ZAINSPIRUJ SIĘ
10 pomysłów na pracę dodatkową. Całkiem nowe zawody
- Agnieszka Kociarz
- 5 lutego 2023
- 6 MIN. CZYTANIA
10 pomysłów na pracę dodatkową
Tak, na rynku pracy pojawiają się wciąż całkiem nowe zawody. Wiedzą o tym najlepiej kwalifikowani doradcy zawodowi, którzy pracują z młodzieżą. Kiedyś sprawa była prosta: człowiek wybierał zawodówkę, technikum bądź liceum ogólnokształcące oraz określony profil klasy – jeden szedł „na mechanika”, drugi marzył o dyplomie technika, trzeci mierzył w studia uniwersyteckie.
Choć po likwidacji gimnazjów i przywróceniu starego ustroju szkolnego (1-3+4-8+szkoła średnia w opisywanym systemie – zamiast zawodówek będą „szkoły branżowe”) można by przypuszczać, że będzie „jak za dawnych dobrych czasów”, rynek pracy podpowiada, że nie da się wejść dwa razy do tej samej rzeki.
Dlatego właśnie doradcy zawodowi co jakiś czas odświeżają swoje spisy opatrzone nagłówkiem „Nowe zawody” i tłumaczą młodym ludziom, że zawód, do którego są predysponowani może nawet jeszcze nie ma nazwy. Bo nie zaistniała jeszcze potrzeba, którą jego wykonywanie mogłoby zaspokajać. Najlepszym przykładem są wszelkie zawody związane z funkcjonowaniem Internetu – czy ktoś pomyślał kilkanaście lat temu, że mógłby zostać digital death managerem (managerem śmierci cyfrowej) albo traffic managerem (osobą śledzącą ruch w witrynie internetowej)?
Takie prognozy powinny napawać optymizmem także dorosłych, którzy mają oryginalne pasje czy nietypowe umiejętności. Pewnego dnia może się bowiem okazać, że mogą te pasje przekuć na pracę zarobkową.
Wymyśl sobie zawód
Tak, można wymyślić sobie zawód. Może nie będzie on miał nawet swojej nazwy w katalogu zawodów, ale da nam dodatkowy zarobek. Specjaliści są zdania, że rynkowi pracy trzeba się bacznie przyglądać – nie tylko śledzić ogłoszenia, ale przede wszystkim śledzić trendy i umieć sobie z wyprzedzeniem wyobrazić ewentualne potrzeby ludzi.
Zawód przyszłości to taki, który trudno zautomatyzować, który może rozwinąć się w strukturę hierarchiczną (traffic manager jest dobrym przykładem – kiedyś ruch na stronie www śledził jej właściciel, teraz deleguje zadanie komuś innemu) i właśnie antycypuje potrzeby społeczne, których jeszcze sobie społeczeństwo nie uświadamia.
Przeczytaj także: Jaka praca do mnie pasuje? Przydatne wskazówki i cenne porady
Z tego wszystkiego wynika dla nas jeden wniosek: bardzo trudno zrobić listę 10 czy 20 zawodów przyszłości czy „całkiem nowych zawodów”, ale da się wskazać obszary poszukiwań. Oto one:
1. Dookoła internetu
Praca dodatkowa w sieci, przez sieć (zdalna) albo na rzecz rozwoju treści internetowych to nie tylko tworzenie stron www, opracowywanie grafik komputerowych, copy/content/webwriting czyli wszystko, co związane z zapełnianiem stron internetowych treścią, ale także obsługa socjal mediów, prowadzenie sklepów internetowych, uaktualnianie aukcji, research czyli poszukiwanie danych na zlecenie. Wspomniany manager sieci internetowej czy traffic manager to także zawody okołosieciowe. Podobnie jak wirtualna asystentka, telemarketer, osoba wypełniająca ankiety online czy nauczyciel w e-lerningu.
2. Dookoła kuchni
Catering dietetyczny/dieta pudełkowa/obsługa imprez – jeśli doskonale gotujesz, pieczesz, znasz nowe kulinarne trendy i nie boisz się korzystać z najbardziej egzotycznych przepisów albo znasz tajniki diety stosowanej w rozmaitych schorzeniach, Twoja własna kuchnia może stać się miejscem pracy dodatkowej. Zaczniesz od zaspokajania potrzeb znajomych, a potem oni będą Cię polecać kolejnym. Ludzie wolą zlecić przygotowanie smacznych i wyszukanych posiłków komuś, komu ufają, a nie restauracji, która idzie na ilość. Trzeba tylko być prawdziwym wirtuozem kuchni. Nie bez powodu mawiają: zwiąż się z kimś, kto dobrze gotuje – miłość przemija, głód nie.
3. Dookoła koła
Koła, czyli kierownicy samochodu. Obok Ubera i Icara powstają wciąż nowe korporacje świadczące usługi przewozowe, w ramach, których możesz używać własnego samochodu do przewozu pasażerów. Nie, nie musisz mieć zawodowego prawa jazdy. Tak, możesz pracować wtedy, kiedy akurat Ci pasuje.
4. Dookoła szkoły
Warsztaty dla dzieci/lekcje/korepetycje – rynek usług dla dzieci stale się rozrasta. To już nie tylko prywatne żłobki, przedszkola oraz miejsca, w których można zrobić urodziny. Jeśli masz wykształcenie kierunkowe albo jesteś samorodnym talentem, możesz uczyć tańca, gry na instrumentach, prowadzić warsztaty kroju i szycia albo robienia na drutach – tudzież każdego innego rękodzieła, pomagać w lekcjach.
5. Dookoła miotły
Sprzątanie biur, apartamentów, ale także doraźna pomoc w inwentaryzacji – prace porządkowe potrzebne są zawsze i bardzo często szuka się osób do ich wykonania od zaraz. Ktoś potrzebuje osoby myjącej okna, ktoś inny – osoby zdolnej ogarnąć biuro po przeprowadzce.
6. Dookoła zwierzaków
Groomer, czyli fryzjer dla psów i kotów, to zawód coraz popularniejszy. Salony piękności dla zwierzaków często znajdują się obok gabinetów weterynaryjnych, ale usługi można też świadczyć we własnym domu. Kurs i gotowe – można szukać klientów. Można też zostać dyplomowanym opiekunem zwierząt domowych. Petsitter (w analogii do babysitter) to osoba, której można zlecić opiekę na naszym pupilem w czasie, kiedy wyjeżdżamy na urlop – to alternatywa dla pozostawienia psa czy kota w hotelu dla zwierząt.
7. Dookoła zawodu wykonywanego
Są zawody jak fizjoterapeuta, logopeda, terapeuta, fryzjer, kosmetyczka, stylistka paznokci, które wykonywać można po prostu w domu albo z dojazdem do klienta – w godzinach dla nas najdogodniejszych. Dla osoby samotnej będzie to praca na pełnych obrotach, ale mama może potraktować je okresowo jako pracę dodatkową – jeśli chwilowo pierwszym etatem jest dom, zwalniamy obroty i pracujemy tyle, ile jesteśmy w stanie.
I tak, choć punktów uzbierało nam się tylko siedem, zgromadziliśmy o wiele więcej niż 10 pomysłów na pracę dodatkową. Podkreślamy – to tylko obszary poszukiwań. Może ich być znacznie więcej, kiedy zrobicie listę Waszych umiejętności, kompetencji, pasji, talentów.
Nie poprzestawaj na czytaniu ogłoszeń i subskrybowaniu stron z ofertami pracy. Tam jeszcze nie ma ani słowa o tym, co może się okazać Twoim zawodem przyszłości…
Zdjęcie: Storyblocks.com