Czego szukasz

Jakie kwestionariusze osobowości zrobić, by poznać siebie? Sprawdź, kim jesteś

Omawiamy 4 testy osobowości oraz ich bezpłatne odpowiedniki. Czytaj, jeśli chcesz się przebranżowić, za często popadasz w konflikty, masz niską samoocenę. Testy osobowości zaglądają w Twoje wnętrze i wyciągają na wierzch piękno, jakie w Tobie drzemie. Talenty, o których nie wiedziałaś. Lub o nich zapomniałaś. Odkryj mocne strony, które wskażą Twoje umiejętności i podpowiedzą, jak ukierunkować swoją ścieżkę zawodową.

Kobieta używająca laptopa

Co to jest test osobowości i czego możesz się z niego dowiedzieć?

Testy osobowości (kwestionariusze osobowości) to badania, których wyniki często są zaskoczeniem dla badanego. Jeśli wydaje Ci się, że wiesz o sobie wszystko, możesz się zdziwić. Przeżyjesz szok, gdy dowiesz się, że coś, co do tej pory uznawałaś za swoją wadę, jest Twoim atutem.

Wynik testów pozwoli Ci spojrzeć na siebie z innej perspektywy. Wykorzystać Twoje mocne strony, o których sile jeszcze się nie przekonałaś. Przestaniesz też szarpać się sama ze sobą i… polubisz siebie taką, jaką jesteś.

I tyle. Nikt nie jest dobry we wszystkim i nie ma w tym nic złego. Testy osobowości doskonale to udowadniają. Zobacz, jakie testy osobowości możesz wykonać płatnie, a jakie bezpłatnie.

Test osobowości Gallupa – odkryj swoje talenty

CliftonStrengths (inna nazwa: Strengths Finder, w Polsce: test Gallupa) to badanie opracowane przez Donalda Cliftona w Instytucie Gallupa, czyli najstarszym instytucie badania opinii społecznej na świecie. Określa, jakie jest natężenie różnego rodzaju talentów, które masz w sobie. Badanie Gallupa bazuje na zestawie 34 talentów. Wyniki wskażą, które z nich są u Ciebie najmocniejsze. Szeroko zakreślony opis talentu jest kopalnią pomysłów do przemyśleń o Twoim potencjale. O nigdy niewykorzystanych talentach. Jeśli popracujesz nad ukierunkowaniem ich w dobrą stronę oraz zniwelujesz przeciwności, osiągniesz sukces idealny. Szyty na miarę Twoich marzeń, potrzeb i możliwości, które w Tobie drzemią. Test Gallupa jest płatny. Wykonujesz go w języku angielskim.

Kiedy warto zrobić test Gallupa?

Test Gallupa jest płatny. Czy więc warto go zrobić? Moim zdaniem tak. Wiedza jest nieoceniona, jeśli:

 • Zastanawiasz się, w którą stronę skierować ścieżkę swojej kariery.
 • Zamierzasz się przebranżowić, ale brak Ci pomysłu.
 • Rozważasz otwarcie działalności gospodarczej i chcesz poznać, jakimi obszarami zajmiesz się sama, a co z nich delegujesz pracownikom albo podwykonawcom.
 • Brak Ci pewności siebie. Odkrycie własnych talentów (lub przypomnienie sobie o nich) wpływa na podwyższenie samooceny.
 • Kończysz studia, a nadal nie jesteś pewna czy wyuczone umiejętności na 100% pasują do Ciebie.
 • Dobiega końca Twój urlop macierzyński lub wychowawczy i zamiast wrócić do starej pracy, szukasz alternatyw.
 • Jesteś w trakcie urlopu rodzicielskiego i szukasz nowych pomysłów na siebie.

Test Gallupa ma na celu odkrycie Twoich naturalnych predyspozycji, które pozwolą Ci na wytyczenie kierunku podążania. Dzięki niemu będziesz lepiej wiedziała, w jakich obszarach szukać pracy. Talenty warto rozwijać, żeby świetnie wykorzystywać je jako mocne strony do ułatwiania sobie życia. 🙂

FRIS® to nowe narzędzie diagnostyczno-rozwojowe po polsku

FRIS® określa i opisuje Twój naturalny sposób myślenia oraz działania. Pokazuje, jak najlepiej wykorzystasz Twoje naturalne predyspozycje w pracy, relacjach i rozwoju osobistym. Przystępnie i zrozumiale wyjaśnia, jak ludzie podejmują decyzje i rozwiązują problemy. Jest prosty, intuicyjny i spójny. FRIS® jest przygotowany w języku polskim i dostosowano go do polskich realiów. Test jest płatny.

Jakie są korzyści z badania FRIS®?
Jakie korzyści da Ci badanie FRIS®? O tym, że lepiej użyjesz swoje naturalne predyspozycje, już pisałam. Co więcej oferuje FRIS®?

 • Udzieli wskazówek, jak powinnaś skutecznie podchodzić do rozwiązania problemów i jak komunikować się z osobami, które mają inne style myślenia.
 • Pokaże, jak stawać się lepszym, wciąż będąc sobą.
 • Pomoże Ci odkryć, jak inni postrzegają Twoje zachowanie i pokaże, jak zrozumieć zachowania innych ludzi po to, by dążyć do współpracy, a nie do konfliktu.
 • Opowiada o rolach i typach działań, które są dla Ciebie wygodne i naturalne, dążąc do tego, byś odkryła siebie prawdziwą – taką, jaka jesteś i jaką lubisz być – i zaczęła żyć z satysfakcją, która napędza pozytywne działania wokół Ciebie.

Reiss Motivation Profile® – naukowy test motywacji wewnętrznej

Czym jest Reiss Motivation Profile® i jakie daje korzyści?

Reiss Motivation Profile® to test osobowości według badań i metodologii Stevena Reissa z Ohio State University. Daje wgląd w to, co Cię napędza i wpływa na Twoje zachowania. Diagnozuje podświadome potrzeby – motywatory – które wpływają na Twoje codzienne zachowania i podejmowane decyzje. Pozwala zrozumieć tajniki motywacji wewnętrznej innych osób. Badanie
jest płatne.

Dlaczego warto zrobić test Reiss Motivation Profile®?
Ponieważ RMP opisuje indywidualność człowieka. Nie grupuje. Nie kategoryzuje. Nie wprowadza typologii osobowości. Nie ocenia zachowań. Umożliwia poznanie naturalnych predyspozycji i potencjału, które wynikają z indywidualnego systemu wartości każdego człowieka.

Kto powinien wykonać test RMP? Dla kogo jest RMP?

 • Dla osób indywidualnych – czy wiesz, że RMP pomaga osobom, które chcą schudnąć?
  Wskazuje również, jakie potrzeby musisz zaspokajać, żeby Twoje środowisko pracy było dla
  Ciebie najbardziej motywujące.
 • Dla par – RMP pozwala określić czynniki odpowiedzialne za nieudane relacje i znaleźć obszary,
  które pozwolą budować udane związki – czyli takie z korzyścią dla obu stron.
 • Dla młodzieży – RMP pomaga wybrać odpowiedni zawód. Odkrywa, dlaczego uczeń słabo radzi
  sobie w szkole.
 • Dla sportowców – RMP to określenie sposobu wykonywania treningów, odkrycie, co kształtuje
  stabilność emocjonalną zawodnika, kształtuje sposób pracy trenera i sportowca.
 • Dla biznesu – w RMP, jako pracodawca, wybierasz program dopasowany do celów i aktualnej
  sytuacji Twojej firmy oraz osobowości pracowników.

4 osobowości, 4 motywacje – czyli model DISC

Amerykański psycholog William Marston wyróżnił cztery postawy, które składają się na dwie przeciwstawne pary. Są to: ekstrawertycy i osoby powściągliwe oraz osoby zorientowane na ludzi i te skoncentrowane na zadaniach. Są też cztery osobowości – dominująca, inspirująca, stabilna i rozważna.

Test kompetencji DISC da Ci informację zwrotną o stylu komunikacji, o wrodzonych predyspozycjach w dziedzinie sprzedaży i odporności na stres. Określa poziom decyzyjności, umiejętności analityczne, łatwość wprowadzania zmian. Pokazuje, jaką wartość wnosisz do organizacji jako pracownik, według jakiego klucza dobierasz argumenty w rozmowie, jak sobie radzisz w trudnych, kryzysowych sytuacjach.

DISC – najbardziej czułe narzędzie do diagnozy kompetencji miękkich – kiedy warto je wykorzystać?

Skorzystaj z narzędzia DISC, jeśli jesteś managerem, prowadzisz rekrutację wewnętrzną lub wewnętrzną, chcesz zbudować efektywny zespół, pragniesz doskonalić sposób obsługi klienta. Model DISC pozwala na:

 • Zatrudnienie właściwej osoby na odpowiednim stanowisku.
 • Dobór najlepszych pracowników do swojego zespołu.
 • Podniesienie efektywności pracowników.
 • Łatwiejsze rozwiązywanie konfliktów w zespole
 • Rozwijanie umiejętności przywódczych.

Jakie są bezpłatne kwestionariusze osobowości?

Cztery kwestionariusze osobowości, o których przeczytałaś powyżej, to testy płatne. Jeśli nie chcesz wydawać złotówek (czasem wysokich kwot) na poznanie, co w Tobie drzemie, to w Internecie są też wiarygodne, bezpłatne testy osobowości:

16Personalities – w mniej niż 15 minut poznasz, jaką osobowością jesteś, więc będziesz mogła łatwo przekuć to na działania.

Test High5 – w 20 minut bezpłatnie poznasz Twoje 5 mocnych stron. Dostaniesz krótki opis. Być może Ci to wystarczy. Jeśli jednak chcesz bardziej poszperać w temacie, to musisz wyszarpnąć kilka złotówek ze skarbonki… Test High5 to alternatywa dla testu Gallupa.

Archetyp marki – darmowy quiz – idealny dla Ciebie, jeśli prowadzisz firmę i napotkałaś na „ścianę” albo planujesz założyć działalność. Stworzony po to, byś stworzyła autentyczny i spójny wizerunek oraz zaczęła się skutecznie komunikować ze swoimi odbiorcami.

Principles You – badanie jest darmowe, ale by mieć dostęp do wyników, załóż konto. Dzięki testowi lepiej zrozumiesz siebie i innych. Kwestionariusz pokaże Twój sposób myślenia oraz budowania relacji z innymi i samą sobą.

Via Character – to również alternatywa dla testu Gallupa. Sam test i ramowy jego wynik jest bezpłatny, ale jeśli chcesz poznać pełną diagnozę, szykuj portfel.

Uwaga – poznanie swoich mocnych stron jest bardzo… uskrzydlające! 🙂 Kibicujemy Ci w rozwijaniu swoich skrzydeł na polu zawodowym i prywatnym.

Przeczytaj także: Jakie szkolenia warto zrobić po 40-stce?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kocham lawendę, góry i makaron. Z lasu mogłabym nie wychodzić. Z wody też. Mężatka z dwójką przedszkolaków na pokładzie. Ekonomistka z zamiłowaniem do psychologii, języka polskiego i zdrowego trybu życia. Przedsiębiorczyni, copywriterka, fotografka.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie