Czego szukasz

Dlaczego mama w życiu dziecka jest taka ważna?

Matka w życiu dziecka pełni bardzo ważną rolę, można wręcz przyznać, że najważniejszą. Tak matka jest najważniejszą osobą w życiu każdego dziecka. Dlaczego tak jest? Dlaczego mama jest taka ważna dla każdego bobasa? Co wpływa na tak silną więź?

Dlaczego mama jest taka ważna?

Od samego początku, czyli gdy jeszcze dziecko jest w brzuchu matki rodzi się głęboka więź. Płód słyszy głos matki, czuje jej emocje, słyszy bicie serca. Dziecko i jego matka są jedną całością, jednym ciałem.

Po porodzie za wiele w tej kwestii się nie zmienia. Nadal dziecko rozpoznaje matkę poprzez głos, zapach, bicie serca. Uspokaja się głównie w ramionach swojej mamy, czuje się bezpieczne i spokojne. To właśnie mama zaspokaja jego pierwsze potrzeby. Karmienie, bliskość, układanie do snu. To matka najlepiej rozpoznaje potrzeby dziecka. Tuli, bezinteresownie kocha, wstaje w nocy za każdą potrzebą malucha, sprawuje nadzór sprawdzając np. czy noworodek prawidłowo oddycha.

Rozwój emocjonalny dziecka

To mama jest całym światem, a brak jej obecności burzy cały dotychczasowy porządek, co powoduje często choroby sieroce. Dzięki doskonałej opiece, obecność mamy od pierwszych dni życia dziecka wpływa na rozwój emocjonalny dziecka. Dlatego tak ważna jest jej obecność, pochwała, okazywanie miłości poprzez gesty, tulenie, całowanie, a nawet masaż Shantala, który mama wykona najlepiej. Dlaczego? Głównie dlatego, że to właśnie dotyk mamy dziecko zna najlepiej. Emocje i uczucie, które wtedy odczuwa rodzicielka są również wyczuwane przez dziecko.

Relacja mama – dziecko

Mama w pierwszych latach życia jest najlepszą przyjaciółką, to ona pomaga poznawać i odkrywać świat. To mama wprowadza pierwsze nakazy, zakazy, reguły i wyznacza granice postępowania, dzięki którym dziecko czuje się w swoim świecie bezpiecznie. W ten sposób poznaje swoje możliwości, oswaja się z tym co może, co powinno, co należy w danej sytuacji zrobić, jak postępować, czy jaką drogę wybrać.

Odpowiedzi na pytania, które pojawiają się w okresie dorastania młody człowiek zdobywa już w dzieciństwie. Właśnie dzięki mamie i jej zaangażowaniu w wychowanie. Jeśli była opiekunką wspierającą, motywującą dziecko, to taki maluch wyrasta na pewną siebie i znającą swoją wartość osobę. Są to cechy niewątpliwie bardzo istotne w dorosłym życiu. To one głównie decydują o tym, czy osiągniemy cel w życiu czy zrealizujemy swoje marzenia.

Dlatego tak ważne jest wspieranie swojego malucha, uważne dobieranie słownictwa tak, by go nie skrzywdzić naszej pociechy, ale wpłynąć na jego rozwój pozytywnie w każdej sferze.

Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko

Pamiętajmy jednak, że dobra, kochająca matka to ta, która się spełnia i jest szczęśliwa robiąc to, co lubi. Niektóre kobiety są szczęśliwe zostając w domu z dzieckiem, a inne realizując się zawodowo.

Nie jest żadnym wyznacznikiem to, w jaki sposób matka się poświęciła dla dziecka, ale to w jaki sposób je wychowuje, wspiera, będąc przy tym szczęśliwa. Dzieci widzą i czują to zaangażowanie, pasję każdego dnia. W ten sposób również uczą się prawidłowych życiowych postaw. Zatem powiedzenie „szczęśliwa matka to szczęśliwe dziecko” nie jest tylko cenną wskazówką, ale również najlepszym przepisem na wychowanie.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Pedagog, absolwentka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Mama małego Tadeusza. Założycielka bloga Looppu. Miłośniczka designu, mody oraz pedagogiki dziecka. Autorka tekstów dotyczących macierzyństwa oraz wychowania. Aktywnie uczestniczy w kursach i szkoleniach dotyczących kreatywności, zdolności oraz zabawy. Instruktorka masażu Shantala. Wielbicielka gadżetów dla dzieci i nie tylko. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie