Czego szukasz

Raport Future 2021/2022 -rynek pracy i zawody przyszłości

Pandemia przyczyniła się do wyznaczenia nowych kierunków rozwoju rynku pracy. Obecnie w znacznym stopniu kształtowane są one przez automatyzację, cyfryzację oraz pracę zdalną. Zmieniła się także rola lidera oraz nastąpiła konieczność wsparcia nowego młodego pracownika doświadczeniem pokolenia „Silver”. Na temat tych i innych transformacji jakie dokonały się w ostatnim roku na rynku pracy napisała Katarzyna Syrówka w raporcie Future 2021/2022.

Raport Future 2021/2022 - raport o rynku pracy

Trenerka i mentorka rozwoju zawodowego, Katarzyna Syrówka już po raz trzeci opracowała raport dotyczący rynku pracy i zawodów przyszłości. Jednak jak zaznacza we wstępie sama autorka raport Future 2021/2021 różni się od poprzednich. Przyczyną tego są znaczące zmiany, które nastąpiły w sektorze pracy w skutek pandemii.

Raport Future 2021/2022 – pięć zmian na rynku pracy

Autorka w publikacji „Raport Future 2021/2022” porusza pięć następujących zagadnień dotyczących zmian na rynku pracy:

  1. Pandemiczna rzeczywistość zawodowa – biznes offline vs. biznes online, hybrydyzacja, praca zdalna, robotyzacja i współpraca pokoleniowa.
  2. Nowy wymiar przywództwa i lidera – lider na nowo, lider zespołów zdalnych i rozproszonych, lider empatyczny i nadmiernie obciążony, wykorzystanie potencjału pracowników.
  3. Praca przyszłości vs. Pracownik dziś – zawody, których już nie ma, profesje „odporne” na kryzys, kompetencje przyszłości, rozwój kompetencji.
  4. Doświadczony specjalista = własny biznes? – specjaliści w cenie, Polska pionierem w outsourcingu, przedsiębiorczość „po nowemu”.
  5. Kobieta na rynku pracy.
Raport Future 2021/2022 - jakie będą zawody przyszłości?

Przeczytaj także: Kompetencje jutra, czyli czego będzie wymagała rzeczywistość od nas samych i naszych dzieci

Co mówią ekspertki?

Raport obejmuje ponad 70 stron i został oparty na licznych badaniach i publikacjach. Zawarte w nim informacje wskazują nowe kierunki na rynku pracy wraz z wnioskami dotyczącymi wskazówek dostosowania się do zmian. Ponadto został on uzupełniony o krótkie wywiady, w których swoje opinie na temat przyszłości rynku pracy wyraziły ekspertki:

  • Jowita Michalska – założycielka i ambasadorka Digital University,
  • Aleksandra Trapp – Head of Culture and Trends, infuture.institute,
  • prof. Katarzyna Śledziewska – Dyrektor Zarządzająca w DELab UW,
  • Joanna Pruszyńska-Witkowska – współzałożycielka oraz wiceprezes FutureCollars.

Chcę poznać cały Raport Future 2021/2022!

Podsumowując swój raport, Katarzyna Syrówka z jednej strony wskazuje na zmiany jakie nastąpiły: praca zdalna i hybrydowa, nowe struktury organizacyjne, a także zwiększenie roli technologii. Z drugiej strony natomiast, zwraca uwagę na potrzebę wymiany doświadczeń międzypokoleniowych.

Zaznacza, że przyszłość rynku pracy to przede wszystkim pracownicy nastawieni na rozwój swojej kariery i własnego potencjału. Jednocześnie autorka podkreśla konieczność przystosowania się do zmian warunków pracy związanych z coraz większym wpływem robotyzacji i automatyzacji.

Przeczytaj także: Rynek pracy. Jakie są prognozy przyszłości?

Grafiki: syrowka.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie