Czego szukasz

Jakie zmiany w ustawodawstwie (przepisach) czekają nas w 2022 roku?

Zbliża się początek 2022 roku, a wraz z nim wchodzą w życie nowe zmiany w ustawodawstwie. Wiele z nich wiąże się z wprowadzonym przez rząd programem „Polski Ład”. Przeczytaj o tym jakie zmiany w przepisach wchodzą w życie 1 stycznia oraz co jeszcze może zmienić się w nadchodzącym roku.

Zmiany w przepisach - co nas czeka w 2022

Do zatwierdzonych przez rządzących nowelizacji należą m.in.: nowe zasady wypłacania zasiłków przez ZUS, wprowadzenie Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz zmiany w opodatkowaniu. Nowe lub zmienione przepisy dotyczą nas nie tylko jako podatników, pracowników czy przedsiębiorców, ale także jako rodziców.

Podatki i składki zdrowotne na nowych zasadach

Od 1 stycznia wejdzie w życie rozporządzenie w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. A także w sprawie minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Nowa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę to kwota 3010 zł brutto, natomiast najmniejsza stawka godzinowa w 2022 r. wyniesie 19,70 zł.

Przeczytaj także: Ulgi i świadczenia dla rodziców, czyli ile dostaniesz na dziecko w 2022

Składka zdrowotna na nowych zasadach

Jednak zmiana w wyliczaniu wynagrodzenia będzie dotyczyć nie tylko najmniej zarabiających pracowników, lecz wszystkie osoby posiadające przychód. Ma to związek z wprowadzonym przez rząd nowym sposobem obliczania składki zdrowotnej. Będzie ona liczona od dochodu i jednocześnie nie zostanie odliczona przy rocznym zeznaniu podatkowym. Ponadto na nowy schemat wynagrodzenia wpłynie ulga dla klasy średniej, wzrost kwoty wolnej od podatku i wyższy próg podatkowy.

Zmiany w opodatkowaniu

Jedną z nowelizacji wprowadzonych przed końcem roku jest Ustawa z dnia 29 października 2021 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy dotyczące opodatkowania wejdą w życie 1 stycznia i będą miały zastosowanie do przychodów w 2022 roku. Zmian w opodatkowaniu jest kilka i dotyczą one zarówno pracowników jak i przedsiębiorców.

W aspekcie rodzicielstwa najważniejsze zmiany podatkowe związane są z ulgą prorodzinną oraz wprowadzeniem zerowego PITu dla rodzin posiadających czwórkę (lub więcej) dzieci. Ulga prorodzinna, zwana także „ulgą na dziecko”, od czasu jej wprowadzenia figuruje jako rozliczana przez podatników ulga. Nowe przepisy nie modyfikują samej ulgi. Jednak ze względu na zmiany dotyczące składki zdrowotnej i kwoty wolnej od podatku dla niektórych będzie ograniczona.

Nowością w przepisach jest zwolnienie z podatku dochodowego dla rodzin wielodzietnych. Z zerowego PITu będą mogły korzystać rodzice (opiekunowie) posiadający co najmniej czwórkę dzieci. Dotyczy to wszystkich podatników, którzy sprawują prawną opiekę nad dziećmi i jednocześnie ich roczny przychód nie przekracza 85 528 zł z dodatkowym uwzględnieniem 30 tyś. kwoty wolnej od podatku. W przypadku wspólnego rozliczenia się z małżonkiem kwota ta wynosi 231 056 zł.

Zmianie ulegnie również sposób rozliczania podatku przez samotnego rodzica. Zamiast jak to było dotychczas rozliczyć się wspólnie z dzieckiem, odliczy on nową ulgę w kwocie 1500 zł. Z tego ulgi będzie mógł skorzystać tylko jeden rodzic.

Przeczytaj także: Zasiłek opiekuńczy. Poznaj nowe wytyczne ZUS!

Co z Dyrektywą zwaną „work-life balance”?

Duże zmiany dotyczące rodzicielstwa powinny nastąpić w przyszłym roku w przepisach o zatrudnieniu. Zapowiadana nowelizacja przepisów Kodeksu Pracy ma związek Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady UE. A to wszystko w sprawie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym rodziców i opiekunów przyjętej w czerwcu 2019 roku. Na temat uprawnień rodzicielskich wynikających Dyrektywy work-life balance pisaliśmy już początkiem tego roku.

Polska wraz z pozostałymi państwami członkowskimi zobowiązana jest do dostosowania krajowych przepisów do dnia 2 sierpnia 2022 roku. Prawidłowe wdrożenie postanowień unijnej dyrektywy będzie monitorowane przez Radę Programową. W jej skład wchodzą specjaliści z różnych dziedzin, m.in.: prawa, ekonomii, socjologii, psychologii oraz politycy i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

U progu 2022 roku w Polsce nie ma jeszcze zatwierdzonych dostosowanych do założeń dyrektywy przepisów. Pozostało jeszcze kilka miesięcy do wyznaczonej przez UE daty ich wprowadzenia. Z uwagą będziemy śledzić postanowienia rządu w tej kwestii.

Przeczytaj także: Dyrektywa unijna „work-life balance”. Czy będą dwa miesiące urlopu wyłącznie dla ojców?

Źródło: gov.pl

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie