Czego szukasz

Jak pandemia Covid-19 wpłynęła na sytuację kobiet?

Trwająca kolejny rok pandemia niesie za sobą długofalowe skutki ekonomiczno-społeczne. Jej negatywny wpływ jest szczególnie odczuwalny przez kobiety i to na wielu płaszczyznach. Panie stanowią zdecydowaną większość pracowników w sektorach usług społecznych, a ich praca polega na bezpośrednim kontakcie z ludźmi. Ponadto kobiety mierzą się z dyskryminacją w kwestii pracy i płacy oraz z obciążeniem obowiązkami domowymi. W tych aspektach pandemia szczególnie wpłynęła na sytuację kobiet. Przeczytaj!

Sytuacja kobiet po pandemii - jakie są potrzeby kobiet?

1. Kobiety pracują w sektorach narażonych na kontakt z wirusem

Kobiety częściej wybierają pracę z ludźmi. Dotyczy to przede wszystkim takich sektorów jak: służba zdrowia, edukacja, handel i usługi. Jak podaje raport Parlamentu Europejskiego kobiety stanowią aż 76% z 46 mln pracowników opieki zdrowotnej. Jeszcze wyższy odsetek pracujących kobiet znajduje się w branży usług sprzątających (95%) oraz opieki nad dziećmi (93%). Równie duża część osób pracujących w handlu to kobiety (82%). Dlatego też to właśnie one stoją na pierwszym froncie walki z pandemią i są uznawane za grupę najbardziej narażoną na kontakt z Covid-19.

2. Gorsza sytuacja kobiet na rynku pracy

Pandemia ma także negatywny wpływ na ekonomiczną sytuację kobiet. W Unii Europejskiej, aż 84% kobiet pracowało w sektorze usług, który to, w wyniku obostrzeń dotknął poważny kryzys. Panie bowiem stanowią duży odsetek pracowników takich sektorów jak: handel, hotelarstwo i turystyka.

Ucierpiały także kobiece biznesy, szczególnie branża fitness, czy beauty. Ekonomiczną niepewność kobiet potęguje też fakt, że 30% z nich w UE nie ma pełnego etatu lub formalnego zatrudnienia. Taka sytuacja powoduje, że są często one pozbawione praw pracowniczych i ochrony socjalnej. Obecna sytuacja nie ułatwia również znalezienia zatrudnienia kobietom, które wchodzą na rynek pracy lub wracają po przerwie spowodowanej opieką nad dziećmi.

Kolejnym aspektem wpływającym na sytuację ekonomiczną kobiet jest pogłębiająca się i niestety utrzymująca nadal nierówność w wynagrodzeniach. Już przed kryzysem pandemicznym ich pensje były niższe niż zarobki mężczyzn pracujących na podobnych stanowiskach. Obecnie wielu pracodawców decyduje się na obniżenie wynagrodzeń co jeszcze bardziej pogłębia dysproporcje w zarobkach.

Przeczytaj także: Dyrektywa unijna „work-life balance”. Czy będą dwa miesiące urlopu wyłącznie dla ojców?

3. Opieka nad dziećmi

Kobiety w coraz większym stopniu decydują się na łączenie roli mamy i pracownika. Niestety, mimo zwiększającej się zawodowej aktywności kobiet, w społeczeństwie nadal funkcjonuje patriarchalny podział obowiązków. Dlatego zadania związane z opieką i wychowaniem dzieci są głównie przypisane mamom. Zaledwie niecałe 5% niepracujących mężczyzn w UE deklaruje brak pracy z powodu sprawowania opieki. Dla porównania taki powód bezrobocia podaje prawie 38% kobiet.

W okresie pandemii to głównie kobiety korzystały z zasiłków opiekuńczych lub urlopu, by zajmować się dziećmi. Także większość obowiązków związanych z wychowaniem potomstwa wykonują kobiety. A taka sytuacja wpływa na mniejszą dyspozycyjność zawodową pracujących mam niż ojców.

4. Obowiązki domowe

Nie tylko opieka nad dziećmi jest domeną kobiet, lecz także pozostałe aspekty „dbania o domowe ognisko”. Pomimo aktywności zawodowej, wiele kobiet pozbawionych jest pomocy w wykonywaniu obowiązków związanych z prowadzeniem domu. Takie czynności jak pranie, sprzątanie i gotowanie nadal postrzegane są jako powinności żony, mężowie natomiast za swój główny obowiązek uznają zapewnienie bytu rodzinie. Dlatego często praca kobiety postrzegana jest za mniej ważną i wartościową niż mężczyzny.

Przeczytaj także: Zadbaj o siebie, o swoją psychikę. To (też!) ważne

5. Przemoc domowa

Na obecną sytuację kobiet ma wpływ także istotny czynnik pandemii i izolacji, jakim jest przemoc domowa. W raporcie Parlamentu Europejskiego można przeczytać, że „każdego tygodnia w UE, w wyniku przemocy domowej utraci życie ok. 50 kobiet, a liczba ta wzrosła jeszcze w okresie ograniczeń w wyjściu z domu. Przez ograniczenia ofiarom było również trudniej uzyskać pomoc”.

W Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, czyli 25 listopada, Parlament Europejski w celu zwiększania świadomości wobec problemu przemocy, oświetla swoje budynki na pomarańczowo.

Na temat przemocy domowej w pandemii oraz tego gdzie szukać pomocy w pisałyśmy artykułach:

Przemoc w rodzinie w czasie pandemii. Jak sobie z nią poradzić?

Przemoc domowa. Gdzie szukać pomocy?

Dane dotyczące sytuacji kobiet ukazywane w raportach, nie są optymistyczne i według prognoz Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE) z 2020 r. potrzeba przynajmniej 60 lat do równej sytuacji kobiet wobec mężczyzn.

Myślę, że prócz starań ze strony polityków oraz organizacji działających przeciw dyskryminacji, ważna także jest nasza postawa. Istotne jest byśmy dbając o siebie mówiły partnerom i pracodawcom o naszych potrzebach. Zapraszam Cię do podzielenia się z czytelniczkami swoją opinią na temat sytuacji kobiet po pandemii.

Żródło: Wpływ pandemii COVID-19 na sytuację kobiet (infografiki) | Aktualności | Parlament Europejski (europa.eu)

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie