ZAINSPIRUJ SIĘ
15 pomysłów na śniadania do szkoły, które zachwycą dzieci
- Ewa Moskalik - Pieper
- 8 września 2021
- 5 MIN. CZYTANIA
Śniadania do szkoły
Nie zawsze lubiane przez dzieci i czasem budzące grozę w rodzicach: śniadania do szkoły, nie muszą być codzienną udręką. Mogą stać się przyjemnością dla obu stron. Jeśli nie masz czasu na przygotowywanie bardzo zdrowych i własnoręcznie zrobionych oraz w niekończących się ilościach przekąsek, zdaj się na to co dostępne na bazarach i w sklepach, a co nie straszy tablicą Mendelejewa w składnikach na etykiecie.
Postaraj się, żeby było zdrowo, z jak najmniejszą ilością cukru (bo cukier przeszkadza dziecku skupić się na lekcjach, a tego przecież nie chcesz 🙂 ) i … skonsultuj menu ze swoją pociechą. Razem ustalcie co lubi dostawać do zjedzenia w szkole, a może po jakimś czasie da się też namówić do zapakowania np. warzyw na parze.
Przeczytaj także: Jak przetrwać poranek i nie zwariować?
Zdrowy wybór
Moda na zdrowe odżywianie trwa w najlepsze i to bardzo dobrze, bo w ten sposób do każdego dojdzie choć znikoma wiedza o tym co trzeba, a czego nie powinniśmy jeść. Jednak nasze dzieci często mają w nosie modę, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie, a jeśli już kierują się modą, to niestety taką, która nas rodziców stawia na baczność. Podjadanie czipsów, słodkich batoników, czy innych niezdrowych przekąsek bywa wśród dzieci nagminne. Dlatego warto rozmawiać i tłumaczyć do skutku, samemu przy tym ostentacyjnie i z zachwytem podgryzając marchewkę. Działanie przez przykład…działa!
10 pomysłów na śniadania do szkoły
1. Owoce – jabłka, gruszki, winogrona, śliwki – jeszcze teraz jest ich dostatek, a zimą banany, mandarynki, pomarańcze, pokrojony w paski melon.
2. Warzywa w słupki i nie tylko (czyli wszystko co da się pokroić: rzodkiewki, marchewki, fasolka szparagowa, papryka, ogórek, seler naciowy, rzepa, kalarepa i pomidorki koktajlowe.
3. Niezawodne (nie zawsze niestety 🙂 ) kanapki – a co w środku to już tylko kwestia wyobraźni i oczywiście gustu dziecka – wszelkiego rodzaju pasty roślinne, ulubione dżemy, masło orzechowe (jeśli może zjeść), pasztet, wędlina (dzieci lubią kabanosy), sery – czyli czego dusza zapragnie. Warto też zmieniać rodzaj pieczywa.
4. Nabiał – są dzieci, które uwielbiają wszelkiego rodzaju sery oraz jajka. Bardzo wdzięczne do spakowania do śniadaniówki są jaja przepiórcze, ale jaja kurze przekrojone wzdłuż też dadzą radę. 🙂 Jeśli Twoje dziecko lubi np. mozzarellę możesz przygotować sałatkę Caprese. Świetna jest też ta mozzarella w postaci małych kuleczek. Natomiast ser biały można wykorzystać do zrobienia pasty, np. z awokado.
5. Suszone owoce i orzechy – to świetny pomysł na dodatek do zimowego śniadania i nie tylko. Zimą o świeże owoce zdecydowanie trudniej, a dzieciom potrzeba witamin przez cały rok.
6. Domowe tosty – nawet na zimno są smaczne i chętnie zjadane, a może czasem uda się w nich przemycić jakieś warzywo, albo pieczywo z ciemniejszej mąki. 🙂
Poznaj także przepisy na smaczne i szybkie śniadania na ciepło – w domu
7. Napoje mleczne i jogurty – bardzo lubiane przez większość dzieciaków. Mogą być do picia i do wyjadania łyżeczką. Natomiast idealny byłby jogurt naturalny z granolą, którą wspólnie z dziećmi można przygotować w domu.
8. Domowe wypieki – ulubione ciasto, ciasteczka zbożowe, rogaliki. Oczywiście najbardziej pożądane byłyby wypieki bez cukru albo choć z mniejszą jego ilością. 😉
9. Naleśniki i pancakes lub inne placki przekładane ulubionym powidłem, dżemem. Pewnie same placki naleśnikowe też cieszyłyby się dużym powodzeniem. 🙂
10. Gofry – dzieci je uwielbiają, Zjedzą suche, ale można też dodać do nich owoce. Pomarańcze, winogorna, mandarynki mogą być jako dodatek lub owoce dodane do ciasta. U nas sprawdziły się z borówkami.
11. Sałatka z ulubionych składników – najlepiej z takich, które najbardziej lubi Twoje dziecko. Może być groszek, kukurydza, ugotowany makaron i fasolka szparagowa i np. kawałki kurczaka. To wszystko polane odrobiną oliwy z oliwek.
12. Mięsne kotlety mielone w bułce plus ogórek kiszony – coś na kształt domowego hamburgera. Dzieciom, które lubią inne warzywa, można przemycić w środku paprykę (nawet konserwową) i plasterek cebuli. To już pewnie nie dla wszystkich, choć znam dzieci, które ją bardzo lubią. 😉
13. Wrap a la McDonalds – taki udawany, bo zależy co masz. Można zrobić z placka jak na naleśniki, a można z omleta, który zrobisz bardzo szybko. Zawijamy w niego co nam wpadnie do głowy. Ja smaruję białym serkiem i przemycam paski ogórka (kiszonego lub świeżego), papryki, ale przede wszystkim z wrapem świetnie „wchodzi” sałata i rukola.
14. Sałatka owocowa – nie wszystkie owoce są lubiane przez nasze dzieci. Moi chłopcy np. nie przepadają za ananasem i kiwi, ale jak pomieszam im to w sałatce, to znika wszystko. Czasem okraszę to rodzynkami, czasem dodam odrobinę miodu, bywa, że i łyżkę jogurtu.
15. Coś do picia – woda, herbata, soki i przeciery owocowe. Oczywiście najzdrowsza woda lub o tej porze roku ciepła herbata. Jeśli jednak dziecko nie chce jeść żadnych owoców i warzyw, to alternatywą jest właśnie sok. Najlepiej wybierać te bez cukru albo przynajmniej omijać „szerokim łukiem” napoje słodzone.
A może przydadzą Ci się przepisy na szybkie obiady, takie, które zrobisz w 15 minut?
Zdjęcie: Canva