ZAINSPIRUJ SIĘ
Jak zorganizować święta w stylu zero waste?
- Małgorzata Krzyworączka
- 12 grudnia 2019
- 7 MIN. CZYTANIA
Ozdoby i dekoracje
Wiele osób ma już sporą kolekcję dekoracji świątecznych, które wyciąga co roku. Jeśli jednak chcesz mieć nowe ozdoby, postaraj się czerpać z natury. Gałązki zielonych roślin, szyszki, suszone jesienne liście, kwiaty, suszone plasterki pomarańczy to pachnący materiał, który możemy użyć do przyozdobienia naszego domu, bez wyrzutów sumienia. Po Świętach ten naturalny materiał może zasilić kompostownik, w przeciwieństwie do sztucznych plastikowych ozdób.
Choinka żywa czy sztuczna?
Ideą sztucznej choinki jest to, że ma być na zawsze – i tak niestety jest. Prędzej czy później, w końcu staje się śmieciem i jest skazana na zaleganie w swojej niezmienionej formie na wysypisku. Kupując żywą choinkę ze szkółki, cieszymy się naturalnym, cudownie pachnącym drzewkiem, które po Świętach może trafić do frakcji bio-odpadów. Dzięki temu zawarte w nim substancje odżywcze wracają do gleby.
Jak nie wyprodukować tony odpadów? Oto kilka szybkich pomysłów:
- Dobry plan to podstawa. Święta to operacja logistyczna, którą należy zacząć od planowania. Po pierwsze ustal liczbę gości, potem menu, a następnie zaplanuj z głową zakupy.
- Na zakupy spożywcze wybierz się z własnymi torbami, woreczkami i pojemnikami, by móc wyeliminować szkodliwą dla środowiska folię.
- Nie używaj folii aluminiowej w kuchni. Do pieczenia stosuj papier do pieczenia lub naczynia żaroodporne.
- Przechowując kupione zapasy żywności w lodówce korzystaj z wielorazowych pojemników lub stosuj woskowijki. Unikaj folii spożywczej.
- Zrezygnuj z kupowania papieru do prezentów. Zapakuj je w materiały, które masz już w domu. Jeśli otrzymasz prezent zapakowany w papier ozdobny bądź ozdobną torebkę, nie rób afery, tylko zachowaj je na przyszły rok.
- Jeśli oświetlenie na choinkę przestało działać, postaraj się je naprawić, nie biegnij od razu do sklepu po nowe.
- Kupując prezenty dla bliskich, staraj się unikać plastikowych bibelotów, wybieraj rzeczy dobrej jakości. Przed zakupem oceniaj ich jakość, sprawdzaj czy nie są uszkodzone. Tylko w ten sposób wyjdziemy z zaklętego koła złej jakości produktów, beznadziejnie wykonanych, które zaraz po Świętach zasilą składowiska odpadów.
- Do przedświątecznych porządków postaraj się użyć łagodnych środków czystości, przyjaznych dla środowiska. W ten sposób dołożysz swoją symboliczną cegiełkę na rzecz budowy bardziej zdrowego świata.
- Odpady, które powstały podczas Świąt starannie posegreguj.
Jak elegancko i ekologicznie zapakować prezenty?
Prezenty w duchu zero waste
Wraz z rozpowszechnianiem się idei zero waste, bardzo popularne stało się obdarowywanie najbliższych voucherami, zamiast tradycyjnymi prezentami. W roli upominku świetnie sprawdzi się bilet do kina, teatru, zoo, na koncert. Wszystko zależy od upodobań odbiorcy. Prezenty w postaci fundowania komuś przeżyć są oryginalne i mają wspólną zaletę: nie generują odpadów.
Dlaczego zero waste to konieczność?
Jeśli masz zamiar pozostać przy tradycyjnym wręczaniu upominków, ale bez poczucia winy dotyczącego kwestii ekologicznych, pomyśl o rzeczach wykonanych własnoręcznie. W naszej rodzinie szczególnie dziadkowie uwielbiają dostawać od swoich wnuków ręcznie robione prezenty i traktują je jako prawdziwe skarby.
Oczywiście wszystko zależy od zdolności i kreatywności, ale niemalże każdy może coś fajnego wyczarować, począwszy od zakładki do książki, szalika, skarpet, własnych wyrobów spożywczych (dżemy, konfitury, nalewki), a skończywszy na namalowaniu obrazu.
Bardzo popularne w tym roku są prezenty, które pomagają żyć zgodnie z ideą zero waste: kubki i termosy na kawę, woskowijki, woreczki na pieczywo i warzywa, wykonane w domu produkty do kąpieli itp.
Kosmetyki zero waste i less waste
Wiele z nas znajdzie pod choinką kosmetyki. To bardzo popularna forma upominku. Kosmetyki są praktyczne, przydatne i cieszą zwłaszcza panie. Jeśli starasz się żyć zgodnie z ideą zero waste, możesz przybliżyć ją bliskim, obdarowując ich produktami w stylu less waste, czyli takimi, po których nie pozostaje bezużyteczne opakowanie, stanowiące niepotrzebny balast dla środowiska. Mydła i szampony w kostce to produkty, dzięki którym możemy ograniczyć ilość zużytych plastikowych butelek.
Jak jeszcze może wyglądać pielęgnacja zero waste?
Drewniana szczotka do masażu ciała czy drewniana szczotka do włosów mają kilka zalet. Jedną z nich jest bezpieczeństwo dla środowiska. Po zużyciu, mamy pewność, że nie będą się rozkładać na składowiskach przez setki lat.
Zastanawiasz się co dać pod choinkę kobiecie zakręconej na punkcie dbania o siebie, która ma w swojej łazience pół drogerii? Postaw na naturalne akcesoria do pielęgnacji ciała: szczotkę do włosów ze szczeciny dzika lub szczotkę do masażu ciała.
Dopełnieniem może być mydło do mycia brody i naturalny olejek do zmiękczania zarostu, oczywiście w szklanej buteleczce 🙂
Szukasz prezentu dla niemowlaka? Miękka szczoteczka do masowania główki i naturalne mydełko wykonane i zapakowane zgodnie z ideą zero waste doceni każda świadoma ekologicznie mama.
Dom pachnący piernikami
Chłody i szybko zapadający zmrok nie sprzyjają naszemu nastrojowi. Nasz obniżony stan sprawia, że szukamy pseudo radości w galeriach ozdobionych świątecznymi lampionami. Poprawiamy sobie humor kolejnymi niepotrzebnymi rzeczami, napędzając przy tym zgubny dla świata konsumpcjonizm.
W tym roku możesz ograniczyć szaleństwo zakupowe i zamiast tego dać sobie i bliskim radość, bliskość i ciepło rodzinne. Wspólne dekorowanie kartek świątecznych, pieczenie pierników, robienie prezentów będzie dla wszystkich o wiele milszym wspomnieniem niż czas spędzony na zakupach.
Podziel się nadmiarem
Humor możesz sobie poprawić w inny sposób – zmieniając świat na lepsze bez domagania się rewanżu. Świąteczny czas bardzo temu sprzyja. Sprawdź, jak możesz wesprzeć dzieci z domu dziecka, schroniska dla zwierząt, noclegownie. Wiele z tych instytucji ogłasza na swoich stronach internetowych, jakich rzeczy potrzebuje dla swoich podopiecznych. Być może masz w domu niepotrzebne rzeczy, ubrania, zabawki, koce, przedmioty, którym można dać jeszcze drugie życie, sprawiając radość innym.
Niestety okres świąt to czas wzmożonych zakupów spożywczych i przygotowań. Chcemy, aby święta były obfite, ze stołami uginającymi się pod jedzeniem. Z reguły kupujemy za dużo. Często po świętach zostajemy z nadwyżką żywności w lodówce.
Sprawdź jak nie marnować pieniędzy i jedzenia!
Wyrzucanie żywności to marnowanie wody oraz energii potrzebnej do jej produkcji, transportu i przechowywania. Wyrzucanie jedzenia to także marnowanie zasobu, jakim jest ludzka praca. Skutkiem jest spadek zasobów wody i energii na Ziemi oraz zwiększanie ilości śmieci. To także sztuczne nakręcanie konsumpcji, która prowadzi do podwyżek cen żywności. Sprawdź, gdzie w Twojej okolicy możesz oddać nadmiar jedzenia, który został po świętach, aby w ten sposób nic się nie zepsuło.
Kupon rabatowy
Jeśli podobają Ci się inspiracje prezentowe pokazane na zdjęciach, możesz znaleźć je w sklepie internetowym Fasja.com. Dodatkowo mamy dla Was niespodziankę.
Dla czytelników portalu mamopracuj.pl mamy kupon rabatowy na wszystkie produkty, ważny do 18.12.2019 do godz. 23.59. Wpisując w koszyku zakupowym hasło: MAMOPRACUJ otrzymasz rabat -10%.
Wesołych Świąt 🙂
Zdjęcia: Małgorzata Krzyworączka