Czego szukasz

Kobiety w IT w 2020 roku. Dlaczego warto wybrać ten kierunek rozwoju?

42 % kobiet pracujących już w branży IT znalazło się w niej po przebranżowieniu! Jakie kierunki ukończyły? Ile mają lat? Na jakich stanowiskach pracują i ile zarabiają? Dowiedz się więcej z najnowszego badania na temat sytuacji kobiet w branży IT.

 • Marta Wiencek - 13/03/2020
domowe biuro

Co nas ciągnie do IT?

Z ankiety wynika, że spośród kobiet, które deklarowały, iż wiedzą czym zajmuje się branża IT, prawie 60% rozważa obecnie lub rozważało w przeszłości podjęcie pracy w tym sektorze.

To, co najbardziej przyciąga kobiety do IT, to przede wszystkim możliwości rozwoju oraz atmosfera w pracy (odpowiednio 74% i 73% badanych). Na trzecim miejscu (48%) plasują się zarobki. Należy dodać, że średnia deklarowana wysokość wynagrodzenia kobiet, których doświadczenie jest krótsze niż dwa lata wynosi tu około 4000 zł netto. Panie pracujące w obszarze IT dłużej niż 8 lat, deklarują zarobki netto powyżej 9000 zł.

Równie ważna, co wynagrodzenie okazuje się także możliwość realizacji ciekawego i rozwojowego projektu. Opcja wykonywania swojej pracy zdalnie, z czym również często kojarzymy branżę IT, jawi się jako atrakcyjna dla 23% badanych.

Jak chcemy pracować?

Jeżeli chodzi o formę zatrudnienia, to zdecydowanie najbardziej preferowana jest praca biurze, ale z możliwością wykonywania części swoich obowiązków zdalnie. Za tym sposobem opowiedziało się prawie 70% pytanych. Drugą formą, pożądaną przez jedną piątą ankietowanych, jest praca tylko w biurze. Jedynie 4% badanych deklaruje, że chciałoby pracować całkowicie zdalnie.

Co do umowy, to większość pytanych kobiet pracujących w IT jest zatrudnionych na umowę o pracę (76%). Na umowie B2B pracuje 17% respondentek. Jednak ten drugi typ umowy wydaje się być pożądany dla 29% ankietowanych.

Sprawdź najnowsze oferty pracy u pracodawców zaangażowanych w program #MamoPracujwIT!

Technologie

Spośród kobiet pracujących w obszarze nowych technologii, 85% pracuje w zespołach deweloperskich. Około 30% z nich zajmuje się backendem. Drugą popularną specjalnością (17%) jest frontend, a tuż za nim, z podobnym wynikiem, około 17% – testowanie (w przypadku mężczyzn: 7%). Kobiety nie pracujące w zespołach deweloperskich, co stanowi pozostałe 15%, znajdziemy głównie w supporcie i w obszarze zarządzania projektami.

Języki programowania

Do głównych języków, których znajomość deklarują programistki należą Java Script (29%) oraz Java (25%). Na kolejnych pozycjach znalazły się C# (12%) oraz Python (6%).

Prawie połowa ankietowanych (dwukrotnie więcej niż mężczyzn) swoją wiedzę programistyczną zdobywała na studiach informatycznych lub pokrewnych. Pracę, jako źródło tej wiedzy, podaje 16% badanych. W dalszej kolejności kobiety wskazywały tutoriale w internecie (13%) oraz kursy internetowe (10%). Z oferty szkół programowania skorzystało 8% kobiet. Na kolejnych pozycjach znalazły się książki, szkolenia firmowe i projekty open source.

Zmiana branży

Spośród badanych kobiet, pracujących w IT, 42% przebranżowiła się z innych zawodów. Najpopularniejsze kierunki studiów, ukończone przez programistki, to nauki ścisłe i przyrodnicze (66%), nauki społeczne (18%) oraz nauki inżynieryjno – techniczne (12%). Są wśród nich także kobiety z wykształceniem humanistycznym oraz medycznym.

Chociaż zmiana branży na IT jest ostatnio w modzie (28% badanych kobiet pracuje w IT poniżej 2 lat, a 40% od 2 do 5 lat), wciąż wiele kobiet boi się przekwalifikowania. Prawie połowa badanych uznała, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, związany ze zdecydowaniem i zrozumieniem, czego tak naprawdę należy się uczyć, aby pójść w danym kierunku.

Jedna trzecia ankietowanych za ważny bloker uznaje wysoki koszt kursów i szkoleń, czy też niedopasowane terminy tychże. Kolejne ważne powody to przytłoczenie dużą ilością nauki, trudność w podjęciu decyzji, w którym kierunku tak naprawdę chce się pójść oraz strach przed zmianą pracy.

Dowiedz się więcej o programie #MamoPracujwIT i dołącz do naszej społeczności!

Stanowisko

Zdecydowana większość, bo 84% badanych kobiet, pracuje na stanowiskach specjalistycznych, 7% pełni funkcję lidera zespołu a około 5% jest menedżerkami, przy czym funkcje menedżerskie pełni w tej branży taki sam odsetek kobiet, jak i mężczyzn.

Dlaczego warto wybrać IT?

Widać, że w branży IT sporo się dzieje. Wiele kobiet kształci się w tym kierunku, a jeszcze więcej nad tym zastanawia. W obszarze nowych technologii doskonale potrafią się także odnaleźć dziewczyny z innym, niż informatyczne, wykształceniem. Wiele z nich potwierdza, że w końcu znalazły pracę, w której jest tak “normalnie”, ludzie są życzliwi, pojawiają się nowe wyzwania, a do tego wszystkiego mogą również zadbać o swój work life balance, czego wszystkim życzymy.
Powodzenia!

Źródło: Z okazji Dnia Kobiet portal Nofluffjobs opublikował raport dotyczący sytuacji kobiet na rynku IT. W badaniu, przeprowadzonym w lutym 2020 roku, brały udział zarówno kobiety pracujące w tym obszarze, jak i te, które do tej pory nie są związane z branżą nowych technologii.

Zdjęcie: Pixabay.com

Grafika: Nofluffjobs.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Wiencek
Z wykształcenia chemik technolog. Na co dzień "robi w kryształach", a w wolnych chwilach wspiera Mamo Pracuj, a szczególnie program #MamoPracujwIT ;-) Zafascynowana zarządzaniem projektami, szczególnie metodykami zwinnymi. Prywatnie żona i mama.

Webinar: Perspektywy kobiet w IT, czyli jak budować swoją karierę w branży?

Od czego zacząć, żeby efektywnie się przebranżowić? Jak odnaleźć swoje miejsce w IT? Co trzeba umieć, żeby zostać programistką? To tylko część obszarów, które poruszymy podczas spotkania z Ekspertkami z Accenture Advanced Technology Center Poland. Webinar już 04.06 o 21:00. Zapisz się już dziś, aby nie zapomnieć!
 • Anna Łabno - Kucharska - 27/05/2020

Od czego zacząć, żeby efektywnie się przebranżowić? Jak odnaleźć swoje miejsce w IT? Co trzeba umieć, żeby zostać programistką? To tylko część obszarów, które poruszymy podczas spotkania z Ekspertkami z Accenture Advanced Technology Centre. Webinar już 04.06 o 21:00. Zapisz się już dziś, aby nie zapomnieć!

Weź udział w naszym webinarze, który przygotowaliśmy wspólnie z firmą Accenture Advanced Technology Center realizowanego w ramach programu #MamoPracujwIT.
Dostajemy dużo pytań dotyczących przebranżowienia i rozwoju w branży IT. Dlatego też odpowiadając na Wasze potrzeby zapraszamy na spotkanie online.

Tak, biorę udział w webinarze!

O czym będziemy rozmawiać?

 • Skonfrontujemy obawy wobec zawodu programisty z rzeczywistością
 • Wyjaśnimy co to znaczy być programistą i jak wygląda (nie)typowy dzień pracy
 • Podpowiemy jak budować programistyczną ścieżkę kariery, w co warto inwestować czas i gdzie szukać materiałów do nauki
 • Ekspertki podzielą się swoimi historiami związanymi z rozwojem zawodowym
 • Pokażemy jaką część zatrudnionych w IT stanowią kobiety i jak Accenture wspiera różnorodność w zespołach
 • Opowiemy o korzyściach płynących z różnorodności w zespołach
 • Będzie również czas na Wasze pytania.

Tak, biorę udział!

A kogo będziemy gościć? Dwie wspaniałe ekspertki

Joanna Murowańska – studentka Computer Science, IFE na Politechnice Łódzkiej. W Accenture pracuje jako Application Development Associate. Od 1,5 roku pracuje jako programistka na projektach związanych ze sprzedażą detaliczną i utrzymaniem aplikacji, kodując w SQL,PL/SQL w bazach danych Oracle, MS SQL Server i Javie. Pasjonatka podróży, sztuki, gry w szachy i sudoku. W związku z zainteresowaniami technologią informatyczną, uczestniczy w konferencjach i zjazdach naukowych, które również wspierają rozwój kobiet w IT.

Paulina Pąśko – absolwentka studiów II stopnia na kierunku Matematyka Stosowana Politechniki Łódzkiej. W Accenture pracuje od listopada 2018 roku, na początku jako praktykantka, a teraz jako Application Development Associate. Jest częścią zespołu utrzymaniowego, więc każdego dnia mierzy się z nowymi problemami i zadaniami. Na co dzień pracuję z bazami danych Oracle, SQL, PLSQL i skryptami powershellowymi. W wolnym czasie chętnie czytam książki. Poza pracą lubi uczestniczyć w webinarach o tematyce analizy danych i programowania, którymi się interesuje.

Od razu zapisuję się na spotkanie!

Interesuje Cię technologia SAP? Koniecznie zobacz nasz wcześniejszy webinar!

Szczegóły organizacyjne:

Webinar odbędzie się 04.06.2020 (czwartek) o godzinie 21:00 i potrwa ok. 1,5 h. Webinar jest bezpłatny. Konieczna jest jednak rejestracja.

Tak, zapisuję się!

Ważna uwaga praktyczna: W związku z RODO prosimy o wyrażenie zgody także na przesyłanie potwierdzeń odnośnie webinaru, gdyż w przeciwnym razie nie będziemy mieć możliwości wysłania przypomnienia 😉

Chcesz poznać lepiej atmosferę panującą w firmie? Zobacz profil Accenture Advanced Technology Centre w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!
Do zobaczenia!

Zdjęcia i grafiki: własność firmy Accenture Advanced Technoogy Center Poland

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Anna Łabno - Kucharska
Jestem mamą mądrej indywidualistki. Posiadam doświadczenie w koordynacji projektów, prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa. Uwielbiam spędzać czas z rodziną, podróżować, czytać książki i celebrować picie kawy. W "wolnym" czasie wspieram osoby chore onkologicznie.

Jak znaleźć wspólny język z rekruterem? Weź udział w webinarze

W rekrutacji nie ma miejsca na nieporozumienia. To czy znajdziesz pracę może zależeć właśnie od tego pierwszego spotkania. Jeśli więc szukasz pracy lub za chwilę zaczniesz, weź udział w naszym webinarze z firmą Bosch już 2 czerwca o 21:00! Zapisz się już dziś! Nie przegap!
 • Agnieszka Kaczanowska - 21/05/2020

Jak znaleźć wspólny język z rekruterem i dobrze wypaść na rozmowie o pracę?

Jeśli szukasz pracy to wiesz, że rozmowa rekrutacyjna to spotkanie, od którego wszystko zależy.

Jak zatem zaprezentować się rekruterowi, aby zwiększyć swoje szanse?

Co pomaga a co przeszkadza w dobrym zrozumieniu się z rekruterem?

Jakie zwroty i wyrażenia mogą pojawić się w trakcie rozmowy?

Czy znajomość języka korporacji może okazać się kluczowa?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy w trakcie najbliższego webinaru, przygotowanego wspólnie z firmą Robert Bosch Polska w ramach programu #MotherEmpower.

Zapisz się już dziś!

Dlaczego warto wziąć udział w webinarze?

W rekrutacji nie ma miejsca na nieporozumienia. Bardzo wiele zależy od tego, na ile dokładnie i w jakim kontekście opiszemy swoje doświadczenie, a także od tego, czy będziemy porozumiewać się z rekruterem wspólnym  językiem.

Dlatego podczas webinaru opowiemy:

 • Jak odpowiadać na pytania, by uwypuklić swoje mocne strony?
 • Jak przedstawić swoje sukcesy i porażki rekruterowi?
 • Jak w precyzyjny sposób opisać swoje umiejętności w CV?
 • Z jakimi zwrotami z tzw. „korpomowy” można się spotkać najczęściej na rozmowie rekrutacyjnej?

Weź udział w naszym webinarze już 2 czerwca i poznaj odpowiedzi na te i wiele innych pytań!

Skąd pomysł na webinar?

Po pierwsze: bardzo wiele zależy od zbudowanej relacji z rekruterem, a dla wielu osób spotkanie z rekruterem wiąże się z ogromnym stresem. Warto zatem wiedzieć jak przygotować się do rozmowy.

Po drugie: silna reprezentacja zespołu firmy Bosch ponownie chce podzielić się swoim doświadczeniem, wiedzą i podpowiedzieć Wam, jak pozytywnie wypaść na rozmowie o pracę!

Po trzecie: firma Bosch jest partnerem Programu Mentoringowego „Mother Empower”, z którego obecnie korzysta 13 kobiet i powoli zbliżamy się do końca programu!

Zapisujesz się? Zapraszamy!

Prowadzące webinar:

Katarzyna Nieroda, HR Business Partner w Robert Bosch

Sama o sobie mówi: „Psycholog, sympatyk człowieka i jego rozwoju. Kompetencje zawodowe zdobywałam na studiach magisterskich na Uniwersytecie SWPS, a także podczas studiów podyplomowych na SGH. Od 17 lat zajmuję się szeroko rozumianym obszarem HR, rekrutacjami, rozwojem, talentami i szkoleniami. Obecnie jako HR Business Partner wspieram managerów Bosch w obszarze HR. Bardzo lubię samorozwój oraz wszelkie aspekty pozwalające na poszerzanie swoich kompetencji miękkich. Prywatnie jestem żoną Przemka, mamą 4 letniego Antka i 7 letniego Franka”.

Agnieszka Goś, HR Business Partner w Robert Bosch

Absolwentka psychologii Uniwersytetu SWPS od wielu lat związana z obszarem HR. Doświadczenie zdobywała w takich firmach jak Nestle i Philips, pełniąc funkcje związane z rekrutacją, szkoleniami i rozwojem, zarzadzaniem talentami. Aktualnie pracuje w Bosch jako HR Business Partner oraz Team Leader Zespołu Rekrutacji wspierając managerów Bosch z obszaru IT. Prywatnie mama dwojga prawie dorosłych nastolatków.

A ja (czyli Agnieszka Czmyr-Kaczanowska) będę miała przyjemność moderować naszą rozmowę! Zapraszam!

Szczegóły organizacyjne webinaru

Kiedy?

 • 2 czerwca br. we wtorek (nie ma za wiele czasu!).

Godzina?

 • 21:00 – to start webinaru, a planowane zakończenie o 22:30.

Czy będzie nagrywany?

 • Tak, o ile technika nie zawiedzie. 🙂

Webinar jest bezpłatny, ale konieczna jest rejestracja.

Tak zapisuję się od razu!

Ważna informacja: aby otrzymywać od nas powiadomienia i przypomnienia o webinarze prosimy o wyrażenie zgody na otrzymywanie od nas wiadomości, inaczej nie dostaniesz przypomnienia!

Chcesz dowiedzieć się więcej o firmie Robert Bosch? Zobacz pełny profil firmy w Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom i poznaj aktualne oferty o pracę!

Zdjęcia i logotypy: własność firmy Robert Bosch.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail