Czego szukasz

Jak szukać pracy po urlopie wychowawczym?

Postanowiłaś wrócić do pracy po urlopie wychowawczym? Brawo! Najtrudniejszy krok, czyli podjęcie decyzji, już za Tobą. Teraz czeka Cię trochę działania. Jeśli nie wiesz, od czego zacząć – pomożemy Ci!

Praca po urlopie wychowawczym - jak jej szukać?

Jak szukać pracy po urlopie wychowawczym?

Powrót do pracy po urlopie wychowawczym nie jest prostym zadaniem. Młode mamy często boją się, że nie poradzą sobie z nowymi obowiązkami po wielu latach przerwy, że rynek pracy bardzo się zmienił albo że po prostu nie znajdzie się nikt, kto chciałby je zatrudnić.

Spokojnie – te obawy są całkowicie naturalne, ale najczęściej zdecydowanie przesadzone. W podobnej sytuacji są każdego roku tysiące kobiet i naprawdę znajdują zatrudnienie. Tobie też się uda – musisz tylko wszystko dokładnie zaplanować.

Zaplanuj opiekę nad dzieckiem

Pierwszy krok to oczywiście zaplanowanie opieki nad dzieckiem lub dziećmi. Od tego, kto i w jakim wymiarze czasu będzie się nimi zajmował, zależy Twoja dyspozycyjność.

Jeśli Twoja pociecha dostała się do przedszkola, oznacza to, że możesz pracować na pełen etat, ale już nie popołudniami. Jeśli jednak Twój partner ma wolne popołudnia albo możesz prosić o regularną pomoc rodziców czy teściów, rozważ pracę zmianową.

Stwórz mocne CV

Dobrze byłoby, aby Twoje CV zwracało na siebie uwagę. Dlatego poza oczywistymi informacjami „dorzuć” listę swoich osiągnięć zawodowych. Wymień wszystkie kursy, umiejętności, szkolenia. Wspomnij o prawie jazdy, jeśli je posiadasz. Pamiętaj też, że nie wszystkie umiejętności muszą być potwierdzone stosownym dokumentem – mimo to warto o nich wspomnieć.

Szukasz pracy? Skorzystaj z naszej bogatej bazy ofert pracy i nie tylko!

Zapisz się do newslettera i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Zadbaj o dobrą prezencję w sieci

Czy wiesz, że większość pracodawców przegląda profile internetowe potencjalnych pracowników przed zaproszeniem ich na rozmowę? To oznacza dla Ciebie tylko jedno: konieczność zadbania o odpowiednią prezencję w sieci.

Twoje zdjęcie profilowe powinno być schludne i ładne, podobnie jak zdjęcie w tle profilu na Facebooku. Nie zamieszczaj w swoim profilu informacji typu „Szlachta nie pracuje”, usuń emocjonalne wpisy. Ukryj listę znajomych i swoje dane.

Rozważ też założenie profili w serwisach takich jak LindedIn czy GoldenLine. Warto być w takich bazach, ponieważ po pierwsze – zaproponujesz się tam lepiej niż na FB, po drugie – posiadanie profilu w takim portalu naprawdę ułatwia znalezienie pracy.

Zobacz video: Powrót do pracy – Twoje prawa i obowiązki kiedy wracasz do pracy

Uzbrój się w cierpliwość

Szukanie zatrudnienia zawsze „trochę” trwa – średnio około 3 miesięcy. Może być tak, że dopiero po wysłaniu kilkudziesięciu CV ktoś zaprosi Cię na rozmowę, więc nie załamuj się przedłużającym się milczeniem.

Gdy będziesz przeglądać oferty, pamiętaj, że niespełnianie jednego z wymogów nie musi przekreślać Twojej kandydatury. Jeśli dany pracodawca podkreśla, że mile widziane jest prawo jazdy, a Ty go nie masz, ale oferta Ci pasuje – wysyłaj. Niektóre „braki” można bez trudu nadrobić.

Czekając na kontakt ze strony pracodawcy, pozostań aktywna. Możesz w tym czasie doskonalić znajomość języka, zapisać się na jakieś szkolenie albo na kurs prawa jazdy.

Udaj się na spotkanie

W końcu przyjdzie dzień, w którym ktoś zaprosi Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Nie bój się tego i nie czuj się gorsza od innych kandydatów z uwagi na przerwę w pracy – Twój niepokój i kiepska samoocena nie mają uzasadnienia, a poza tym negatywnie wpłyną na Twój wizerunek. Myśl o sobie pozytywnie. Dzięki roli matki nabyłaś nowe kompetencje – świetnie planujesz obowiązki, jesteś bardziej empatyczna, dokładna i zorganizowana.

Bardzo ważne jest, abyś w czasie rozmowy nie obiecywała czegoś, czego być może nie będziesz mogła spełnić. Nie mów na przykład, że będziesz dyspozycyjna w godzinach popołudniowych, jeśli nie będziesz.

Na koniec ważna uwaga – nie tłumacz się potencjalnemu pracodawcy, dlaczego byłaś na urlopie wychowawczym. Najczęściej zresztą nikt o to nie pyta – sama kandydatka czuje potrzebę wytłumaczenia się, co negatywnie wpływa na jej ocenę. Bądź uśmiechnięta, pewna siebie i spokojna, a wszystko będzie dobrze.

Przeczytaj także: Jak się przygotować na powrót do pracy?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Mama, żona, psycholog i redaktor. Spełniona zawodowo dzięki miłości do pisania, szczęśliwa prywatnie dzięki mężowi i dwóm cudownym synom. W krótkim czasie "tylko dla siebie” czyta, szyje… albo znowu pisze.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie