Czego szukasz

Jak elegancko i ekologicznie zapakować prezenty?

Pisałyśmy już wiele o ekologicznym stylu życia i o tym jak zadbać o naszą matkę naturę. Dzisiaj kolejny artykuł w stylu Eko, w którym znajdziesz wskazówki jak ekologicznie zapakować świąteczne prezenty. Przeczytaj i sprawdź, co warto kupić, a co można wykorzystać do dekorowania świątecznych upominków.

Ekologiczne pakowanie prezentów

Jaki papier nadaje się do recyklingu?

Papier jest surowcem odnawialnym i można go oddać do recyklingu. Niestety nie każdy papier się do tego nadaje. Nie da się przetworzyć papieru lakierowanego, z którego najczęściej są wykonane torebki ozdobne i papiery do pakowania. Podobnie jest z niektórymi czasopismami i opakowaniami kosmetyków. Lakierowany papier pokryty jest warstwą folii w celu zwiększania jego wytrzymałości. Odróżnia go od naturalnego papieru to, że jest błyszczący i śliski w dotyku. Do pojemnika niebieskiego nie wrzucamy więc śliskiego lub tłustego papieru.

W sklepach można już dostać nielakierowane papiery i opakowania, ale ciągle jest ich niewiele i ciężej je wyszukać pośród błyszczących rolek. Dlatego warto zaopatrzyć się w arkusze szarego i białego papieru pakunkowego i samemu kreatywnie je przyozdobić.

Przeczytaj także: 15 książek o świętach, które zachwycą Twoje dziecko!

Szara elegancja, czyli co?

Prezenty zapakowane w szary papier mogą wyglądać bardzo elegancko. Wystarczy je w odpowiednio przyozdobić. Oczywiście zamiast foliowych wstążek i kokardek można użyć materiałowej, koronkowej wstążki lub rafii. Opakowanie z szarego papieru będzie też świetnie się komponować z szarym lub kolorowym sznurkiem, czy nawet wełną. Szary papier doskonale nadaje się do opakowania butelek, którą należy owinąć na zakładkę cienkim paskiem papieru.

W sklepach przy zakupach otrzymujemy często także papierowe torby na zakupy, które można wykorzystać przyklejając ozdoby na logo sklepu. Na rynku obok papieru pakunkowego, dostępne są ekologiczne torebki w różnych rozmiarach i kolorach. Takie ekologiczne opakowanie można przyozdobić malując gwiazdki, choinki lub inne symbole świąteczne. Super sprawdza się również ozdabianie prezentów świątecznymi dekoracjami.

Sprawdzonym pomysłem na ozdobienie szarego papieru, będą pieczątki ze świątecznych, metalowych foremek do ciastek. Brzegi foremki malujemy farbą, na przykład zwykłą plakatówką i odbijamy na papierze.

Ekologiczne pakowanie prezentów - szary papier i suszone owoce

Jak zrobić ekologiczne dekoracje?

Prezenty zapakowane w szary papier super wyglądają przyozdobione ekologicznymi dodatkami. Do darów natury, które możemy wykorzystać jako ozdoby prezentów, należą przede wszystkim iglaste gałązki, szyszki, orzechy włoskie. Sprawdzą się też pachnące suszone plastry pomarańczy i cytryn, goździki i laski cynamonu. Do dekoracji świątecznych prezentów, możemy również użyć pierników oraz drewnianych ozdób świątecznych. Taki mały dekoracyjny akcencik będzie jednocześnie dodatkowym upominkiem.

Przeczytaj także: 20 pomysłów na prezent do 20 złotych

A gdyby tak upominkiem zastąpić papier?

Świąteczne opakowanie może być częścią naszego prezentu. W tej sytuacji świetnie sprawdzą się wiklinowe koszyki, drewniane skrzyneczki oraz ozdobne pudełka i puzderka. Do tego typu rzeczy, mogących stanowić prezent i opakowanie, należą chustki, apaszki, materiałowe torby, woreczki i sakiewki, a nawet obrusy. Jeśli lubimy manualne czynności, tworząc spersonalizowane pudełko dla bliskiej osoby, będziemy mieć wiele radości z pakowania prezentów.

Ekologiczne pakowanie prezentów - prezent sam w sobie

Jak wykorzystać akcesoria plastyczne ze szkolnego biurka?

Zaglądając do szuflady z akcesoriami plastycznymi możemy znaleźć wiele przydatnych materiałów do pakowania prezentów. Znakomicie sprawdzi się marszczona bibuła, z której można zrobić opakowanie w kształcie cukierka lub sakiewki. Arkusze gładkiej bibuły, czy kolorowe z kartki z bloku także z powodzeniem sprawdzą się w roli opakowania. Prezent dla dziadka i babci możemy zapakować w rysunki dzieci, takie opakowanie na pewno będzie wzruszającym upominkiem.

Nie kupuj nowego, sięgnij po stare

Królujące w marketach torby i papiery z reguły należą do tych nie recyklingowych, dlatego warto unikać ich kupowania. Natomiast ekologicznym rozwiązaniem jest ich ponowne wykorzystanie. Zatem jeśli dostajesz zapakowane w takie papiery prezenty, starannie je odpakuj i zamiast wyrzucić, użyj ponownie. Warto do tego celu wykorzystać wszystkie torby i papiery, nie tylko te z motywem świątecznym. Z pewnością dla dziecka nie będzie miało znaczenia to, czy na torebce jest Elza czy Mikołaj. Myślę, że dorośli także nie obrażą się za brak świątecznego wzoru na opakowaniu. Jeśli chcemy jednak dodać świąteczny akcent opakowaniu, przywiążmy gałązkę lub piernik.

Przeczytaj także: Zbliża się koniec roku, jak wykorzystać ten czas?

Zaplanuj pakowanie prezentów

Warto poświęcić chwilę, by ograniczyć śmieci powstające przy pakowaniu prezentów. Dlatego właściwie odmierz papier i wstążkę, a pozostałe resztki spróbuj wykorzystać. Z końcówki papieru można zrobić bileciki, a z pozostałości wstążki kokardę. Warto też po Wigilii w najbliższym gronie zebrać opakowania, by zapakować w nie prezenty dla dalszej rodziny i znajomych.

Używanie ekologicznych materiałów do pakowania prezentów to nie tylko dbanie o naturę, lecz także oszczędność pieniędzy. Ponadto takie zajęcie może sprawić dużo satysfakcji i wprowadzić nas w świąteczny nastrój.

Zapraszam Cię do podzielenia się z nami innymi sposobami na kreatywne pakowanie prezentów w duchu „Eko”.

Zdjęcia: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.

Polecane artykuły

oferty
pracy
Sprawdź pełną listę
baza
pracodawców
Pracodawca przyjazny rodzicom
Reklama
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie