Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj.

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się.

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się.

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Mama na rozmowie kwalifikacyjnej

 • Joanna Krzykanowska
 • 26 sierpnia 2021
 • 6 MIN. CZYTANIA
mama na rozmowie kwalifikacyjnej

Mama na rozmowie kwalifikacyjnej

Co zrobić, by jako mama na rozmowie kwalifikacyjnej, zaprezentować siebie z jak najlepszej strony i otrzymać propozycję współpracy? Oto kilka wskazówek:

Archiwum ofert

Czasami zdarza się, że szukając pracy dostajesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną i nie pamiętasz, na jakie stanowisko aplikowałaś w tej firmie, lub nie pamiętasz oczekiwań wymienionych w ogłoszeniu. Taka sytuacja utrudnia przygotowanie się do rozmowy. Dlatego archiwizuj oferty, na które odpowiedziałaś.

Pozytywne nastawienie

Fakt, iż zostałaś zaproszona na spotkanie rekrutacyjne, świadczy o tym, że Twoje CV zostało pozytywnie ocenione. Nie wpadaj w panikę. Ciesz się faktem, że pracodawca poważnie zainteresował się Twoją kandydaturą. Wbrew pozorom pozytywne nastawienie jest bardzo ważne. Pozwoli Ci ograniczyć stres związany ze spotkaniem z potencjalnym pracodawcą. Poza tym uśmiechnięta Mama lepiej się prezentuje niż ze skwaszoną miną. 

Odpowiedni strój

Wydaję się to oczywiste, że na rozmowie kwalifikacyjnej obowiązuje tzw. strój biznesowy. Niestety z własnego doświadczenia wiem, że nie wszyscy o tym pamiętają. Masz jedyną szansę, aby wywrzeć jak najlepsze wrażenie. Dlatego wybierz czysty, uprasowany, klasyczny strój. Zachowaj umiar w makijażu i biżuterii, zadbaj o czyste buty, włosy i paznokcie. Zasada „Jak Cię widzą, tak Cię piszą” ma w tym wypadku swoje uzasadnienie. Wyglądaj profesjonalnie, tak też będziesz postrzegana.

Punktualność

Nie spóźniaj się na spotkanie, bo może się okazać, że pracodawca nie będzie miał dłużej czasu na Ciebie czekać. Lepiej przyjdź 10 minut wcześniej. Jeśli jednak w drodze na spotkanie zdarzy się sytuacja niezależna od Ciebie, która opóźni Twoje przybycie, powiadom o tym pracodawcę. Oddzwoń pod numer telefonu, z którego kontaktowano się z Tobą w celu zaproszenia na rozmowę i poinformuj o spóźnieniu. Być może pracodawca spotka się z Tobą lub ewentualnie ustalicie inna datę rozmowy. Daj mu odczuć, ze szanujesz jego czas.

Przeczytaj także: 5 rzeczy, o których warto pamiętać przed rozmową rekrutacyjną

Poinformowana Mama

Szukasz pracy w konkretnej firmie, musisz więc zebrać informacje na jej temat i stanowiska, o które się ubiegasz. Na spotkaniu może paść pytanie „Co Pani wie o naszej firmie?”. Nie daj się zaskoczyć bądź przygotowana. Wielu kandydatów nie odrabia lekcji i zadaje pytanie typu: „A czym właściwie zajmuje się wasza firma?” Dzięki temu pracodawca odnosi wrażenie, że kandydatowi wcale nie zależy na tej pracy. 

Co zabrać ze sobą?

Jeśli zostaniesz poproszona, zabierz ze sobą świadectwa pracy, certyfikaty, referencje. Warto mieć przy sobie kopię CV, w drodze na rozmowę będziesz mogła przeanalizować je jeszcze raz i uporządkować informacje.

Zachowanie podczas rozmowy

Przywitaj i przedstaw się. Pewny uścisk ręki, uśmiech, wyprostowana postawa pozwoli Ci wywrzeć pozytywne pierwsze wrażenie.  Jeśli rekruter zaproponuje Ci napój, możesz poprosić np. o wodę, gdy padnie kłopotliwe pytanie sięgnij po szklankę, zyskasz czas, pozwoli Ci to szybko zebrać myśli. Podczas rozmowy utrzymuj kontakt wzrokowy, nie przerywaj, nie przejmuj kontroli nad rozmówcą, pytaj, jeśli coś jest niejasne, nie krytykuj poprzedniego pracodawcy i kolegów z pracy, bądź naturalna, bądź sobą.

Pytania na rozmowie

Standardem jest, że na rozmowie pracodawca pyta o doświadczenie, wykształcenie, umiejętności, aspiracje, atuty, słabości, sukcesy zawodowe, preferowane zarobki. Mogą również paść pytania o przyczyny odejścia z pracy, przerwy w doświadczeniu spowodowane wychowaniem dziecka lub inne pytania z kategorii „dziwnych”.

Pytania typu, ile dziecko ma lat, czy chodzi do przedszkola, a nawet, jak daleko jest ono od domu, są nie na miejscu i nie powinny się pojawić na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeśli jednak podczas spotkania pracodawca wymusza na tobie udzielenie odpowiedzi na zakazane pytania, warto wówczas zastanowić się, czy chcesz pracować u kogoś, kto łamie Twoje prawa i nie szanuje prywatności. Jeśli jednak zdecydujesz się na nie odpowiedzieć zachowaj spokój. Zapytaj grzecznie jak one się mają do obowiązków na stanowisku. To powinno ostudzić jego zapał. Nie daj się zbić z tropu. Ważne, abyś była przygotowana i umiała się w takiej sytuacji odnaleźć.

Luki w doświadczeniu spowodowane wychowaniem dziecka przekuj w swój atut. Przecież nikt nie jest lepiej zorganizowany niż mama wychowująca dzieci. Wielozadaniowość? To dla Ciebie pestka. Kobieta wychowująca dziecko musi być osobą odpowiedzialną. Jeśli pracodawca zapyta, co zrobisz, gdy dziecko zachoruje, możesz wspomnieć o pomocy taty, zaangażowaniu rodziny. Czasy się zamieniają. Pracodawcy coraz częściej zatrudniają mamy, gdyż dzięki temu zyskują lojalnego i związanego z firmą pracownika. 

Nie mów, że odeszłaś z pracy z powodu niesubordynacji, zbyt małych zarobków. Lepiej będzie, jeśli powiesz, iż cenisz sobie możliwość rozwoju, której nie miałaś w poprzedniej pracy. 

Zapytana o wysokość zarobków podaj sumę, którą będziesz mogła uzasadnić – możesz podać przeciętne wynagrodzenie na tym stanowisku, poprzednie zarobki. Podkreśl swoje atuty, korzyści dla firmy płynące z zatrudnienia Ciebie. Bądź świadoma swojej wartości, dasz pracodawcy do zrozumienia, że jesteś warta zaproponowanej sumy. Jeśli podasz minimalną wartość wynagrodzenia, pamiętaj, aby kwota była troszkę wyższa od tej, którą faktycznie chcesz otrzymać.

Przeczytaj także: Długa przerwa w CV? Zrób z niej atut na rozmowie

Pytanie do pracodawcy

„Czy ma Pani do mnie jakieś pytania?” często pada na rozmowie. Aby a w oczach osoby rekrutującej nie wypaść na osobę słabo zainteresowaną daną firmą zapytaj o interesujące Cię aspekty pracy: o obowiązki i odpowiedzialności, o to komu będziesz podlegała, o świadczenia socjalne, program szkoleń, oczekiwania pracodawcy. Warto też zapytać o dalszy przebieg procesu rekrutacyjnego, kiedy można spodziewać się informacji o jego wyniku.

Co zrobić, gdy telefon nie dzwoni?

Zadzwoń sama. Może akurat osoba odpowiedzialna za interview jest chora albo cały proces rekrutacyjny się przedłużył. Nie czekaj w niepewności. Po upływie terminu, w którym miano powiadomić Cię o rezultacie, skontaktuj się z osobą, która prowadziła rozmowę i zapytaj o Twoją kandydaturę.

[FM_form id=”7″]

Trening czyni mistrza

Ćwicz, ćwicz, ćwicz. Przygotuj sobie pytania, które mogą pojawić się na rozmowie. Poproś kogoś z bliskich, aby wcielił się w rolę rekrutera i odegrał z Tobą scenkę rozmowy. Stań przed lustrem i na głos przedstaw się, opowiedz coś o sobie. Pomoże Ci to oswoić się z sytuacją, przygotowana zyskasz pewność siebie.

Pamiętaj, że sukces zależy od Ciebie i nastawienia drugiej osoby. Na to nie zawsze możesz mieć wpływ, ale dobre przygotowanie, pewność siebie, uśmiech i pozytywne nastawienie ułatwią Ci zadanie. Jeśli się nie powiedzie, nie zniechęcaj się. Na każde kolejne spotkanie idź tak, jakby było pierwsze!

Przeczytaj także: Kobieta w IT? Przecież to męska branża. Czy aby na pewno?

Zdjęcie: Canva

Zobacz więcej

artykuł
Let's do IT AKAdemy 3
 • Joanna Krzykanowska
 • 5 MIN. CZYTANIA
rozmowa z ekspertem
Agnieszka z FOX wywiad
 • Joanna Krzykanowska
 • 6 MIN. CZYTANIA
artykuł
kobieta pracuje z laptopem doświadczenie zawodowe w CV
 • Joanna Krzykanowska
 • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
 • Joanna Krzykanowska
 • 7 MIN. CZYTANIA
artykuł
tata z córką na urlopie rodzicielskim
 • Joanna Krzykanowska
 • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
Nowa era benefitów
 • Joanna Krzykanowska
 • 3 MIN. CZYTANIA
artykuł
future_skills_academy_800.jpg
 • Joanna Krzykanowska
 • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
 • Joanna Krzykanowska
 • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Mariola Chojnacka na łodzi w kapoku
 • Joanna Krzykanowska
 • 9 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content