Czego szukasz

Jakie kwestionariusze osobowości zrobić, by poznać siebie? Sprawdź, kim jesteś

Omawiamy 4 testy osobowości oraz ich bezpłatne odpowiedniki. Czytaj, jeśli chcesz się przebranżowić, za często popadasz w konflikty, masz niską samoocenę. Testy osobowości zaglądają w Twoje wnętrze i wyciągają na wierzch piękno, jakie w Tobie drzemie. Talenty, o których nie wiedziałaś. Lub o nich zapomniałaś. Odkryj mocne strony, które wskażą Twoje umiejętności i podpowiedzą, jak ukierunkować swoją ścieżkę zawodową.

Kobieta używająca laptopa

Co to jest test osobowości i czego możesz się z niego dowiedzieć?

Testy osobowości (kwestionariusze osobowości) to badania, których wyniki często są zaskoczeniem dla badanego. Jeśli wydaje Ci się, że wiesz o sobie wszystko, możesz się zdziwić. Przeżyjesz szok, gdy dowiesz się, że coś, co do tej pory uznawałaś za swoją wadę, jest Twoim atutem.

Wynik testów pozwoli Ci spojrzeć na siebie z innej perspektywy. Wykorzystać Twoje mocne strony, o których sile jeszcze się nie przekonałaś. Przestaniesz też szarpać się sama ze sobą i… polubisz siebie taką, jaką jesteś.

I tyle. Nikt nie jest dobry we wszystkim i nie ma w tym nic złego. Testy osobowości doskonale to udowadniają. Zobacz, jakie testy osobowości możesz wykonać płatnie, a jakie bezpłatnie.

Test osobowości Gallupa – odkryj swoje talenty

CliftonStrengths (inna nazwa: Strengths Finder, w Polsce: test Gallupa) to badanie opracowane przez Donalda Cliftona w Instytucie Gallupa, czyli najstarszym instytucie badania opinii społecznej na świecie. Określa, jakie jest natężenie różnego rodzaju talentów, które masz w sobie. Badanie Gallupa bazuje na zestawie 34 talentów. Wyniki wskażą, które z nich są u Ciebie najmocniejsze. Szeroko zakreślony opis talentu jest kopalnią pomysłów do przemyśleń o Twoim potencjale. O nigdy niewykorzystanych talentach. Jeśli popracujesz nad ukierunkowaniem ich w dobrą stronę oraz zniwelujesz przeciwności, osiągniesz sukces idealny. Szyty na miarę Twoich marzeń, potrzeb i możliwości, które w Tobie drzemią. Test Gallupa jest płatny. Wykonujesz go w języku angielskim.

Kiedy warto zrobić test Gallupa?

Test Gallupa jest płatny. Czy więc warto go zrobić? Moim zdaniem tak. Wiedza jest nieoceniona, jeśli:

 • Zastanawiasz się, w którą stronę skierować ścieżkę swojej kariery.
 • Zamierzasz się przebranżowić, ale brak Ci pomysłu.
 • Rozważasz otwarcie działalności gospodarczej i chcesz poznać, jakimi obszarami zajmiesz się sama, a co z nich delegujesz pracownikom albo podwykonawcom.
 • Brak Ci pewności siebie. Odkrycie własnych talentów (lub przypomnienie sobie o nich) wpływa na podwyższenie samooceny.
 • Kończysz studia, a nadal nie jesteś pewna czy wyuczone umiejętności na 100% pasują do Ciebie.
 • Dobiega końca Twój urlop macierzyński lub wychowawczy i zamiast wrócić do starej pracy, szukasz alternatyw.
 • Jesteś w trakcie urlopu rodzicielskiego i szukasz nowych pomysłów na siebie.

Test Gallupa ma na celu odkrycie Twoich naturalnych predyspozycji, które pozwolą Ci na wytyczenie kierunku podążania. Dzięki niemu będziesz lepiej wiedziała, w jakich obszarach szukać pracy. Talenty warto rozwijać, żeby świetnie wykorzystywać je jako mocne strony do ułatwiania sobie życia. 🙂

FRIS® to nowe narzędzie diagnostyczno-rozwojowe po polsku

FRIS® określa i opisuje Twój naturalny sposób myślenia oraz działania. Pokazuje, jak najlepiej wykorzystasz Twoje naturalne predyspozycje w pracy, relacjach i rozwoju osobistym. Przystępnie i zrozumiale wyjaśnia, jak ludzie podejmują decyzje i rozwiązują problemy. Jest prosty, intuicyjny i spójny. FRIS® jest przygotowany w języku polskim i dostosowano go do polskich realiów. Test jest płatny.

Jakie są korzyści z badania FRIS®?
Jakie korzyści da Ci badanie FRIS®? O tym, że lepiej użyjesz swoje naturalne predyspozycje, już pisałam. Co więcej oferuje FRIS®?

 • Udzieli wskazówek, jak powinnaś skutecznie podchodzić do rozwiązania problemów i jak komunikować się z osobami, które mają inne style myślenia.
 • Pokaże, jak stawać się lepszym, wciąż będąc sobą.
 • Pomoże Ci odkryć, jak inni postrzegają Twoje zachowanie i pokaże, jak zrozumieć zachowania innych ludzi po to, by dążyć do współpracy, a nie do konfliktu.
 • Opowiada o rolach i typach działań, które są dla Ciebie wygodne i naturalne, dążąc do tego, byś odkryła siebie prawdziwą – taką, jaka jesteś i jaką lubisz być – i zaczęła żyć z satysfakcją, która napędza pozytywne działania wokół Ciebie.

Reiss Motivation Profile® – naukowy test motywacji wewnętrznej

Czym jest Reiss Motivation Profile® i jakie daje korzyści?

Reiss Motivation Profile® to test osobowości według badań i metodologii Stevena Reissa z Ohio State University. Daje wgląd w to, co Cię napędza i wpływa na Twoje zachowania. Diagnozuje podświadome potrzeby – motywatory – które wpływają na Twoje codzienne zachowania i podejmowane decyzje. Pozwala zrozumieć tajniki motywacji wewnętrznej innych osób. Badanie
jest płatne.

Dlaczego warto zrobić test Reiss Motivation Profile®?
Ponieważ RMP opisuje indywidualność człowieka. Nie grupuje. Nie kategoryzuje. Nie wprowadza typologii osobowości. Nie ocenia zachowań. Umożliwia poznanie naturalnych predyspozycji i potencjału, które wynikają z indywidualnego systemu wartości każdego człowieka.

Kto powinien wykonać test RMP? Dla kogo jest RMP?

 • Dla osób indywidualnych – czy wiesz, że RMP pomaga osobom, które chcą schudnąć?
  Wskazuje również, jakie potrzeby musisz zaspokajać, żeby Twoje środowisko pracy było dla
  Ciebie najbardziej motywujące.
 • Dla par – RMP pozwala określić czynniki odpowiedzialne za nieudane relacje i znaleźć obszary,
  które pozwolą budować udane związki – czyli takie z korzyścią dla obu stron.
 • Dla młodzieży – RMP pomaga wybrać odpowiedni zawód. Odkrywa, dlaczego uczeń słabo radzi
  sobie w szkole.
 • Dla sportowców – RMP to określenie sposobu wykonywania treningów, odkrycie, co kształtuje
  stabilność emocjonalną zawodnika, kształtuje sposób pracy trenera i sportowca.
 • Dla biznesu – w RMP, jako pracodawca, wybierasz program dopasowany do celów i aktualnej
  sytuacji Twojej firmy oraz osobowości pracowników.

4 osobowości, 4 motywacje – czyli model DISC

Amerykański psycholog William Marston wyróżnił cztery postawy, które składają się na dwie przeciwstawne pary. Są to: ekstrawertycy i osoby powściągliwe oraz osoby zorientowane na ludzi i te skoncentrowane na zadaniach. Są też cztery osobowości – dominująca, inspirująca, stabilna i rozważna.

Test kompetencji DISC da Ci informację zwrotną o stylu komunikacji, o wrodzonych predyspozycjach w dziedzinie sprzedaży i odporności na stres. Określa poziom decyzyjności, umiejętności analityczne, łatwość wprowadzania zmian. Pokazuje, jaką wartość wnosisz do organizacji jako pracownik, według jakiego klucza dobierasz argumenty w rozmowie, jak sobie radzisz w trudnych, kryzysowych sytuacjach.

DISC – najbardziej czułe narzędzie do diagnozy kompetencji miękkich – kiedy warto je wykorzystać?

Skorzystaj z narzędzia DISC, jeśli jesteś managerem, prowadzisz rekrutację wewnętrzną lub wewnętrzną, chcesz zbudować efektywny zespół, pragniesz doskonalić sposób obsługi klienta. Model DISC pozwala na:

 • Zatrudnienie właściwej osoby na odpowiednim stanowisku.
 • Dobór najlepszych pracowników do swojego zespołu.
 • Podniesienie efektywności pracowników.
 • Łatwiejsze rozwiązywanie konfliktów w zespole
 • Rozwijanie umiejętności przywódczych.

Jakie są bezpłatne kwestionariusze osobowości?

Cztery kwestionariusze osobowości, o których przeczytałaś powyżej, to testy płatne. Jeśli nie chcesz wydawać złotówek (czasem wysokich kwot) na poznanie, co w Tobie drzemie, to w Internecie są też wiarygodne, bezpłatne testy osobowości:

16Personalities – w mniej niż 15 minut poznasz, jaką osobowością jesteś, więc będziesz mogła łatwo przekuć to na działania.

Test High5 – w 20 minut bezpłatnie poznasz Twoje 5 mocnych stron. Dostaniesz krótki opis. Być może Ci to wystarczy. Jeśli jednak chcesz bardziej poszperać w temacie, to musisz wyszarpnąć kilka złotówek ze skarbonki… Test High5 to alternatywa dla testu Gallupa.

Archetyp marki – darmowy quiz – idealny dla Ciebie, jeśli prowadzisz firmę i napotkałaś na „ścianę” albo planujesz założyć działalność. Stworzony po to, byś stworzyła autentyczny i spójny wizerunek oraz zaczęła się skutecznie komunikować ze swoimi odbiorcami.

Principles You – badanie jest darmowe, ale by mieć dostęp do wyników, załóż konto. Dzięki testowi lepiej zrozumiesz siebie i innych. Kwestionariusz pokaże Twój sposób myślenia oraz budowania relacji z innymi i samą sobą.

Via Character – to również alternatywa dla testu Gallupa. Sam test i ramowy jego wynik jest bezpłatny, ale jeśli chcesz poznać pełną diagnozę, szykuj portfel.

Uwaga – poznanie swoich mocnych stron jest bardzo… uskrzydlające! 🙂 Kibicujemy Ci w rozwijaniu swoich skrzydeł na polu zawodowym i prywatnym.

Przeczytaj także: Jakie szkolenia warto zrobić po 40-stce?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kocham lawendę, góry i makaron. Z lasu mogłabym nie wychodzić, z wody też. Jestem ekonomistką z zamiłowaniem do psychologii i zdrowego życia. Copywriterką, blogerką oraz początkującą producentką świec sojowych. Mam męża oraz dwójkę szalonych dzieci rok po roku

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie