Czego szukasz

W poszukiwaniu mistrza Yody. Jak znaleźć mentora, gdy wiesz, co chcesz robić zawodowo?

Po długim czasie poszukiwań w końcu masz plan na siebie! I bez względu na to, jaką drogę wybierasz (przebranżowienie, poszukiwanie nowej pracy, własna działalność lub jakakolwiek inna opcja) jest to cudowne uczucie, prawda? Czujesz motywację i gotowość do ciężkiej pracy. Jednocześnie chochliki niepewności zaczynają przejmować ster, a w Twojej głowie pojawiają się setki pytań: Od czego zacząć? Jak działać skutecznie? Czy to jest dobry kierunek? Czy ja się w ogóle do tego nadaję? No właśnie… A gdyby tak mieć u swego boku osobistego mistrza Yodę?

Jak znaleźć mentora, gdy wiesz, co chcesz robić zawodowo?

Nawet jeśli nie jesteś fanem Gwiezdnych wojen, to zapewne wiesz o kim mówię. To ten wielki mistrz zakonu Jedi (choć wzrostem nie imponuje), postać, która początkowo miała być mentorem Luke’a Skywalkera, a stała się legendą i jedną z najbardziej kultowych postaci tej sagi filmowej. To doradca i nauczyciel, który prowadzi bohaterów i z pokolenia na pokolenie pobudza do mądrości i równowagi.

Kim jest mentor?

O tym, kim jest mentor, pisaliśmy w poprzednim artykule (tutaj). Przypomnijmy tylko, że relacja mentoringowa to przestrzeń do wspólnej rozmowy, wymiany myśli, a także wiedzy i doświadczeń między osobą doświadczoną, mistrzem, ekspertem a osobą wkraczającą na ścieżkę życia zawodowego, przygotowującą się do objęcia nowej roli, do ważnych zmian w życiu lub udziału w nowych projektach. Mentor to ktoś, kto nas inspiruje i motywuje do realizacji założonych celów. To autorytet, nauczyciel, przewodnik. To taki… Yoda naszych czasów 

W swojej wędrówce – gdziekolwiek prowadzi droga, którą sobie obrałaś – też możesz mieć takiego przewodnika. Nie musisz być sama! Jeśli wiesz, co chcesz robić zawodowo – znajdź mentora, który będzie dla Ciebie drogowskazem. Dzięki niemu zdobędziesz wiedzę w nowych obszarach i wsparcie w pokonywaniu wyzwań i trudności.

Podsumowanie 3 edycji programu mentoringowego Mother Empower. Przeczytaj!

Jak znaleźć mentora?

  • Przede wszystkim, jeśli rzeczywiście chcesz go znaleźć – wykaż się postawą proaktywną.
  • Szukaj możliwości udziału w programach rozwojowych / mentoringowych organizowanych przez różne instytucje (m.in. naszą fundację) – to okazja do współpracy z niesamowitymi osobami, które są gotowe dzielić się swoim wieloletnim doświadczeniem i wiedzą.
  • Jeśli pozwala ci na to budżet, pomyśl o studiach podyplomowych. To nie tylko sposób na poszerzenie swoich kompetencji, ale również okazja do nawiązania kontaktów w interesującej Cię branży.
  • Bierz udział w wydarzeniach branżowych (seminaria, konferencje, webinary). Bardzo często są to darmowe wydarzenia, które będę nie tylko źródłem wiedzy i wstępem do eksplorowania branży, która Cię interesuje, ale również okazją do poznania osób, które są ekspertami w tej dziedzinie.
  • Znajdź grupy tematyczne na FB i LinkedIn. To niewyczerpana skarbnica wiedzy. Dzięki nim będziesz miała okazję poznać branżę „od kuchni”.
  • Świadomie buduj swoja sieć kontaktów w mediach społecznościowych. Zwłaszcza na Linked In. Jeśli z jakichś względów masz opory, nie lubisz takiej formy nawiązywania kontaktów, nie jest to Twoja bajka – to musisz mieć świadomość, że będzie Ci po prostu trudniej. Zacznij od małych kroczków. To nie jest jednorazowa czynność, to proces, który może trwać miesiącami, a w przypadku niektórych – latami. Staraj się być aktywnym użytkownikiem – zacznij od reakcji na treści publikowane przez innych, napisz krótki komentarz, a później przyjdzie czas na publikację swoich własnych treści. Obserwuj i zapraszaj do swojej sieci kontaktów osoby, które mają coś do powiedzenia w interesującej Cię branży i staraj się nawiązać z nimi kontakt.
  • Poszukaj wśród znajomych osoby, która mogłaby wprowadzić Cię w nową branżę / przedstawić Ci kogoś, kto mógłby wprowadzić Cię w nową branżę.

Chciałabyś skorzystać z programu jako Mentee? Zapisz się na nasz Newsletter, aby nie przegapić startu kolejnej edycji programu #MotherEmpower!

Jak wybrać?

Aby relacja mentor – mentee była owocna, musi być spełnionych kilka warunków. Najważniejszym jest to, aby wybrana osoba chciała być dla Ciebie wsparciem i była gotowa, aby poświęcić Ci swój czas. Pamiętaj, że zarówno jedna jak i druga strona działają na zasadzie dobrowolności. Szukaj osoby, do której będziesz mieć zaufanie i będziesz się czuć dobrze w jej towarzystwie.

I jeszcze jedna rzecz na koniec. Stare buddyjskie przysłowie mówi: „Kiedy uczeń jest gotowy, pojawia się Mistrz”. Więc jeśli jeszcze nie spotkałaś na swojej drodze mistrza Yody, nie zniechęcaj się. Zaufaj swojej intuicji. Bądź czujna i gotowa. Powodzenia!

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama Wojtusia. Miłośniczka wędrówek górskich i rowerowych (zwłaszcza tych dalekich); uwielbiająca śpiew i taniec, mająca słabość do włoskiej kuchni. Ceni czas spędzony z rodziną i przyjaciółmi. Z wykształcenia polonistka, doradczyni zawodowa i spec od employer brandingu. Marzy jej się rynek pracy bez stereotypów i uprzedzeń.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie