Czego szukasz

Jak dziewczynki widzą siebie jako dorosłe kobiety?

Bycie mamą to najpiękniejsza i najtrudniejsza rola życiowa, którą gra wiele kobiet. Jak wychować córkę na pewną siebie kobietę? Jak wychować szczęśliwą dziewczynkę? Dajesz tyle, ile dostałaś. A córka da z siebie tyle, ile dostanie od Ciebie.

jak wychować dziewczynkę

Twoja córka wnikliwie Cię obserwuje

Od początku jesteś dla niej wzorem. Tą „naj”. Mamą, którą będzie, jak dorośnie. Teraz o tym marzy. Będzie taka jak Ty.
Jak Ty. Z całym pakietem tego, co jej oferujesz.

Czy chcesz, aby Twoja córka wyrosła na szczęśliwą kobietę?

Sposób, w jaki ją dotykasz, zmieniając pieluszkę. W jaki trzymasz za rączki i motywujesz do stawiania pierwszych kroków. To, ile wsparcia dajesz podczas niepowodzeń w adaptacji przedszkolnej. Jakie książki czytasz na głos. To, że wracając zmęczona z pracy, jesteś z niej również zadowolona. Bo kochasz to, co robisz.

To czy regularnie wkładasz buty sportowe i „urywasz się” na godzinę do lasu – bez dzieci! Czy też siedzisz cały dzień z nimi. Z poczuciem, że w Twoim życiu nie ma Ciebie. Mamo – masz prawo mieć czas tylko dla siebie i robić to, co sprawia Ci przyjemność. Bez dzieci. To sprawia, że jesteś szczęśliwa i szczęściem obdarzasz swoją córkę.

Jak dziewczynki widzą siebie jako dorosłe kobiety?

Najczęściej powielają w dorosłym życiu schematy życia swoich matek. Dają tyle, ile dostały. A Ty dajesz tyle, ile dostałaś od swojej rodzicielki. Plus to, co uznasz za odpowiednie do wychowania dziecka w obecnych czasach. Zatem, jeśli:

  • wyłącznie Ty zajmujesz się domem (a mycie toalety to Twoja specjalność), a ojciec w tym czasie ogląda mecz, to Twoja córeczka uczy się, że zadania w domu dzielą się na „kobiece” i „męskie”. On zajmuje się przyjemnościami. Ona haruje jak wół dla dobra ogółu.
  • nie wychodzisz z koleżanką wieczorem do kina, bo tylko Ty potrafisz najlepiej uśpić dzieci.
  • już nie kupujesz wystrzałowej kiecki na imprezę, bo teraz już jesteś „poważną mamą” i Ci nie wypada.
  • i wszystkie inne „jeśli”, które przychodzą Ci w tym momencie do głowy, myśląc o haśle „Matka Polka Cierpiętnica”.

To wiedz, że jest ogromna szansa, że taką mamą będzie Twoja córka. I nie ma w tym nic złego, o ile podoba Ci się Twoje życie i nie chcesz nic zmieniać, bo czujesz się, że w ten sposób żyjesz pełnią życia.

Jeśli zaś chętnie uciekniesz od garów – nawet w sekundzie, gdy czytasz ten tekst – to zapewne czujesz, że jest coś szalenie ważnego, czego musisz nauczyć swoją córkę. Tylko uwaga – to wymaga praktyki. Czynów. A nie tylko słów i barwnych opowieści. Czego nauczyć córkę, nim dorośnie?

Żyć życiem, które kocha…

I Ty żyj życiem, które kochasz. Wtedy pokazujesz córce miłość: do siebie, do innych ludzi i do wszechświata. Jeśli żyjesz w zgodzie ze sobą i swoimi potrzebami – jesteś szczęśliwa. To najlepszy wzór matki dla dziecka. Spełniona mama będzie dmuchać w skrzydła swojej córki. Zadowolona z życia matka dodaje odwagę, inspiruje, uczy wolności wyboru. Mama, która mocno stoi na ziemi, otwiera serce i głowę na świat, próbuje nowego – to najlepszy grunt dla wzrostu ziarenka zaciekawienia życiem, jakie dzieci mają w sobie od pierwszego dnia.

Dojrzała mama, świadoma swojego kobiecego piękna, czuła i opiekuńcza, kochająca siebie – to przykład dla córki. Wzór tego, jaką można być: kobietą, matką, żoną, partnerką, pracowniczką, przedsiębiorczynią. Zaczątek tego, jaką osobą będzie Twoja córcia, gdy dorośnie.

Najlepsza mama na świecie to zdrowa egoistka

Najlepsza mama to ta, która na równi z dziećmi i partnerem/mężem, kocha samą siebie i nie zapomina o dbaniu o potrzeby własne.
Najlepsza mama to ta, która z przyczyn życiowych samodzielne wychowuje dzieci, będąc jednocześnie matką i ojcem.
Najlepszy wzór mamy dla córki – kobiecość, pełnia odwagi i łagodności.
Najlepsza mama na świecie dmucha w skrzydła córki.
Więc co powiesz, gdy…

… Twoja córka zostanie pilotką, reżyserką lub piłkarką?

Przeraża Cię taka myśl, czy raczej czujesz zupełny luz, czytając to zdanie? Będziesz dmuchać w skrzydła córki, która oznajmia, że chce być zawodniczką MMA? Czy może nakażesz zostać księgową, kosmetyczką, pielęgniarką? Oczywiście – te zawody są bardzo potrzebne i nigdy nie wyginą. Nie umniejszam ich roli. W tym artykule chcę Ci pokazać, że kobiety są świetnymi astrobiolożkami, agentkami wywiadu i kolarkami górskimi. Sprawdzają się w zawodach uznawanych za męskie. Są szczęśliwe, podążając tą drogą, idąc pod prąd utartych schematów, realizując swoje życiowe powołanie. Nie muszą iść sztampową drogą, zaspokajać niespełnionych ambicji rodziców i słuchać „dobrych rad”.

Kobiety na całym świecie są podobne – rozmowa z Dagmarą z tanzańskiej wioski o życiu kobiet w Tanzanii!

Jak wychować córkę na pewną siebie kobietę?

Twoja w tym głowa, żeby uświadamiać córkę, że kobieta ma prawo i wolność do wyboru swojej drogi zawodowej. Kobieta może być kim chce. Robić to, co kocha. Nawet, jeśli nie jest to popularne w społeczeństwie.

Jak wychować szczęśliwą dziewczynkę? Dziecko uczy się przez podglądanie rzeczywistości dorosłych. Czerpie z Twoich czynów (!!!) i słów. Bądź kochającą, inspirującą mamą. Popełniaj błędy. Podnoś się i nigdy nie przestawaj aktywnie słuchać tego, co Twoja córcia mówi do Ciebie.

Polskie pionierki, które wykonywały „męskie” zawody inspirują mamy i córki

Buntowniczki czy kobiety realizujące to, co je kręci? Swoją pasję, miłość, powołanie. W Polsce żyło i żyje wiele kobiet, które wykonują zawody ogólnie przyjęte za męskie.

  • Słyszałaś o Zofii Kuratowskiej? To polska lekarka i polityczka XX wieku. Zamiast zamykać się w świecie teorii, zajęła się realnymi problemami. Wspierała chorych na AIDS i uczyła społeczność, by ta nie wykluczała chorych, a zrozumiała, w jaki sposób można zarazić się wirusem HIV, a w jaki nie.
  • Wanda Rutkiewicz – zniewalająca, silna, ambitna. Polska himalaistka. Trzecia kobieta na świecie na Mount Evereście – pierwsza Europejka, zdobywczyni najwyższej góry świata. Pierwsza kobieta, która stanęła na szczycie K2. Z ogromnym zapałem uczestniczyła w rajdach samochodowych.
  • Wielkie rozczarowanie rodziców, którzy byli artystami – Simona Kossak. Nie miała łatwego startu i wsparcia w najbliższych. Jednak została biolożką i popularyzatorką nauki.
  • Janina Lewandowska – pilotka okresu II wojny światowej. Pierwsza kobieta, która wykonała skok spadochronowy z wysokości pięciu kilometrów. To była da niej fraszka!
  • Czy bez prawego przedramienia zagrałabyś mecz tenisa stołowego? Natalia Partyka rywalizuje z zawodniczkami niepełnosprawnymi oraz pełnosprawnymi i sięga po najwyższe odznaczenia olimpijskie!

Bo marzenia się spełnia i wszystko jest możliwe, gdy się w nie wierzy i działa ku celowi.

To jak dziewczynki widzą siebie jako dorosłe kobiety?

Zgodnie z tym, czego nauczą ich matki. Przekaż swojej córce – jako najlepsza matka na świecie – że, aby być szczęśliwą ma żyć własnym życiem. Podążać za swoimi marzeniami. Nie wahać się wybrać drogę, którą uzna dla siebie za najlepszą. Mimo wszystko i dzięki wszystkiemu. Pokaż jej, że jeśli mocno uwierzy w to, co chce czynić, cały wszechświat będzie jej sprzyjał. Spotka dobrych ludzi. Niech wybiera tak, jak dyktuje jej serce. I właśnie wtedy będzie szczęśliwa. A Ty – jako mama – zobaczysz, jak Twój mały kwiat pięknie rozwija płatki ku słońcu.

Zdjęcie: Pexels.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kocham lawendę, góry i makaron. Z lasu mogłabym nie wychodzić. Z wody też. Mężatka z dwójką przedszkolaków na pokładzie. Ekonomistka z zamiłowaniem do psychologii, języka polskiego i zdrowego trybu życia. Przedsiębiorczyni, copywriterka, fotografka.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie