Czego szukasz

6 kroków do wymarzonej pracy, czyli jak wrócić na rynek pracy po przerwie?

Właśnie postanowiłaś/łeś, że po przerwie chcesz wrócić na rynek pracy. Brawo Ty! To dobry moment – bezrobocie jest na niskim poziomie, a pracodawcy prześcigają się w pomysłach na pozyskanie pracowników. Możesz znaleźć pracę, która zapewni Ci nie tylko wynagrodzenie, ale także wiele satysfakcji.

kobieta przygotowuje się do rozmowy z rekruterem

6 kroków do wymarzonej pracy

Zacznij od tych 6 kroków, aby mądrze zaplanować działania i już wkrótce cieszyć się wymarzoną pracą.

Krok 1. Zastanów się na czym stoisz?

To moment na odpowiedź na kilka kluczowych pytań: jak długą przerwę masz za sobą (ile miesięcy, ile lat), z czym wiąże się ten czas (urodziłaś dziecko, szukasz pracy po urlopie rodzicielskim, potrzebowałaś/łeś czasu na podratowanie zdrowia). Czego w tym czasie się nauczyłaś/łeś? I nie chodzi tutaj tylko kursy i studia (choć te są mile widziane), ale także o tzw. kompetencje miękkie, jak kreatywność, zarządzanie czasem czy praca w grupie. Zastanów się jak nazwać te nowe umiejętności.

Zobacz także: Jestem mamą i chcę wrócić do pracy. Czy ktoś mnie zatrudni?

Krok 2. Odpowiedz na pytanie: jakiej pracy potrzebuję?

To zadanie, które warto odrobić zanim zaczniesz poszukiwania. W ten sposób zaoszczędzisz sporo czasu i unikniesz wielu rozczarowań. Pomogą Ci odpowiedzi na pytania: ile godzin dziennie możesz pracować? Ile czasu możesz przeznaczyć na dojazdy? Czy szukasz pracy w swoim zawodzie, a może zmieniasz branżę? A może jako rodzic małego dziecka potrzebujesz elastyczności, albo pracy zdalnej? Zastanów się jakiej pracy potrzebujesz.

Zobacz także: Jak skutecznie szukać pracy? Zobacz, jak możesz ruszyć z miejsca!

Krok 3. Co masz do zaoferowania?

Chwila prawdy odnośnie swoich kompetencji jest niezbędna, aby przygotować plan powrotu. Inaczej zabierzesz się za szukanie pracy jako specjalistka/ta z dużym doświadczeniem zawodowym, nieco inaczej jako osoba znająca języki obce, a jeszcze inaczej będąc na początku drogi zawodowej. Spróbuj określić swoje kompetencje myśląc o konkretnych branżach, a nawet firmach. To pomoże Ci zawęzić obszar poszukiwań.

Zespół MamoPracuj

Krok 4. Dowiedz się jak szukać pracy na nowym rynku pracy.

W internecie znajdziesz wiele ofert pracy, ale jak wybrać te, na które warto aplikować? I czy warto wysyłać setki takich samych CV w nadziei, że ktoś odpowie? Stop. Teraz pracy szuka się inaczej .

Wybierz kilka firm (na początek 5 do 10), dla których chcesz pracować; firm w których Twoje umiejętności będą przydatne, które oferują benefity jakich potrzebujesz i mają siedzibę w dogodnej dla Ciebie lokalizacji. Na ich ofertach pracy skup swoją uwagę. Dowiedz się jak najwięcej o każdej z nich i przygotuj pod ich kątem dokumenty aplikacyjne.

Zobacz także: Szukasz pracy? Tej wiedzy będziesz potrzebować!

Krok 5. Przygotuj swoje CV i zadbaj o profile w social mediach.

Tworzenie dobrego CV nie jest łatwe. Zanim klikniesz „wyślij” upewnij się, że rekruter znajdzie w nim odpowiedzi na najważniejsze pytania: jakie masz doświadczenie zawodowe, czym się zajmowałaś/łeś na poprzednim stanowisku, i które z Twoich kompetencji najlepiej pasują do danego stanowiska? Coraz popularniejszym rozwiązaniem jest tzw. CV kompetencyjne tworzone pod konkretne oferty, na które chcesz aplikować . Pamiętaj, że wielu rekruterów przejrzy Twoje profile w social mediach (LinkedIn i Facebook), żeby bliżej Cię poznać, zanim zaproponuje spotkanie.

Zobacz także: Jak opisać przerwę w CV związaną z opieką nad dzieckiem?

Krok 6. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej.

Każdorazowo wysyłając CV w odpowiedzi na ofertę pracy, czy to poprzez portale z ofertami pracy, czy korzystając ze stron karierowych pracodawców, zapisuj sobie na jakie stanowisko aplikujesz i do jakiej firmy. Jeśli właśnie otrzymałaś/łeś zaproszenie na rozmowę, dobrze się do niej przygotuj i pamiętaj, że rekruterowi także zależy na znalezieniu pracownika.

Weź udział w naszym kursie on-line i znajdź pracę o jakiej marzysz i której potrzebujesz!

Powodzenia!

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Współzałożycielka mamopracuj.pl, od dziesięciu lat rozwija swoje umiejętności łączenia życia rodzinnego i zawodowego i nawet jej to wychodzi! Lubi wyzwania i cieszy ją kiedy pracodawcy znajdują świetnych pracowników. Mama wesołej trójki, żona i miłośniczka kotów. 
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie