Czego szukasz

Pandemia nie zmniejszyła naszej motywacji do rozwijania biznesu – Mamy kupują u Mam

Nazywam się Weronika Nowakowska. Jestem mamą sześcioletniej Kornelii i współwłaścicielką dwóch brandów: Dobre Dobre Studio oraz NaWalla.com. Pochodzę z rodziny przedsiębiorczej – moi Rodzice mieli kwiaciarnię i to w niej pomagałam całe moje dzieciństwo i wczesną młodość. Później biznes przejął mój brat, a ja… już w wieku 6 lat powiedziałam, że będę miała swoją firmę. I oto jest! – opisuje swoją historię uczestniczka naszej akcji #MamyKupująUMam

  • Listy do Redakcji - 25/06/2020
Weronika Nowakowska

Weronika Nowakowska zgłosiła się do naszej akcji Mamy kupują u Mam. Przeczytaj czym się zajmuje, jaką prowadzi działalność i jak sobie teraz radzi!

Założyłam agencję reklamową hint media 19 maja 2017 roku, a rok temu dołączył do mnie mój wspólnik. Połączyliśmy nasze kompetencje, zmieniliśmy nazwę spółki na Dobre Dobre Studio i tak powstało nasze studio kreatywne.

Specjalizujemy się w strategii komunikacji, przygotowujemy dla naszych klientów animacje, kreacje i grafiki do ich kampanii. Klienci przychodzą do nas z polecenia, ale nie możemy ani skalować naszego biznesu, ani rozwinąć mocno skrzydeł przez ogromną konkurencję i zasady panujące na rynku reklamy. To nas bardzo ogranicza.

Po wielu nieprzespanych nocach, burzach mózgów, wymyślaniu nowego biznesu… znaleźliśmy! Tak naprawdę, to był on obecny w naszym codziennym funkcjonowaniu, ale w sierpniu 2019 roku wreszcie go nazwaliśmy i zaczęliśmy szybko badać rynek.

Jeśli chcesz być na bieżąco z innymi historiami kobiet, zapisz się na nasz newsletter!

Nazwa z wanny i lesswaste w ilustracji

NaWalla.com (tak, nazwę wymyśliłam leżąc w wannie), czyli obecnie sklep z plakatami polskich ilustratorów, to miejsce inspiracji, gdzie można znaleźć idealny plakat do swojego wnętrza lub na prezent.

NaWalla.com [na łola] powstało głównie na bazie naszych doświadczeń w studiu kreatywnym. Pierwsze, co nam przyszło do głowy to, by wykorzystać ilustracje czy projekty, które gdzieś zalegały na naszych dyskach. Niewykorzystane, niedokończone, nie wszystkie idealne. A przecież komuś gdzieś na drugim końcu świata mogłyby się spodobać. Wprowadziliśmy #lesswaste w ilustracjach. Przejrzeliśmy autorskie prace i to one jako pierwsze zapełniły nasz sklep internetowy.

Drugim założeniem było to, by zgromadzić wokół siebie ilustratorów. Po to by współpracować z nimi w ramach studia kreatywnego, ale też po to by sprzedawać ich prace. Pracujemy nad ich większą rozpoznawalnością, nad dostrzeżeniem ich na rynku projektowym. Budujemy też społeczność – w online – ale też w świecie rzeczywistym. Na początku marca zorganizowaliśmy nasz pierwszy event w Warszawie.
Oczywiście dla nas ważnym aspektem jest popularyzacja ilustracji. Zaczynamy uświadamiać, że sztuka i oryginalna ilustracja jest dostępna dla każdego.

Poszukiwanie idealnego papieru

Priorytetem była dla nas jakość druku. Zaczęliśmy poszukiwać profesjonalnego plotera, a później do niego dobieraliśmy papier. Pamiętam, jak mieliśmy rozłożone na podłodze w naszym biurze wielkie plakaty, wydrukowane na różnych sprzętach, o różnej jakości druku. Na pierwszy rzut oka były takie same, ale jak się przyglądaliśmy to jednak pierwszy czarny był inny niż drugi czarny. Barwy musiały być idealne.

Ważne dla nas jest też to, jakie wrażenia będzie miał nasz klient, kiedy otworzy tubę z plakatem. Odpakowanie ilustracji ma już dawać niesamowitą przyjemność. Jak dotknie papieru, przyjrzy się drukowi, zawsze znajdzie jakąś karteczkę dla siebie.

Przeczytaj także: Prowadzimy sklep z produktami dla dzieci – Mamy kupują u Mam

A w czasie pandemii wymyśliliśmy puzzle i łąkę w tubie…

Czas pandemii nadszedł, gdy ledwo co pojawiliśmy się na rynku. Nie zmniejszyła się jednak nasza motywacja do rozwijania pomysłu, a wręcz przeciwnie. Mieliśmy czas na przemyślenie strategii komunikacji, czego skutkiem jest nowy branding i nowa strona, która ruszyła w drugiej połowie maja. Pracujemy też nad powiększaniem grona ilustratorów, szukamy możliwości na współprace B2B, a przede wszystkim wymyśliliśmy kolejny produkt do naszego sklepu – wprowadzamy puzzle z naszymi ilustracjami. Jesteśmy już po testach i setkach ułożonych puzzli. Testuje je teraz moja córka – nasza najwierniejsza fanka.

W czasie tego kryzysu poczuliśmy też, że powinniśmy zadbać bardziej o naszą planetę

Zmieniamy aktualnie wygląd naszej strony, idziemy w kolory ziemi i chcemy podkreślać nasze małe ekodziałania. Pakujemy w tekturowe tuby (chociaż zakrętki mamy jeszcze plastikowe, ale pracujemy nad nowymi opakowaniami). Tak, drukujemy na papierze i drzewa muszą do tego „zginąć”, ale naprawdę każdy skrawek papieru jest wykorzystywany przez nas (na karteczki wrzucane do tub z podziękowaniem za zakupy, czy jeden z ostatnich pomysłów – na skrawkach będziemy drukować nasze wizytówki).

Nasze biuro było też urządzane recyclingowo – ja wzięłam krzesła z domku mojej Babci, które mają ponad 50 lat. Kupiliśmy używane fotele, stoliczek retro z olx, doniczki malowaliśmy sami. Kombinowaliśmy by zminimalizować zakup nowych sprzętów.

Przeczytaj także: Kryzys może być impulsem do kreatywności – Mamy kupują u Mam

Małymi krokami chcemy udowadniać, że da się żyć trochę bardziej w zgodzie z naturą. Oczywiście mamy jeszcze trochę pomysłów w zanadrzu – np. tę łąkę w tubie, więc zaglądajcie do nas. Zapraszam!

Drogie Mamy! Jeśli poczujecie, że możemy razem podziałać, to piszcie. Bardzo chętnie stworzymy jakąś kolaborację. Możemy przygotować dla Waszych klientów specjalną ilustrację, którą będziecie dodawały do Waszych produktów lub zaprojektujemy specjalny plakat do Waszego biura. Możliwości jest tysiące!

Na hasło: „mamopracuj” udzielamy -10% rabatu na wszystkie dostępne plakaty. Rabat nie łączy się z innymi promocjami na sklepie.

Przeczytaj także: Wkręciłam się w pieczenie i dekorowanie pierników – Mamy kupują u Mam

Zdjęcia: archiwum Weroniki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Listy do Redakcji

Poglądy wyrażone w listach są wyłącznie poglądami ich autorów i nie mogą być uznane za poglądy Redakcji Mamo Pracuj.

Chcę, żeby moja firma była światem kobiet dla kobiet – Mamy kupują u Mam

_ "Historia powstania mojej firmy to bardzo długi proces. Wszystko zaczęło się oczywiście kiedy? Na macierzyńskim! Kiedy wizja powrotu do pracy spędzała mi sen z powiek. Miałam bardzo długą przerwę, która była spowodowana dwoma ciążami. Gdzieś pomiędzy pierwszą, a drugą ciążą pojawiła się myśl, że zrobię wszystko, żeby nie wrócić na etat" - opowiada Aneta Frąckowiak, w ramach #MamyKupująUMam , która w listopadzie 2018 r. założyła własną firmę i sama również wspiera kobiece biznesy. Przeczytaj jak!
  • Listy do Redakcji - 04/07/2020
Aneta Frąckowiak, właścicielka firmy Loco Sport

Aneta Frąckowiak zgłosiła się do naszej akcji Mamy kupują u Mam. Przeczytaj czym się zajmuje, jaką prowadzi działalność i jak sobie teraz radzi!

Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia

To mój ulubiony cytat, który zresztą potwierdza się w 100% we wszystkim co robię. Mam na imię Aneta i jestem właścicielką marki LOCO SPORT, marki sportowych legginsów dla kobiet, które dodają mocy, emanują pozytywną energią i motywują do działania.

Historia powstania mojej firmy to bardzo długi proces. Wszystko zaczęło się oczywiście kiedy? Na macierzyńskim! Kiedy wizja powrotu do pracy spędzała mi sen z powiek. Miałam bardzo długą przerwę, która była spowodowana dwoma ciążami. Gdzieś pomiędzy pierwszą, a drugą ciążą pojawiła się myśl, że zrobię wszystko żeby nie wrócić na etat.

Pierwszym krokiem, który jeszcze wtedy nie był związany typowo z biznesem, było założenie grupy biegowej Mamy-Biegamy. Już przed pierwszą ciążą trochę biegałam, potem bardzo mocno się w to wciągnęłam i urodziła się myśl, żeby zarażać tym sportem inne mamy. Podczas jednej z rozmów w piaskownicy podzieliłam się tą myślą z przyjaciółką, a potem wszystko potoczyło się bardzo szybko.

Jeśli chcesz być na bieżąco z innymi historiami kobiet, zapisz się na nasz newsletter!

Powstała grupa na Facebooku, która zaczęła się prężnie rozwijać. Prowadziłyśmy spotkania dla początkujących mam-biegaczek, spotykałyśmy się wspólnie na zawodach i wzajemnie się motywowałyśmy. Zresztą robimy to nadal do dzisiaj! 😊

Z myślą o potrzebach kobiet

Siłą rzeczy zaczęłam poznawać świat biegowy, potrzeby kobiet, w szczególności mam. Ale to jeszcze nie był pomysł na biznes. Kiedy oddałam dzieci do przedszkola, wróciłam jednak na etat, ale do innej firmy. Jednak po 8 miesiącach zostałam zwolniona z powodu likwidacji placówki i wtedy właśnie powiedziałam sobie „To jest mój czas!”.

Już wtedy w głowie miałam delikatny zarys, że może sklep internetowy i że przydałyby się kolorowe, funkcjonalne legginsy biegowe dla kobiet. Nie mając zbytniego doświadczenia, moim pierwszym pomysłem był import legginsów. Jednak kiedy zamówione produkty dotarły do mnie załamałam się. Jakość legginsów była fatalna, nie mogłam podpisać się pod takimi produktami. Poszłam więc krok dalej. Pomyślałam, że jeśli to ma być coś, co mam sygnować swoim nazwiskiem, to musi to być produkt wysokiej jakości, funkcjonalny i spełniający wszystkie wymagania aktywnych kobiet.

To był początek mojej długiej drogi do realizacji tego pomysłu. Przez kilka następnych miesięcy starałam się o dotację na otwarcie działalności. Przeszłam szkolenia, przygotowałam biznesplan, obliczyłam koszty. Teraz z perspektywy czasu wiem, jak bardzo nierealny był to plan, o jak wielu rzeczach nie pomyślałam, jak wiele pominęłam. Wsparcie dotacyjne jednak otrzymałam i to pozwoliło mi zacząć. Firmę założyłam w listopadzie 2018 roku, a pierwszą partię leginsów wprowadziłam do sprzedaży dopiero pół roku później.

Przeczytaj także: Kryzys może być impulsem do kreatywności – Mamy kupują u Mam

Chcę, żeby moja firma była światem kobiet dla kobiet

W tej chwili jestem cały czas na etapie rozwoju. Chociaż tak naprawdę mając własną firmę, jesteśmy na etapie rozwoju przez cały czas. 😊 Jednak jako marka LOCO SPORT nie chcę działać tylko i wyłącznie na gruncie sprzedażowym. Bardzo zależało mi, żeby LOCO stało się światem kobiet dla kobiet. Staram się wspierać kobiece biznesy, nawiązuję różne relacje i współprace właśnie z kobietami. Chcę pokazywać, że jesteśmy silne, potrafimy godzić wiele ról w swoim życiu, a jednocześnie spełniać się zawodowo, czy też właśnie w sporcie.

Przeczytaj także: Tworzę ceramikę z morskich głębin – Mamy kupują u Mam

Wszystko jest możliwe

W grupie JESTEM LOCO! na Facebooku, którą prowadzę, jest mnóstwo kobiet, które są niesamowitą motywacją i inspiracją dla pozostałych. W części blogowej mojego sklepu znajdują się wywiady z takimi właśnie kobietami. Nazywamy się MENTORKAMI, bo pokazujemy drogę, jaką można iść, aby osiągnąć sukces. Pokazujemy, że należy wierzyć w siebie, w swoje umiejętności i walczyć o swoje marzenia. Pracować na nie. I nie chodzi tylko o te marzenia zawodowe, bo marzenia kobiet są bardzo różne. Niektórym marzy się start w biegu górskim, inne chcą przebiec maraton, albo zacząć trenować pole dance. Jedne marzą o własnym domu z ogródkiem, inne o pracy związanej z ich pasją. Poprzez LOCO chcę pokazywać, że wszystko jest możliwe.

Nigdy nie rezygnuj z celu

Wystartowałam również z cyklem spotkań LIVE na Facebooku. Cykl nazywa się Śniadanie z Loco, spotykam się z widzami w każdą niedzielę o godzinie 10:00 na fanpage’u LOCO. Zapraszam również na te spotkania różnych gości. Trenerki personalne, dietetyczki, czy brafiterkę. Być może któraś z mam czytających ten artykuł będzie miała ochotę pojawić się jako gość na takim Śniadaniu. Serdecznie zapraszam!

Pierwszą z moich dewiz napisałam na samym początku. Druga jest taka, żeby nigdy się nie poddawać. Konsekwencja, wytrwałość i upór. NIGDY nie rezygnuj z celu, który wymaga czasu. Czas i tak upłynie.

Zdjęcia: archiwum prywatne Anety

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Listy do Redakcji

Poglądy wyrażone w listach są wyłącznie poglądami ich autorów i nie mogą być uznane za poglądy Redakcji Mamo Pracuj.

Prowadzę słodki biznes – Mamy kupują u Mam

- "Wyuczony zawód - fizjoterapeuta, z pasji cukiernik. Przez 15 lat pomagałam pacjentom, a w wolnych chwilach rozwijałam cukierniczą pasję. Jestem mamą dwójki cudownych dzieci Gustawa i Łucji. Od 1.5 roku prowadzę Pracownię Tortów Projekt - Tort, ale godzenie dwóch etatów i potrzeb dwójki dzieci było trudne. Podjęłam decyzję o zwolnieniu z etatu i przejściu na swój słodki biznes. Rozwój firmy i dobrze zapowiadający się kolejny sezon ślubno- komunijny pomógł w podjęciu decyzji. I nagle wszystko runęło przez koronawirusa" - opowiada Paulina w liście do redakcji w ramach akcji #MamyKupująUMam.
  • Listy do Redakcji - 01/07/2020
Paulina Kopacz-Szczech

Paulina Kopacz – Szczech zgłosiła się do naszej akcji Mamy kupują u Mam. Przeczytaj czym się zajmuje, jaką prowadzi działalność i jak sobie teraz radzi!

Oto moja słodka historia

Torty piekłam od zawsze. Moja rodzina nigdy nie przepadała za chemicznym posmakiem słodkości z sieciowych cukierni, więc trzeba było robić coś słodkiego – domowego. Przyznam, że moje wypieki zawsze smakowały, choć wyglądały kiepsko. Nigdy jednak nie było czasu by ćwiczyć warsztat dekoratorski. Pewnego dnia zostałam zaproszona na urodziny do koleżanki. Brak pomysłu na prezent, więc zrobię tort. Do tego wypieku przygotowywałam się długo. Czytałam poradniki, przeszukałam internet i w końcu mój tort „jakoś wyglądał”. Tak naprawdę od tego tortu rozpoczęła się przygoda.

Miałam potrzebę szukania i doszkalania się dalej. Jednak z powodu pracy na pełnym etacie i przy dwójce dzieci robiłam to po nocach, w tzw. wolnej chwili… Robiłam torty przy każdej możliwej okazji, publikując ich zdjęcia na swoim prywatnym profilu na FB. Zaczęli odzywać się do mnie zupełnie obcy ludzie, by z prośbą by wykonać dla nich tort. Tak więc poza szukaniem nowych technik i przepisów kulinarnych zaczęłam szukać wymogów, by robić to co lubię legalnie.

Przeczytaj także: Tworzę ceramikę z morskich głębin – Mamy kupują #i#u Mam

Projekt – Tort

W lokalnym sanepidzie dowiedziałam się , że raczej się nie da… Jak piec w domu na sprzedaż? Wraz z mężem zagospodarowaliśmy jedno z pomieszczeń w domu pod pracownie. Z pomocą cudownych pań z sanepidu udało mi się spełnić szereg wymogów i otworzyć legalną pracownię.

Zamówień było coraz więcej i więcej. Musiałam czasem odmawiać klientom, ponieważ przy pracy na etacie prowadzenie własnej firmy nie było takie łatwe. Przez 2 lata pracowałam po 12, a czasami po 20 godzin, weekendy to maratony po 38 godzin ciągłej pracy… Zero wolnego. Doszła też choroba.

Jeśli chcesz być na bieżąco z innymi historiami kobiet, zapisz się na nasz newsletter!

Nadszedł czas by podjąć decyzję, co dalej

Najpierw zdrowie… Przeszłam operację usunięcia guza oraz całej tarczycy i już kilka dni po operacji piekłam kolejny tort na zamówienie. 😉 Odeszłam z etatu po 15 latach. I choć tęsknię bardzo za swoimi pacjentami i współpracownikami, wiem że nie da się tak funkcjonować…

Po podjęciu decyzji o odejściu z etatu i zajęciu się tylko swoją firmą, nastała era koronawirusa… Pękający w szwach kalendarz zaczął robić się pusty. Wesela i komunie zostały odwołane, a to przecież środek sezonu. Jednak powoli wszystko wraca do normy, i po tej ogromnie ciężkiej pracy, nie poddam się i będę walczyć o moją pracownię ze wszystkich sił.

Jeszcze będzie dobrze

Nie czekając na pomoc naszego państwa wzięłam się ostro do pracy. Wystawiłam ofertę na słodkie boxy z dostawami do domu by przetrwać ten trudny czas. Straty są nie do odrobienia ale wierzę, że jeszcze będzie dobrze.

Przeczytaj także: Pandemia nie zmniejszyła naszej motywacji do rozwijania biznesu – Mamy kupują u Mam

Zdjęcia: prywatne archiwum Pauliny

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Listy do Redakcji

Poglądy wyrażone w listach są wyłącznie poglądami ich autorów i nie mogą być uznane za poglądy Redakcji Mamo Pracuj.

Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail