Czego szukasz

Program Mama plus – emerytura gwarantowana dla matek z czwórką dzieci

Od nowego roku mamy posiadające co najmniej czwórkę dzieci mają zyskać prawo do minimalnej emerytury, nawet jeśli nigdy nie przepracowały ani jednego dnia. Rząd przeznaczy na ten cel ponad miliard złotych. Nie jest to też jedyna propozycja, która ma wspierać mamy.

Program Mama plus – emerytura gwarantowana

Jest już pierwsza wersja projektu, według którego kobieta, która nigdy nie pracowała, ale urodziła przynajmniej czwórką dzieci otrzyma prawo do minimalnej emerytury, która wynosi dzisiaj 1029,80 zł brutto.

O świadczenie będą mogły się ubiegać zarówno kobiety, które nigdy nie pracowały, jak i te, które pracowały, jednak zbyt krótko, by wypracować sobie emeryturę.  Pierwszym z nich państwo sfinansuje całą emeryturę, natomiast drugim dopłaci różnicę do wysokości najniższego świadczenia.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że program „Mama plus”, bo tak się nazywa nowy pomysł rządu, ma wejść w życie w 2019 roku.

„Jeśli będzie akceptacja premiera, skierujemy go do konsultacji. Chcemy, żeby odbyły się one w okresie wakacyjnym, a we wrześniu ustawa mogłaby trafić do Sejmu. Od nowego roku mogłaby zacząć obowiązywać” – powiedziała wicepremier Beata Szydło.

Premia dla matek

W rządzie dyskutuje się również na temat premii dla mam, które szybko urodziły swoje drugie dziecko. Jak długa miałaby być maksymalnie przerwa między urodzeniem się dzieci jeszcze nie wiadomo natomiast pieniądze nie miałyby być wypłacane w formie gotówki, ale np. pod postacią emerytalnych przywilejów.

Pomysły rządu to odpowiedź na starzejące się społeczeństwo i wynikające z tego problemy gospodarcze. Taka forma wspierania polskich mam ma mobilizować do rodzenia dzieci.  Pierwsze półrocze tego roku to analogicznie o 6 tys mniej urodzeń dzieci niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Źródło:

businessinsider.com

wyborcza.pl

Zdjęcie: 123rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redaktor portalu Mamo Pracuj. Prywatnie spełniona, pełnoetatowa mama dwóch wspaniałych synów i żona, starająca się znaleźć swój patent na work - life balance. Absolwentka UJ. Miłośniczka kina, muzyki i książek.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie