Czego szukasz

6 kroków do wymarzonej pracy, czyli jak wrócić na rynek pracy po przerwie?

Właśnie postanowiłaś/łeś, że po przerwie chcesz wrócić na rynek pracy. Brawo Ty! To dobry moment – bezrobocie jest na niskim poziomie, a pracodawcy prześcigają się w pomysłach na pozyskanie pracowników. Możesz znaleźć pracę, która zapewni Ci nie tylko wynagrodzenie, ale także wiele satysfakcji.

  • Agnieszka Kaczanowska - 11/03/2020
kobieta przygotowuje się do rozmowy z rekruterem

6 kroków do wymarzonej pracy

Zacznij od tych 6 kroków, aby mądrze zaplanować działania i już wkrótce cieszyć się wymarzoną pracą.

Krok 1. Zastanów się na czym stoisz?

To moment na odpowiedź na kilka kluczowych pytań: jak długą przerwę masz za sobą (ile miesięcy, ile lat), z czym wiąże się ten czas (urodziłaś dziecko, szukasz pracy po urlopie rodzicielskim, potrzebowałaś/łeś czasu na podratowanie zdrowia). Czego w tym czasie się nauczyłaś (łeś)? I nie chodzi tutaj tylko kursy i studia (choć te są mile widziane), ale także o tzw. kompetencje miękkie, jak kreatywność, zarządzanie czasem czy praca w grupie. Zastanów się jak nazwać te nowe umiejętności.

Krok 2. Odpowiedz na pytanie: jakiej pracy potrzebuję?

To zadanie, które warto odrobić zanim zaczniesz poszukiwania. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu i unikniesz wielu rozczarowań. Pomogą Ci odpowiedzi na pytania: ile godzin dziennie możesz pracować? Ile czasu możesz przeznaczyć na dojazdy? Czy szukasz pracy w swoim zawodzie, a może zmieniasz branżę? A może jako rodzic małego dziecka potrzebujesz elastyczności, albo pracy zdalnej? Zastanów się jakiej pracy potrzebujesz.

Krok 3. Co masz do zaoferowania?

Chwila prawdy odnośnie swoich kompetencji jest niezbędna, aby przygotować plan powrotu. Inaczej zabierzesz się za szukanie pracy jako specjalistka/ta z dużym doświadczeniem zawodowym, nieco inaczej jako osoba znająca języki obce, a jeszcze inaczej będąc na początku drogi zawodowej. Spróbuj określić swoje kompetencje myśląc o konkretnych branżach, a nawet firmach. To pomoże Ci zawęzić obszar poszukiwań.

Krok 4. Dowiedz się jak szukać pracy na nowym rynku pracy.

W internecie znajdziesz wiele ofert pracy, ale jak wybrać te, na które warto aplikować? I czy warto wysyłać setki takich samych CV w nadziei, że ktoś odpowie? Stop. Teraz pracy szuka się inaczej .
Wybierz kilka firm (na początek 5 do 10), dla których chcesz pracować; firm w których Twoje umiejętności będą przydatne, które oferują benefity jakich potrzebujesz i mają siedzibę w dogodnej dla Ciebie lokalizacji. Na ich ofertach pracy skup swoją uwagę. Dowiedz się jak najwięcej o każdej z nich i przygotuj pod ich kątem dokumenty aplikacyjne.

Krok 5. Przygotuj swoje CV i zadbaj o profile w social mediach.

Tworzenie dobrego CV nie jest łatwe. Zanim klikniesz „wyślij” upewnij się, że rekruter znajdzie w nim odpowiedzi na najważniejsze pytania: jakie masz doświadczenie zawodowe, czym się zajmowałaś/łeś na poprzednim stanowisku, i które z Twoich kompetencji najlepiej pasują do danego stanowiska? Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest tzw. CV kompetencyjne tworzone pod konkretne oferty, na które chcesz aplikować . Pamiętaj, że wielu rekruterów przejrzy Twoje profile w social mediach (LinkedIn i Facebook), żeby bliżej Cię poznać, zanim zaproponuje spotkanie.

Krok 6. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Każdorazowo wysyłając CV w odpowiedzi na ofertę pracy, czy to poprzez portale z ofertami pracy, czy korzystając ze stron karierowych pracodawców, zapisuj sobie na jakie stanowisko aplikujesz i do jakiej firmy. Jeśli właśnie otrzymałaś/łeś zaproszenie na rozmowę, dobrze się do niej przygotuj i pamiętaj, że rekruterowi także zależy na znalezieniu pracownika.

Powodzenia!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Kaczanowska
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 

Gdzie zaczyna się równość kobiet i mężczyzn?

160 godzin - tyle czasu miesięcznie, wg statystyk kobiety spędzają na swoim "drugim etacie", czyli wykonując obowiązki domowe. Z okazji Dnia Matki, Centrum Praw Kobiet przypomina, że to właśnie na naszych - kobiet, matek - barkach, spoczywa większość domowych obowiązków. I przekonuje, że nie będzie równości pomiędzy kobietami i mężczyznami w sferze publicznej bez równości w domu.
  • Ewa Moskalik - Pieper - 29/05/2020
partnerzy razem sprzątają

Równość zaczyna się w domu

Równość w domu to kwestia elementarnej sprawiedliwości społecznej, ale też inwestycja w lepszy świat dla kobiet i mężczyzn – mówi Urszula Nowakowska, prezeska Fundacji Centrum Praw Kobiet.

W naszym społeczeństwie nadal wszystko co związane z prowadzeniem domu i opieką nad dziećmi jest głównym obowiązkiem kobiet – matek. Pomimo iż tradycyjny model ról społecznych kobiet i mężczyzn ulega przemianom, to wciąż jednak dominuje nierówny podział obowiązków domowych, który wielu kobietom ogranicza możliwość rozwoju zawodowego i udziału w życiu społeczno – politycznym.

Centrum Praw Kobiet z okazji Dnia Matki zorganizowało kampanię, której głównym celem jest zwrócenie uwagi na konieczność sprawiedliwego dzielenia się obowiązkami domowymi. Kampania ma zwrócić uwagę na to, iż pomimo znaczącego awansu społecznego, kobiety nadal są głównym „beneficjentem” obowiązków domowych i to na nich przede wszystkim spoczywa odpowiedzialność za sprzątanie, pranie, gotowanie oraz opieką nad innymi, wymagającymi tego członkami rodziny (dziećmi, osobami starszymi, niepełnosprawnymi).

W tym obszarze, postęp jest bardzo powolny, dlatego swoją CPK swoją kampanią „Równość zaczyna się w domu” chce zachęcić kobiety do większej asertywności w budowaniu partnerskich relacji i delegowaniu większej ilości obowiązków na partnerów, a do mężczyzn zaapelować o przejęcie większej odpowiedzialności za dom i obowiązki z nim związane.

Partnerski model rodziny w Polsce

Z badań CBOS wynika, że praca na rzecz domu nadal nie jest postrzegana jako praca, a polski model rodziny, oparty na zawodowej pracy obojga partnerów, przebiega bez większego wpływu na współdzielenie obowiązków domowych. Statystki nie są optymistyczne, bo według nich tylko 2% mężczyzn wykonuje pranie, a 4% samodzielnie robi porządki.

Odkurzacz – bolid Formuły 1

Od strony wizualnej kampania to pomysł krakowskiej agencji Dziadek do Orzechów. Przyciągać uwagę panów mają groteskowe i absurdalne obrazy: fikcyjny odkurzacz – bolid Formuły 1, czy męski płyn do mycia szyb z wyciągiem z meksykańskiego kaktusa, albo ważący 55 kilogramów mop chromowo-molibdenowy do łączenia sprzątania z treningiem.

Rewolucje domowe

Kampania wystartowała 26 maja w Dzień Matki, bo to właśnie kobiety, które mają dzieci są najbardziej obciążone obowiązkami domowymi. „Słychać w naszym kraju narzekania i to nie tylko ze strony prawicowych polityków, że w Polsce rodzi się mało dzieci. Może to właśnie w nierównym podziale obowiązków domowych i wychowawczych tkwi tajemnica niskiej dzietności kobiet. Kobiety mają coraz większe aspiracje zawodowe i chcą prawdziwego, a nie deklaratywnego partnerstwa w rodzinie. Nadszedł zatem czas na REWOLUCJE DOMOWE”.

Zdjęcie: 123 rf

Źródło:

cpk.org.pl

cpk.org.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Ewa Moskalik - Pieper
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.

Powrót do biura! Szukamy idealnej sukienki do pracy

Niezależnie od tego, gdzie wychodzimy, chcemy pięknie i kobieco wyglądać. A co może być bardziej kobiecą częścią garderoby, niż doskonale skrojona sukienka? Sprawdźmy, jakie sukienki będą najlepsze, kiedy szykujemy stylizację biurową.
  • Zofia Kowalska - 28/05/2020
młoda kobieta w sukience w drodze do biura

Nie jest tajemnicą, że w pracy musimy przestrzegać pewnych zasad dotyczących stroju. Nie oznacza to jednak, że musimy wyglądać nudno i bezbarwnie. Jest wiele pięknych sukienek, nawet tych klasycznych, w których będziemy prezentować się wspaniale.

Zasady stroju w biurze

W pracy zawsze musimy wyglądać profesjonalnie i elegancko. Absolutnie nie wchodzą w grę głębokie wycięcia i mini. Postawiłybyśmy siebie w złym świetle i nawet jeśli wyglądamy w sukience świetnie, w pracy będzie ona nietaktem i narażamy się na nieprzyjemności.

Nasz strój ma szczególne znaczenie, jeśli nasze stanowisko pracy wiąże się z bezpośrednimi kontaktami z klientami lub partnerami biznesowymi.

W wielu firmach panuje sztywny dress code, co oznacza, że wolno nam nosić tylko gładkie ubrania lub z bardzo delikatnym wzorem w takich kolorach jak czarny, szary, czy granatowy. W części firm nieco się od tego odchodzi, co nie znaczy, że wolno nam nosić to, co chcemy. Jaskrawe kolorowy, błyszczące zdobienia i wycięcia powinnyśmy odłożyć na bok.

Wybierając sukienki do pracy, musimy również pamiętać o wygodzie. Każdego dnia w pracy spędzamy wiele godzin, warto więc postawić na coś, co nie będzie nas uwierać, czy drapać nawet po dłuższym czasie.

Jakie sukienki będą idealne?

Wiemy już, czego unikać, teraz pora pokazać, co będzie warte uwagi. Zastanawiając się nad długością, z pewnością bezpiecznym wyborem będzie sukienka o długości midi lub za kolana. Przykładem odpowiednich strojów o tej długości są sukienki do pracy Quiosque. Powinnyśmy pamiętać, że o ile sukienka do kolan lub za kolana będzie raczej uniwersalnym wyborem, po który każda z nas może sięgnąć bez obaw, o tyle midi już niekoniecznie. Midi jest specyficzną długością, która optycznie skraca nogi. Jeśli jesteśmy niskie, musimy uważać, by nie zaburzyć swoich proporcji.

Drugim elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jest obecność rękawów i dekolt. Sukienki na ramiączkach niech zostaną w szafie i czekają na wyjście z przyjaciółmi. Do pracy sięgajmy po sukienki z krótkim lub długim rękawem i z dekoltem w łódkę albo mniej wyciętym okrągłym, lub w serek. Jeżeli natomiast chodzi o krój, mamy dość spory wybór. Bez obaw możemy włożyć sukienkę rozkloszowaną, trapezową i ołówkową.

Oczywiście to, że sukienki te są w pracy dozwolone, nie znaczy jeszcze, że możemy od razu ruszyć szturmem do sklepów. Najpierw zastanówmy się, jaki posiadamy typ figury, bo nie każda sylwetka wygląda dobrze w każdym fasonie.

Gdzie kupić sukienkę do pracy?

To, że na pierwszy rzut oka sukienka spełnia wymogi formalne względem stroju służbowego, nie znaczy jeszcze, że będzie idealna. Nie zapominajmy o tym, że w pracy musimy wyglądać elegancko i profesjonalnie, a już szczególnie podczas ważnych spotkań biznesowych. Co za tym idzie, musimy wybierać tylko te modele, które są z wysokiej jakości tkanin, które podniosą nasz prestiż.

Sukienki biznesowe powinny być z materiałów dobrej klasy, dzięki czemu będą ładnie się prezentować przez długi czas. Wystarczy do nich dodać buty na obcasie i skromną biżuterię i będziemy wyglądać doskonale. Mało tego to za pomocą zmiany dodatków możemy uzyskać stylizację, która będzie odpowiednia również na rodzinne przyjęcie lub kolację.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail