Czego szukasz

Jak przygotować się do spotkania online – zasady, o których warto pamiętać

Rozmowy o pracę, spotkania biznesowe, cotygodniowe spotkania zespołu – sytuacja z koronawirusem sprawiła, że wszystko przeniosło się do świata online. I to jeszcze nie koniec życia w internecie. Jeśli wkrótce czeka Cię spotkanie online, koniecznie poznaj zasady, których powinnaś przestrzegać, żeby zaprezentować się profesjonalnie i zrobić dobre wrażenie na swoim rozmówcy!

kobieta prowadzi rozmowę online

Jak przygotować się do spotkania online – zasady, o których warto pamiętać

Biznesowe spotkania online w ostatnich miesiącach stały się niezwykle popularne – za pomocą komputera i któregoś z prostych programów można bezpiecznie i wygodnie omówić projekt czy ustalić szczegóły współpracy z klientem. Być może wyzwanie uczestniczenia w takim spotkaniu stanie wkrótce także przed Tobą – warto wówczas wiedzieć, jak przedstawić się z jak najbardziej profesjonalnej strony. O co zadbać? O czym naprawdę warto pamiętać przed spotkaniem?

Biznesowe spotkanie online – kilka kwestii technicznych

Wyobraź sobie, że rozmawiasz online z szefem. W końcu zbierasz się na odwagę, by powiedzieć o swoim nowym, dosyć ryzykownym pomyśle. Kiedy jesteś w trakcie swojej długo przygotowywanej i ćwiczonej wypowiedzi, ekran zaczyna się zacinać, a szef wysyła Ci smsa, że niestety w ogóle Cię nie słyszy.

Inna przykładowa, nieciekawa sytuacja: masz firmę i rozmawiasz z osobą, która wkrótce może zostać Twoim naprawdę ważnym klientem. Niestety, w trakcie rozmowy słowa rozmówcy ciągle ulegają zniekształceniu, przez co kilkakrotnie musisz prosić go o powtórzenie. Po którymś razie widzisz to, czego najbardziej się obawiasz – wyraźną irytację klienta, na którym naprawdę Ci zależy.

Wszystkim tym nieprzyjemnym sytuacjom naprawdę można zapobiec, ale musisz pamiętać o kilku „drobiazgach” czyli:

1. Przetestowaniu prędkości swojego Internetu

Wysoka prędkość Internetu jest absolutnie niezbędna, żeby przeprowadzić jakościową rozmowę online. Możesz ją sprawdzić np. dzięki darmowym programom typu Speed Test. Nie podejmuj rozmowy, jeśli wynik testu nie jest zadowalający – znajdź inne, lepsze źródło.

2. Wybierz dobry program

Istnieje kilka naprawdę dobrych programów, które ułatwiają przeprowadzenie satysfakcjonującej rozmowy służbowej – przykład to choćby Microsoft Teams czy Zoom. Są nie tylko bardzo intuicyjne, ale dodatkowo umożliwiają np. udostępnianie widoku ekranu czy wysyłanie dokumentów.

Uwaga! Pamiętaj, żeby przed rozmową przetestować dany program, np. z kimś bliskim. Dowiedz się jak załadować prezentację, udostępnić ekran, czy włączyć film. Nie zakładaj, że „na pewno sobie poradzisz”, bo szukając poszczególnych funkcji w trakcie rozmowy, możesz wyjść na osobę nieprofesjonalną.

Przeczytaj też: Rekrutacja online. Jak się do niej przygotować?

3. Plan spotkania

Kwestie techniczne masz już za sobą – świetnie, teraz czas na plan spotkania. Na kilka dni przed wideorozmową poinformuj swoich rozmówców/rozmówcę, ile będzie trwało spotkanie i czego będzie dotyczyło.

Jeśli to ty prowadzisz spotkanie, pamiętaj, żeby najpierw rozpisać sobie dokładny jego przebieg – punkt po punkcie. Dzięki skrupulatnym notatkom o niczym nie zapomnisz i zaprezentujesz się jako osoba dokładna, skrupulatna i zorganizowana.

Uwaga! Jeżeli w trakcie rozmowy będziesz udostępniać swój ekran, to wcześniej zadbaj, żeby był na nim porządek. Wybierz jakieś neutralne tło, usuń zbędne i osobiste ikonki.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Program wybrany i przetestowany, Internet sprawdzony, plan ułożony i udostępniony. O czym jeszcze musisz pamiętać przed spotkaniem?

4. Zadbaj o ciszę i spokój

To wideo: ma już 57 milionów wyświetleń i sprawiło, że wiele osób rozbolał brzuch ze śmiechu. Jednak samemu zainteresowanemu – mężczyźnie, który udzielał wywiadu dla BBC News, z pewnością nie było do śmiechu, gdy do pokoju wtargnęły jego małe dzieci.

Przeczytaj także: 7 zasad pracy zdalnej z dziećmi na pokładzie

Niech takie przypadki (których w sieci można znaleźć więcej) będą dla Ciebie przestrogą. Ucz się na błędach innych i zadbaj, żeby na nas ważnej dla Ciebie rozmowy w domu nie było dzieci – zawieź je do babci, poproś opiekunkę o zabranie na spacer, umów się z mężem, że pójdzie z nimi do kina albo znajdzie chwilę na zabawę. Cokolwiek!

Pamiętaj również o wyciszeniu telefonu oraz domofonu – jeśli w trakcie spotkania trzy razy zadzwoni ktoś, kto roznosi ulotki, z pewnością nie będziesz zadowolona. Jeżeli rozmowa jest dla Ciebie niesamowicie ważna, dodatkowo na drzwiach wejściowych powieś kartkę z informacją w stylu:
„Przeprowadzam ważną rozmowę, proszę nie dzwonić i nie pukać. Będę dostępna po godzinie 14.00”.

5. Zadbaj o odpowiednie otoczenie

Otoczenie, które będzie widzieć Twój rozmówca, musi być profesjonalne. Czyli po pierwsze: czyste i uporządkowane, po drugie – niezwracające na siebie uwagi. Może być to biuro, pusta ściana, może być regał z książkami, z kwiatem doniczkowym albo zamknięte drzwi. Nie mogą być to natomiast rodzinne zdjęcia, porozrzucane zabawki czy brudne kubki i talerze.

6. Zadbaj o swój wygląd

Absolutnie nie jest tak, że skoro przeprowadzasz rozmowę z domu, to możesz być rozczochrana i ubrana w dres. Zadbaj o swój wygląd, wskocz w eleganckie ubrania i nałóż delikatny makijaż.

7. Włącz kamerę

Nie zapominaj, by przed spotkaniem włączyć kamerę lub ją odsłonić. To drobiazg, o którym jednak wiele osób zapomina – co niestety odejmuje kilka punktów od profesjonalizmu.

Przeczytaj też:Podstawy prowadzenia biznesu online

Online nie oznacza „na luzie”

Pamiętaj, że biznesowe spotkanie zdalne w żadnym stopniu nie zwalnia Cię z profesjonalizmu. Jeśli chcesz być traktowana poważnie, sama podejdź w taki sposób do sprawy – Twoi rozmówcy z pewnością to zauważą i docenią.

Zdjęcie: 123rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.

A gdyby rekrutacja była dopasowana do potrzeb kobiet? – Talenti.pl

Wyobraź sobie, że to praca szuka Ciebie. Wyobraź sobie, że jest takie miejsce, w którym proces rekrutacyjny jest intuicyjny i pozwala poznać Twoje oczekiwania i mocne strony. Miejsce, w którym to pracodawcy potrzebujący Twoich umiejętności i wartości znajdują Ciebie… Odpowiedzią na Twoje potrzeby jest nasza platforma rekrutacyjna - Talenti.pl
logo talenti na tle dwóch obejmujących się, uśmiechniętych kobiet

A gdyby rekrutacja była dopasowana do potrzeb kobiet? Czym jest Talenti?

Tworzymy platformę, która pomoże nam, kobietom, w znalezieniu odpowiedniego pracodawcy odwracając proces rekrutacji!

To miejsce stworzone z myślą o kobietach poszukujących wsparcia i wskazówek, jak aplikować skutecznie i być zauważoną na rynku pracy. Dla tych spośród nas, które nie chcą zdawać się na przypadek, na wysyłanie dziesiątek CV bez odzewu. W końcu dla tych, które chcą otrzymywać informację zwrotną na poszczególnych etapach procesu!

To również przestrzeń dla pracodawców, pozwalająca szybko i skutecznie wzbogacić swoje zespoły o świetne kandydatki!

Dlaczego tworzymy platformę dla kobiet Talenti?

Po pierwsze dlatego, że dane statystyczne dotyczące aktywności zawodowej i wskaźniki zatrudnialności kobiet w Polsce są cały czas znacząco niższe aniżeli mężczyzn (źródło: GUS, Global Gender Gap Report i wiele innych).

Po drugie, nadal nie ma równości na rynku pracy i nie będzie jej w naszej części globu jeszcze 107 lat! (link do raportu). My nie chcemy czekać!

Po trzecie, luka płacowa w Polsce pomiędzy wynagrodzeniem kobiet i mężczyzn cały czas wynosi ok. 20% (lub więcej) i nie dlatego, że kobiety wybierają słabiej płatne zawody! Tu chodzi o różnice w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn, o takich samych kwalifikacjach, na tych samych stanowiskach, w tej samej firmie…

Po czwarte, stereotypy nadal mają się całkiem dobrze. Choć wiele organizacji, w tym www.mamopracuj.pl, od lat starają się przeciwdziałać stereotypowemu postrzeganiu ról kobiet i ich “powinności”, cały czas w środowisku zawodowym kobiety postrzegane są jako te, które będą brać zwolnienia na dzieci, albo te, które zaraz zajdą w ciążę. A to tylko czubek góry lodowej… (wątpiących zapraszamy do tekstu tutaj, o “karze za macierzyństwo” tutaj, i jeszcze tutaj).

Po piąte, choć i tak to nie jest pełna lista powodów, wszystkie trendy wskazują na konieczność personalizacji treści, precyzyjnego przekazu i mówienia do węższej grupy, aby docierać precyzyjniej i rzeczywiście móc pomagać swoim odbiorcom!

Jeśli z talenti.pl zdecyduje się skorzystać mężczyzna, nie ma najmniejszego problemu, znajdzie u nas świetną pracę, ale pełna komunikacja, łącznie z feminatywami, będzie prowadzona z myślą o kobietach, dla ich komfortu i poczucia akceptacji.

Jak chcemy to zrobić?

Odwrócimy proces rekrutacji i kontaktu kandydatki z pracodawcą. To my zaproponujemy pracę dla Ciebie. Nie chcemy Twojego CV na tym etapie, więc nie musisz się martwić, czy jest ono idealne, ale poprosimy Cię o odpowiedzi na szereg ważnych pytań. Masz CV? Świetnie!!! O wiele łatwiej będzie Ci podążać naszą autorską ścieżką, prowadzącą Cię do pracy, której szukasz.

10 lat doświadczenia w pracy z kobietami, sprawiło, iż doskonale wiemy, że na różnych etapach procesu szukania pracy pojawiają się wątpliwości i pytania. My pomagamy znaleźć na nie odpowiedź! A Ty, bez wychodzenia z platformy, możesz z nich skorzystać.

Odwrócony proces rekrutacji, zapewni Ci także informację, na którym z etapów procesu obecnie jesteś i ile czasu może zająć cały proces, tak abyś nie pozostawała bez odpowiedzi przez cały okres poszukiwań.

Wierzymy, że efektywny i bezpieczny proces rekrutacji opiera się na profesjonalnym wsparciu i zrozumieniu potrzeb obu stron – kobiet i pracodawców.

Do uruchomienia platformy talenti.pl mamy jeszcze chwilę! Pracujemy w pocie czoła! 😉

Ale już teraz aktywnie działamy w grupie Kobiety szukają pracy – Talenti, tworząc społeczność, do której chcemy Cię zaprosić.

To bezpieczne miejsce, w którym się wspieramy i pomagamy w odnalezieniu się na rynku pracy. Czekają tam na Ciebie porady specjalistów, cykle wiedzy, opinie i ciekawe oferty pracy. Bardzo zależy nam na tym, żebyś czuła się swobodnie i bezpiecznie.

Dołącz do grupy!

Podziel się swoją historią zawodową. Możesz zainspirować wiele innych kobiet i razem z nami tworzyć tę przestrzeń.

Testuj platformę rekrutacyjną

W tym momencie jesteśmy na etapie tworzenia i doskonalenia platformy, ale już teraz pragniemy zaprosić Cię na stronę www.talenti.pl, gdzie możesz zostawić swój adres mailowy, dzięki czemu będziesz mogła jako pierwsza testować platformę i współtworzyć z nami Talenti.pl, udzielać nam opinii o tym, co Ci się podoba, a co jeszcze możemy poprawić.

Chcemy pozytywnie namieszać na rynku pracy kobiet w Polsce!
Jak myślisz, przyda Ci się takie rozwiązanie?

Dołącz do grupy na FB!

Źródło:
Jadwiga Suchmiel, Emancypacja naukowa kobiet w uniwersytetach w Krakowie i we Lwowie do roku 1939, Prace Naukowe Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, seria: Pedagogika, 2004

Współautorką artykułu jest Joanna Przystał – studentka socjologii, współtworzy platformę Talenti, odpowiada za marketing i rozwój społeczności w grupie. Lubi pomagać ludziom i próbować nowych rzeczy. Po nocach uczy się hiszpańskiego i praktykuje jogę.

Zdjęcia: Talenti.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 

Podpis elektroniczny – znak współczesności

Prowadzenie biznesu wcale nie jest taką prostą sprawą. Właściciel firmy jest odpowiedzialny za podejmowanie decyzji, musi pracować z wieloma dokumentami oraz trzymać rękę na pulsie. Dotyczy to też spraw, gdzie ważną rolę odgrywa podpis. Mogłoby się wydawać, że podpisu nic nie zastąpi, to przecież podpis sprawia, że dokument jest ważny. Na szczęście rozwój technologii pozwolił na korzystanie z podpisu elektronicznego. Czym konkretnie jest podpis elektroniczny? Jaka jest jego geneza? Jakie ma zalety i czy to kosztowne rozwiązanie? Przekonaj się!
Komputer i telefon, które dają dostęp do podpisu elektronicznego

Podpis elektroniczny – znak współczesności

Jest to rozwiązanie coraz bardziej powszechne, które ciągle jeszcze zyskuje na popularności. Nic nie wskazuje na to, żeby ten trend miał się zatrzymać, dlatego warto zainteresować się tym tematem odpowiednio wcześnie.

W czasach współczesnych, gdy bardzo dużo biznesów i przedsiębiorstw przeniosło się do Internetu, tego typu sprawy bardzo często załatwia się właśnie za jego pośrednictwem. To rozwiązanie bardzo wygodne i szybkie. W dodatku cyberbezpieczeństwo to temat traktowany niezwykle poważnie, dlatego wszystkie prowadzone w ten sposób transakcje są bardzo bezpieczne.

Czym jest podpis elektroniczny?

Podpis elektroniczny to nic innego jak sposób identyfikacji osoby w cyberprzestrzeni. To takie połączenie danych, by informacja o danych danej osoby została potwierdzona. By można było z całą stanowczością sprawdzić, kim jest. To bardzo proste i potrzebne w dzisiejszych czasach. W czasach, w których duża część życia – także tego zawodowego – toczy się właśnie w Internecie.

Taki sposób potwierdzania swoich danych pozwala na przyspieszenie wielu spraw i ułatwia mnóstwo procesów. Dlatego podpis elektroniczny jest bardzo ceniony przez ludzi biznesu, wszystkich prowadzących własną działalność gospodarczą, a także osób, które zawodowo muszą podejmować decyzje i podpisywać różnego rodzaju kontrakty oraz umowy.

Dlaczego powstał podpis elektroniczny?

Jeśli istnieje jakaś potrzeba, prędzej czy później pojawi się ktoś, kto ją zaspokoi. Cała idea podpisu elektronicznego kryje się właśnie w potrzebie ludzkiej, która pojawiła się wraz z upowszechnieniem Internetu. Gdy coraz więcej biznesów zaczęło się przenosić do Internetu, a handel w Internecie zaczął kwitnąć, pojawiła się potrzeba zawierania szybkich oraz bezpiecznych potwierdzeń transakcji. To pozwalało obu stronom zaoszczędzić mnóstwo czasu i sprawić, że cały proces odbywał się sprawnie i bez żadnych zakłóceń.

Dlaczego warto mieć podpis elektroniczny?

Warto mieć podpis elektroniczny, jeśli dużo działa się w Internecie na polu zawodowym. To szybki i bezpieczny sposób na potwierdzenie swojej tożsamości oraz na szybkie domknięcie transakcji na odległość. Istnieją różne typy podpisów elektronicznych – mniej lub bardziej zaawansowanych, które pozwalają na przeprowadzanie mniej lub bardziej złożonych operacji.

Wśród różnych typów podpisów wyróżnić można, na przykład podpis elektroniczny kwalifikowany, który zapewnia pełnię bezpieczeństwa podczas jego używania. Dane szyfrowane są na wielu poziomach szeroko pojętej kryptografii. Dlatego takiego podpisu można używać w wielu, nawet bardzo zaawansowanych operacjach przez Internet.

Czy za podpis elektroniczny trzeba płacić?

W zasadzie nie – ten najprostszy możesz mieć już za darmo. Jeśli jednak zależy ci na pełnym bezpieczeństwie, warto zapłacić za kwalifikowany podpis elektroniczny, który będzie w stanie ci je zapewnić na najwyższym możliwym poziomie.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×