Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Kobiety w IT w 2020 roku. Dlaczego warto wybrać ten kierunek rozwoju?

  • Marta Wiencek
  • 13 marca 2020
  • 4 MIN. CZYTANIA
42 % kobiet pracujących już w branży IT znalazło się w niej po przebranżowieniu! Jakie kierunki ukończyły? Ile mają lat? Na jakich stanowiskach pracują i ile zarabiają? Dowiedz się więcej z najnowszego badania na temat sytuacji kobiet w branży IT.

Co nas ciągnie do IT?

Z ankiety wynika, że spośród kobiet, które deklarowały, iż wiedzą czym zajmuje się branża IT, prawie 60% rozważa obecnie lub rozważało w przeszłości podjęcie pracy w tym sektorze.

To, co najbardziej przyciąga kobiety do IT, to przede wszystkim możliwości rozwoju oraz atmosfera w pracy (odpowiednio 74% i 73% badanych). Na trzecim miejscu (48%) plasują się zarobki. Należy dodać, że średnia deklarowana wysokość wynagrodzenia kobiet, których doświadczenie jest krótsze niż dwa lata wynosi tu około 4000 zł netto. Panie pracujące w obszarze IT dłużej niż 8 lat, deklarują zarobki netto powyżej 9000 zł.

Równie ważna, co wynagrodzenie okazuje się także możliwość realizacji ciekawego i rozwojowego projektu. Opcja wykonywania swojej pracy zdalnie, z czym również często kojarzymy branżę IT, jawi się jako atrakcyjna dla 23% badanych.

Jak chcemy pracować?

Jeżeli chodzi o formę zatrudnienia, to zdecydowanie najbardziej preferowana jest praca biurze, ale z możliwością wykonywania części swoich obowiązków zdalnie. Za tym sposobem opowiedziało się prawie 70% pytanych. Drugą formą, pożądaną przez jedną piątą ankietowanych, jest praca tylko w biurze. Jedynie 4% badanych deklaruje, że chciałoby pracować całkowicie zdalnie.

Co do umowy, to większość pytanych kobiet pracujących w IT jest zatrudnionych na umowę o pracę (76%). Na umowie B2B pracuje 17% respondentek. Jednak ten drugi typ umowy wydaje się być pożądany dla 29% ankietowanych.

Sprawdź najnowsze oferty pracy u pracodawców zaangażowanych w program #MamoPracujwIT!

Technologie

Spośród kobiet pracujących w obszarze nowych technologii, 85% pracuje w zespołach deweloperskich. Około 30% z nich zajmuje się backendem. Drugą popularną specjalnością (17%) jest frontend, a tuż za nim, z podobnym wynikiem, około 17% – testowanie (w przypadku mężczyzn: 7%). Kobiety nie pracujące w zespołach deweloperskich, co stanowi pozostałe 15%, znajdziemy głównie w supporcie i w obszarze zarządzania projektami.

Języki programowania

Do głównych języków, których znajomość deklarują programistki należą Java Script (29%) oraz Java (25%). Na kolejnych pozycjach znalazły się C# (12%) oraz Python (6%).

Prawie połowa ankietowanych (dwukrotnie więcej niż mężczyzn) swoją wiedzę programistyczną zdobywała na studiach informatycznych lub pokrewnych. Pracę, jako źródło tej wiedzy, podaje 16% badanych. W dalszej kolejności kobiety wskazywały tutoriale w internecie (13%) oraz kursy internetowe (10%). Z oferty szkół programowania skorzystało 8% kobiet. Na kolejnych pozycjach znalazły się książki, szkolenia firmowe i projekty open source.

Zmiana branży

Spośród badanych kobiet, pracujących w IT, 42% przebranżowiła się z innych zawodów. Najpopularniejsze kierunki studiów, ukończone przez programistki, to nauki ścisłe i przyrodnicze (66%), nauki społeczne (18%) oraz nauki inżynieryjno – techniczne (12%). Są wśród nich także kobiety z wykształceniem humanistycznym oraz medycznym.

Chociaż zmiana branży na IT jest ostatnio w modzie (28% badanych kobiet pracuje w IT poniżej 2 lat, a 40% od 2 do 5 lat), wciąż wiele kobiet boi się przekwalifikowania. Prawie połowa badanych uznała, że najtrudniejszy jest pierwszy krok, związany ze zdecydowaniem i zrozumieniem, czego tak naprawdę należy się uczyć, aby pójść w danym kierunku.

Jedna trzecia ankietowanych za ważny bloker uznaje wysoki koszt kursów i szkoleń, czy też niedopasowane terminy tychże. Kolejne ważne powody to przytłoczenie dużą ilością nauki, trudność w podjęciu decyzji, w którym kierunku tak naprawdę chce się pójść oraz strach przed zmianą pracy.

Dowiedz się więcej o programie #MamoPracujwIT i dołącz do naszej społeczności!

Stanowisko

Zdecydowana większość, bo 84% badanych kobiet, pracuje na stanowiskach specjalistycznych, 7% pełni funkcję lidera zespołu a około 5% jest menedżerkami, przy czym funkcje menedżerskie pełni w tej branży taki sam odsetek kobiet, jak i mężczyzn.

Dlaczego warto wybrać IT?

Widać, że w branży IT sporo się dzieje. Wiele kobiet kształci się w tym kierunku, a jeszcze więcej nad tym zastanawia. W obszarze nowych technologii doskonale potrafią się także odnaleźć dziewczyny z innym, niż informatyczne, wykształceniem. Wiele z nich potwierdza, że w końcu znalazły pracę, w której jest tak “normalnie”, ludzie są życzliwi, pojawiają się nowe wyzwania, a do tego wszystkiego mogą również zadbać o swój work life balance, czego wszystkim życzymy.
Powodzenia!

Źródło: Z okazji Dnia Kobiet portal Nofluffjobs opublikował raport dotyczący sytuacji kobiet na rynku IT. W badaniu, przeprowadzonym w lutym 2020 roku, brały udział zarówno kobiety pracujące w tym obszarze, jak i te, które do tej pory nie są związane z branżą nowych technologii.

Zdjęcie: Pixabay.com

Grafika: Nofluffjobs.com

Zobacz więcej

artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 9 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 9 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
śniadaniówka do szkoły
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
ciąża kwas foliowy
  • Dominika Kamińska
  • 6 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content