Czego szukasz

Kobiety w IT w 2020 roku. Dlaczego warto wybrać ten kierunek rozwoju?

42 % kobiet pracujących już w branży IT znalazło się w niej po przebranżowieniu! Jakie kierunki ukończyły? Ile mają lat? Na jakich stanowiskach pracują i ile zarabiają? Dowiedz się więcej z najnowszego badania na temat sytuacji kobiet w branży IT.

  • Marta Wiencek - 13/03/2020
domowe biuro

Co nas ciągnie do IT?

Z ankiety wynika, że spośród kobiet, które deklarowały, iż wiedzą czym zajmuje się branża IT, prawie 60% rozważa obecnie lub rozważało w przeszłości podjęcie pracy w tym sektorze.

To, co najbardziej przyciąga kobiety do IT, to przede wszystkim możliwości rozwoju oraz atmosfera w pracy (odpowiednio 74% i 73% badanych). Na trzecim miejscu (48%) plasują się zarobki. Należy dodać, że średnia deklarowana wysokość wynagrodzenia kobiet, których doświadczenie jest krótsze niż dwa lata wynosi tu około 4000 zł netto. Panie pracujące w obszarze IT dłużej niż 8 lat, deklarują zarobki netto powyżej 9000 zł.

Równie ważna, co wynagrodzenie okazuje się także możliwość realizacji ciekawego i rozwojowego projektu. Opcja wykonywania swojej pracy zdalnie, z czym również często kojarzymy branżę IT, jawi się jako atrakcyjna dla 23% badanych.

Jak chcemy pracować?

Jeżeli chodzi o formę zatrudnienia, to zdecydowanie najbardziej preferowana jest praca biurze, ale z możliwością wykonywania części swoich obowiązków zdalnie. Za tym sposobem opowiedziało się prawie 70% pytanych. Drugą formą, pożądaną przez jedną piątą ankietowanych, jest praca tylko w biurze. Jedynie 4% badanych deklaruje, że chciałoby pracować całkowicie zdalnie.

Co do umowy, to większość pytanych kobiet pracujących w IT jest zatrudnionych na umowę o pracę (76%). Na umowie B2B pracuje 17% respondentek. Jednak ten drugi typ umowy wydaje się być pożądany dla 29% ankietowanych.

Sprawdź najnowsze oferty pracy u pracodawców zaangażowanych w program #MamoPracujwIT!

Technologie

Spośród kobiet pracujących w obszarze nowych technologii, 85% pracuje w zespołach deweloperskich. Około 30% z nich zajmuje się backendem. Drugą popularną specjalnością (17%) jest frontend, a tuż za nim, z podobnym wynikiem, około 17% – testowanie (w przypadku mężczyzn: 7%). Kobiety nie pracujące w zespołach deweloperskich, co stanowi pozostałe 15%, znajdziemy głównie w supporcie i w obszarze zarządzania projektami.

Języki programowania

Do głównych języków, których znajomość deklarują programistki należą Java Script (29%) oraz Java (25%). Na kolejnych pozycjach znalazły się C# (12%) oraz Python (6%).

Prawie połowa ankietowanych (dwukrotnie więcej niż mężczyzn) swoją wiedzę programistyczną zdobywała na studiach informatycznych lub pokrewnych. Pracę, jako źródło tej wiedzy, podaje 16% badanych. W dalszej kolejności kobiety wskazywały tutoriale w internecie (13%) oraz kursy internetowe (10%). Z oferty szkół programowania skorzystało 8% kobiet. Na kolejnych pozycjach znalazły się książki, szkolenia firmowe i projekty open source.

Zmiana branży

Spośród badanych kobiet, pracujących w IT, 42% przebranżowiła się z innych zawodów. Najpopularniejsze kierunki studiów, ukończone przez programistki, to nauki ścisłe i przyrodnicze (66%), nauki społeczne (18%) oraz nauki inżynieryjno – techniczne (12%). Są wśród nich także kobiety z wykształceniem humanistycznym oraz medycznym.

Chociaż zmiana branży na IT jest ostatnio w modzie (28% badanych kobiet pracuje w IT poniżej 2 lat, a 40% od 2 do 5 lat), wciąż wiele kobiet boi się przekwalifikowania. Prawie połowa badanych uznała, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, związany ze zdecydowaniem i zrozumieniem, czego tak naprawdę należy się uczyć, aby pójść w danym kierunku.

Jedna trzecia ankietowanych za ważny bloker uznaje wysoki koszt kursów i szkoleń, czy też niedopasowane terminy tychże. Kolejne ważne powody to przytłoczenie dużą ilością nauki, trudność w podjęciu decyzji, w którym kierunku tak naprawdę chce się pójść oraz strach przed zmianą pracy.

Dowiedz się więcej o programie #MamoPracujwIT i dołącz do naszej społeczności!

Stanowisko

Zdecydowana większość, bo 84% badanych kobiet, pracuje na stanowiskach specjalistycznych, 7% pełni funkcję lidera zespołu a około 5% jest menedżerkami, przy czym funkcje menedżerskie pełni w tej branży taki sam odsetek kobiet, jak i mężczyzn.

Dlaczego warto wybrać IT?

Widać, że w branży IT sporo się dzieje. Wiele kobiet kształci się w tym kierunku, a jeszcze więcej nad tym zastanawia. W obszarze nowych technologii doskonale potrafią się także odnaleźć dziewczyny z innym, niż informatyczne, wykształceniem. Wiele z nich potwierdza, że w końcu znalazły pracę, w której jest tak “normalnie”, ludzie są życzliwi, pojawiają się nowe wyzwania, a do tego wszystkiego mogą również zadbać o swój work life balance, czego wszystkim życzymy.
Powodzenia!

Źródło: Z okazji Dnia Kobiet portal Nofluffjobs opublikował raport dotyczący sytuacji kobiet na rynku IT. W badaniu, przeprowadzonym w lutym 2020 roku, brały udział zarówno kobiety pracujące w tym obszarze, jak i te, które do tej pory nie są związane z branżą nowych technologii.

Zdjęcie: Pixabay.com

Grafika: Nofluffjobs.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Marta Wiencek
Z wykształcenia chemik technolog. Na co dzień "robi w kryształach", a w wolnych chwilach wspiera Mamo Pracuj, a szczególnie program #MamoPracujwIT ;-) Zafascynowana zarządzaniem projektami, szczególnie metodykami zwinnymi. Prywatnie żona i mama.

Perspektywy Women in Tech Summit 2020 już 8-9 grudnia! Nie może Cię zabraknąć

Interesujesz się nowymi technologiami, a branża Tech&IT to Twoja bajka? A może właśnie chcesz dowiedzieć się więcej i poznać inne kobiety już po drugiej stronie? Koniecznie zarezerwuj w kalendarzu miejsce na to gorące, grudniowe wydarzenie! Perspektywy Women in Tech Summit rusza po raz trzeci, tym razem w odsłonie online. Zapisz się już dziś!
  • Klaudia Urban - 12/11/2020
Grafika Women In Tech Summit 2020

Dwa dni inspiracji i potężna dawka wiedzy

„W Perspektywy Women in Tech Summit wierzymy w kobiety i ich moc zmieniania świata. Wierzymy w siłę nauki i technologii jako narzędzi pozwalających nam na poznanie, zrozumienie i tworzenie niesamowitych rozwiązań na najważniejsze problemy współczesności.” – mówią pomysłodawcy Perspektywy Women in Tech Summit.

To już trzecia edycja Perspektywy Women in Tech Summit. Jak co roku, organizatorzy zadbali, by wydarzenie stanowiło naprawdę atrakcyjną propozycję dla wszystkich zainteresowanych: tych którzy działają w branży Tech&IT oraz tych, którzy dopiero myślą o wejściu do świata techniki. Wydarzenie Perspektywy Women in Tech Summit w tym roku odbędzie się w całości online. Nie może Cię tam zabraknąć!

Charyzmatyczne kobiety na scenie

Podczas Perspektywy Women in Tech Summit przewidziano wystąpienia znakomitych i inspirujących kobiet. Wśród nich znajdują się prawdziwe ikony ambitnych i charyzmatycznych mówczyń ze świata techniki, dyrektorki i menadżerki takich firm jak Google, Huawei, Netflix i wielu innych. Wydarzenie zostanie otwarte przez Mariyę Gabriel, komisarz UE ds. innowacji, badań, edukacji i młodzieży, a jedną z prelekcji wygłosi Anna Fisher, legendarna astronautka NASA i pierwsza mama w kosmosie!

Największa konferencja dla kobiet w Tech&IT w Europie

Tematy tegorocznego Perspektywy Women in Tech Summit obejmują aktualne i najważniejsze zagadnienia z branży Tech & IT: technologie w kontekście globalnych kryzysów, rozwój technologii wobec zagrożeń klimatycznych, bezpieczeństwo danych oraz technologia w edukacji.

Dołącz do wydarzenia i skorzystaj z propozycji przygotowanych przez organizatorki!

Na co możesz liczyć?

  • 50 wystąpień prelegentów z całego świata,
  • 30 rozmów technicznych
  • 60 warsztatów z technologii i umiejętności miękkich,
  • ponad 200 sesji mentoringowych,
  • wirtualna Strefa Expo.

Dla społeczności naszej grupy #MamoPracujwIT przygotowaliśmy dedykowany program stypendialny, w którym możecie zdobyć wejściówki! Szczegóły już wkrótce!

To nie wszystko!

Podczas konferencji będzie możliwość spotkania i rozmowy z pracodawcami na ich wirtualnych stoiskach, a nawet wzięcia udziału w procesach rekrutacyjnych!

My także będziemy!

Możecie nas znaleźć wśród mentorek i umówić się z nami na rozmowę a także na scenie w części dla społeczności kobiet w IT!

A już niebawem, będziemy miały dla Ciebie jeszcze jedną niespodziankę związaną z tym wydarzeniem. Koniecznie śledź nasze media społecznościowe i portal mamopracuj.pl aby być na bieżąco!

Do zobaczenia!

Grafika i zdjęcia: Women In Tech

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Klaudia Urban
Mama trójki fantastycznych dzieci i szczęśliwa żona. Uwielbia, gdy wokół dużo się dzieje i nieustannie uczy się czegoś nowego o świecie. Baczna obserwatorka zmieniającej się rzeczywistości. Pasjonatka dobrej kuchni, muzyki i podróży.

Damskie zegarki na bransolecie – zobacz, co oferuje Timex

Kobiety dużo uwagi poświęcają dodatkom, które dobierają do charakteru stylizacji. Często traktują zegarek jako alternatywę dla klasycznej biżuterii, dlatego skupiają się przede wszystkim na walorach estetycznych urządzenia. Do najbardziej uniwersalnych wariantów zaliczają się zegarki na bransolecie, gdyż prezentują się niezwykle efektownie. Takie modele ma do zaoferowania marka Timex. Które z nich są godne uwagi?
  • Dominika Kamińska - 06/11/2020
zegarek na rękę

Timex damski na pasku czy na bransolecie?

Wybór czasomierza jest kwestią indywidualną i zależy głównie od osobistego gustu. Kobiety jednak chętniej decydują się na modele z bransoletą, gdyż mogą zastępować biżuterię i stanowią efektowną ozdobę nadgarstka. Nie oznacza to, że zegarek Timex damski na pasku będzie złym wyborem. W kolekcji znajdziesz czasomierze w bogatym wzornictwie i wersjach kolorystycznych. Możesz więc zdecydować się na zegarek Timex szary, różowy, biały lub z klasycznym, brązowym paskiem ze skóry. Wszystko więc zależy od tego, jakie są Twoje upodobania i do jakich strojów będziesz nosić urządzenie.

Zegarki Timex – które sklepy mają największy wybór?

Jeżeli zależy Ci na dostępie do jak najbardziej rozbudowanego katalogu produktów, zdecyduj się na skorzystanie z oferty sklepów internetowych. Godnym polecenia jest np. sklep ZegarkiCentrum, w którym znajdziesz modele Timex damskie na pasku i na bransolecie. Dodatkową korzyścią jest też to, że masz szansę kupić najpopularniejsze modele takie jak zegarek damski Timex Weekender, w znacznie niższych cenach. Sklep organizuje atrakcyjne promocje dla klientów, którymi są objęte zegarki Timex oraz urządzenia innych marek. Które modele Timex zegarków damskich na bransolecie są godne uwagi?

Timex Fairfield damski

Zegarek Timex Fairfield damski

Pierwszym modelem jest urządzenie, które przyciąga wzrok swoim eleganckim designem. Charakteryzuje się dużą tarczą w kontrastującym kolorze, na której widoczne jest subtelne logo marki. Ciekawym rozwiązaniem w zerku Timex Fairfield damskim jest siateczkowa bransoleta. Dzięki temu łatwiej dopasowuje się do nadgarstka, a ponadto jest lżejsza i bardziej kobieca. Prezentowany zegarek Timex szary sprawdzi się jako dodatek do sportowych, codziennych oraz wieczorowych stylizacji.

Timex – zegarek damski na bransolecie

Zegarek damski na bransolecie Timex

Ciekawą propozycją, która wyróżnia się nietypowym designem, jest model zegarka Timex TW2R98700. Na uwagę zasługuje efektowna bransoleta, która układa się na kształt modnej biżuterii. Model ten charakteryzuje się delikatną, kobiecą konstrukcją oraz eleganckim designem. Prezentowany zegarek Timex szary wykonany został ze stali szlachetnej antyalergicznej i jest zasilany niezawodnym mechanizmem kwarcowym. Ze względu na swój wyjątkowy wygląd, czasomierz sprawdzi się jako dodatek do wielu stylizacji, zastępując pozostałą biżuterię.

Zegarek damski Timex Weekender

Zegarek damski Timex Weekender

To jeden z najpopularniejszych modeli dostępnych w portfolio marki. Charakteryzuje się dużą tarczą o minimalistycznym wykończeniu. Klasyczne wzornictwo sprawia, że zegarek damski Timex Weekender prezentuje się elegancko i kobieco. Został wyposażony w siateczkową bransoletę, którą można dopasować do wielkości nadgarstka. Na uwagę zasługuje również kolor w odcieniu różowego złota, który jest jednym z najgorętszych trendów w branży.

Dlaczego zegarek Timex na bransolecie to dobry wybór?

Takie modele nigdy nie wyjdą z mody, gdyż stanowią uniwersalny dodatek do stylizacji na każdą okazję. Zegarki na bransolecie są ponadto trwałe i eleganckie, dlatego cieszą się taką popularnością wśród kobiet.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie główne: Pixabay. com

Zdjęcia w środku: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×