Czego szukasz

Jak znaleźć swoją drogę rozwoju? Skąd wiedzieć, że to dobra ścieżka?

Nie gwarantujemy, że od razu Cię olśni… Że podążanie za marzeniami jest proste. Nie radzimy też, byś rzuciła wszystko i… Co dalej? Jak się wyrwać z przytłaczającej pracy? Jak ruszyć do przodu z rozwojem? Przytul siebie samą. „Nie wiem, co robić w życiu” zamień na uśmiech, satysfakcję osobistą i zawodową oraz niezależność finansową. Jak znaleźć swoją drogę rozwoju? Skąd wiedzieć, że to dobra ścieżka?

Zamyślona kobieta za szybą

Bezruch kontra działanie. „Nie wiem, co robić w życiu” …

… Zamień na uśmiech, satysfakcję osobistą i zawodową oraz niezależność finansową. Możesz wstawać, czując mdłości na myśl, że zaraz zaczynasz pracę. Poddawać się biegowi losu. Żyć od pierwszego do ostatniego. Po cichu przeklinać, że urodziłaś się pod złą gwiazdą. Zazdrościć tym, którym się powiodło. Pragnąć zmiany, tkwiąc w miejscu. To jakbyś urządzała pogrzeb swoim marzeniom, oczekiwaniom i pragnieniom. Nie zapomnij do wazonu wstawić sztucznej chryzantemy! Pewnie nikt nie zrobi tego za Ciebie.

Dlaczego?! Ponieważ Twoje pragnienia to Twoja sprawa! Dlatego „nie wiem, co robić w życiu” zamień na uśmiech, satysfakcję osobistą i zawodową oraz niezależność finansową!

Brzmi nierealnie? Nie-możliwe-nie-istnieje!

Jak znaleźć swoją drogę rozwoju? Skąd wiedzieć, że to dobra ścieżka?

Jeśli nie masz planu na przyszłość zawodową po powrocie z macierzyńskiego. Jeśli „dusisz” się w dotychczasowej pracy, bo rodzicielstwo zmieniło Twoje priorytety. Oraz jeśli czujesz, że „się marnujesz” tu, gdzie teraz jesteś, zastanów się nad zmianą.

Osiągnij swoje szczęście, zaczynając od odpowiedzi na pytanie: jak znaleźć swoją drogę rozwoju? Skąd wiedzieć, że to dobra ścieżka? Podpowiadamy, jak to zrobić w pięciu krokach.

Krok 1: Poznawaj siebie. To proces.

Zapisz się na zajęcia rozwijające kreatywność, pamięć, umiejętności manualne, ćwiczenia fizyczne, logikę, analizę. W miejskich domach kultury. W formie wolontariatu. Zobacz, co Ci w duszy gra. Stale szukaj okazji do rozwoju swoich predyspozycji.

Próbuj. Angażuj się. Popełniaj błędy. Wychodź poza to, co dla Ciebie znane i bezpieczne. Tylko tak masz szansę zbudować swój wymarzony świat. Poznawaj siebie samą aż znajdziesz to, co kochasz i uwierzysz we własne możliwości!

Pomysłów na rozwijanie talentów jest wiele. Wszechświat przyjmie każdą dobrą energię, która będzie miała źródło w Tobie.

W poszukiwaniu mistrza Yody. Jak znaleźć mentora, gdy wiesz, co chcesz robić zawodowo?

Krok 2: Jak poznać swoje predyspozycje i talenty?

Kochasz fotografować, szkicować, przemawiać? Jesteś urodzoną negocjatorką? Masz predyspozycje aktorskie? Odkryj swoje talenty! Test osobowości Gallupa pomoże Ci podjąć decyzję, gdy:

  • Chcesz się przebranżowić. Tylko pomysłu Ci brak.
  • Kończy Ci się urlop macierzyński. Szukasz alternatywy dla powrotu na dotychczasowe stanowisko.
  • Brakuje Ci pewności siebie (odkrycie własnych talentów i/lub przypomnienie sobie o nich wpływa na podwyższenie samooceny!).

Test Gallupa jest płatny i jesteśmy zdania, że warto go wykonać. Jeśli interesują Cię jedynie bezpłatne kwestionariusze osobowości, wykonaj 16Personalities. Po ukończeniu testu, zwróć się do profesjonalisty o analizę (psycholog, coach, trener biznesu).

Jakie kwestionariusze osobowości zrobić, by poznać siebie? Sprawdź, kim jesteś

Krok 3: Jak znaleźć swoją drogę rozwoju? Skąd wiedzieć, że to dobra ścieżka? Trzy pytania

Jaką skończyć szkołę, by mieć dobrze płatną pracę? Nie! Nie o takie pytanie chodzi! Za odpowiedziami na nasze trzy inspirujące pytania, które zaraz przeczytasz, kryje się przesłanie, że NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO, by zmienić kierunek życia. Odpowiedzi zapisz na kartce, żeby stały się realne:

  • Jakie jest Twoje wyobrażenie sukcesu? Jaką widzisz siebie, gdy myślisz: „jestem kobietą sukcesu”? W definicji zawrzyj Twoje myśli, słowa i wierzenia (nie te, podpowiedziane przez kogoś albo wpajane Ci do głowy od maleńkości!).
  • Czym byś się zajęła, gdybyś nie musiała dzięki tej czynności zarabiać na życie ani przejmować się, co powiedzą inni? Co daje Ci radość? Co chcesz po sobie zostawić na świecie?
  • Kim chciałaś zostać, jak dorośniesz, gdy byłaś małą dziewczynką? Poszukaj w pamięci tych najlepszych chwil, w których rozpierało Cię szczęście. Co Ci mówi ten głos?

Odpowiedzi dadzą Ci obraz Twojego najlepszego życia. Tego, które będziesz kochać każdego dnia. Do kartki z notatkami wracaj zawsze wtedy, kiedy na Twojej drodze do satysfakcji osobistej i zawodowej jedna kostka Domino zacznie spadać na drugą.

Krok 4: Odetchnij

Jeśli czujesz, że masz do zrobienia w swoim życiu zawodowym „coś”, bo „inni” już „to” zrobili, to weź i… odetchnij. Potrzebujesz czasu i przestrzeni, abyś mogła dokonać zmian w karierze zawodowej.

Jak znaleźć swoją drogę rozwoju? Skąd wiedzieć, że to dobra ścieżka? Poznasz to po spokoju ducha, który Cię ogarnie, gdy trybiki puścisz w wir działania.

Krok 5: Jeśli wiesz, że to, co robisz Cię „nie grzeje”, nie czekaj na lepszy czas na zmianę!

On jest teraz! I tu! Naturalną reakcją najczęściej będzie lęk. Przed porzuceniem tego, co już znasz. Bo „już jesteś za stara”. Do tego – lęk o stabilność finansową. O sprawy organizacyjne. O to, jak się czy nie zatoniesz wśród konkurentów.

Nie obiecujemy codziennie świeżego bukiety róż na biurku, zawsze ciepłego cappuccino i tłumu klientów przed drzwiami… Ale że zmiana to w życiu jedyna pewna rzecz, JUŻ DZIŚ wejdź na wymarzoną drogę rozwoju osobistego i zawodowego.

Podążanie za marzeniami czy mocne stąpanie po ziemi?

Czym jest sukces? Tysiące definicji… Z tego powodu nie ma uniwersalnych metod osiągania go, ale pewne jest, że tryumf przyniesie Ci robienie tego, co kochasz prawdziwie.

Podążaj za marzeniami. Jednocześnie mocno stąpaj po ziemi. Jak znaleźć swoją drogę rozwoju? Już teraz zrób pierwszy krok. Skąd wiedzieć, że to dobra ścieżka? Jeśli praca płynie z głębi Twojego serca, to już sama droga jest celem. I jest właśnie tą NAJLEPSZĄ DLA CIEBIE ścieżką.

Przeczytaj także: 9 pomysłów skąd wziąć pieniądze na rozwój zawodowy?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kocham lawendę, góry i makaron. Z lasu mogłabym nie wychodzić. Z wody też. Mężatka z dwójką przedszkolaków na pokładzie. Ekonomistka z zamiłowaniem do psychologii, języka polskiego i zdrowego trybu życia. Przedsiębiorczyni, copywriterka, fotografka.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie