Czego szukasz

Jak pisać i jak nie pisać CV?

Informacji i poradników dotyczących tego, jak pisać CV, możemy znaleźć w sieci naprawdę niezliczone ilości. Ale jak nie pisać CV? Jest też kilka ważnych kwestii, których nie znajdziesz w standardowych poradnikach. Właśnie o tych tajnikach opowiadały rekruterki BNY Mellon
w trakcie Dnia Otwartego on-line. Sprawdź czy znasz wszystkie!

Jak pisać i jak nie pisać CV?

Jak pisać i jak nie pisać CV?

Zacznijmy od tego, jakie dane należy podawać w CV.

W każdym CV powinny się znaleźć podstawowe dane osobowe (imię i nazwisko, miejscowość) oraz dane kontaktowe (e-mail, nr telefonu). Nie musisz natomiast podawać informacji dotyczących stanu cywilnego, narodowości, ilości dzieci czy całego adresu.

Ważne!

Rekruterzy często kopiują adres mailowy z CV do swoich baz, więc nie zmieniaj ciągłości znaków adresu mailowego, nie umieszczaj dodatkowych znaków (czasem dodatkowa spacja dodana ze względów estetycznych może skutkować wysłaniem wiadomości na błędny adres mailowy). A nie ma nic gorszego od informacji po czasie, że rekruter nie mógł się z Tobą skontaktować.

Pandemia przewróciła do góry nogami zasady dotyczące pracy zdalnej. Dlatego warto określić w CV, jaki tryb pracy preferujesz. Zdalna, hybrydowa czy może stacjonarna? Czy jesteś gotowy / gotowa na relokację? To kwestie, które na pewno będą istotne dla pracodawcy nawet już na etapie CV

Przeczytaj o czym rozmawialiśmy podczas panelu w trakcie Dnia Otwartego BNY Mellon?

CV ze zdjęciem czy bez zdjęcia?

Zdjęcie może być pomocne, ale nie jest obowiązkowe. Tak naprawdę od Ciebie zależy, czy je dodać, czy nie. Jeśli się na to zdecydujesz, to pamiętaj, aby było ono odpowiednie do powagi dokumentu, profesjonalne, aktualne i dobrej jakości. Należy unikać zdjęć typu selfie, grupowych, z wakacji lub uciętych.

Doświadczenie czy edukacja?

Co jest ważniejsze? Co umieścić jako pierwsze? Zasada jest bardzo prosta. Kiedy zaczynasz swoją zawodową przygodę i masz znikome doświadczenie, sekcję Edukacja umieść przed Doświadczeniem. Kiedy natomiast edukacja niekoniecznie jest spójna ze stanowiskiem, o które się ubiegasz, albo masz ogromne doświadczenie zawodowe, to wyeksponuj doświadczenie jako pierwsze.

O co jeszcze warto zadbać w tej części?

  • pamiętaj o odwróconej chronologii – najbardziej aktualne stanowisko / szkoła powinny znaleźć się u góry;
  • nie ograniczaj się do samych nazw stanowisk (dodaj zakres obowiązków w kilku punktach);
  • w zakresach czasowych operuj miesiącami (bo co można sobie pomyśleć, czytając, że osoba X pracowała w firmie Y w latach 2019-2020? Może to być zarówno 01.2019 – 12.2020 (prawie 2 lata doświadczenia), jak i 12.2019 – 01.2020 (1 miesiąc doświadczenia). Widzisz różnicę? 🙂

A co z mocnymi stronami?

Ważne, aby były to te mocne strony, na których zależy naszemu potencjalnemu pracodawcy. Warto podzielić je na dwie grupy: hard skills (mierzalne, nabyte w toku nauki) oraz soft skills (psychofizyczne, społeczne). Kiedy piszesz o znajomości języków obcych, określ konkretny poziom (w mowie i w piśmie).

Podsumowanie profilu – czy konieczne?

Podsumowanie profilu czy podsumowanie zawodowe (różne nazwy funkcjonują) to nic innego jak krótki tekst (4-5 zdań), w którym starasz się przekonać swojego potencjalnego pracodawcę, że to właśnie Ciebie powinien zatrudnić. Nie jest obowiązkowe, ale może być naprawdę pomocne. Potraktuj je jako wizytówkę, która pokaże Twoje najważniejsze kompetencje, motywację i cel zawodowy.

Odwiedź profil firmy BNY Mellon w naszej Bazie i sprawdź najnowsze oferty pracy!

Czy pisać o zainteresowaniach?

Na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc. Może się okazać, że to będzie „łamacz lodów”, który pozwoli nawiązać z rekruterem nić porozumienia. Ważne, aby informacje zawarte w CV były zgodne z prawdą. Nie warto wpisywać tu literatury czeskiej tylko dlatego, że znasz jedną książkę Kundery. Bo możesz trafić na pasjonata po filologii czeskiej, który nie omieszka sprawdzić, czy rzeczywiście masz coś do powiedzenia na ten temat.

Wygląd, układ, struktura

CV ma być czytelne i estetyczne – to podstawa. Bez zbędnych grafik i przekombinowanych czcionek (no chyba, że aplikujesz na stanowisko w branży kreatywnej – wtedy możesz trochę zaszaleć). A w jakim języku? Zastosuj prostą zasadę: jeśli odpowiadasz na ogłoszenie, które zostało opublikowane w języku angielskim, to również w tym języku stwórz CV. Jeśli ogłoszenie było po polsku – to CV powinno być w języku polskim. Chyba że w treści ogłoszenia pracodawca zamieścił wyraźnie wytyczne dotyczącego tej kwestii.

Ważne!

Jeśli widzisz ogłoszenie po angielsku, na stanowisko z językiem francuskim, to nie wysyłaj CV po francusku. Rekruterzy nie muszą znać języka, aby szukać osób z jego znajomością, ale potrzebują zrozumieć Twoje CV 🙂 .

Powodzenia!!!

Tekst powstał na podstawie wystąpienia Pauliny Łaskarzewskiej i Aleksandry Włodarskiej, rekruterek w firmie BNY Mellon w trakcie Dnia Otwartego w firmie.

Zdjęcie: BNY Mellon

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama Wojtusia. Miłośniczka wędrówek górskich i rowerowych (zwłaszcza tych dalekich); uwielbiająca śpiew i taniec, mająca słabość do włoskiej kuchni. Ceni czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Z wykształcenia polonistka, doradczyni zawodowa i spec od employer brandingu. Marzy jej się rynek pracy bez stereotypów i uprzedzeń.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie