ZAINSPIRUJ SIĘ
Poznaj język miłości i spraw wyjątkowy prezent na Walentynki
- Anna Tęcza
- 10 lutego 2022
- 7 MIN. CZYTANIA
Sprawdź, jakim językami miłości przemawiasz
Wszyscy chcemy móc obdarowywać miłością i bycia przez kogoś kochanym. Jednak słowo kochać ma wiele znaczeń, a miłość można wyrażać na wiele sposobów. Kochając drugą osobę chcemy sprawiać jej radość i wyrażać jak jest dla nas ważna. Dotyczy to każdej bliskiej relacji.
Jedne osoby wyrażanie miłości wiążą ze słowami, bliskością fizyczną, inne natomiast prezentami, przysługami czy też byciem razem. Właśnie takie 5 kategorii okazywania i odbierania uczuć wyróżnił amerykański w terapeuta Gary Chapman, nazywając je językami miłości.
Spośród tych pięciu wyróżnionych języków miłości z reguły posługujemy się dwoma, jeden z nich często stosując jako swego rodzaju kod nadawczy, a drugi odbiorczy. Niestety zdarza się, że bliskie nam osoby w uczuciach posługują się innymi niż my językami. Dlatego bywamy rozczarowani zachowaniem bliskich lub nasze intencje są przez nich źle odbierane.
Przeczytaj także: Porady, jak dbać o związek codziennie
Warto więc rozpoznać język miłości zarówno nasz własny, jak i ukochanej osoby. W tym celu możemy razem z bliskimi wypełnić np. internetowy test – znajdziesz ich wiele, ale warto jednak poświęcić trochę czasu samemu, by poobserwować, zastanowić się i uzyskać odpowiedzi na trzy kategorie pytań. Po pierwsze co jest dla danej osoby przyjemne, po drugie co sprawia jej zawód i w jaki sposób okazuje uczucia.
Pytania z pierwszej grupy dostarczą odpowiedzi na pytanie jakie gesty mówią nam (lub bliskiej osobie) o miłości:
- Co sprawia Ci radość?
- Jakiego typu niespodzianki Cię najbardziej cieszą?
- Jaki prezent pragniesz dostać na rocznicę, urodziny?
- O co najczęściej prosisz?
Druga grupa pytań mówi o tym, że dany język nie jest właściwy dla danej osoby:
- Jakich gestów nie lubisz?
- Kiedy czujesz się niedoceniona?
- Czego nie sprezentowała byś samej sobie?
Trzeci rodzaj pytań dotyczy sposobu wyrażania uczuć:
- W jaki sposób okazujesz wsparcie?
- Wolisz mówić o uczuciach, czy je okazywać?
- Wymień gesty świadczące o miłości?
- Czy wybierając prezent wolisz go kupić, zrobić, czy zorganizować niespodziankę?
Odpowiedzi na te pytania oraz obserwacja ukochanych osób pozwoli na określenie języków miłości, którymi się posługują. W sytuacji, gdy przemawiacie różnymi sposobami warto porozmawiać o różnicach i być na nie otwartym.
Przeczytaj także: Co zrobić, aby poprawić relacje w związku?
Język miłości – 5 rodzajów
1. Wyrażenia afirmatywne, czyli werbalny język miłości
Osoba, posługująca się słownym językiem miłości przykłada dużą wagę do słów właśnie. Zarówno do tych wypowiedzianych, jak i usłyszanych. Uwielbia słyszeć wyznania uczuć, komplementy i pochwały. W trudnej sytuacji potrzebuje ciepłych słów otuchy i zapewnień o wsparciu i miłości.
Swoje uczucia najczęściej wyraża mówiąc o miłości, chwaląc i komplementując. Często też pisze listy i wiersze dla ukochanego.
Jeśli bliska Ci osoba posługuje się tym językiem miłości pamiętaj o słowach wyrażających podziękowanie, uznanie i miłość. Często używaj stwierdzeń typu: „dziękuję Ci za”, „jesteś dla mnie ważny”, „cieszę się, że Cię widzę”, itp.
Osobie preferującej wyrażanie uczuć za pomocą słowa możesz sprawić radość: listem, wierszem, dedykacją, książką.
2. Bliskość fizyczna, czyli dotykowy język miłości
Dla kogoś preferującego wyrażanie uczuć za pomocą bliskości fizycznej ważne są gesty związane z dotykiem. Przytulanie, uścisk dłoni, poklepanie po ramieniu to jej sposoby wyrażania czułości, uznania czy troski. W partnerskiej relacji bardzo ważny jest dla nich kontakt fizyczny i seks.
Posługujący się tym typem języka miłości często nie zdaje sobie sprawy, że gesty dotykowe mogą stanowić naruszenie strefy komfortu innych. Jeżeli więc przeszkadza Ci sposób w jaki wyraża uczucia bliska Ci osoba powiedz jej o tym i opowiedz o swoim języku miłości.
Lubiącą dotyk osobę można obdarować karnetem na masaż, kursem tańca towarzyskiego, czy matą do akupresury.
3. Wspólny czas, czyli lubię być z Tobą
Ludzie, dla których najistotniejszy jest wspólny czas lubią wszelkiego rodzaju aktywności z ukochaną osobą. Wspólny spacer, wyjście czy uprawianie sportu sprawiają im dużą przyjemność. Kiedy bliska Ci osoba ceni sobie czas spędzony we dwoje, dbaj o to, by był on wartościowy i warty zapamiętania.
Doskonałym prezentem dla bliskich posługujących się tym językiem miłości będzie wspólny wyjazd, wypad w góry czy spotkanie towarzyskie.
4. Uczynki, czyli praktyczna pomoc
Osoby, które kierują się tym typem wyrażania uczuć oczekują od kochającej osoby pomocnych uczynków. Bardzo ucieszy je ugotowany obiad, umyta podłoga czy wsparcie w trudnej sytuacji.
Gdy chcesz sprawić radość osobie z tym językiem miłości możesz przygotować kolację, kupić praktyczny prezent lub naprawić zepsutą rzecz.
5. Prezenty, czyli obdarowywanie
Prezenty, niespodzianki i upominki mają szczególne znaczenie dla posługujących się językiem miłości, który można nazwać obdarowywaniem. Wbrew pozorom takie osoby nie są materialistami, gdyż ważniejsza jest dla nich częstotliwość dostawanych podarunków niż ich cena. Doceniają spersonalizowane prezenty i miłe niespodzianki.
Wyrażając uczucia osobom z tym językiem miłości warto dawać małe prezenty bez okazji lub przywieźć drobnostkę z podróży.
Jeśli chcesz porozumieć się z dzieckiem, mów jego językiem miłości
To jakim językiem miłości się posługujemy zależy od naszego usposobienia i jest kształtowane od dzieciństwa. Z małymi dziećmi (do 5 r. ż.) należy komunikować się na wszystkie 5 sposobów, gdyż dopiero uczą się one komunikacji. W późniejszych latach obserwując dziecko możemy zauważyć jakie 2 języki u niego dominują.
Bardzo ważne jest, abyśmy dostrzegli język, którego sygnały dziecko odbiera jako dowody miłości. Jeżeli jego język rożni się od naszego, prawdopodobnie nie dostrzeże gestów świadczących o naszych uczuciach. Stąd często pojawiają się pretensje dzieci (zwłaszcza już dorosłych), że rodzice nie okazywali im miłości.
Dla przykładu dziecko stwierdza „byłaś nieobecna i nie przytulałaś mnie”, a mama mówi „kocham Cię i gotowałam Twoje ulubione potrawy, a nie słyszałam za to dziękuję”. W tej sytuacji językiem jednej strony był dotyk i wspólny czas, a drugiej czyny i słowa. Wyrażały one uczucia w swoim języku, a ich gesty były niewidoczne dla odbiorcy z innym sposobem komunikowania uczuć.
Gdy odkryjemy język dziecka, zwróćmy uwagę na to, by kierować do niego gesty zgodne z jego pragnieniami. Jednocześnie powiedzmy mu o tym, co nam sprawia radość.
Przeczytaj także: Blokady komunikacyjne – czym są i jak ich unikać?
Znając języki miłości jakimi się posługujemy możemy zarówno w związkach, jak i w innych relacjach właściwie okazywać uczucia. Wystarczy tylko otworzyć się na potrzeby drugiej osoby i jednocześnie mówić o swoich pragnieniach. Ja poznałam już języki swoich bliskich i własny. A Ty wiesz już w jaki sposób z okazji Walentynek (lub innej) przekażesz swoje uczucia?
Zdjęcie: Canva