ZAINSPIRUJ SIĘ
CV wysłane, a telefon milczy? Zmień taktykę i daj się znaleźć pracodawcy
- Anna Romanowska
- 20 września 2022
- 12 MIN. CZYTANIA
Daj się znaleźć pracodawcy
Spójrz na relację pracodawca – pracownik jak na sprzedaż usług (w tym przypadku Twojej pracy na rzecz firmy). Taka perspektywa sprawi, że o zadaniach i opisach uwzględnionych w CV, a raczej ich efektach będziesz myśleć trochę inaczej. Gdyby to od Ciebie zależało zatrudnienie osoby na stanowisko, o które się ubiegasz, to na co zwrócił(a)byś uwagę?
Istnieją 3 filary, o których warto pamiętać. Pracodawca czytając Twoje CV powinien dowiedzieć się, co zyska, co zaoszczędzi lub jakiego ryzyka może uniknąć dzięki zatrudnieniu właśnie Ciebie. Słowa mają moc – warto z nich skorzystać, aby opisać skalę projektów i odpowiedzialności, niezależnie od zajmowanego stanowiska.
Uniwersalna „Obsługa klientów” może brzmieć:
„Dziennie mam kontakt z ~300 osobami. Wielu z nich to klienci powracający, a dzięki mojemu pozytywnemu nastawieniu do życia i życzliwości zwracają się do mnie po imieniu.”
Uzupełnienie opisu wykonywanych zadań i podanie liczb, kontekstu czy wyróżniających cech charakteru sprawi, że rekruter będzie mógł lepiej Cię poznać już na etapie czytania życiorysu. Pamiętaj, że rekruter nie ma czasu na domyślanie się i analizowanie „co autor miał na myśli” – przedstawione informacje powinny być czytelne i jak najbardziej konkretne – oparte o liczby, nazwy, narzędzia etc., a przede wszystkim oparte o wymagania zawarte w ogłoszeniu, na które aplikujesz.
Czy wiesz, jak pisać i jak nie pisać CV? Sprawdź!
O co zadbać pisząc swoje CV?
Nie istnieje uniwersalny szablon życiorysu, który zapewni Ci wymarzoną pracę. Oczekiwania wobec CV różnią się w zależności od branży, stanowiska czy rodzaju organizacji, do której aplikujesz. Niektóre firmy wolą zgłoszenia klasyczne, inne przyjmują jedynie odpowiedzi na pytania zawarte w dedykowanej ankiecie, dla kolejnych kluczowe będzie podejście kreatywne i wychodzące poza schemat. Dobrą praktyką jest przeglądanie Internetu w poszukiwaniu punktów odniesienia tzw. benchmarków dla Twojego obszaru zawodowego.
Jest jednak jeden element, który ma zastosowanie niezależnie od okoliczności – Twoje CV powinno zawierać odpowiedź na pytanie „Dlaczego to właśnie CIEBIE powinniśmy zatrudnić?” i wbrew powszechnym przekonaniom, wcale nie musi zmieścić się na 1 stronie!
Elementy składowe CV:
- Dane kontaktowe
- Zdjęcie
- Podsumowanie zawodowe (zawierające cel zawodowy)
- Doświadczenie
- Wykształcenie
- Umiejętności / Mocne strony
- Referencje
- Wyniki / osiągnięcia
- Zainteresowania / hobby
Dane kontaktowe
Adres e-mail
Numer telefonu
Preferowane miejsce zatrudnienia (miasto, region, zdalnie)
Uwaga! W CV nie podajemy danych wrażliwych np. daty urodzenia, dokładnego adresu ani stanu cywilnego czy szczegółów dot. sytuacji rodzinnej. Te informacje nie są potrzebne w procesie rekrutacji, a gdy trafią w niepowołane ręce mogą tylko przysporzyć Ci kłopotów.
Zdjęcie
Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego ja jestem zwolenniczką dodawania zdjęć do CV. To nie tylko pozwoli rekrutującym lepiej zapamiętać Twoje zgłoszenie, ale także ułatwi kontakt podczas pierwszego spotkania. Zdjęcie wcale nie musi pochodzić z drogiej biznesowej sesji zdjęciowej, najważniejsze, aby było aktualne, schludne i wywoływało pozytywne emocje.
Zdania w temacie dołączania zdjęcia do CV są podzielone – jedni całkowicie je odradzają, inni CV bez zdjęć odrzucają nawet bez czytania. Ostateczna decyzja należy do Ciebie i może warto poeksperymentować, raz wysłać CV ze zdjęciem, raz bez, i na własnej skórze przekonać się, która metoda jest skuteczniejsza.
4 kroki do napisania skutecznego CV
Podsumowanie zawodowe
Te kilka zdań na Twój temat pozwoli rekruterom lepiej Cię poznać. To moment, w którym możesz wzbudzić sympatię, zainteresowanie i chęć dowiedzenia się o Tobie więcej, m.in. podczas spotkania rekrutacyjnego. Spróbuj wejść w buty czytającego – co Ty chciałbyś / chciałabyś przeczytać, aby móc ocenić kandydata?
W większości przypadków dla rekrutera oceniającego Twoje CV jesteś obcą osobą. Unikaj skrótów myślowych i uniwersalnych opisów, które równie dobrze do swojego życiorysu mógłby wpisać inny kandydat. Skup się na szczegółach dotyczących Twoich własnych doświadczeń i osiągnięć odnosząc się do konkretnych sytuacji z życia zawodowego.
Przykład
Przed korektą | Po korekcie |
---|---|
Jestem energicznym i pełnym pomysłów pasjonatem języka angielskiego, który dzięki wysoko rozwiniętym umiejętnościom komunikacyjnym i determinacji do realizacji założonych celów potrafi doprowadzić każde powierzone zadanie do końca. Pracując w Państwa firmie będę miał możliwość zdobycia nowych umiejętności i doświadczenia w praktyce, co przyczyni się do jej dalszego rozwoju i funkcjonowania. | Potrafię efektywnie się komunikować zarówno po polsku, jak i po angielsku (C2). Mam doświadczenie w pracy z grupą, a także w samodzielnym wypełnianiu obowiązków. Pasjonuję się motoryzacją i lubię jazdę samochodem – jestem otwarty na odbywanie podróży służbowych. Moje zaangażowanie i determinacja do realizacji celów, sprawiają, że potrafię doprowadzić każde powierzone zadanie do końca – w 9 lat uzyskałem najwyższy stopień awansu zawodowego oraz liczne nagrody za wzorowe wykonywanie obowiązków. |
Doświadczenie
Nazwy stanowisk diametralnie różnią się od siebie w zależności od specyfiki firmy. Dlatego tak istotne jest dokładne opisanie zadań i odpowiedzialności. Nawet jeśli w różnych firmach zajmowałeś / zajmowałaś się tymi samymi czynnościami, to w CV unikaj opisów typu „kopiuj-wklej”. Zmieniły się przecież co najmniej okoliczności – produkty lub usługi, programy, specyfika i wielkość firmy, dostawcy, partnerzy etc.
Jeśli jesteś w procesie przebranżowienia, to warto w CV opisać poprzednie stanowiska. To świadectwo ukończonych projektów i osiągnięć, które zawiera informacje nt. Twoich umiejętności, doświadczenia i poprzednio wykonywanych zadań. Pewnie nie odpowiadają do końca na wymagania zawarte w ogłoszeniu z interesującego Cię obecnie obszaru, ale pokazują ścieżkę kariery i postawę, na bazie której można wyciągać wnioski.
Masz przerwy w doświadczeniu zawodowym? To nie jest powód do zmartwień! W zależności od okoliczności możesz opisać, co działo się w tym czasie. Nowa wiedza, którą pozyskałeś / pozyskałaś, życiowa mądrość, odpoczynek, wolontariat, podróże, przerwa zdrowotna to wszystko są wartościowe przeżycia, które doceni niejeden pracodawca. W innym wypadku warto zastanowić się czy na pewno chcesz pracować dla tych, którzy uznają je za zbędny bagaż.
Luka w CV? Sprawdź jak ją dobrze opisać
Przykład
Przed korektą | Po korekcie |
---|---|
Doświadczenie – opis stanowiska: • Specjalista w systemach Service Desk i Chrome River • Organizowanie dostaw materiałów biurowych, przesyłek • Zakupy na żądanie • Organizowanie spotkań i konferencji • Rozliczanie faktur, wydatków i podróży pracowników w systemie Sage | • Obsługa programów do zarządzania pracowniczymi podróżami, wydatkami i rozliczeniami (Service Desk, Chrome River, Sage) • Rozliczanie 50 faktur miesięcznie w oparciu o kontakt z pracownikami z biur w UK, USA, Niemczech i Meksyku • Organizowanie zakupów, dostaw materiałów biurowych i przesyłek – dzięki umiejętności nawiązywania kontaktów i utrzymywania relacji dostawy sprzętu biurowego są zawsze na czas, a po negocjacjach tańsze od dotychczasowych o 20% • Organizowanie comiesięcznych spotkań dla oddziałów firmy w Krakowie, Warszawie, Łodzi i Lublinie oraz dorocznej konferencji dla 400 pracowników. Cyklicznie otrzymuję pozytywny feedback w tym obszarze od zespołu projektowego. |
Wykształcenie
- W stosunku do doświadczenia ma znaczenie drugorzędne, dlatego powinno się znaleźć w życiorysie na drugim miejscu. No chyba, że rozpoczynasz swoją drogę zawodową i szukasz pierwszej pracy lub masz doświadczenie, które niekoniecznie zbieżne jest z oczekiwaniami przyszłego pracodawcy – w takiej sytuacji wyeksponowanie wykształcenia ma swoje uzasadnienie.
- Uwzględnij te etapy edukacji, które mają znaczenie na danym stanowisku i nie tracą na aktualności. Nie warto wspominać o podstawówce czy szkoleniach sprzed dekady.
- Poziom znajomości języka określ odwołując się do klasyfikacji przyjętej przez Radę Europy (A1-C2)
Umiejętności / Mocne strony
W ogłoszeniach o pracę często znajdują się wymagania dotyczące znajomości programów lub określone umiejętności, które są niezbędne na danym stanowisku. Podanie nazw narzędzi i programów znajdujących się w ogłoszeniu oszczędzi rekruterom czas na ich szukanie. Brak elementów zawartych w ogłoszeniu może zdyskwalifikować Cię na etapie screeningu, czyli ogólnego przeglądu kandydatów.
Kandydaci często w CV wypisują zestawy ogólnych cech, które niewiele mówią o tym, jakimi są pracownikami. Rekomenduję wybranie kluczowych cech, dopasowanych do wymagań zawartych w ogłoszeniu i uwzględnienie przykładów z Twojego życia obrazujących ich wykorzystanie. Rekruter może zapytać Cię o każdą z nich. Jeśli w opisie uwzględnisz elementy, co do których nie jesteś przekonany / przekonana, lub nie odzwierciedlają Twoich prawdziwych wartości to trudno będzie Ci je rzeczowo omówić podczas rozmowy.
Przykład
Przed korektą | Po korekcie |
---|---|
• Wysoka zdolność przyswajania wiedzy, • kreatywna, • energiczna, • odporna na stres, • zmotywowana do ciężkiej pracy, • kreatywność, dokładność, terminowość, • wysoka kultura osobista, otwartość, • pozytywne podejście do pracy chęć ciągłego rozwoju. | Jestem serdeczną osobą, na której można polegać, co klienci wielokrotnie doceniali umawiając się na spotkania właśnie ze mną. Chętnie podejmuję się nowych zadań, dzielę się doświadczeniami i wychodzę z inicjatywą. Zmiana oddziału pozwoliła mi na poszerzenie perspektywy i wymianę dobrych praktyk w nowym zespole, a wysoko rozwinięta umiejętność komunikacji i pozytywne usposobienie ułatwiają współpracę. Lubię porządek i pracę z dokumentami, w której przydaje się moja dbałość o detale. Cechuje mnie odpowiedzialność i terminowość – wykonuję zadania zgodnie z ustalonym planem. |
Referencje
Wciąż niewiele osób ma w zwyczaju kolekcjonować referencje dotyczące wykonywanych zadań. Jest to jednak dobra praktyka, którą warto wdrożyć. Kończąc projekt / współpracę pamiętaj o pozyskaniu pisemnej informacji potwierdzającej wykonywane obowiązki. Zebrane opinie można później w dowolnej formie przekazywać kolejnym pracodawcom. Jednym ze sposobów jest zacytowanie części wypowiedzi w swoim CV.
Wyniki / efekty
Jeśli masz portfolio swoich prac to możesz je dodać jako kolejną stronę CV lub wkleić linki do portali zewnętrznych, gdzie prezentujesz realizacje. W zależności od obszaru specjalizacji mogą to być rysunki, grafiki, projekty, zdjęcia, wykresy, opracowania czy dotychczas opublikowane materiały. Wyniki możesz opisać także w formie pisemnej.
Przykład
– obszerna praktyczna wiedza zdobyta podczas wieloletniego pobytu na terenie Hiszpanii kontynentalnej, 8 Wysp Kanaryjskich i Majorki (opracowanie 5 autorskich wycieczek) – doradca kariery i mentor dla grupy 10 studentów zagranicznych w Wyższej Szkole XYZ w roku akademickim 2019/2020 – otrzymanie oceny Guest Review Award 2018 (9,4 na 10) od booking.com za wynajem i obsługę obiektu „XYZ” – licencja przewodnika wycieczek o numerze XYZ oraz realizacja 150 wycieczek w latach 2015 – 2021 |
Z moich doświadczeń wynika, że dodawanie w CV zainteresowań jest korzystne dla kandydata, gdy czymś się wyróżniają, zawierają informację dotyczącą ich wpływu na pracę lub zawierają konkrety. Ważne, aby unikać ogólnych sformułowań. Zamiast pisać „Interesuję się psychologią”, napisz: „Interesuję się zagadnieniami związanymi z cechami osobowości oraz motywacją.”
Szukasz wsparcia w stworzeniu skutecznego CV? Odezwij się do fundacji wypełniając TEN FORMULARZ
Wysłać pocztą, a może dostarczyć osobiście?
Przebicie się przez komunikacyjny chaos, jaki panuje w Internecie, to dziś nie lada wyzwanie. Dlatego wybawieniem może okazać się powrót do metod analogowych, na przykład wysyłek dokumentów pocztą tradycyjną lub przekazywania ich osobiście. Niektóre firmy na wiele sposobów wychodzą kandydatom naprzeciw: organizują dni otwarte, angażują się w lokalne inicjatywy charytatywne czy sponsorują wydarzenia branżowe. Warto wziąć w nich udział.
Wyjdź poza schemat!
Jak spośród setek zgłoszeń na Twoje wymarzone miejsce pracy, wyróżnić się na tle innych? Przygotuj niestandardowe CV, które zaskoczy rekrutera. Wykaż się kreatywnością. CV do złudzenia przypominające ulotkę promocyjną firmy, do której aplikujesz, życiorys w formie notatki wizualnej czy mapy myśli? Czemu nie! Wszystkie (kreatywne) chwyty są dozwolone.
Uwierz w siebie!
Dla większości osób pisanie życiorysu, biografii czy CV jest bardzo trudnym zadaniem. Nieraz podczas konsultacji słyszałam „Przecież ja nie mam żadnych osiągnięć” lub „Moje doświadczenie jest zwyczajne – tyle jest osób lepszych ode mnie”. Mam na to sposób! Poproś znajomego, doradcę zawodowego lub osoby z grup wsparcia takich jak Give Her a Job o zaopiniowanie Twojego CV. Nowa perspektywa z pewnością pozwoli Ci nanieść niezbędne poprawki, a także spojrzeć z innej strony na coś, co wydawało Ci się oczywiste.
Jak wzmocnić poczucie własnej wartości? Przeczytaj!
Niektórzy zaniżanie poczucia własnej wartości mają we krwi i rezygnują z ubiegania się o pracę na stanowiskach powyżej swoich kompetencji. Jeśli należysz do tej grupy, to pamiętaj, że dopóki nie spróbujesz i nie wyślesz zgłoszenia, to nie dowiesz się, czy przechodzisz do kolejnego etapu rekrutacji czy nie. Nawet jeśli Twoje CV ma pewne braki względem wymagań zawartych w ogłoszeniu, to i tak daj sobie szansę, wysyłając zgłoszenie nie masz nic do stracenia. Może się okazać, że to akurat Ty brylujesz na tle innych kandydatów!
Zdjęcie: Pexels