Czego szukasz

Zawsze chciałam mieć coś swojego – historia Ani

„Od zawsze chciałam mieć coś swojego, miałam wiele pomysłów. W czasie studiów marzyłam o własnym przedszkolu. Jednak kończąc studia rozpoczęłam pracę w liceum i zmieniłam zdanie. Uwielbiam pracę z dziećmi i młodzieżą, ale z kim bardziej sama nie wiem.” – opowiada Ania Gotowalska, której teksty nie raz miałyście okazję przeczytać na naszej stronie.

  • Ewa Moskalik - Pieper - 11/02/2021
Anna Gotowalska z synkiem na kolanach

Aniu, współpracujesz z nami od jakiegoś czasu, tworzysz treści na naszą stronę. Najczęściej dotyczące macierzyństwa i dzieci, ale nasze Czytelniczki nie wiedzą, że prowadzisz własnego bloga. Opowiedz o początkach blogowania i co Cię do skłoniło do jego tworzenia?

Od zawsze chciałam mieć coś swojego, miałam wiele pomysłów. W czasie studiów marzyłam o własnym przedszkolu. Jednak kończąc studia rozpoczęłam pracę w liceum i zmieniłam zdanie. Uwielbiam pracę z dziećmi i młodzieżą, ale z kim bardziej sama nie wiem. 🙂 Współpraca z młodzieżą daje mi niesamowitą satysfakcję, może dlatego, że jest dość trudna i gdy stajesz się autorytetem dla nastolatka, bądź młodego dorosłego jest to niewątpliwie wspaniałe uczucie. Jednak ciepło, empatia jaka płynie od małych dzieci również jest niesamowita. Współpraca z rodzicami, nieustanne poszukiwanie nowych rozwiązań. Praca z małym dzieckiem to po prostu ciągłe poszukiwanie odpowiedzi na ogrom pytań. Gdy sama urodziłam dziecko obudziła się we mnie potrzeba pisania.

Będąc nastolatką uwielbiałam pisać na różne tak zwane luźne tematy. Pod koniec studiów założyłam pierwszego bloga na blog spot. Pisałam tam o zabawkach, ciekawych gadżetach. Uwielbiałam rozmawiać z moimi koleżankami, które były już matkami o tym co jest im przydatne w codziennym obcowaniu z dzieckiem. Często obserwowałam ludzi, którzy mają własne biznesy, którzy zajmują się tym co im sprawia radość i satysfakcję. Pamiętam, że podczas zagranicznych wakacji powiedziałam mojemu mężowi takie słowa: „chciałabym mieć coś swojego”. A kilka miesięcy później powstał mój pierwszy blog Looppu. Jednak z racji wielu przeciwności losu, o których na dzień dzisiejszy nie chciałabym mówić (to jeszcze nie jest ten czas) zamknęłam bloga. Ale już wtedy pisałam artykuły na portale, zaczęłam również prowadzić indywidualne warsztaty z masażu shantala.

Przeczytaj także: 10 pomysłów na biznes bez pieniędzy

Należę do tych osób, które nieustanie poszukują swojej drogi. Widać to w mojej pracy, jestem pedagogiem, instruktorem masażu shantal, piszę artykuły, nagrywam na YouTube. Są to odrębne dziedziny, jednak co mnie bardzo cieszy każda z nich związana jest z dzieckiem, z pedagogiką, czyli tym co uwielbiam, co po prostu kocham. Co było moim motywatorem do ponownego założenia bloga? Co sprawiło, że pomyślałam, że czas na zmianę i na stworzenie czegoś swojego? Chyba fakt, że jest i będzie zawsze grupa ludzi, która nie do końca życzy nam dobrze i jest wobec nas życzliwa, ale na szczęście są osoby, które wierzą, stają się motywacją na nasze dalsze działania. Ja stwierdziłam, że do trzech razy sztuka. Początkowo miałam inną koncepcję, ale myślę, że z czasem będę się rozwijać i spełniać swoje marzenia.

Czym zajmowałaś się wcześniej?

W zasadzie od zawsze uwielbiałam pracę z dziećmi. Studia wybrałam z powołania, wszystkie trzy kierunki, które skończyłam są związane z pedagogiką. Po studiach odkryłam, że praca z młodzieżą również daje dużo radości. Pracowałam zarówno w żłobku, przedszkolu, szkole podstawowej jak i gimnazjum oraz liceum. Podczas dziennych studiów zajmowałam się dziećmi poprzez współpracę z agencjami niań czy portal Niania.pl. Prowadziłam zajęcia dla dzieci w wieku od 8 miesięcy do 2 lat. Były to zajęcia rozwijające, kreatywne i nauka poprzez zabawę.

Opowiedz o marce, którą tworzysz. Czym się zajmujesz?

Looppu.com to miejsce gdzie poruszam tematy dotyczące metod wychowawczych, ale również chcę pisać o tematach tabu w wychowaniu, pedagogice i edukacji. Przeleje na papier moje doświadczenie z perspektywy pedagoga i matki dotyczące wyboru placówek dla dzieci. Jednym słowem, wszystko na temat dzieci i o dzieciach. 😉 Na mojej stronie znalazły się również zakładki z masażu shantala oraz doradztwo w sprawie opieki. Jak wspomniałam wcześniej jestem instruktorem masażu shantala, uważam tą formę masażu za rewelacyjną metodę „uczenia się dziecka”, nawiązywania relacji, przygotowania małego człowieka do funkcjonowania w społeczeństwie. Efekty są zaskakujące zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Wybór odpowiedniej kandydatki do opieki, nauki naszego dziecka jest to bardzo trudny i często długotrwały proces. Z racji tego, że wiele lat współpracuję z rodzicami, a także dziećmi, podejmę się doradztwa w tej sprawie. 🙂 Kto wie może za jakiś czas Looppu będzie kojarzone również z agencją guwernantek.

Przeczytaj także: Jedno spotkanie, motywacja i decyzja – historia przedsiębiorczej mamy

Za co cenisz sobie swoje działania?

Cieszę się, że mogę dzielić się swoją wiedzą. Moja praca umożliwia mi nieustanne poznawanie nowych ciekawych ludzi, którzy stają się dla mnie inspiracją oraz motywacją. Blog i artykuły wzbudzają we mnie wewnętrzną odwagę do wyrażania swoich prywatnych opinii na dany temat. Moje artykułu traktuję jak rozwój osobisty, forma odwagi i dążenie do określonych celów.

Jakie masz plany na przyszłość?

Moje plany na przyszłość, hmm… powiem szczerze, że mam wiele marzeń, które chciałabym zrealizować. Moim największym marzeniem to własna działalność, która będzie ceniona, opiniotwórcza i po prostu lubiana. Marzę o tym, aby artykuły pisane do magazynów, tworzone na bloga, warsztaty, dawały mi bezpieczeństwo finansowe. Żeby to co robię, teraz raczej hobbystycznie, było moja pracą.

Natomiast prywatnie mam dzisiaj wszystko, wspaniałego męża, kochane dziecko. Co do miejsca w jakim mogłabym się znaleźć za kilka lat to powiem szczerze, że nie wiem i nie chce planować. Jeszcze 1,5 roku temu mieszkałam w Katowicach, to było również doskonałe miejsce do życia, rozwoju. Jednak po trzech latach mieszkania na Śląsku przenieśliśmy się pod Warszawę. Dlatego też nie myślę o tym gdzie będę mieszkać za 3 lata, bo tak szczerze, to nie liczy się miejsce, a ludzie jakimi się otaczamy. Musiało upłynąć trochę czasu żebym zrozumiała te słowa. 🙂

A gdybyś miała wskazać kroki milowe w rozwoju swojej działalności?

Zawsze pojawiają się jakieś trudności związane z rozwojem osobistym, u mnie to raczej strach, że sobie nie poradzę, obawa przed krytyką. Jestem raczej realistką, chociaż mąż mi powtarza, że to jest pesymizm, a nie realizm. (śmiech) Moim największym problem jest, że jest wiele firm, magazynów, portali oferujących współpracę, jednak nie jest to forma zarobkowa. Dla mnie oznacza to, że są ludzie zainteresowani tym czym się zajmuję, ale dziś nie jestem w stanie się z tego utrzymać. To jest chyba mój największy problem, ale mam nadzieję, że niedługo nie będę o nim pamiętać. 🙂

Co poradziłaby Pani innym mamom, które marzą o swojej firmie?

Pamiętajmy, że jakbyśmy się nie starali nie dogodzimy wszystkim i możemy spotkać się z niechęcią. Dlatego moją główną radą jest bycie sobą i dążenie do założonych celów. Jesteśmy tylko ludźmi i każdy z nas popełnia błędy. Jednak jeśli chcemy coś robić, rozwijać się, to będziemy je popełniać, bo przecież się uczymy. Satysfakcja jest rewelacyjną nagrodą, a jeśli przy tym robimy to co kochamy i możemy się z tego utrzymać, to jednym słowem osiągnęliśmy maksimum szczęścia w sferze zawodowej.

Dziękuję za rozmowę.

Przeczytaj także: Chcę, żeby w XXI wieku kobietom dobrze się rodziło – historia Natalii – douli i właścicielki marki Pupinek

Zdjęcia: prywatne archiwum Ani

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Akcja biznesowa mama – jak wrócić na rynek pracy po urodzeniu dziecka

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim to dla większości matek trudna decyzja. Wiele z nich chciałoby zostać w domu i zajmować się dzieckiem, ale z drugiej strony powrót do aktywności zawodowej zapewnia niezależność finansową i jakże ważny czas bez rodziny. Dlatego podjęcie tej decyzji nie jest łatwe, więc warto rozważyć wszystkie za i przeciw, ale także znać możliwości jakie ma mama wracająca na rynek pracy.
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 02/03/2021
mama pracuje przy komputerze obok siedzi dziecko


Przerażające statystyki – matki na rynku pracy

Aktywność zawodowa Polek maleje od 2016 roku. Według danych GUS, wskaźnik aktywności zawodowej kobiet to ok. 48%. To jeden z najniższych wyników w EU. Dlatego tak ważne jest poznanie przyczyn tego zjawiska i zapobieganie jego skutkom.

„Badania ze stycznia 2020 roku (dane IBS, raport „Jak zwiększyć aktywność zawodową kobiet w Polsce?”) mówią, że mamy w Polsce 1,5 mln kobiet w wieku 25 – 49 lat, które są bierne zawodowo. Co ważne, aż 75% kobiet z nich wskazuje opiekę nad dziećmi, jako przyczynę bierności zawodowej. Równocześnie 37% z nich podkreśla, że gdyby miały opiekę nad dzieckiem, bardzo chętnie podjęłoby pracę.” – mówi Agnieszka Czmyr – Kaczanowska, współzałożycielka i Wiceprezes Fundacji Mamo Pracuj.

Szacuje się, że 2 na 3 gminy nie dysponują żadnymi miejscami opieki nad dziećmi do 3. roku życia! Jedynie 10% maluchów ma jakiekolwiek szanse na miejsce w żłobku. W terenach wiejskich do przedszkoli chodzi zaledwie połowa dzieci. A jeśli weźmiemy pod uwagę lukę płacową między kobietami a mężczyznami, która w Polsce wynosi ok. 20% okazuje się, że powrót do pracy po prostu nie opłaca się finansowo.

Akcja #bizneSOWAmama

Akcja bizneSOWA mama, zainicjowana przez Szkołę Policealną PRO Civitas, ma złamać stereotypowe myślenie i pomóc zrozumieć, jak ważna w życiu jest równowaga oraz aktywność zawodowa. Celem akcji jest zachęcenie mam do powrotu na rynek pracy, podnoszenia kompetencji i edukacji.

Młode matki często obawiają się podjęcia tej decyzji, gdyż nie chcą „zostawiać dziecka” lub nie widzą korzyści z aktywności zawodowej. Akcja ma pomóc zaplanować powrót do pracy.

Inicjatywa bizneSOWA mama to inspirujące, fascynujące i pouczające wywiady z kobietami, które już to przeszły. Przedstawimy realne historie pokazujące, że można spełniać się w kilku rolach – prywatnej jako mama czy partnerka, zawodowej – w pracy lub firmie oraz związanej z pasją i zainteresowaniami. Wszystkie wywiady pojawią się na blogu procivitas.edu.pl

Co po urlopie macierzyńskim?

Urlop macierzyński przysługuje każdej kobiecie, która urodzi dziecko, a zatrudniona jest na umowie o pracę. Czas jego trwania to 20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka, 31 tygodni jeśli urodzi się dwójka dzieci. Zasiłek za ten okres to 100% średniego wynagrodzenia kobiety z ostatnich 12 miesięcy. Każda matka musi podjąć decyzję co zrobi po zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

Możliwości są dwie – może wrócić do pracy po urlopie macierzyńskim. Jednak wiele kobiet decyduje się na wzięcie urlopu rodzicielskiego, który trwa minimum 32 tygodnie. Warto wiedzieć, że urlop ten może wziąć zarówno mama, jak i tata.

Dlaczego wyjście mamy z domu wydaje się być problematyczne?

W początkowym okresie po porodzie wychowanie dziecka i obowiązki domowe wypełniają czas kobiety po brzegi. A powrót do pracy czy szkoły wywraca całą tę układankę do góry nogami, ale po czasie jest wyczekiwaną chwilą. To wyzwanie dla całej rodziny i wiąże się z wieloma emocjami, co jest zrozumiałe.

Dlatego kluczowe jest zaangażowanie taty dziecka, mądry podział zadań domowych i wzajemne uzupełnianie się w opiece, ale także wsparcie dziadków czy osób bliskich. To moment kiedy kobieta musi nauczyć się prosić o pomoc, dzielić zadaniami, wyzbyć się perfekcjonizmu i robienia wszystkiego samemu.

W dzisiejszych czasach wiele matek ma pracę lub firmę, która przynosi dochód, ale także jest ich pasją. W takim przypadku podjęcie decyzji o wyjściu z domu nie jest aż tak trudne. Ważne, aby dobrze przemyśleć ten wybór i wrócić do pracy wtedy, kiedy naprawdę jest się na to gotowym. Decyzja ta powinna być podjęta przez oboje rodziców, uwzględniając sytuację życiową.

Pamiętajmy jednak, że nadal istnieje stereotypowe postrzeganie roli kobiet, (aż 77% Polaków tak uważa), że to ona zajmuje się pracami domowymi i opieką nad dziećmi. Wiele osób myśli, że skoro kobieta wraca do pracy, to nadal na jej barkach będą spoczywały wszystkie obowiązki. To prosta droga do ogromnego zmęczenia, pracy ponad siły, a nawet depresji. Ale wcale nie musi tak być. Można na nowo poukładać życie rodzinne, tak aby rodzice mogli się realizować zawodowo i prywatnie.

Jak zmienić myślenie, że nie robisz nic złego?

Podczas powrotu do pracy mogą pojawiać się wyrzuty sumienia. Ale pojawiłyby się one również wtedy, gdy decydujemy się zostać z dzieckiem w domu. Frustracja i zmęczenie prędzej czy później wyjdą. Dlatego musimy zaufać intuicji i wsłuchać się swoje potrzeby. Jeśli czujemy, że to jest dobry moment na powrót, na szukanie nowej pracy czy rozwój własnego biznesu, to znajdźmy sojuszników, rozmawiajmy z partnerem i działajmy.

Jak zorganizować opiekę i przygotować dziecko na zmianę?

Jedną z możliwości jest zapisanie dziecka do żłobka lub przedszkola, gdzie maluch ma stosowną opiekę, a rodzice mają pewność, że zajmą się nim wykwalifikowane osoby.

Dofinansowanie do żłobka 2021 to opcja dla każdej placówki przedszkolnej i żłobkowej, a także dla klubów malucha. Program Maluch+ 2020 umożliwia otrzymanie dotacji na opiekę nad dziećmi do 3 roku życia. Warto wiedzieć o tym, że środki finansowe są dla mam, które wracają do pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka.

Dofinansowania i ułatwienia dla kobiet po urlopie macierzyńskim są bardzo ważnym aspektem w kwestii decydowania się na dziecko. Pozwalają rodzicom podjąć świadomą decyzję, bez strachu o to, co zrobią po zakończeniu okresu urlopu.

Kolejnym aspektem jest przygotowanie dziecka do rozłąki. Jeśli dziecko jest już duże, wystarczy wytłumaczyć mu pewne kwestie podczas rozmowy i przedstawić to jako coś dobrego i ekscytującego. Można zachęcić malucha tym, że częściej będzie przebywał u dziadków lub będzie mógł bawić się w przedszkolu ulubionymi zabawkami czy poznać nowych kolegów i koleżanki. Istotne jest stopniowe przygotowanie dziecka, a nie rzucanie go na głęboką wodę, bo to może wywołać negatywne emocje.

Możliwości edukacyjne dla mam po długiej nieobecności na rynku pracy:
Ciekawą opcją dla mam, które zdecydują się na powrót do aktywności po dłuższej przerwie lub zmianę zawodu są bezpłatne szkoły policealne bądź medyczne, gdzie można zdobyć kwalifikację już w rok. Wiele kierunków odbywa się w weekendy co 2 tygodnie bądź obecnie zdalnie, co pozwala na zorganizowanie sobie czasu. Edukacja zaoczna może być świetnym pomysłem na wyjście z domu i sukcesywne przyzwyczajanie dziecka do rozstań.

Ewa Potocka-Kaleta

„Bardzo popularne są kierunki medyczne, zwłaszcza w dobie pandemii, gdyż na pracowników w tych zawodach jest dzisiaj zapotrzebowanie. Ale dużym zainteresowaniem cieszy się również technik usług kosmetycznych czy opiekunka dziecięca.

Słuchaczki kierunku kosmetycznego mogą wreszcie poczuć się piękne i zadbane – co po okresie siedzenia w domu z dzieckiem jest budujące. Ile z nas jako młode matki przynajmniej czasem nie snuło się po domu w porozciąganym dresie, nieuczesane, nie mówiąc o makijażu. Dzięki nauce na tym kierunku możemy dowiedzieć się jak zadbać o siebie nie potrzebując do tego dużych nakładów czasowych czy finansowych. Nauczymy się jak pielęgnować ciało, co ma wpływ na wygląd naszej cery czy nawet jak poprawić samopoczucie.

Ale są też inne zawody popularne wśród młodych matek: technik sterylizacji medycznej, asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna, opiekun medyczny, technik masażysta czy terapeuta zajęciowy. Zapisy kończą się 31 stycznia, a nauka rozpoczyna się od lutego.
Dlatego warto się zastanowić i postawić na rozwój, zwłaszcza w dzisiejszych niełatwych czasach, dając sobie szansę na lepsze życie oraz bycie spełniona i szczęśliwą mamą… Bo szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko.” – zachęca Ewa Potocka – Kaleta – dyrektor Szkoły Policealnej PRO Civitas.

Powrót do pracy po urlopie nie jest tak straszny, jak się wydaje. Odpowiednie planowanie, rozsądne decyzje i rozmowa z bliskimi odgrywa tu kluczową rolę. Najważniejsze, aby nie bać się zaryzykować, omówić temat z rodziną i zaplanować powrót. Dobrze przeprowadzony przyniesie wymierne korzyści zarówno dla mamy, jak i dla dziecka.

Szkoła Policealna PRO Civitas
Ul. Paderewskiego 9
25-017 Kielce
https://procivitas.edu.pl/
41 240 64 26, +48 728 245 923

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj

W którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka?

Ciąża to jedna z najpiękniejszych chwil dla kobiet. Wyczekiwane przez 9 miesięcy dziecko to prawdziwy skarb dla rodziców. Wielu z nich nie może doczekać się poznania płci dziecka, dlatego też w czasie badań prenatalnych proszą o informację dotyczącą zbadania płci. W którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka? Co warto wiedzieć o takich badaniach?
  • Dominika Kamińska - 26/02/2021

USG i poznanie płci dziecka

Dlaczego tak naprawdę rodzice decydują się na wcześniejsze poznanie płci? Otóż bardzo często jest to spowodowane chęcią rozpoczęcia przygotowań pokoju i wyprawki dla malucha. Gdy znana jest płeć dziecka, można bez problemu dopasować kolorystycznie ubranka i wystrój pokoju. Jednak istnieje wiele zwolenników niespodzianek, którzy czekają z tym do chwili porodu. Zapewne większość przyszłych rodziców zastanawia się, jak wyglądają badania, na których to można poznać płeć dziecka.

Jest to oczywiście badanie USG. Kiedy w takim razie widać płeć dziecka? Warto tutaj zaznaczyć, że na początku rozwoju płodu, genitalia rozwijają się w taki sam sposób, co oznacza, że niemożliwe jest rozpoznanie chłopca czy dziewczynki. Dopiero w 9 tygodniu ciąży rozpoczyna się rozwój penisa u chłopców, natomiast w przypadku dziewczynek- łechtaczki. Czy oznacza to, że płeć dziecka można poznać już w 9 tygodniu ciąży? Niestety nie.

Rodzice powinni bowiem zaczekać do 16 tygodnia. Ginekolodzy jednak twierdzą, że badania USG pozwalają w 100 procentach poznać płeć dziecka w 18 tygodniu ciąży. Te terminy są jednak dość umowne i nie sprawdzają się w przypadku kobiet, których ciąża przebiega w dość nietypowy sposób. Jednak czy płeć dziecka można poznać tylko za pomocą badania USG?

Badania prenatalne

USG umożliwia poznanie płci dziecka, jednak nie jest to jedyna możliwość. Badania prenatalne z krwi umożliwiają rozpoznanie płci dziecka już w 11 tygodniu ciąży. Co więcej, wyniki takich badań są w 100 procentach pewne. Taki rodzaj badań pozwala także wykryć schorzenia u dziecka czy inne wady wrodzone.

Warto jednak zaznaczyć, że jest kilka kwestii, które wpływają na termin poznania płci dziecka. Ogromny wpływ ma tutaj fakt, która z kolei jest to ciąża. Czasem zdarzają się przypadki, kiedy to kobiety będące w drugiej ciąży, szybciej poznają płeć dziecka. Ułożenie dziecka również może przyczynić się do tego terminu. Kobiety, które chcą poznać płeć malucha, powinny udać się do dobrego i polecanego lekarza, który wykona odpowiednie badania.

Zaplanowanie płci dziecka

W wielu gazetach czy na stronach internetowych można spotkać się z artykułami, które twierdzą, że płeć dziecka można zaplanować. Czy jest to zgodne z prawdą? Sposoby na zaplanowanie płci dziecka nie zostały w żaden sposób sprawdzone i potwierdzone. Podobno ma na to wpływ sposób penetracji. Jeśli małżeństwo pragnie mieć dziewczynkę, to penetracja powinna być płytka.

W przypadku chłopców wygląda to inaczej. Można spotkać się także ze stwierdzeniem, które mówi, że aby urodziła się dziewczynka, wskazane jest współżycie do 40 godzin przed nastąpieniem jajeczkowania. Oczywiście spotkać można jeszcze więcej naturalnych metod. Jednak pytanie, czy są one potrzebne. Liczy się przede wszystkim to, aby dziecko urodziło się zdrowe.

Rozwój medycyny sprawił, że rodzice mogą już w pierwszych tygodniach ciąży poznać płeć dziecka. Oczywiście wiele par woli żyć w nieświadomości aż do momentu porodu. Tym niecierpliwym rodzicom można zatem polecić wykonanie USG czy udanie się na badania prenatalne. Warto jednak mieć na uwadze przede wszystkim zdrowie dziecka i przyszłej mamy.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie:
https://planetadziecka.pl/w-ktorym-tygodniu-widac-plec-dziecka/

Materiał powstał we współpracy z partnnerem portalu.

Zdjęcie: Pixabay

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Dominika Kamińska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×