ZAINSPIRUJ SIĘ
Profil na LinkedInie – po co właściwie go zakładać i uzupełniać?
- Paulina Maslich
- 12 kwietnia 2024
- 6 MIN. CZYTANIA
Profil na LinkedInie – po co właściwie go zakładać i uzupełniać?
Często zaniedbujemy aktualizację naszego profilu na LinkedIn, przekładając to na później z różnych przyczyn: może brakować nam przekonania co do jego roli w naszej karierze, czasu, wiedzy na temat skutecznego przedstawiania swoich osiągnięć i umiejętności, lub po prostu obawiamy się mówić o sobie. Jednak kiedy pojawia się nagła potrzeba, a LinkedIn okazuje się być kluczowym narzędziem w naszych dążeniach zawodowych, nagle chcemy jak najszybciej wykorzystać wszystkie jego możliwości…
LinkedIn jednak nie działa w ten sposób.
Zaniedbanie naszej aktywności na tej platformie prowadzi do nagromadzenia negatywnych emocji – od poczucia winy, przez lęk i wstyd, aż po frustrację i stres. Skutkuje to tym, że nasz profil na LinkedIn jest albo nieaktualny, albo w bardzo złym stanie, nie przynosząc nam żadnej wartości.
Rzeczywiście, korzyści są kluczowe.
Bez dostrzegania osobistych korzyści płynących z posiadania profilu na LinkedIn, trudno znaleźć motywację do aktywności na tej platformie. Te korzyści stają się oczywiste, gdy dokładnie rozumiemy, jakie cele chcemy osiągnąć dzięki naszej obecności na LinkedIn.
Jakie cele mogą przyświecać naszej obecności na LinkedIn?
- Poszukuję zatrudnienia?
- Szukam inspiracji, które będą dla mnie wartościowe?
- Dążę do zwiększenia swojej widoczności?
- Staram się budować swoją wiarygodność?
- Rozwijam swoją sieć kontaktów zawodowych?
- Prezentuję swoją ekspertyzę?
- Chcę dotrzeć do potencjalnych klientów?
Jakie korzyści płyną z aktywnej obecności na LinkedIn?
Jeśli odpowiednio zadbamy o nasz profil, możemy czerpać szereg korzyści. Oto kilka przykładów:
- Dostęp do najświeższych ofert pracy, z opcją aplikacji i możliwością porównania swoich kwalifikacji z innymi kandydatami;
- Możliwość korzystania z inspirujących treści, aktualnych danych, trendów i najlepszych praktyk;
- Szansa na rozwój osobistej lub firmowej marki;
- Oportunizm w nawiązywaniu kontaktów z ekspertami lub podkreślaniu własnej ekspertyzy;
- Możliwość dotarcia do potencjalnych klientów oraz zdobycia cennych wglądów.
Korzyści płynące z LinkedIn na przykładach kilku kobiet
Historia Alicji
Alicja jest na finiszu studiów i rozpoczyna poszukiwania pracy na pełen etat. Dla niej LinkedIn może być narzędziem do zwiększenia widoczności na rynku pracy. Poprzez staranne przygotowanie swojego profilu, Alicja ma szansę aktywnie aplikować na ogłoszenia, analizować rynek i porównywać swoje umiejętności z innymi kandydatami. Co więcej, aktywni na LinkedIn rekruterzy często sami inicjują kontakt z potencjalnymi kandydatami, dlatego ważne jest, aby Alicja umożliwiła im łatwe odszukanie swojego profilu.
Historia Gosi
Gosia, która obecnie nie planuje zmiany zatrudnienia, może wykorzystać LinkedIn do zupełnie innych celów – jak znalezienie inspiracji czy kontaktów. Może ona szukać informacji i trendów niezbędnych do realizacji projektu lub strategii na nadchodzący rok. LinkedIn jest bogatym źródłem wiedzy i sprawdzonych praktyk.
Przypadek Moniki
Monika, będąca ekspertką w swojej dziedzinie, może używać LinkedIn do potwierdzania swojej eksperckości. Poprzez publikację artykułów, dzielenie się doświadczeniami, wynikami badań, Monika buduje swoją markę osobistą jako profesjonalistka i autorytet w branży.
Historia Renaty
Renata, pracująca w sprzedaży, może wykorzystać LinkedIn do nawiązania kontaktu z potencjalnymi klientami zarówno przez bezpośrednie wiadomości, jak i analizę potrzeb rynku. Obserwując dyskusje, posty i pytania, Renata zyskuje lepsze zrozumienie potrzeb klientów, co może wykorzystać w dalszych negocjacjach handlowych czy przygotowywaniu ofert.
Pamiętając o celach obecności na LinkedIn, ważne jest, by mieć na uwadze ich zmienność w zależności od obecnej sytuacji życiowej. Dziś może to być poszukiwanie pracy, a za kilka miesięcy, już po osiedleniu się na nowym stanowisku, cele mogą ewoluować w kierunku budowania marki osobistej czy poszerzania sieci kontaktów.
Jak często powinniśmy aktualizować swój profil na LinkedIn?
Aby nasz profil na LinkedIn był zawsze na czasie i przynosił oczekiwane korzyści, warto przyjąć pewne rutyny aktualizacji, niezależnie od naszych celów na tej platformie.
Dla tych, którzy zmagają się z brakiem czasu, sugerowane jest:
Rocznie: Dokonaj kompleksowego przeglądu i aktualizacji profilu (takich elementów jak nagłówek, opis w sekcji „O mnie”, sieć kontaktów).
Miesięcznie: To absolutne minimum, by sprawdzić nowości – czy masz zaproszenia do sieci, wiadomości w skrzynce czy oznaczenia w postach innych osób (i pamiętaj – reaguj: akceptuj lub odrzucaj zaproszenia, odpowiadaj na wiadomości lub oznacz je jako spam, a oznaczenia w postach komentuj).
Dla tych, którzy dysponują większą ilością czasu:
Tygodniowo lub codziennie: Wykonaj przynajmniej jedną czynność, która przybliży Cię do osiągnięcia Twojego celu na LinkedIn, np. aplikuj na oferty pracy, wysyłaj zaproszenia do wartościowych kontaktów, komentuj posty, by zwiększyć swoją widoczność, lub udostępniaj interesujące artykuły, by podkreślić swoją ekspertyzę (mogą to być Twoje treści, ale nie jest to wymóg).
Posiadając wyraźnie określony cel na LinkedIn, łatwiej jest dbać o profil i maksymalizować korzyści płynące z jego posiadania.
Bonus: Profesjonalne profile na LinkedIn, które warto obserwować
Zajrzyj na te profile, a szczególnie zwróć uwagę na ich sekcję Aktywności > Publikacje:
- Anna Niecikowska – specjalistka od budowania widoczności, tworzenia sieci kontaktów i dotarcia do potencjalnych klientów.
- Dr Maciej Kawecki – ekspert w budowaniu widoczności i dzieleniu się cennymi inspiracjami z różnych dziedzin.
- Michał Sadowski – mistrz w budowaniu widoczności i osobistej marki lidera, z doskonałym zmysłem na dotarcie do potencjalnych klientów.
- Aleksandra Karasińska – znana z budowania widoczności i udostępniania wartościowych treści.
- Agnieszka Gajewska – ekspertka od kreowania marki osobistej i firmowej, oferująca inspirujące treści.