Czego szukasz

Jak ułatwić sobie powrót do pracy w kilku prostych krokach?

Każda zmiana w życiu wiąże się ze strachem przed nieznanym. Taką sytuacją dla wielu z nas było pojawienie się na świecie dziecka. Gdy już przywykłyśmy do roli mamy, przychodzi czas na kolejną zmianę. Jest nią podjęcie pracy i co za tym idzie, łączenie roli żony, mamy i pracownicy. Czasem przerwa w pracy trwała rok lub dwa, ale bywa i tak, że zaczynamy pracować dopiero w okolicy 40 urodzin. Przeczytaj, jak zaplanować dzień, gdy podejmujesz pracę na pełen etat i w jaki sposób ułatwić sobie powrót do pracy.

jak ułatwić sobie powrót do pracy

Jak ułatwić sobie powrót do pracy?

Kiedy mamy wrócić na etat bez względu na to czy po dłuższej przerwie wracamy do znanej firmy, czy dopiero zaczynamy pracować, warto się przygotować. Nasz plan dotyczący nowego rytmu dnia powinien obejmować trzy sfery: pracę, życie rodzinne i obowiązki domowe.

Po pierwsze rozpoczęcie pracy często wiąże się z ambiwalentnymi uczuciami, gdyż z jednej strony czujemy radość, z drugiej odczuwamy lęk przed nieznanym. Dotyczy to zwłaszcza tych z nas, które podejmują pierwszą pracę w okolicach, np. 40- tki lub wracają na rynek po długoletniej przerwie.

Dlatego by zminimalizować stres warto wcześniej poznać strukturę firmy i panujące w niej zwyczaje. Dobrze jest także odświeżyć sobie wiedzę przydatną na naszym stanowisku (np. z języka obcego czy komputera). Należy także przygotować się mentalnie na rolę „świeżaka” zarówno w aspekcie zawodowym, jak i towarzyskim.

Jak przygotować rodzinę na nową codzienność?

Drugi istotny aspekt warty wcześniejszego przygotowania, dotyczy zmiany funkcjonowania całej rodziny. Przygotujmy dzieci na fakt, że mama będzie pracować i jednocześnie będzie mniej dyspozycyjna dla rodziny. Jeśli dzieci dotychczas pozostawały wyłącznie pod opieką mamy, przygotujmy je na towarzystwo innej osoby lub pobyt w przedszkolu.

Najlepiej zrobić to stopniowo i dużo wcześniej, by mogły się oswoić z nową sytuacją. Jeżeli natomiast dzieci są w wieku szkolnym powiedzmy im o zmianie pór posiłków i potrzebie ich większej samodzielności. Należy też porozmawiać o zmienionym harmonogramie dnia i nowym podziale obowiązków.

Trzeci element, który warto z wyprzedzeniem przygotować dotyczy wspomnianego już nowego harmonogramu dnia. Musimy uwzględnić w nim czas na pracę, rodzinę obowiązki domowe i przyjemności. Zaplanowanie nowego rytmu dnia i dobra organizacja jest ważna z prozaicznego powodu, mniejszej ilości czasu. Ilość czasu, który miałyśmy do ogarnięcia domu, dzieci i zadbania o siebie uszczupli się o 8 godzin pracy plus czas poświęcony dojazdom.

Przeczytaj także: Jak się przygotować na powrót do pracy?

Dlaczego warto delegować zadania?

Niepracujące mamy bardzo często zajmują się prawie wszystkimi obowiązkami związanymi z dziećmi i domem. Lista spraw, które często bierzemy na swoje barki jest tak długa, że nawet nie pracując mamy niewiele wolnego czasu. Dlatego istotne jest, aby zaangażować całą rodzinę. Nasi mężowie (prócz karmienia piersią) mogą wykonywać wszystkie zadania, które my robimy.

Natomiast dzieci od najwcześniejszych lat należy uczyć dbania o porządek i pilnowania szkolnych obowiązków. Nastolatkowie (często już przewyższający nas wzrostem) mogą zająć się praniem, zakupami, a nawet ugotować obiad.

Dlatego by ułatwić sobie powrót do pracy musimy nauczyć się trudnej sztuki jaką jest umiejętne delegowanie zadań. Podczas rodzinnej narady, uwzględniając czas i możliwości każdego domownika, należy ustalić tygodniowy plan z podziałem obowiązków. Przydzielając zadania zastanówmy się nad talentami domowników i tym nad czym każde z nas będzie mieć pieczę. Umiejętność delegowania zadań może przydać nam się również w pracy.

Interesują Cię nasze propozycje dla rodziców?

Zapisz się do newslettera Mamo Pracuj i nie przegap żadnych nowości!

Zapisując się na newsletter, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych na zasadach określonych w polityce prywatności. W każdej chwili zgodę możesz wycofać.

Jak zaplanować dzień, aby ułatwić sobie powrót do pracy?

Dla osób, które nigdy nie planowały może się to wydać zbędnym i bezcelowym zajęciem. Natomiast prawda jest taka, że łącząc rolę mamy i pracownicy mamy wiele spraw do tzw. ogarnięcia. Dzięki dobrej organizacji nie zapomnimy o niczym istotnym. Jeżeli nauczymy się odpowiednio planować dzień i wykorzystywać czas, unikniemy chaosu i będziemy miały więcej okazji na przyjemności.

W związku z tym, że w maminym kalendarzu oprócz codziennych spraw są terminy szczepień, zebrań i wizyt lekarskich warto zrobić plan tygodniowy, miesięczny oraz harmonogram dnia. Takie planowanie nie tylko ułatwi powrót do pracy, ale sprawi by nie musieć o wszystkim pamiętać, jednocześnie niczego nie zapominając:

1. Plan miesięczny

W planie miesięcznym zanotuj wszystkie wizyty lekarskie, spotkania i zebrania. Wpisz w nim także ważne dla rodziny daty, np. ferie lub urodziny.

2. Plan tygodniowy

Tygodniowy plan najbardziej przydaje się do zapisania obowiązków domowych, np. pranie, sprzątanie itd. Oczywiście należy w nim uwzględnić również ważne daty z harmonogramu miesięcznego.

3. Harmonogram dnia

 • wstań odpowiednio wcześnie, biorąc pod uwagę czas na czynności związane z dziećmi. Polecam przygotować się na wyjście do pracy przed pobudką reszty rodziny i zarezerwować 10 minut na spokojne wypicie kawy,
 • wychodząc z domu dolicz do czasu dojścia/ dojazdu do pracy rezerwę na nieprzewidywalne okoliczności. Jeżeli takie się nie wydarzą zostanie chwilka dla siebie 😉,
 • w pracy postaraj się nie myśleć o tym, co należy zrobić w domu. Skupiając się wyłącznie na obowiązkach zawodowych szybciej i łatwiej uporasz się z zadaniami,
 • kończąc pracę zastanów się co musisz i możesz zrobić w drodze powrotnej,
 • po przyjściu do domu daj sobie i rodzinie chwilę na odsapnięcie i rozmowę,
 • jeśli dzieci są bardzo głodne zaproponuj im warzywo lub owoc i spokojnie przygotuj obiad,
 • chwile przy obiedzie wykorzystajcie na przyjemną, rodzinną rozmowę,
 • jeśli to możliwe pozwól sobie i rodzinie na odrobinę poobiedniego odpoczynku,
 • nieubłaganie nadszedł czas na domowe codzienne obowiązki dla całej rodziny,
 • zarezerwuj czas dla rodziny i kilka minut na przygotowanie planu na jutro,
 • teraz pora na chwile na czas dla samej siebie i tylko we dwoje,
 • połóż się spać na tyle wcześnie, by rano być wypoczęta. Wieczorem staraj się nie myśleć o kolejnym dniu, poczytaj lub posłuchaj czegoś dla przyjemności.

Powyższy przykład harmonogramu dnia jest dostosowany do jednozmianowego trybu pracy. Świetnie sprawdzi się także u mam pracujących zdalnie.

Plany i harmonogramy pomagają w codziennym życiu, lecz należy pamiętać o nieprzewidzianych wydarzeniach. Dlatego warto się zorganizować i jednocześnie być elastyczną, gdyż zawsze może nastąpić zmiana planów.

Mamo Pracuj jest propagatorem Work-Life Balans i promuje pracodawców dopuszczających elastyczny tryb pracy oraz wspierających pracujących rodziców.

Przeczytaj także: 14 największych niespodzianek kiedy mama wraca do pracy

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Niestandardowa mama nieprzeciętnych nastolatków. Z wykształcenia pedagog i doradca zawodowy, z zamiłowania copywriter. Fanka poradników i rozwoju osobistego.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie