Czego szukasz

Kobiety czują się bardziej doceniane w pracy

Docenianie w pracy to bardzo ważny temat, niezależnie od czasów, w jakich przychodzi nam pracować. Pokazały to wyniki badania SIŁA DOCENIANIA 2021, które przeprowadzone było po roku od rozpoczęcia pandemii COVID-19, a w którym 99% ankietowanych wskazało, że docenianie w pracy jest dla nich bardzo ważne. Takie wyniki nie dziwią, ponieważ większość z nas chce wiedzieć, że to co robimy jest doceniane przez pracodawcę. Samo wynagrodzenie, nawet jeśli jest odpowiednio wysokie, nie wystarczy, żebyśmy mieli poczucie, że pracodawca nas docenia. Potrzebujemy to jeszcze usłyszeć.

doceniane w pracy

Kobiety czują się bardziej doceniane w pracy

Pomimo tego, że temat doceniania w pracy jest ważny dla niemal wszystkich ankietowanych, tylko 54% uczestników badania ma takie poczucie. Taki wynik powinien zastanowić pracodawców, bo jeśli niemal połowa pracowników nie czuje się doceniana, to trudno od nich wymagać, żeby byli zaangażowani i czuli się związani z firmą. Co ciekawe, bardziej doceniane czują się kobiety niż mężczyźni – wskazuje tak 55% kobiet i 51% mężczyzn.

W których branżach docenia się najbardziej?

Nie będzie tu raczej zaskoczenia – w ocenie uczestników badania najlepiej w kwestii doceniania wypada branża IT. W końcu to jedna z tych branż, która ma problem z pozyskaniem pracowników. Dlatego pracodawcy dużo uwagi przykładają do tego, żeby pracownicy wiązali się z firmą na dłużej i chcieli do niej przychodzić. Poczucie doceniania w pracy ma aż 65% ankietowanych, a 51% twierdzi, że w ich firmach docenia się na co dzień.
Dla porównania, tylko 36% ankietowanych zatrudnionych w handlu detalicznym ma poczucie doceniania w pracy, a zaledwie 12% wskazuje, że w ich firmach docenia się na co dzień. Podobnie jest wśród ankietowanych zatrudnionych w administracji – 38% ma poczucie doceniania, a 19% potwierdza, że w ich miejscu pracy docenia się na co dzień.

Przeczytaj także: Odważ się na działanie. Nie bój się porażki – historia Joanny

Na docenianie stać każdego

Wydawać by się mogło, że na wdrożenie w firmie kultury doceniania stać tylko bogate firmy (jak chociażby z branży IT). Nic bardziej mylnego, zwłaszcza że pozafinansowe sposoby na docenianie w pracy są przez pracowników tak samo cenione, jak te finansowe. Na pierwszym miejscu wśród form doceniania, jakich chcą pracownicy znalazły się ex aequo gratyfikacja finansowa oraz pozytywna informacja od przełożonego (po 61% wskazań), a kolejne miejsce należy do podziękowań na forum firmy. Na takie formy doceniania stać każdego pracodawcę i pracownika!

Dla kobiet najważniejszą formą doceniania jest gratyfikacja finansowa (62% wskazań), ale wyprzedza tylko niewiele pochwałę od przełożonego (61%). Mężczyźni wolą pochwałę od przełożonego (60% wskazań) niż gratyfikację finansową (55%). Częściej od kobiet wybierają również podziękowanie na forum zespołu czy firmy (41% vs 38%). Z kolei kobiety częściej niż mężczyźni wybierają takie formy doceniania jak voucher na szkolenia (27% vs 15%), kafeteryjny system nagród (23% vs 13%) oraz dzień wolny od pracy (24% vs 12%).

Warto doceniać od razu

Większość badanych chciałaby być doceniana podczas podsumowania zadania lub projektu lub zaraz, gdy wykona jakąś pracę (57%). Tymczasem najwięcej ankietowanych słyszy pochwały raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące. Nie warto zwlekać z docenianiem – im częściej pracownicy słyszą pochwały, tym bardziej rośnie ich poczucie doceniania, a co za tym idzie zaangażowanie w pracę. Wśród osób chwalonych raz w tygodniu aż 95% ma poczucie doceniania. Natomiast spośród osób, które pochwałę słyszą raz w roku, tylko 20% czuje, że są doceniane w pracy.

Przeczytaj także: Dobro wraca! czyli jak mądrze wspierać pracowników

Docenianie tak, ale w parze z feedbackiem

Sama pochwała czy gratyfikacja finansowa nie wystarczy, żebyśmy mieli poczucie doceniania. Nieodłącznym elementem doceniania jest feedback. Chcemy wiedzieć, za co jesteśmy chwaleni i nagradzani, a także, co poszło nie tak i powinniśmy poprawić. Konstruktywna informacja zwrotna to ważna część doceniania. Na feedback najczęściej mogą liczyć ankietowani pracujący w branży bankowość i IT, a najrzadziej zatrudnieni w handlu detalicznym. Częściej też informację zwrotną otrzymują młodsi pracownicy. Wskazuje tak ponad połowa badanych w wieku do 29 lat i tylko jedna trzecia osób w wieku powyżej 50 lat. Warto zwrócić szczególną uwagę na pracowników z dłuższym stażem. Nawet ekspert w danej dziedzinie potrzebuje potwierdzenia, że to co robi ma znaczenie dla jego pracodawcy.

Zacznij doceniać już dziś

Nawet jeśli w twojej firmie nie ma oficjalnego systemu doceniania, warto wprowadzić elementy doceniania do codziennej pracy. Uśmiech, pochwała czy dobre słowo potrafią uskrzydlać oraz dodać motywacji i energii na długi czas. Warto doceniać podwładnych, współpracowników, a nawet szefów, bo to się przekłada na lepszą atmosferę w zespołach i w całej firmie. Zacznij od małych gestów, a zobaczysz, jak wielkie zmiany to przyniesie.
Kogo dziś docenisz?

Podziel się opinią na temat doceniania

Zachęcamy Cię już dziś do dołożenia cegiełki do raportu SIŁA DOCENIANIA 2022 – trwa badanie, które zostało objęte patronatem Mamo Pracuj. Zapraszamy do podzielenia się opinią na temat doceniania, feedbacku i radości w pracy. Czekamy na Twój głos!
Link do ankiety:https://hrminstitute.limesurvey.net/912862

Pełny raport SIŁA DOCENIANIA 2021 możesz go pobrać bezpłatnie ze strony (na tej samej stronie od kwietnia 2022 będzie dostępna tegoroczna edycja raportu).

Przeczytaj także: Znaj swoją wartość – lektura obowiązkowa każdej kobiety!

Zdjęcie:

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Specjalistka ds. employer brandingu i komunikacji w HRM Institute. Organizatorka konferencji branżowych, szkoleń i warsztatów. Autorka publikacji na temat budowania wizerunku pracodawcy i komunikacji, a także prowadząca szkolenia w tym obszarze. Współautorka badań i raportów z obszaru employer brandingu.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie