Czego szukasz

#PoznajZespół Mamo Pracuj! Wywiad z Anią Tęczą

„Dzięki Mamo Pracuj spełniają się moje marzenia o pisaniu wartościowych treści, które publikuje poczytny portal. Nigdy wcześniej, pod względem zawodowym, nie czułam się tak dobrze jak teraz” – opowiada Ania, która choć jest z nami od niedawna, już wzbogaciła nasz portal o kilkanaście wartościowych artykułów. Poznaj kolejną historię jednej z nas!

#PoznajZespół Mamo Pracuj! Wywiad z Anią Tęczą
Spis treści: ukryj

Witaj Aniu! Jak do tego doszło, że jesteś w zespole Mamo Pracuj? To ciekawa historia, bo nie zostałaś zwerbowana do zespołu przez Matki Założycielki, prawda? A dołączyłaś całkiem niedawno, jak Twoje wrażenia?

Trafiłam na portal Mamo Pracuj szukając pomysłu na przebranżowienie. Jako uczestniczka projektu dla osób z niepełnosprawnością miałam okazję odbyć staż. Długo zastanawiałam się nad tym gdzie go szukać, by podnieść swoje kwalifikacje i nabyć doświadczenia przydatnego na rynku pracy.

Pomyślałam o branży IT, ponieważ mam certyfikaty wykorzystywane w projektach IT i trafiłam na informacje o programie #MamoPracujwIT. Jednak, gdy zapoznałam się z portalem, działaniami Fundacji zapragnęłam pisać i działać dla Mamo Pracuj. Napisałam maila do Agnieszki Czmyr-Kaczanowskiej, która postanowiła dać mi szansę i zostałam przyjęta na staż, za co jestem bardzo wdzięczna 🙂 .

Ogromne wrażenie robi na mnie ilość działań, które na kilku płaszczyznach realizuje Mamo Pracuj. Ponadto wszystkie dziewczyny z ekipy Mamo Pracuj są ciekawymi osobami. Bardzo dobrze mi się z Wami pracuje.

A co było wcześniej, jak widziałaś swoją przyszłość? Mam na myśli zarówno te dziecięce marzenia „kim będę jak dorosnę”, jak i plan studentki na swoją zawodową ścieżkę.

Jako dziecko chyba chciałam być nauczycielką, zabawa w szkołę była moją ulubioną. Od podstawówki ciągnęło mnie do pisania, tworzyłam wiersze z częstochowskimi rymami. Chciałam zostać psychologiem, lecz nie dostałam się na ten kierunek. Skończyłam pedagogikę i doradztwo zawodowe. Dopiero po 40-stce odkryłam, że chce zawodowo zająć się pisaniem 🙂 .

#PoznajZespół Mamo Pracuj! Wywiad z Anią Tęczą
Ania w trakcie górskiej wędrówki – na Chlebie

Mamo Pracuj ma 10 lat, wiele się dzieje, ale jest coś co chciałabyś, aby się wydarzyło w Mamo Pracuj? O co byś je wzbogaciła?

Trudne pytanie, bo w Mamo Pracuj już dzieje się bardzo, bardzo dużo. Portal Mamo Pracuj, platforma Talenti, projekty wspierające poszukujące pracy kobiety i pracodawców, webinary. Ciężko o coś nowego 🙂 . Mam jednak nadzieję, że moją osobą i pracą, udaje mi się dodać coś cennego dla portalu i jego czytelniczek.

W Mamo Pracuj mamy dość przejrzysty podział na zespoły, powiesz naszym czytelniczkom z kim zespołu najczęściej pracujesz? I czy jest to wesoła współpraca 🙂 ?

Pisząc do Agnieszki wspomniałam, że chciałabym zdobyć doświadczenie w copywritingu i dlatego trafiłam do zespołu redakcyjnego. Pod swoje mentorskie skrzydła wzięła mnie redaktor naczelna Ewa Moskalik-Pieper i to z nią najczęściej działam. Ale mam też kontakt ze wszystkimi dziewczynami, co mnie bardzo cieszy.

Przepis na sukces, jak łączyć pracę i macierzyństwo, czyli ten owiany sławą work-life-balance, jak to u Ciebie wygląda? Czy Twoim zdaniem jest to w ogóle możliwe?

Jak najbardziej jest to możliwe, zwłaszcza, gdy pracuje się w elastycznej organizacji. Myślę, że czasy pod hasłem „czy się stoi, czy się leży pensja się należy” już minęły. Obecnie coraz bardziej dla pracodawców liczą się zaangażowanie i efektywność, a nie sztywne godziny pracy.

Staram się planować i organizować tak, by uniknąć pośpiechu i niepotrzebnego stresu. Pilnuję także tego, aby w czasie pracy moje myśli skupiały się na zadaniach, a po jej zakończeniu na życiu rodzinnym i własnej osobie.

Work-life balance – o co w tym wszystkim chodzi?

No to pozostając w temacie przepisów zapytam o Twój przepis na odpoczynek. Jak relaksuje się Ania?

Uwielbiam rozmawiać z moim mężem, dziećmi, koleżankami. Dużo też słucham i czytam, czasem coś oglądam. Interesuje się tak zwanym rozwojem osobistym i jestem fanką poradników. W weekendy lubię spędzać długie godziny przy grach planszowych.

#PoznajZespół Mamo Pracuj! Wywiad z Anią Tęczą - w Pradze
Praga nocą 🙂

Ponoć muzyka łagodzi obyczaje, co zatem słychać w Twoich słuchawkach? A może zamiast muzyki wolisz podcasty?

Ja praktycznie nie rozstaje się ze słuchawkami 😉 . Jeśli chodzi o muzykę to jestem bardzo sentymentalna i dużą wagę przywiązuję do tekstów. Jestem trochę muzycznym dinozaurem (Kult, Hey, Kasia Groniec, teksty Osieckiej), a ze współczesnych artystów lubię Korteza i Pawła Domagałę.

Dużo też słucham audiobooków i podcastów. Interesują mnie wywiady z ciekawymi ludźmi i nietuzinkowe rozmowy, dlatego na mojej liście są, m.in. „7 metrów pod ziemią” Rafała Gębury i „Dalej” Martyny Wojciechowskiej.

10 ciekawych, polskich podcastów: dla rozwoju, motywacji i czystej przyjemności słuchania

Pandemia mocno pomieszała w naszych życiach, odmieniła codzienność, ale szukając pozytywów, jakie miłe wspomnienia zostaną Ci z okresu twardego lockdownu?

Mnie bardzo doświadczyła i to na dwóch płaszczyznach: zawodowej i osobistej. Na początku pandemii aplikowałam do agencji marketingowej i po bardzo długiej rekrutacji otrzymałam wiadomość, że zdecydowali się mnie przyjąć. Niestety czekając na zatrudnienie dostałam telefon, że ze względu na obecną sytuację nie mogą pozwolić sobie na kolejny etat.

Bardzo trudna historia miała związek z moją nastoletnią córką, która zachorowała na depresję. O swoim stanie i myślach samobójczych napisała na telefon zaufania, gdzie wychwycono jej wiadomość i podjęto interwencję. Byłam w szoku, gdy w tej sprawie, do moich drzwi zapukała policja, która wezwała pogotowie. Córka trafiła na trzytygodniową obserwację psychiatryczną i została zdiagnozowana i zaopiekowana.

Jestem za to bardzo wdzięczna, jednak pozostał duży niesmak dotyczący reakcji państwa na zgłaszanie przez dzieci swoich problemów. Albowiem córka decyzją sądu rodzinnego została uznana za winną czynu demoralizującego poprzez napisanie wiadomości do telefonu zaufania o myślach samobójczych. Czego absolutnie nie rozumiem.

Choć było to traumatyczne doświadczenie postanowiłam się nim podzielić (za zgodą córki), bo myślę, że w obecnym czasie problem depresji dotyczy wielu młodych ludzi.

#PoznajZespół Mamo Pracuj! Wywiad z Anią Tęczą
Ania z rodziną

Wyjawisz nam jakąś mało znaną informację o sobie? Może być coś zabawnego z dzieciństwa, szalona historia z czasów liceum albo może jakiś szokujący szczegół z życia 🙂 . Przy okazji zdradzę Ci, że to pytanie chyba najbardziej lubię, zawsze jest element zaskoczenia 😉 .

Mam pewną osobliwą przypadłość, mianowicie zdarza mi się w stresujących sytuacjach reagować śmiechem. Dzieje się to, np. na pogrzebach, egzaminach czy poważnych rozmowach. Przykładowo w czasie ustnej matury z polskiego (ponad 20 lat temu), wylosowałam pytanie o ulubionego bohatera literackiego. Mówiłam o mentalności Małego Księcia, powiedziałam ułożony przez siebie wiersz na temat tej postaci. Rozmawiałam też o miłości i “Spóźnionych kochankach” W. Whartona.

Moją wypowiedzią tak wzruszyłam panie z komisji, że zaczęły płakać. Nauczycielki łzy wycierały i nosy wydmuchiwały, a ja zagryzłam wargę, żeby się nie roześmiać. Natomiast nie do śmiechu było mojemu koledze, który odpowiadał po mnie i był wściekły, gdyż słysząc mnie nie był stanie się przygotować do odpowiedzi.

Na koniec pytanie z serii „co by było gdyby”. Co by było gdyby Mamo Pracuj nie powstało, jak myślisz, czym byś się dziś zajmowała?

Myślę, że szukałabym dalej swojej drogi zawodowej. Może pisała „precle” na portale copywriterskie lub pracowała gdziekolwiek, by mieć poczucie produktywności. Ale nie chcę myśleć o tym, co bym robiła, gdybym nie trafiła na staż do Mamo Pracuj. Zdecydowanie wolę myśleć o tym, że dzięki Mamo Pracuj spełniają się moje marzenia o pisaniu wartościowych treści, które publikuje poczytny portal. Nigdy wcześniej, pod względem zawodowym, nie czułam się tak dobrze jak teraz.

Bardzo Ci dziękuję za odpowiedzi 🙂 .

Ja również, było mi bardzo miło.

Zdjęcia: prywatne archiwum Ani

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Szczęśliwa żona i mama czwórki dzieci. Macierzyństwo to jej największa pasja, motywująca do rozwoju i działania. Z przyjemnością oddaje się pisaniu. Kocha muzykę, kino i dobre jedzenie. Lubi śledzić trendy i wprowadzać je w życie. Zawodowo początkująca, ale z apetytem na sukces.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie