Czego szukasz

Zawsze chciałam mieć coś swojego – historia Ani

„Od zawsze chciałam mieć coś swojego, miałam wiele pomysłów. W czasie studiów marzyłam o własnym przedszkolu. Jednak kończąc studia rozpoczęłam pracę w liceum i zmieniłam zdanie. Uwielbiam pracę z dziećmi i młodzieżą, ale z kim bardziej sama nie wiem.” – opowiada Ania Gotowalska, której teksty nie raz miałyście okazję przeczytać na naszej stronie.

Anna Gotowalska z synkiem na kolanach

Aniu, współpracujesz z nami od jakiegoś czasu, tworzysz treści na naszą stronę. Najczęściej dotyczące macierzyństwa i dzieci, ale nasze Czytelniczki nie wiedzą, że prowadzisz własnego bloga. Opowiedz o początkach blogowania i co Cię do skłoniło do jego tworzenia?

Od zawsze chciałam mieć coś swojego, miałam wiele pomysłów. W czasie studiów marzyłam o własnym przedszkolu. Jednak kończąc studia rozpoczęłam pracę w liceum i zmieniłam zdanie. Uwielbiam pracę z dziećmi i młodzieżą, ale z kim bardziej sama nie wiem. 🙂 Współpraca z młodzieżą daje mi niesamowitą satysfakcję, może dlatego, że jest dość trudna i gdy stajesz się autorytetem dla nastolatka, bądź młodego dorosłego jest to niewątpliwie wspaniałe uczucie. Jednak ciepło, empatia jaka płynie od małych dzieci również jest niesamowita. Współpraca z rodzicami, nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań. Praca z małym dzieckiem to po prostu ciągłe poszukiwanie odpowiedzi na ogrom pytań. Gdy sama urodziłam dziecko obudziła się we mnie potrzeba pisania.

Będąc nastolatką uwielbiałam pisać na różne tak zwane luźne tematy. Pod koniec studiów założyłam pierwszego bloga na blog spot. Pisałam tam o zabawkach, ciekawych gadżetach. Uwielbiałam rozmawiać z moimi koleżankami, które były już matkami o tym co jest im przydatne w codziennym obcowaniu z dzieckiem. Często obserwowałam ludzi, którzy mają własne biznesy, którzy zajmują się tym co im sprawia radość i satysfakcję. Pamiętam, że podczas zagranicznych wakacji powiedziałam mojemu mężowi takie słowa: „chciałabym mieć coś swojego”. A kilka miesięcy później powstał mój pierwszy blog Looppu. Jednak z racji wielu przeciwności losu, o których na dzień dzisiejszy nie chciałabym mówić (to jeszcze nie jest ten czas) zamknęłam bloga. Ale już wtedy pisałam artykuły na portale, zaczęłam również prowadzić indywidualne warsztaty z masażu shantala.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na biznes bez pieniędzy

Należę do tych osób, które nieustanie poszukują swojej drogi. Widać to w mojej pracy, jestem pedagogiem, instruktorem masażu shantal, piszę artykuły, nagrywam na YouTube. Są to odrębne dziedziny, jednak co mnie bardzo cieszy każda z nich związana jest z dzieckiem, z pedagogiką, czyli tym co uwielbiam, co po prostu kocham. Co było moim motywatorem do ponownego założenia bloga? Co sprawiło, że pomyślałam, że czas na zmianę i na stworzenie czegoś swojego? Chyba fakt, że jest i będzie zawsze grupa ludzi, która nie do końca życzy nam dobrze i jest wobec nas życzliwa, ale na szczęście są osoby, które wierzą, stają się motywacją na nasze dalsze działania. Ja stwierdziłam, że do trzech razy sztuka. Początkowo miałam inną koncepcję, ale myślę, że z czasem będę się rozwijać i spełniać swoje marzenia.

Czym zajmowałaś się wcześniej?

W zasadzie od zawsze uwielbiałam pracę z dziećmi. Studia wybrałam z powołania, wszystkie trzy kierunki, które skończyłam są związane z pedagogiką. Po studiach odkryłam, że praca z młodzieżą również daje dużo radości. Pracowałam zarówno w żłobku, przedszkolu, szkole podstawowej jak i gimnazjum oraz liceum. Podczas dziennych studiów zajmowałam się dziećmi poprzez współpracę z agencjami niań czy portal Niania.pl. Prowadziłam zajęcia dla dzieci w wieku od 8 miesięcy do 2 lat. Były to zajęcia rozwijające, kreatywne i nauka poprzez zabawę.

Opowiedz o marce, którą tworzysz. Czym się zajmujesz?

Looppu.com to miejsce gdzie poruszam tematy dotyczące metod wychowawczych, ale również chcę pisać o tematach tabu w wychowaniu, pedagogice i edukacji. Przeleje na papier moje doświadczenie z perspektywy pedagoga i matki dotyczące wyboru placówek dla dzieci. Jednym słowem, wszystko na temat dzieci i o dzieciach. 😉 Na mojej stronie znalazły się również zakładki z masażu shantala oraz doradztwo w sprawie opieki. Jak wspomniałam wcześniej jestem instruktorem masażu shantala, uważam tą formę masażu za rewelacyjną metodę „uczenia się dziecka”, nawiązywania relacji, przygotowania małego człowieka do funkcjonowania w społeczeństwie. Efekty są zaskakujące zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Wybór odpowiedniej kandydatki do opieki, nauki naszego dziecka jest to bardzo trudny i często długotrwały proces. Z racji tego, że wiele lat współpracuję z rodzicami, a także dziećmi, podejmę się doradztwa w tej sprawie. 🙂 Kto wie może za jakiś czas Looppu będzie kojarzone również z agencją guwernantek.

Przeczytaj także: Jedno spotkanie, motywacja i decyzja – historia przedsiębiorczej mamy

Za co cenisz sobie swoje działania?

Cieszę się, że mogę dzielić się swoją wiedzą. Moja praca umożliwia mi nieustanne poznawanie nowych ciekawych ludzi, którzy stają się dla mnie inspiracją oraz motywacją. Blog i artykuły wzbudzają we mnie wewnętrzną odwagę do wyrażania swoich prywatnych opinii na dany temat. Moje artykułu traktuję jak rozwój osobisty, forma odwagi i dążenie do określonych celów.

Jakie masz plany na przyszłość?

Moje plany na przyszłość, hmm… powiem szczerze, że mam wiele marzeń, które chciałabym zrealizować. Moim największym marzeniem to własna działalność, która będzie ceniona, opiniotwórcza i po prostu lubiana. Marzę o tym, aby artykuły pisane do magazynów, tworzone na bloga, warsztaty, dawały mi bezpieczeństwo finansowe. Żeby to co robię, teraz raczej hobbystycznie, było moja pracą.

Natomiast prywatnie mam dzisiaj wszystko, wspaniałego męża, kochane dziecko. Co do miejsca w jakim mogłabym się znaleźć za kilka lat to powiem szczerze, że nie wiem i nie chce planować. Jeszcze 1,5 roku temu mieszkałam w Katowicach, to było również doskonałe miejsce do życia, rozwoju. Jednak po trzech latach mieszkania na Śląsku przenieśliśmy się pod Warszawę. Dlatego też nie myślę o tym gdzie będę mieszkać za 3 lata, bo tak szczerze, to nie liczy się miejsce, a ludzie jakimi się otaczamy. Musiało upłynąć trochę czasu żebym zrozumiała te słowa. 🙂

A gdybyś miała wskazać kroki milowe w rozwoju swojej działalności?

Zawsze pojawiają się jakieś trudności związane z rozwojem osobistym, u mnie to raczej strach, że sobie nie poradzę, obawa przed krytyką. Jestem raczej realistką, chociaż mąż mi powtarza, że to jest pesymizm, a nie realizm. (śmiech) Moim największym problem jest, że jest wiele firm, magazynów, portali oferujących współpracę, jednak nie jest to forma zarobkowa. Dla mnie oznacza to, że są ludzie zainteresowani tym czym się zajmuję, ale dziś nie jestem w stanie się z tego utrzymać. To jest chyba mój największy problem, ale mam nadzieję, że niedługo nie będę o nim pamiętać. 🙂

Co poradziłaby Pani innym mamom, które marzą o swojej firmie?

Pamiętajmy, że jakbyśmy się nie starali nie dogodzimy wszystkim i możemy spotkać się z niechęcią. Dlatego moją główną radą jest bycie sobą i dążenie do założonych celów. Jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas popełnia błędy. Jednak jeśli chcemy coś robić, rozwijać się, to będziemy je popełniać, bo przecież się uczymy. Satysfakcja jest rewelacyjną nagrodą, a jeśli przy tym robimy to co kochamy i możemy się z tego utrzymać, to jednym słowem osiągnęliśmy maksimum szczęścia w sferze zawodowej.

Dziękuję za rozmowę.

Przeczytaj także: Chcę, żeby w XXI wieku kobietom dobrze się rodziło – historia Natalii – douli i właścicielki marki Pupinek

Zdjęcia: prywatne archiwum Ani

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Prawidłowy rozwój dziecka – na co zwracać uwagę?

Okres niemowlęcy, czyli pierwsze 12 miesięcy życia dziecka to czas, w którym maluch rozwija się najszybciej, zarówno fizycznie, jak i psychicznie i umysłowo. W organizmie małego człowieka zachodzą wtedy niezwykle intensywne zmiany. Początki życia niemowlaka polegają na przesypianiu większości doby. Jak powinny wyglądać kolejne tygodnie życia malucha? Czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo? Czytaj dalej, a dowiesz się jakie zachowania są normalne, a jakie powinny wzbudzić Twój niepokój.
Rozwój dziecka - czym są siatki centylowe?

Prawidłowy rozwój fizyczny dziecka – siatki centylowe

Każda świeżo upieczona mama chce, żeby jej dziecko było zdrowe i rozwijało się prawidłowo. Do oceny rozwoju fizycznego malucha służą siatki centylowe. Z ich pomocą możesz określić czy wzrost i waga niemowlaka są proporcjonalne do jego wieku.

Dla wielu osób są one jednak dość skomplikowane. Jeśli i Ty nie potrafisz uzyskać z nich interesujących Cię informacji, nie martw się. W Internecie znajdziesz siatki centylowe – kalkulator. Wpisujesz w odpowiednią rubrykę datę urodzenia dziecka, jego wzrost, wagę oraz płeć, a kalkulator automatycznie wyliczy, czy Twoje dziecko rozwija się prawidłowo.

Rozwój ruchowy niemowlaka

To właśnie na nim najbardziej skupia się większość młodych rodziców. Jest on bowiem najłatwiejszy do zaobserwowania. Musisz jednak pamiętać, że rozwój ruchowy malucha przebiega indywidualnie. To, że kilka tygodni młodsze dziecko koleżanki zaczyna raczkować, a Twój maluch jeszcze nie, wcale nie oznacza, że Twoje dziecko nie rozwija się prawidłowo. Harmonogram prawidłowego rozwoju dziecka posiada bardzo szeroki zakres norm i wygląda tak:

 • w 2.– 3. miesiącu życia niemowlak, leżąc na brzuszku, unosi głowę i potrafi ją utrzymać w pozycji pionowej;
 • w 5. – 6. miesiącu siada i zaczyna raczkować;
 • około 9. – 10. miesiąca życia niemowlak stara się utrzymać pozycję pionową, a podtrzymywany stoi;
 • pod koniec 12. miesiąca próbuje stawiać swoje pierwsze samodzielne kroki.

Niepokojące sygnały w rozwoju dziecka

Wszystkie swoje wątpliwości dotyczące rozwoju malucha najlepiej skonsultuj z lekarzem pediatrą. Lekarz prawidłowo określi rozwój malucha. Dlatego bardzo ważne są regularne wizyty w jego gabinecie w trakcie pierwszych dwóch lat życia dziecka. Zgłoś się do niego również wtedy, gdy zauważysz jeden z poniższych symptomów. Wzbudzić Twój niepokój powinno:

 • częste i silne odginanie się malucha do tyłu,
 • mocno zaciśnięte piąstki w trakcie snu,
 • zbyt duża wiotkość lub zbyt mocna sztywność dziecka,
 • prostowanie i usztywnianie nóżek,
 • niesymetryczna pozycja oraz asymetria napięcia mięśni,
 • brak komunikacji z otoczeniem do ukończenia 12. miesiąca życia,
 • brak reakcji na zmiany wyrazu twarzy rodziców,
 • utrata wcześniej wyuczonych umiejętności.

Nie tylko siatki centylowe świadczą o prawidłowym rozwoju

W pierwszym roku życia dziecka intensywnie rozwija się cały jego organizm. Maluch nie tylko szybko rośnie, ale też poprawia się jego słuch oraz wzrok. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na te i inne tematy związane z rozwojem dzieci, zajrzyj na Dzidziusiowo.pl. To portal dla świeżo upieczonych rodziców, na którym znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Materiał powstał we współpracy z partnerem partalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:

Czy będzie trudniej o zasiłek macierzyński? ZUS planuje kolejne zmiany i ograniczenia

Zapowiadane są kolejne zmiany w wypłacaniu zasiłków z ZUS-u. Wymierzone są znów wprost w rodzinę, a także w przewlekle chorych. Zmiany niosą za sobą większe trudności w przejściu na zwolnienie lekarskie. Czy młode mamy stracą możliwość wyboru wysokości wypłacanego macierzyńskiego? Sprawdź!
ZUS chce wprowadzić zmiany, które uderzą w młode mamy

Czy będzie trudniej o zasiłek macierzyński?

Kilka tygodni temu wiceminister rodziny Stanisław Szwed zwrócił uwagę, na rosnące w ostatnich latach sumy przeznaczane na wypłaty zasiłku chorobowego przez ZUS. Uważa, że te dane przedstawiają ogromny problem, a w systemie należy dokonać modyfikacji.

Zmiany w zasiłkach

W pierwszym pakiecie zmian, który już jest gotowy, planowane jest wliczenie wszystkich zwolnień lekarskich do jednego okresu zasiłkowego. Możliwe więc będzie pobieranie zasiłku chorobowego przez 182 dni w roku. Następnie musi nastąpić przerwa trwająca przynajmniej 60 dni. Po niej pracownikowi znowu będzie przysługiwało płatne L4.

Co z zasiłkiem macierzyńskim?

Aktualnie nie ma okresu wyczekiwania w odniesieniu do urlopu macierzyńskiego. Jednak ZUS chce to zmienić. Na razie nie wiadomo czy okres wyczekiwania wynosiłby również 30 dni. Jeśli jednak młoda mama nie miałaby wymaganego okresu pracy do momentu upłynięcia okresu wyczekiwania, dostawałaby 1000 złotych. Takie świadczenie rodzicielskie obecnie przysługuje niepracującym rodzicom. Natomiast po upływie tego czasu nabywałaby prawo do zasiłku. Dotyczyłoby to również zasiłku opiekuńczego.

Przeczytaj także: Ograniczenia w wypłacie macierzyńskiego. Nowy pomysł ZUS

Młode mamy stracą wybór?

W tym momencie młoda mama może wybrać, czy chce otrzymywać przez cały rok 80 procent wynagrodzenia w trakcie urlopu macierzyńskiego i wychowawczego, czy 100 procent przez pierwsze pół roku i 60 procent w drugiej połowie. Natomiast zgodnie z nowym planem, kobiety przez pierwsze pół roku dostawałyby 100 procent pensji. Natomiast przez kolejne pół – 80 procent. Według ZUS-u to usprawni wyliczanie zasiłku.

Co jeszcze się zmieni?

Prawo do zasiłku chorobowego dla osób zwolnionych z pracy. Po zmianie przysługiwałoby jedynie przez 30, a nie jak dotąd 182 dni. ZUS wyjaśnia, że ten zasiłek ma wyrównać utracone wynagrodzenia za czas choroby i ochrona ubezpieczeniowa powinna trwać tyle co w przypadku ubezpieczenia zdrowotnego, czyli 30 dni.

Przeczytaj także: Ojcowie mają być chronieni przed zwolnieniem

Czy rząd zgodzi się na taką reformę? Na razie nie wiemy. Jednak już słychać głosy, że te zmiany nie będą zachęcać do posiadania dzieci. Wydają się być to założenia odwrotne do planów resortu rodziny. Całkiem niedawno prezentowano przecież projekty, jak choćby Strategia Demograficzna 2040, które miałyby zachęcać młodych ludzi do zakładania rodziny.

Głównym celem proponowanych zmian jest uproszczenie zasad prawa do zasiłków i ich obliczania, a także odciążenie pracodawców,

– To ogólne propozycje, które są konsultowane z przedsiębiorcami. Nie jest jeszcze przesądzone czy wszystkie proponowane rozwiązania wejdą w życie. Najpierw chcemy poznać zdanie osób prowadzących firmy, których de facto będą obejmowały ewentualne zmiany. W tym czasie może się jeszcze wiele wydarzyć. Niewykluczone, że z niektórych propozycji trzeba będzie zrezygnować albo niektóre dodać – wyjaśnia Paweł Żebrowski rzecznik ZUS.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Źródło: fakt.pl

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Świeżo upieczona żona, absolwentka szkoły artystycznej, posiadająca wrażliwe i wnikliwe spojrzenie, dbająca o detale, ceniąca kreatywne podejście. W wolnych chwilach poświęca się fotografii, celebruje picie kawy, zachwyca się pięknem otaczającego świata.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie