tej kwestii. Niestety nie zawsze są to pozytywne opowieści. Natomiast w Atos mam pełne zrozumienie dla nagłych i niezaplanowanych sytuacji. Pracodawca jest bardzo elastyczny, co daje mi poczucie bezpieczeństwa i możliwość utrzymania właściwego balansu między życiem rodzinnym a pracą.

Agnieszko, dziękuję Ci za rozmowę!

Poznaj firmę Atos Poland Global Services i zobacz profil w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Rozmawiała: Anna Łabno-Kucharska

Link firmy Atos

Zdjęcie: archiwum prywatne Agnieszki Wosik

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Łabno - Kucharska
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.

VIDEO: Jak szukać pracy na nowym rynku pracy?

Chcesz zmienić pracę? Wracasz na rynek po dłuższej przerwie? A może planujesz rewolucję w swoim życiu zawodowym? Jeśli potrzebujesz podpowiedzi, jak szukać, by znaleźć idealnego pracodawcę, jak przygotować CV i rozmawiać z rekruterem, nasz webinar jest dla Ciebie!
 • Agnieszka Kaczanowska - 09/03/2020
osoby w biurze wspólnie oglądają cos na komputerze

Ekspertki z firmy Bosch dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą właśnie tego jak szukać pracy na nowym rynku pracy. Zapraszamy!

Zobacz nagranie webinaru przygotowanego we współpracy z firmą Bosch w ramach programu #Mother Empower

Dla kogo jest webinar?

Dla wszystkich kobiet (choć nie tylko), które myślą nad powrotem na rynek pracy, dla osób, które są ciekawe zmian w obszarze rekrutacji oraz dla tych, którzy szukają inspiracji i wsparcia w kwestiach zawodowych!

W trakcie nagrania rozmawiamy o następujących zagadnieniach:

 • Jak szukać pracy na nowym rynku pracy?
 • Jak czytać ogłoszenia o pracę, aby dobrze zrozumieć zakres obowiązków i oczekiwania?
 • Jakie pytania zadawać rekruterom, aby się nie rozczarować?
 • Jakie są obecnie oczekiwania pracodawców wobec pracowników?
 • Jak firma Bosch wspiera rozwój swoich pracowników?

Opowiadamy też o nowym projekcie mentoringowym Bosch i Mamo Pracuj: Mother Empower!

Wiedzą i doświadczeniem dzielą się z Wami ekspertki z firmy Bosch: Izabela Pipka, HR Director – żona, mama 4 dzieci oraz Joanna Wojdan – Liszewska, Employer Branding Expert w dziale HR. Od lat z sukcesem wdraża inicjatywy mające na celu wsparcie pracowników – rodziców.

Prezentacja z webinaru dostępna jest także pod linkiem.

Poznaj także historię Izy z firmy Bosch: Co jest kluczem do połączenia życia rodzinnego i zawodowego?

Program Mother Empower

Wspólnie z Bosch realizujemy program Mother Empower, którego celem jest wzmocnienie i wsparcie kobiet, poszukujących pracy po przerwie związanej z wychowywaniem i opieką nad dziećmi. Podczas programu zapewniamy uczestniczkom warsztaty, webinary i spotkania osobiste z mentorkami z Bosch. Tworzymy przestrzeń do wspólnej rozmowy, wymiany myśli i doświadczeń kobiet, które łączą życie zawodowe z wychowywaniem dzieci, z tymi kobietami, które o połączeniu tych dwóch światów dopiero marzą.

Zobacz informacje o programie: Mother Empower

Materiały dodatkowe:

 • Prezentacja z webinaru do zobaczenia na SlideShare
 • Odpowiedzi na pozostałe pytania w trakcie webinaru – w formie PDF jako załącznik
 • A może chcesz aplikować do Bosch? Tak, chcę aplikować!

Webinar odbył się 17.02.2020 r., o godz. 21.00

Zdjęcia i grafiki: Robert Bosch

Załączniki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail