Czego szukasz

Jakie szkolenia warto zrobić po 40-stce?

40 lat. Magiczna liczba i wyjątkowy czas. Dużo historii usłyszeć można na temat przekroczenia owego progu w życiu człowieka. „Po 40-stce to dopiero życie się zaczyna?”, „Po 40-stce to łatwo nie jest?”, siły mniej, zdrowie nie to, kondycja słabsza, o pracę trudniej. No właśnie!

Szkolenia po 40 – stce

Nie…. To cudowny czas. Czujemy przypływ energii i często towarzyszy nam uczucie, że chcemy doświadczać i smakować życia, próbować rzeczy, na które do tej pory nie posiadałyśmy wystarczającej ilości zasobów. Podniesienie kwalifikacji zawodowych spowoduje, że poczujemy większą pewność siebie, a i dbałość o inne płaszczyzny spowoduje wzrost endorfin.

Zwykle to moment, kiedy dzieci są odrobinę starsze, a my już dawno powróciłyśmy na rynek pracy i pojawiło się więcej czasu. Warto go zagospodarować wyłącznie dla siebie.

Co zatem wybrać?

O tym, że warto się szkolić i cały czas podnosić swoje kompetencje, nie trzeba przekonywać. Znajomość i wiedza w wielu zakresach daje nam poczucie pewności siebie, stabilności, wewnątrzsterowności, poglądu na wiele spraw oraz większych umiejętności tych miękkich jak i twardych.

Świetnym pomysłem jest wybór płaszczyzny, nad którą chcemy popracować, z zakresu naszych zainteresowań. Cel i tematyka jest bardzo rozbudowana. Internet i nowe technologie dają nam mnóstwo możliwości. Stacjonarnie również rynek oferuje szeroką gamę warsztatów, a także kursów i szkół.

Warto odpowiedzieć sobie na pytania: Czego potrzebuję teraz? Czy chcę rozwinąć swoje kompetencje zawodowe? Nauczyć się czegoś z dziedziny zupełnie nowej w moim życiu? Czy bardziej potrzebuję aktywności fizycznej? A może relaksu? Czy to czas na rozwijanie swoich pasji? Może towarzyszy mi poczucie, że miejsce pracy nie jest upragnionym i chcę się przygotować do zmiany ścieżki kariery zawodowej? Być może to czas na wyciszenie emocji i rozwoju duchowego? A może jest spora szansa na awans w miejscu zatrudnienia, a podniesienie kwalifikacji zbliży nas do niego? Gdyby poznanie nowych technologii okazało się odpowiednie to i na tą potrzebę jest rozwiązanie? A może to czas na spełnienie marzeń od dawna wędrujących w głowie, a co za tym idzie nauczenia się czegoś potrzebnego do realizacji? A może to czas na założenie własnej firmy i pracy na swój rachunek?

Przyjrzyjmy się dziedzinom, w których każda z nas znajdzie coś dla siebie i wybierzmy dyscyplinę, która da nam satysfakcję, rozwój i spełnienie.

Przeczytaj także: 10 książek, które wspierają rozwój osobisty

Strefa duchowości, relaksu, pasji i aktywności fizycznej, czyli na miękko:

 • szkolenie z tematyki dobrej komunikacji i budowania wartościowych relacji – nabyte umiejętności pomogą poprawić jakość relacji w naszym najbliższym otoczeniu,
 • coś dla ciała i ducha, zatem kurs jogi od podstaw lub medytacji będzie świetnym kierunkiem,
 • treningi uważności ( mindfulness ) czyli skupienie się na tu i teraz, gdzie głęboki relaks jest gwarantowany,
 • kurs zdrowego żywienia, gdzie celem może być zmiana nawyków związanych z jedzeniem nie tylko dla nas, ale dla naszych bliskich,
 • warsztaty związane z ruchem oraz aktywnością fizyczną np. zumba lub jogging, kurs tańca,
 • warsztaty rękodzieła – decoupage, scrapbooking, technika quillingu, odnawianie starych mebli,
 • testy odkrywania i zgłębiania wiedzy na temat własnej osobowości, a wśród nich znany test Gallupa bądź badanie FRIS.
  Jeśli szukasz pomysłu na zarobienie dodatkowych środków to szkolenia z tego zakresu mogą świetnie zasilić Twój portfel. Wystarczą chęci i pomysł!

Przeczytaj także: Rozwój kariery, czyli w jakie kompetencje inwestować?

Strefa zdobywania kompetencji twardych:

 • kursy i szkolenia branżowe, które są dla nas nowością lub uzupełnieniem czy też aktualizacją wiedzy jaką posiadamy, a jednocześnie kończą się zdobyciem szczegółowej wiedzy oraz certyfikatów,
 • szkolenia z zakresu doskonalenia i pogłębienia już zdobytych wcześniej umiejętności (na wyższym poziomie) np. kurs dla managerów, kurs dotyczący nowego oprogramowania, kurs obsługi mediów społecznościowych w firmie,
 • kursy biznesowe, które zbliżą Cię do przejścia z etatu na własną działalność gospodarczą np. szkolenie z zakresy zdobywania funduszy unijnych, warsztat jak napisać biznes plan itp.
 • szkolenia związane z finansami oraz wiedzą na temat inwestowania, po to, aby skutecznie zarządzać swoim portfelem,
 • kurs prawa jazdy, może nie tylko kategorii B,
 • nauka języków obcych, a z nią mnóstwo możliwości.

Te szkolenia zdecydowanie podniosą Twoje kwalifikacje. Dzięki ukończeniu, będziesz bardziej atrakcyjną kandydatką na rynku pracy oraz wzbogacisz swoją wiedzę.

Poczucie, że zrobiłaś coś wyłącznie dla siebie to wartość dodana wszelkiego rodzaju metod rozwijania się.

Na rozwój osobisty, cokolwiek dla nas to znaczy, zawsze jest dobry czas i nigdy nie jest za późno. A po 40-stce tym bardziej. Należy tylko mocno chcieć, podjąć decyzję i działać!!!

Przeczytaj także: Zmiany w życiu – o co powinnaś zadbać po 20-tce, 30-tce i 40-tce?

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Manager, certyfikowany trener gry coachingowej "Podróż bohatera"®, pasjonatka rozwoju osobistego, życia i morsowania, Wspiera kobiety w realizacji ich życiowych celów. Jest ambasadorką projektu "Przedsiębiorczość jest kobietą".
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie