Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

5 błędów, których nie możesz popełnić ubierając się na rozmowę o pracę

  • Joanna Tor-Gazda
  • 27 marca 2023
  • 6 MIN. CZYTANIA
5 błędów których nie możesz popełnić ubierając się na rozmowę o pracę
Rozmowa o pracę jest bardzo ważnym pierwszym spotkaniem z przyszłym pracodawcą. Dlatego warto przygotować się do niej nie tylko merytorycznie, gromadząc jak najwięcej informacji o firmie, ale także praktycznie.

Sposób w jaki zaprezentujesz swoją wiedzę i umiejętności podczas rozmowy kwalifikacyjnej, wpłynie na to, czy pracodawca uzna Cię za dobrą kandydatkę na to konkretne stanowisko. Jednym z elementów wizerunku każdego człowieka, który ma duży wpływ na pierwsze pozytywne lub negatywne wrażenie, jest Twój wygląd.

Wygląd to nie tylko ubrania i dodatki, ale także makijaż, fryzura, zadbane ręce i paznokcie, oraz sposób poruszania się i mowa ciała.

Twój wygląd mówi bardzo wiele, zanim Ty się wypowiesz pierwsze słowa. Masz około 60 sekund, aby zrobić dobre lub złe pierwsze wrażenie. Dlatego zadbanie o spójny i autentyczny, podkreślający Twój profesjonalizm wygląd, ma bardzo duży wpływ na przebieg rozmowy kwalifikacyjnej.

Odetchnij spokojnie, to nie jest takie trudne, jak się wydaje. Pomogę Ci przygotować się do tej rozmowy.

Jak oswoić się z lękiem przed rozmową rekrutacyjną?

5 błędów, których nie możesz popełnić ubierając się na rozmowę o pracę:

  • niewygodne, za ciasne lub zbyt luźne ubranie (oversize),
  • krzykliwy makijaż i kolor paznokci,
  • przeźroczyste, ażurowe koszule, bluzki, swetry, spodnie, sukienki czy spódnice, przez które widać bieliznę,
  • niechlujna fryzura,
  • zbyt dużo dodatków.

1. Niewygodne, za ciasne lub zbyt luźne ubranie

Jak już pisałam we wstępie, ubranie dużo mówi o Tobie, jeszcze zanim Ty się odezwiesz. Jeżeli chcesz zrobić pozytywne pierwsze wrażenie, to warto wybrać takie ubrania, które pasują do okoliczności, ale także takie, które odpowiednio dobrze leżą na Twojej sylwetce.

Właściwie dobrany do Twojej sylwetki fason, kolor i rozmiar, pokazują, że jesteś osobą pewną siebie, która zna swoje mocne strony oraz potrafi odnaleźć się w formalnej sytuacji, jaką jest rozmowa o pracę.

Gdy w eleganckim i wygodnym ubraniu poczujesz się jak w drugiej skórze, to doda Ci ono siły i energii do lepszego zaprezentowania Twojej wiedzy i doświadczenia pracodawcom.

W sklepach można znaleźć wiele eleganckich i wygodnych sukienek, spódnic, spodni czy bluzek, które będą pasować do Twojej sylwetki, ale trzeba temu poświęcić czas i wiedzieć czego się szuka.

Zanim pójdziesz na zakupy warto zastanów się i odpowiedz sobie na 2 pytania:

  • co chcesz powiedzieć ubiorem?
  • w czym czujesz się lepiej – w spódnicach, w spodniach i bluzce, a może w sukience?

Jeżeli nie chodziłaś w sukienkach i nie czujesz się w nich dobrze, to zakładanie jej po raz pierwszy na rozmowę o pracę jest błędem. W takiej sytuacji Twoja mowa ciała nie będzie współbrzmiała z ubraniem, co stworzy chaos komunikacyjny, a pracodawca może Cię odebrać jako osobę niekompetentną, chcącą coś ukryć.

2. Krzykliwy makijaż i kolor paznokci

Chociaż rozmowa o pracę jest formalnym spotkaniem, to każda firma tworzy inną kulturę organizacyjną.

Aplikując na dane stanowisko warto poznać jaka kultura panuje w tej konkretnej firmie, ponieważ są takie instytucje, gdzie krzykliwy makijaż i bardzo kolorowe paznokcie są odbierane jako niedojrzałość, brak wyczucia, a przez to niedopuszczalne w pracy.

Istnieją też takie firmy, instytucje czy organizacje, które nie mają nic przeciwko takim kolorom w makijażu czy na paznokciach, ponieważ mają inną kulturę organizacji.

Jeżeli nie wiesz jakie zasady panują w firmie, do której się wybierasz, to najlepszym rozwiązaniem jest makijaż, który podkreśla Twoje naturalne piękno, ale nie jest krzykliwy. Taki, który będzie stonowany i naturalny.

Delikatny podkład i makijaż oczu, odrobina różu. Zadbane ręce i paznokcie w neutralnym kolorze w zupełności wystarczą. Taki makijaż będzie sygnałem, że potrafisz zadbać o siebie, znasz swoje mocne strony i umiesz dostosować swój wygląd do okoliczności.

Chcesz znaleźć pracę marzeń, kiedy jesteś mamą? Dołącz do naszego kursu online Mamo Pracuj

3. Przeźroczyste, ażurowe koszule, bluzki, swetry, spodnie, sukienki czy spódnice, przez które widać bieliznę

Ostatnio przeprowadziłam kilka interesujących rozmów na temat wizerunku ze znajomymi przedsiębiorcami, którzy na co dzień zatrudniają wielu pracowników. Podczas tych rozmów pojawił się temat ubrań, które są odbierane jako niestosowne.

Na liście takich ubrań pojawiły się właśnie koszule, bluzki i sukienki z delikatnych prawie przeźroczystych tkanin czy dzianin, przez które widać bieliznę oraz spodnie z dziurami na kolanach.

Takie ubrania są postrzegane przez pracodawców jako nieprofesjonalne, nie na miejscu, pokazujące brak szacunku dla przyszłego pracodawcy.

Jeżeli chcesz założyć na rozmowę kwalifikacyjną coś przeźroczystego czy ażurowego, to porządnie się nad tym zastanów lub włóż koszulkę na ramiączkach, która stworzy tło, dzięki czemu nie będzie widać bielizny.

[FM_form id=”5″]

4. Niechlujna fryzura

Wszystko co dzieje się wokół Twojej twarzy ma wpływ na wizerunek. Źle dobrany makijaż, kolorystyka ubrania, a zwłaszcza fryzura, bardzo wpływają na wrażenie jakie robisz na innych ludziach.

Dobrze dobrana fryzura do gatunku włosa, owalu twarzy oraz stylu życia, to klucz do sukcesu, także podczas rozmowy o pracę. Jest to niewerbalny sygnał, który mówi, że jesteś osobą godną zaufania.

Warto pamiętać, że każda firma dba o swój indywidualny wizerunek, a Ty przychodząc na rozmowę, chcesz stać się częścią firmy, więc pokaż pracodawcy, że potrafisz zadbać o siebie i będziesz też dobrze reprezentować firmę, gdy otrzymasz już wymarzone stanowisko.

Mama na rozmowie kwalifikacyjnej

5. Zbyt dużo dodatków

Moda proponuje nam niesamowite pomysły na dodatki. Pompony, frędzle, złoto, srebro, brokat itp. Na rozmowę o pracę najlepiej wybrać jeden lub dwa dodatki, które będą dopełniać styl. Zbyt duża ilość dodatków rozprasza, wprowadza chaos i w rezultacie odwraca uwagę od Twoich umiejętności, wiedzy i doświadczenia.

Dodatki dzielimy na te, które nosimy na sobie: buty, bransoletki, kolczyki, naszyjniki, szale, czapki, kapelusze, opaski, spinki itp. oraz te, które nosimy, ale podczas spotkania odkładamy, gdzieś obok np. teczki, torebki, aktówki, kopertówki.

Dodatki, które wprowadzamy do naszego stylu mogą zmienić cały jego charakter, ale to nie znaczy, że musi być ich dużo.

Często wystarczy jeden lub dwa elementy, aby stworzyć zamierzony efekt, podkreślić swoją osobowość, czy nadać prostej sukience bardziej eleganckiego charakteru.

Ważne, aby dodatki nie przysłoniły Ciebie, bo to Ty podczas rozmowy jesteś najważniejsza, a ubranie oraz dodatki są narzędziem, aby to wizualnie podkreślić i zostawić po spotkaniu pozytywne wrażenie.

Zdjęcie: 123 rf

Zobacz więcej

artykuł
  • Anna Łabno - Kucharska
  • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
śniadaniówka do szkoły
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 8 MIN. CZYTANIA
artykuł
ciąża kwas foliowy
  • Dominika Kamińska
  • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Alicja Zielińska
  • 3 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content