Czego szukasz

Doświadczenie zawodowe w CV – w jakiej kolejności wpisać?

Planujesz powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i chcesz rozpocząć poszukiwania nowego stanowiska, może nawet w innej branży niż dotychczas? Pewnie zastanawiasz się, jak najlepiej przedstawić swoje doświadczenie zawodowe w CV. Czy powinno być w kolejności chronologicznej, czy może lepiej pogrupować je według innych kryteriów?

kobieta pracuj laptop

Doświadczenie zawodowe w CV

Rekruterka odpowiada:

Najbardziej czytelny i powszechnie stosowany sposób, to opisanie doświadczenia zawodowego w porządku chronologicznym – zaczynając od najnowszego na górze do najstarszego na dole. Dzięki temu rekruter od razu widzi, czym zajmowałaś się ostatnio i jakie umiejętności zdobyłaś najnowszymi doświadczeniami.

Nasze najnowsze stanowiska często najlepiej pokazują nasze aktualne kompetencje i umiejętności, dlatego warto je umieścić na samej górze. Taka kolejność także wyraźnie pokazuje, jak rozwijała sie Twoja ścieżka zawodowa.

CV wysłane, a telefon milczy? Zmień taktykę i daj się znaleźć pracodawcy

grafika informująca o sposobie umieszczania doświadczenia zawodowego w CV

A co, jeśli masz różnorodne doświadczenia, które nie łączą się chronologicznie?

Jeśli masz wiele różnych doświadczeń lub projektów, które nie wynikają jedne z drugich, warto je pogrupować według obszarów tematycznych. Na przykład:

  • Sprzedaż (tutaj wymień stanowiska i projekty związane ze sprzedażą).
  • Marketing (tu opisuj stanowiska i projekty marketingowe).
  • Zarządzanie projektami (w tym miejscu podaj doświadczenia związane z zarządzaniem projektami).

Profil na LinkedInie – po co właściwie go zakładać i uzupełniać?

grafika informująca o sposobie umieszczania doświadczenia zawodowego w CV

Obszary te warto uporządkować w taki sposób, by na początku znalazły się te, które są najbardziej zbieżne z wymaganiami stanowiska, na które aplikujesz. Prezentując swoje doświadczenie w ten sposób, staraj się nie przekraczać 3-4 różnych obszarów, aby Twoje CV pozostało klarowne i czytelne.

Tekst powstał we współpracy z Talenti. Zapraszamy na Talenti.pl!

grafika zapraszająca na Talenti.pl
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Trenerka biznesu, coachka i mentorka z ponad 20 letnim doświadczeniem w biznesie oraz obszarze oceny potencjału i rozwoju talentów. Założycielka Talent Diversity, które prowadzi od 9 lat, wcześniej współzałożycielka Talent Q – polskiej filii narzędzia diagnostycznego. Ambasadorka Fundacji Vital Voices Poland Chapter, organizatorka Global Mentoring Walk w Krakowie, mentorka oraz trenerka współpracująca z Fundacją Liderek Biznesu EY, Stowarzyszeniem Ekspertki, Let’s Manage IT.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie