ZAINSPIRUJ SIĘ
Pedagog szkolny
Pedagog szkolny to osoba pierwszego kontaktu w szkole. Gdy tylko nauczyciel, wychowawca lub rodzic zauważy trudności wychowawcze lub edukacyjne u dziecka, to właśnie pedagog będzie pierwszą osobą, do której zostaniemy skierowani. Z jakimi sprawami warto zwrócić się do pedagoga?
Jeżeli widzimy, że dziecko niechętnie chodzi do szkoły, ma trudności edukacyjne, np. pojawiły się gorsze oceny, dziecko ma trudności z czytaniem albo liczeniem, brakuje mu motywacji do nauki. Wizyta u pedagoga szkolnego będzie wskazana również w przypadku trudności wychowawczych. Jeżeli nasze dziecko ma problem z nawiązywaniem kontaktów rówieśniczych, nauczyciele lub my sami zauważamy, że zmieniło się jego zachowanie. Warto również zwrócić się do pedagoga, jeżeli dziecko jest wybitnie uzdolnione w jakiejś dziedzinie.
Pedagog szkolny w każdej z wymienionych sytuacji może pomóc w diagnozie sytuacji. Podać adres do rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej w celu wystawienia opinii lub orzeczenia. Zalecić zajęcia dodatkowe oraz porozmawiać z gronem pedagogicznym w celu usprawnienia funkcjonowania ucznia w szkole.
Przeczytaj także: Jak porozumieć się się z dzieckiem?
Psycholog szkolny
W szkołach, w których oprócz pedagoga szkolnego dostępny jest również psycholog szkolny, to do niego należy zwrócić się w przypadku zauważenia trudności interpersonalnych, wychowawczych oraz gdy pojawiają się trudności w zachowaniu dziecka. Pedagog i psycholog ściśle ze sobą współpracują. Jeżeli placówka zatrudnia obu specjalistów, to do pedagoga szkolnego zwrócimy się z trudnościami edukacyjnymi. Natomiast do psychologa w przypadku trudności wychowawczych.
Logopeda
Gdy zauważymy problemy z mową u dziecka powinniśmy zwrócić się o pomoc do logopedy. Najczęściej wady wymowy są widoczne już na wcześniejszym etapie rozwoju. Jednak może być tak, że dopiero teraz ktoś zwrócił nam uwagę, że mowa dziecka wymaga korekty. Do logopedy zwrócimy się również, gdy dziecko z powodu przeżytych doświadczeń (np. wypadku), przestanie mówić lub zacznie się jąkać.
Przeczytaj także: Co zrobić, aby dzieci zaczęły Cię słuchać – wywiad z Natalie Sowińską, Trenerką Skutecznego Rodzica
Doradca zawodowy
Koniec szkoły podstawowej to czas kiedy młody człowiek musi dokonać wyboru co do przyszłej edukacji. To niezwykle trudne zadanie. Wystarczy przypomnieć sobie siebie, gdy zdawaliśmy maturę, czy byliśmy od razu pewni wybranego kierunku? A co ma powiedzieć 14-latek, który staje przed wyborem szkoły średniej?!
W wyborze odpowiedniej ścieżki edukacyjnej i zawodowej może pomóc doradca zawodowy. Operuje on profesjonalnymi testami, które pozwolą wskazać uczniowi jego mocne i słabe strony. Pomoże również przełożyć zainteresowania ucznia na ścieżkę kariery. Nawet jeżeli dziecko jest zdecydowane na konkretną szkołę czy profil, to warto skorzystać z fachowej pomocy doradcy zawodowego, aby przekonać się, że kierunek wybrany przez dziecko jest spójny z jego zdolnościami i umiejętnościami.
[FM_form id=”7″]
Socjoterapeuta
Uczniowie, którzy mają trudności w obszarze kompetencji emocjonalno-społecznych mogą skorzystać z socjoterapii. Na taką terapię są kierowane dzieci, które posiadają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z powodu zagrożenia niedostosowaniem społecznym. Jednak nie jest to jedyna grupa uczniów, którzy mogą korzystać z pomocy socjoterapeuty.
Wiele dzieci ma problem z wyrażaniem własnych emocji, często słyszymy, że to „niegrzeczne dzieci”. W rzeczywistości dzieci te często nie miały możliwości nauczenia się okazywania emocji i wyrażania własnego zdania w sposób konstruktywny. Zajęcia grupowe z socjoterapeutą lub udział w Treningu Umiejętności Społecznych (w skrócie TUS) mogą być tutaj bardzo pomocne.
Należy pamiętać, że kontakt ze specjalistą to jedynie moment, chwila, która musi być rozbudowana przez systematyczną pracę opartą na relacji rodzic-dziecko. Nie da się bowiem przez jedną wizytę w tygodniu zniwelować trudności, jakie się pojawiły. Dlatego jeżeli decydujemy się na kontakt ze specjalistą musimy być świadomi, że najważniejsze jest, aby trzymać się zaleceń i ćwiczyć razem z dzieckiem w domu.
Przeczytaj także: Jak budować wartościową relację ze swoim dzieckiem?
Zdjęcie: Canva