Czego szukasz

15 książek o świętach, które zachwycą Twoje dziecko!

Czy macie już prezenty pod choinkę dla najmłodszych? Przedstawiamy całkiem fajne zestawienie książek o świętach, która zachwycą Twoje dziecko. Zajrzyjcie koniecznie!

dziewczynka czyta książkę

Książki o świętach dla dzieci

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Pewnie w tym roku będą inne niż zazwyczaj. Ale dzieci będą pewnie czekać na drobne upominki od Mikołaja czy Gwiazdki.

Poznaj nasze propozycje na ciekawe prezenty książkowe o świętach

Dzieci od 2-5 lat

1. Gwiazdka. Nie przeszkadzać! Supeł Barbara. Wydawnictwo Zielona Sowa

To bardzo ciekawa i zabawna opowieść o bliźniakach, które bardzo chciały pomóc w przygotowaniach do świąt. Antoś i Ania postanowili zrobić niespodziankę rodzicom organizując prace świąteczne na własnych warunkach. Czy dobrych? Sprawdźcie sami! Na szczęście jest ktoś kto nad nimi czuwa.

2. Eryk i Mela na tropie Świętego Mikołaja. Gabriela Gargaś. Wydawnictwo Czwarta Strona

Rodzeństwo Eryk i Mela przygotowują się do świąt. Pewnego dnia ktoś powiedział Erykowi, że Święty Mikołaj nie istnieje. Eryk przestaje angażować się w przygotowania świąteczne, aż do czasu, gdy pewnej nocy ktoś zabiera Eryka i jego siostrę na wycieczkę. W tle całej przygody autorka pokazuje co w życiu jest ważne.

3. Najmniejszy pomocnik Mikołaja. Małgorzata Górna. Wydawnictwo AWM

To historia o wyjątkowym elfie. Najmniejszy pomocnik Mikołaja – Miłek pragnie spełnić czyjeś marzenie. Ale Mikołaj uważa, że jest jeszcze za mały. Ale Miłęk nie odpuszcza i dzieje się coś magicznego! Opowieść przenosi nas do krainy Świętego Mikołaja i wprowadza nas w niesamowitą magię świąt. A także pokazuje piękne wartości jak dobro, przyjaźń, marzenia.

Przeczytaj także: Top 10 polecanych książek po 10 mięsiącach roku

4. Jak ratowaliśmy wigilię. Ellen Karlsson. Wydawnictwo Zakamarki

“W zerówce u Tima aż do ferii świątecznych codziennie ktoś inny będzie zrywał kartkę z kalendarza. Ten, komu przypadnie Wigilia, powinien dobrze jej pilnować, bo jak powiedziała pani, jeśli coś się stanie z kartką, to świąt nie będzie. Timowi bardzo zależy, żeby kartka z dwudziestym czwartym grudnia trafiła w jego ręce, ponieważ jest przekonany, że tylko on odpowiednio się nią zaopiekuje. Nagle wydarza się coś nieprzewidzianego. Święta są zagrożone! Tim i jego koleżanka Esme muszą stanąć na głowie, by uratować Wigilię.”

Tim bardzo chciał, aby dzień Wigilii przypadł właśnie jemu. Niechcący jednak kartka z dniem Wigilii wypada z kalendarza i przepada. Co teraz? Jak uratować Wigilię? Wzruszająca i trzymająca w napięciu opowieść 🙂

5. Rymowanki grudniowe na adwent gotowe. Wydawnictwo AWM

Książka “Rymowanki grudniowe…” to zbiór 24 wierszyków, na każdy dzień adwentu. Wierszyki opisują zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Dzięki temu dzieci mogą jeszcze przed świętami poczuć namiastkę grudniowej magii.

6.”Niesforny elf” i „Przekorny renifer.” Anna Prudel. Wydawnictwo PRYZMAT

To dwie krótkie bajeczki dla najmłodszych. Niesforny elf nie bardzo garnie się do pomocy. Przez to dzieją się różne nieprzewidziane rzeczy. Czy uda się wszystko odkręcić i uratować święta?
Natomiast Przekorny renifer postanawia być jak tata i koniecznie chce pokazać na co go stać. Załadował prezenty do sań i poleciał, ale zapomniał, że nie potrafi sterować saniami..Co zrobił Święty Mikołaj?
Bajeczki ciekawe i z pięknym przesłaniem.

Przeczytaj też: 5 wciągających książek na jesienne wieczory

7. Święta z dziadkiem. Michael Morpurgo. Wydawnictwo Wilga

Książka nie jest w całości poświęcona świętom, ale nawiązuje do czasu dzieciństwa małej Zosi. Książka jest napisana w formie listu od Dziadka dla wnuczki. Zosia co roku podczas Świąt odczytuje ten list. Wzruszająca, piękna i pokazująca to co w życiu ważne.

Dzieci od 6-8

8. List od…4. Zmiana warty. Katarzyna Ryrych. Wydawnictwo Wilga

„Linus, Rudolf i Majk powracają! Kolejna część przygód Linusa i jego przyjaciół. Do Bożego Narodzenia zostały 24 dni. Ale czy święta w ogóle się odbędą, skoro każdego dnia w mieście dzieją się coraz dziwniejsze rzeczy? Wszystko wskazuje na to, że ktoś chce dać ludziom do zrozumienia coś bardzo ważnego. Ale czy oni zauważą to w codziennej pogoni za pieniędzmi i nowymi rzeczami…? Czy uda się wyleczyć przedświąteczną gorączkę, odrzucić niepotrzebny stres i zająć myśli tym, co naprawdę ważne? Przed Linusem, Rudolfem i ich nową koleżanką Bereniką nowa misja wyznaczona przez Świętego Mikołaja zwanego Majkiem – muszą uratować ducha świąt!”

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

9. Grudniowy gość. Siri Spoint. Wydawnictwo Zakamarki

To kolejna książka z 24 rozdziałami. Tym razem opowieść porusza tematy niekoniecznie przyjemne, ale zdecydowanie daje do myślenia. Główna bohaterka nie jest zachwycona tym, że razem z nimi zamieszka ich kuzyn. A to wiąże się z oddaniem mu swojego pokoju i rezygnacji np. ze spotkań z koleżankami. Czy Marta będzie potrafiła zrezygnować ze swoich przyjemności na rzecz przyjaźni z kuzynem, w którego kraju trwa wojna?

10. Prezent dla Cebulki. Frida Nilsson. Wydawnictwo Zakamarki

To opowieść o chłopcu, który marzył o tacie, którego nigdy nie miał. To zbiór 25 opowiadań pełnych emocji i sytuacji dających do myślenia. To historia, która może nauczyć nasze dziecko wrażliwości i empatii wobec innych. Może pokazać, że są różne rodziny, gdzie nie zawsze jest kolorowo, ale to nie znaczy, że ktoś jest gorszy. Książka może i smutna, ale i wzruszająca, która daje również nadzieję!

11. Mikołajek. Kochany Święty Mikołaju. Rene Goscinny. Wydawnictwa Znak Emotikon

Mikołajka zna chyba każdy. Tym razem również nie zabraknie dużej dawki humoru i śmiesznych pomysłów Mikołajka. Trochę w wersji świątecznej, ale nie tylko. Mikołajek nie tylko pomaga w przygotowaniu do Świąt, ale także chętnie piszę list do Świętego Mikołaja. Koniecznie sprawdźcie o co poprosił!

Przeczytaj także: Filmy na jesienne wieczory, czyli co warto obejrzeć na Netflixie?

12. Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę. Matt Haig. Wydawnictwo Zysk i S-ka

Książka “Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę”, to opowieść o małej dziewczynce, która mierzy się z wieloma przeciwnościami życiowymi. Historia Amelki bywa smutna, ale dziewczynka jest pełna wiary i nadziei, że wszystko jest możliwe. Dzięki temu udaje jej się uratować Święta. Jesteście ciekawi jak to zrobiła? Książka nie tylko wzrusza, ale i uczy tego co w życiu ważne i wartościowe.

Dzieci od 9-12

13. Idą święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie. Monika Utnik-Strugała.Wydawnictwo Nasza Księgarnia

To ciekawa i interesująca książka, która pokazuje jak Święta Bożego Narodzenia obchodzone są w różnych krajach. Odpowiada na wiele pytań związanych z tradycjami świątecznymi. Ale przede wszystkim pokazuje, że Święta Bożego Narodzenia to nie tylko zakupy, prezenty, bieganina, ale także piękne wartości, o których warto pamiętać nie tylko od święta, ale każdego dnia!

14. Wigilia Małgorzaty. India Desjardins. Wydawnictwo Dwie Siostry

Książka Wigilia Małgorzaty jest niezwykle wyjątkowa. Ale nie ma w niej przedświątecznego szaleństwa, ubierania choinki, pieczenia pierników czy Mikołaja. To opowieść o Małgorzacie, która spędza święta samotnie. Być może to jakieś wypalenie albo brak chęci i ochoty na rodzinne świętowanie? Na szczęście dzieje się coś magicznego 🙂

15. Opowieść Wigilijna. Charles Dickens. Wydawnictwo Olesiejuk Sp. z o.o.

Tej książki chyba nie trzeba przedstawiać. Znana wszystkim. Warto ją mieć po prostu u siebie w domu. Książka z pięknym przesłaniem i wartościami.

A jakie są Wasze ulubione książki?

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
W Mamo Pracuj koordynuje projekt "Odważ się mamo i wróć z nami do pracy" oraz wspiera inne działania Fundacji. Jest żoną faceta, który nie zna słów "Nie wiem, nie umiem" i mamą 3 energicznych dzieci. Pasjonatka rozwoju, miłośniczka sportu i górskich wycieczek, a książki są dla niej ważniejsze niż nowe ubrania :) Uwielbia wyzwania i ciekawe historie, pisane ludzkim doświadczeniem.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie