Czego szukasz

15 książek o świętach, które zachwycą Twoje dziecko!

Czy macie już prezenty pod choinkę dla najmłodszych? Przedstawiamy całkiem fajne zestawienie książek o świętach, która zachwycą Twoje dziecko. Zajrzyjcie koniecznie!

  • Stasia Serwińska - 04/12/2020
dziewczynka czyta książkę

15 książek o świętach dla dzieci

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Pewnie w tym roku będą inne niż zazwyczaj. Ale dzieci będą pewnie czekać na drobne upominki od Mikołaja czy Gwiazdki.

Poniżej zestawienie propozycji na ciekawe prezenty książkowe w tematyce Świąt Bożego Narodzenia i Mikołajek.

Dzieci od 2-5 lat

1. Gwiazdka. Nie przeszkadzać! Supeł Barbara. Wydawnictwo Zielona Sowa

To bardzo ciekawa i zabawna opowieść o bliźniakach, które bardzo chciały pomóc w przygotowaniach do świąt. Antoś i Ania postanowili zrobić niespodziankę rodzicom organizując prace świąteczne na własnych warunkach. Czy dobrych? Sprawdźcie sami! Na szczęście jest ktoś kto nad nimi czuwa.

Przeczytaj także: Top 10 polecanych książek po 10 mięsiącach roku

2. Eryk i Mela na tropie Świętego Mikołaja. Gabriela Gargaś. Wydawnictwo Czwarta Strona

Rodzeństwo Eryk i Mela przygotowują się do świąt. Pewnego dnia ktoś powiedział Erykowi, że Święty Mikołaj nie istnieje. Eryk przestaje angażować się w przygotowania świąteczne, aż do czasu gdy pewnej nocy ktoś zabiera Eryka i jego siostrę na wycieczkę. W tle całej przygody autorka pokazuje co w życiu jest ważne.

3. Najmniejszy pomocnik Mikołaja. Małgorzata Górna. Wydawnictwo AWM

To historia o wyjątkowym elfie. Najmniejszy pomocnik Mikołaja – Miłek pragnie spełnić czyjeś marzenie. Ale Mikołaj uważa, że jest jeszcze za mały. Ale Miłęk nie odpuszcza i dzieje się coś magicznego! Opowieść przenosi nas do krainy Świętego Mikołaja i wprowadza nas w niesamowitą magię świąt. A także pokazuje piękne wartości jak dobro, przyjaźń, marzenia.

4. Jak ratowaliśmy wigilię. Ellen Karlsson. Wydawnictwo Zakamarki

“W zerówce u Tima aż do ferii świątecznych codziennie ktoś inny będzie zrywał kartkę z kalendarza. Ten, komu przypadnie Wigilia, powinien dobrze jej pilnować, bo jak powiedziała pani, jeśli coś się stanie z kartką, to świąt nie będzie. Timowi bardzo zależy, żeby kartka z dwudziestym czwartym grudnia trafiła w jego ręce, ponieważ jest przekonany, że tylko on odpowiednio się nią zaopiekuje. Nagle wydarza się coś nieprzewidzianego. Święta są zagrożone! Tim i jego koleżanka Esme muszą stanąć na głowie, by uratować Wigilię.”

Tim bardzo chciał, aby dzień Wigilii przypadł właśnie jemu. Niechcący jednak kartka z dniem Wigilii wypada z kalendarza i przepada. Co teraz? Jak uratować Wigilię? Wzruszająca i trzymająca w napięciu opowieść 🙂

5. Rymowanki grudniowe na adwent gotowe. Wydawnictwo AWM

Książka “Rymowanki grudniowe…” to zbiór 24 wierszyków, na każdy dzień adwentu. Wierszyki opisują zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Dzięki temu dzieci mogą jeszcze przed świętami poczuć namiastkę grudniowej magii.

6.“Niesforny elf” i “Przekorny renifer.” Anna Prudel. Wydawnictwo PRYZMAT

To dwie krótkie bajeczki dla najmłodszych. Niesforny elf nie bardzo garnie się do pomocy. Przez to dzieją się różne nieprzewidziane rzeczy. Czy uda się wszystko odkręcić i uratować święta?
Natomiast Przekorny renifer postanawia być jak tata i koniecznie chce pokazać na co go stać. Załadował prezenty do sań i poleciał, ale zapomniał, że nie potrafi sterować saniami..Co zrobił Święty Mikołaj?
Bajeczki ciekawe i z pięknym przesłaniem.

Przeczytaj też: 5 wciągających książek na jesienne wieczory

7. Święta z dziadkiem. Michael Morpurgo. Wydawnictwo Wilga.

Książka nie jest w całości poświęcona świętom, ale nawiązuje do czasu dzieciństwa małej Zosi. Książka jest napisana w formie listu od Dziadka dla wnuczki. Zosia co roku podczas Świąt odczytuje ten list. Wzruszająca, piękna i pokazująca to co w życiu ważne.

Dzieci od 6-8

8. List od…4. Zmiana warty. Katarzyna Ryrych. Wydawnictwo Wilga

„Linus, Rudolf i Majk powracają! Kolejna część przygód Linusa i jego przyjaciół. Do Bożego Narodzenia zostały 24 dni. Ale czy święta w ogóle się odbędą, skoro każdego dnia w mieście dzieją się coraz dziwniejsze rzeczy? Wszystko wskazuje na to, że ktoś chce dać ludziom do zrozumienia coś bardzo ważnego. Ale czy oni zauważą to w codziennej pogoni za pieniędzmi i nowymi rzeczami…? Czy uda się wyleczyć przedświąteczną gorączkę, odrzucić niepotrzebny stres i zająć myśli tym, co naprawdę ważne? Przed Linusem, Rudolfem i ich nową koleżanką Bereniką nowa misja wyznaczona przez Świętego Mikołaja zwanego Majkiem – muszą uratować ducha świąt!”

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

9. Grudniowy gość. Siri Spoint. Wydawnictwo Zakamarki

To kolejna książka z 24 rozdziałami. Tym razem opowieść porusza tematy niekoniecznie przyjemne, ale zdecydowanie daje do myślenia. Główna bohaterka nie jest zachwycona tym, że razem z nimi zamieszka ich kuzyn. A to wiąże się z oddaniem mu swojego pokoju i rezygnacji np. ze spotkań z koleżankami. Czy Marta będzie potrafiła zrezygnować ze swoich przyjemności na rzecz przyjaźni z kuzynem, w którego kraju trwa wojna?

10. Prezent dla Cebulki. Frida Nilsson. Wydawnictwo Zakamarki

To opowieść o chłopcu, który marzył o tacie, którego nigdy nie miał. To zbiór 25 opowiadań pełnych emocji i sytuacji dających do myślenia. To historia, która może nauczyć nasze dziecko wrażliwości i empatii wobec innych. Może pokazać, że są różne rodziny, gdzie nie zawsze jest kolorowo, ale to nie znaczy, że ktoś jest gorszy. Książka może i smutna, ale i wzruszająca, która daje również nadzieję!

11. Mikołajek. Kochany Święty Mikołaju. Rene Goscinny. Wydawnictwa Znak Emotikon

Mikołajka zna chyba każdy. Tym razem również nie zabraknie dużej dawki humoru i śmiesznych pomysłów Mikołajka. Trochę w wersji świątecznej, ale nie tylko. Mikołajek nie tylko pomaga w przygotowaniu do Świąt, ale także chętnie piszę list do Świętego Mikołaja. Koniecznie sprawdźcie o co poprosił!

Przeczytaj także: Filmy na jesienne wieczory, czyli co warto obejrzeć na Netflixie?

12. Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę. Matt Haig. Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Książka “Dziewczynka, która uratowała Gwiazdkę”, to opowieść o małej dziewczynce, która mierzy się z wieloma przeciwnościami życiowymi. Historia Amelki bywa smutna, ale dziewczynka jest pełna wiary i nadziei, że wszystko jest możliwe. Dzięki temu udaje jej się uratować Święta. Jesteście ciekawi jak to zrobiła? Książka nie tylko wzrusza, ale i uczy tego co w życiu ważne i wartościowe.

Dzieci od 9-12

13. Idą święta. O Bożym Narodzeniu, Mikołaju i tradycjach świątecznych na świecie. Monika Utnik-Strugała. Wydawnictwo Nasza Księgarnia.

To ciekawa i interesująca książka, która pokazuje jak Święta Bożego Narodzenia obchodzone są w różnych krajach. Odpowiada na wiele pytań związanych z tradycjami świątecznymi. Ale przede wszystkim pokazuje, że Święta Bożego Narodzenia to nie tylko zakupy, prezenty, bieganina, ale także piękne wartości, o których warto pamiętać nie tylko od święta, ale każdego dnia!

14. Wigilia Małgorzaty. India Desjardins. Wydawnictwo Dwie Siostry

Książka Wigilia Małgorzaty jest niezwykle wyjątkowa. Ale nie ma w niej przedświątecznego szaleństwa, ubierania choinki, pieczenia pierników czy Mikołaja. To opowieść o Małgorzacie, która spędza święta samotnie. Być może to jakieś wypalenie albo brak chęci i ochoty na rodzinne świętowanie? Na szczęście dzieje się coś magicznego 🙂

15. Opowieść Wigilijna. Charles Dickens. Wydawnictwo Olesiejuk Sp. z o.o.

Tej książki chyba nie trzeba przedstawiać. Znana wszystkim. Warto ją mieć po prostu u siebie w domu. Książka z pięknym przesłaniem i wartościami.

A jakie są Wasze ulubione książki?

Zdjęcie: Pixabay.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Stasia Serwińska
W Mamo Pracuj koordynuje projekt "Odważ się mamo i wróć z nami do pracy" oraz wspiera inne działania Fundacji. Jest żoną faceta, który nie zna słów "Nie wiem, nie umiem" i mamą 3 energicznych dzieci. Pasjonatka rozwoju, miłośniczka sportu i górskich wycieczek, a książki są dla niej ważniejsze niż nowe ubrania :) Uwielbia wyzwania i ciekawe historie, pisane ludzkim doświadczeniem.

O miłości do babci i dziadka w muzyce romantyków

Już wkrótce będziemy świętować Dzień Babci i Dzień Dziadka. Zapewne co roku dbacie o to, by jak najpiękniej podkreślić jak ważni są dla Was najstarsi członkowie Waszej rodziny. A gdyby zamiast fizycznego prezentu podarować im piękne chwile z muzyką? Poznaj nasz pomysł!
  • Paweł Siechowicz - 18/01/2021
babcia, dziadek i wnuczka oglądają coś na tablecie

Najbardziej rodzinny kompozytor pierwszego pokolenia muzycznych romantyków – Robert Schumann – skomponował zbiór utworów dla dzieci jako prezent urodzinowy na siódme urodziny swojej pierwszej córki Marie. Nazwał go Albumem dla młodzieży, chciał, żeby grały go dzieci i dzięki niemu poznawały świat muzyki i romantycznej wyobraźni.

Prezent na Dzień Babci i Dziadka

Jest w tym zbiorze utwór, który mógłby być skomponowany specjalnie na Dzień Babci i Dzień Dziadka, gdyby nie fakt, że te święta mają znacznie krótszą historię – w Polsce Dzień Babci świętujemy od 1964 roku, Dzień Dziadka zaczęliśmy świętować jeszcze później.

Myślę o utworze Winterzeit II. Ujęty jest on w ramy, które doskonale malują mroźną styczniową aurę, ale jego środkowa część emanuje rodzinnym ciepłem. Autor ilustracji na karcie tytułowej pierwszego wydania Albumu dla młodzieży znalazł dla tego utworu adekwatny obraz: mała dziewczynka bawi się lalką przy kominku a jej zabawie towarzyszą pochylone, opiekuńcze postaci babci i dziadka. Mróz za oknem wcale nie jest straszny!

Ferie z muzyką Chopina

Podczas tegorocznych ferii zimowych z Muzeum Fryderyka Chopina proponowaliśmy dzieciom codziennie wyzwania, dzięki którym mogły zaprosić do swoich domów muzykę Fryderyka Chopina i jego muzycznych przyjaciół.

W jednym z wyzwań zachęcaliśmy do ułożenia opowieści zainspirowanej dźwiękami Ballady F-dur op. 38 Fryderyka Chopina. Ponieważ muzyka ta nie ma słów i w żaden konkretny sposób nie sugeruje pozamuzycznych treści, tematyka nadesłanych opowiadań była rozmaita, ale jedno z nich opowiadało o… zimowym spotkaniu babci i jej wnuczki.

Młoda Autorka pisała tak: „Śnieżyca (…) sypała w okna. Dziewczynka z niecierpliwością wyczekiwała babci, która miała niedługo przyjechać w odwiedziny. Gdy babcia przyjechała, wszyscy ją serdecznie powitali. Wzruszona dziewczynka podbiegła do starszej pani i wtuliła się jej w ramiona. Ciepło jakie w tamtej chwili zagościło w jej sercu było niezwykłe. Wnuczka i babcia usiadły na kanapie otulone w puszysty kocyk i zaczęły sobie nawzajem opowiadać”. Kiedy tylko przeczytałem te słowa, postanowiłem raz jeszcze posłuchać Ballady F-dur i poszukać w niej tego ciepła, za którym niekiedy tęsknimy chyba wszyscy, niezależnie od wieku.

W zamkniętym dla publiczności Muzeum Fryderyka Chopina brakuje nam spotkań z seniorami, którzy przed pandemią odwiedzali nas bardzo chętnie. Seniorzy gościli licznie na spotkaniach Chopinowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i wtorkowych wieczorach z muzyką. Nie przerwaliśmy organizowania tych wydarzeń, przeszliśmy jedynie w tryb online.

Zapraszamy gorąco na wykłady zaplanowane na 27 stycznia i 10 lutego na godz. 14.00, a także do towarzyszącego wystawie czasowej „Chopin i przyjaciele” Salonu Chopinowskiego – pierwsze z zaplanowanych co dwa tygodnie spotkań odbędzie się 30 stycznia o godz. 16.00.

Pomoc w zapisach, zakupie biletu i nawiązaniu połączenia za pośrednictwem platformy ZOOM mogłaby być doskonałym prezentem na Dzień Babci i Dzień Dziadka. A kiedy będzie to już możliwe, zapraszamy do wielopokoleniowych odwiedzin w Muzeum Fryderyka Chopina i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Artykuł powstał we współpracy z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina w ramach akcji „Muzyka łączy pokolenia”.

NIFC organizuje atrakcyjne zajęcia online dla dzieci i seniorów już za 1 zł. Sprawdź!

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Paweł Siechowicz
Muzykolog, kierownik Działu Edukacji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i ojciec 4-letniego Mikołaja. Uwielbia obserwować spontaniczne reakcje dzieci na muzykę minionych epok.

Jakie buty założyć zimą na rozmowę kwalifikacyjną albo spotkanie biznesowe?

Dobranie butów do stroju biznesowego to w cieplejszych porach roku błahostka. Sprawa wydaje się znacznie trudniejsza, kiedy za oknem panuje kapryśna aura, a nawet siarczysty mróz. Jakie buty na rozmowę kwalifikacyjną albo inne oficjalne spotkanie w sprawach zawodowych będą odpowiednie zimą?
  • Zofia Kowalska - 15/01/2021
młoda kobieta siedzi na schodach, na nogach ma brązowe kozaki na słupku


Jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej?

Odpowiednie szykowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej może okazać się kluczowe w otrzymaniu propozycji pracy w wymarzonej firmie. Poznanie jej historii i działalności oraz przećwiczenie ciekawej prezentacji swojego doświadczenia zawodowego to absolutne minimum, jakie musisz wykonać, aby dobrze wypaść w trakcie spotkania o pracę.

Jak możesz się wyróżnić na tle innych?

Poszukaj w mediach społecznościowych z profesjonalnymi profilami zawodowymi (np. LinkedIn czy GoldenLine) informacji o tym, czym zajmuje się w firmie osoba pracująca na stanowisku, o które się ubiegasz. Z taką wiedzą będzie Ci łatwiej opowiedzieć o swoim doświadczeniu, wiedzy i umiejętnościach, których pracodawca szuka u idealnego kandydata.

Zazwyczaj twardym orzechem do zgryzienia jest odpowiedź na pytanie o oczekiwane zarobki ‒ zarówno informacje o pensjach, jak i opinie o firmie jako pracodawcy z łatwością znajdziesz na poruszających wyłącznie te kwestie portalach internetowych.

Pamiętaj, aby w siedzibie przedsiębiorstwa pojawić się kilka minut przed umówionym spotkaniem. Co oczywiste, niemile widziane jest jakiekolwiek spóźnienie, a Tobie przyda się po prostu chwila oddechu przed ważną rozmową. W gorączce przygotowań nie zapominaj, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Niezwykle istotny jest nie tylko Twój ubiór, lecz także pasujące do niego dodatki: teczka z dokumentami, torebka… a przede wszystkim buty!

Buty na zimę w zgodzie z zasadami dress code

O ile od cieplejszych dni wiosny, przez całe lato, aż do złotej polskiej jesieni to szpilki i czółenka są idealnymi butami na wszelkie spotkania biznesowe, o tyle zimą zupełnie się nie sprawdzają. Podobnie jak w codziennych sytuacjach, także na rozmowę kwalifikacyjną odpowiednie będą kozaki damskie.

To, jaki konkretny model kozaków powinnaś wybrać, zależy od dress code’u panującego w firmie. Rąbka tajemnicy co do zasad ubioru uchylą Ci zdjęcia ze strony przedsiębiorstwa albo jego oficjalnych profili w mediach społecznościowych. Strój musisz też dostosować do roli, jaką miałabyś odgrywać w zespole. Inaczej ubiera się recepcjonistka w korporacji, odmiennie graficzka w niewielkiej agencji reklamowej, a jeszcze inaczej szefowa oddziału banku. Ubiór na rozmowę kwalifikacyjną także powinien to wyrażać.

Eleganckie kozaki czy nonszalanckie buty zimowe z wysoką cholewką?
Zajrzyj do bogatej kolekcji kozaków damskich na zimę CCC, a przekonasz się, jak łatwo znaleźć piękne i modne buty na zimę w różnym stylu.

Eleganckie modele na szpilce są idealne na oficjalne wyjścia ‒ możesz świętować w nich zdobycie nowej pracy lub podpisanie lukratywnego kontraktu. Dla przyszłej księgowej jak znalazł są też kozaki na płaskiej podeszwie z prostą, klasyczną cholewką. Kwintesencją szyku są pary wykonane z naturalnej skóry w stonowanych barwach, tj. czerń albo wielbłądzi lub czekoladowy odcień brązu. Jeśli szukasz butów do małej czarnej, kobiecego garnitury bądź białej koszuli zestawionej z ciemną spódnicą ołówkową, koniecznie przyjrzyj się parom ze skóry licowej lub naturalnego zamszu z logo Lasocki czy Gino Rossi.

Luźniejszy styl nie tylko na co dzień, lecz także w momencie ubiega się o posadę, panuje w zawodach kreatywnych. Copywriterka, graficzka czy programistka może poprzez strój pokazać swoją fantazję, a całość dopełnić jeszcze nietuzinkowymi kozakami. Co powiesz na białą, luźną koszulę w grochy z czarnymi chinosami i wyrazistymi kozaki o rockowym charakterze? A może ciemne dżinsy zestawisz z czarnymi kowbojkami do połowy łydki, dzianinową marynarką i prostym T-shirtem? Baw się modą, nawet kiedy szykujesz się na ważne spotkanie. Wiele pomysłów na eksperymenty z trendami podsuną Ci damskie kozaki z kolekcji CCC!

Materiał powstał we współpracy z parnterem portalu.

Zdjęcia: partnera portalu.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Zofia Kowalska
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także:

Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×