Czego szukasz

Dlaczego warto brać udział w dniach otwartych w firmach?

Pracodawcy wychodzą z inicjatywą i chwytają się różnorodnych pomysłów, aby znaleźć odpowiednich pracowników i zachęcić do pracy w szeregach swojej firmy. Jednym z takich aktywnych sposobów wyjścia do potencjalnego pracownika są organizowane w przedsiębiorstwach dni otwarte. Szczególnie ważne dla wszystkich mam są dni otwarte kierowane właśnie do nich. Dlaczego warto brać w nich udział? Co może zyskać zainteresowana pracą mama?

pracownicy biura pracują przy swoich stanowiskach

Poznasz firmę

Niewątpliwą zaletą dni otwartych jest możliwość poznania firmy − jej pracowników, biura, atmosfery. Pracownicy − oddelegowani do tego, aby odpowiadać na pytania i rozwiewać wszelkie wątpliwości − mogą być cennym źródłem wiedzy o interesującym Cię miejscu pracy. Udzielą odpowiedzi na temat interesującego Cię stanowiska − opowiedzą o wytycznych i oczekiwaniach, o obowiązkach i zadaniach, o tym, jak w praktyce wygląda praca.

Podczas dni otwartych masz również niespotykaną okazję poznania, jak działa firma na co dzień, jej poszczególne działy, a także jak wygląda sam proces rekrutacji. Dopytasz, jakie udogodnienia dla rodziców oferuje firma − być może jest to elastyczny czas pracy czy możliwość pracy zdalnej. Niemniej ważne jest poznanie samej siedziby firmy − wizytówki każdego przedsiębiorstwa.

Możesz także sprawdzić, ile zajmuje dojazd do pracy, gdzie jest parking i inne ważne punkty w otoczeniu. W trakcie dni otwartych możesz również poznać atmosferę firmy, jej klimat, panujące relacje między współpracownikami, czy pracownikami i ich przełożonymi.

Jest to co prawda dzień nieco wyjątkowy i odświętny w firmie, jednak intuicyjnie sporo kwestii pewnie wyczujesz, czy chociaż porównasz swoje wrażenia z wizerunkiem firmy znanym z Internetu.

Poznasz innych kandydatów

Podczas dni otwartych dla mam poznajesz inne kandydatki do pracy. Rozmowy z kobietami w podobnej do Twojej sytuacji, to okazja do wymiany doświadczeń i wrażeń dotyczących codziennych trudów godzenia roli matki z rolą pracownika. Takie rozmowy dają możliwość skorzystania z innych doświadczeń i zainspirowania się pomysłami innych mam.

Co więcej, jako że razem z inną mamą, być może macie podobne doświadczenia zawodowe (w końcu jesteście zainteresowane tą samą pracą), takie spotkanie być może okaże się być ważne dla Twojego rozwoju zawodowego. Tzw. networking czyli kontakty w świecie biznesu mają wielkie znaczenie, a rozmowy z innymi ekspertami z branży tylko wzbogacają Twoje doświadczenia i w efekcie zwiększają szanse na rynku pracy.

Warto jednak przy tym wszystkim pamiętać, że inne kandydatki obecne na dniach otwartych, to również Twoja konkurencja.

Dasz się poznać innym

Dni otwarte są szansą na zaprezentowanie się potencjalnemu pracodawcy w swobodnej atmosferze. Ich specyfika odbiega od profesjonalnej rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której często stres sprawia, że zapominamy o wiele rzeczy spytać. Możesz więc zaprezentować się od jak najlepszej strony, mając przy tym uspokajającą świadomość, że prowadzone rozmowy, to nie jest ostateczna weryfikacja kandydatów.

Samo uczestnictwo w dniach otwartych świadczy o tym, że troszczysz się o swoją karierę zawodową − zawsze możesz wspomnieć o tym, podczas późniejszej rozmowy kwalifikacyjnej czy w liście motywacyjnym kierowanym do konkretnego pracodawcy.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że coraz częściej podczas dni otwartych uczysz się − dosłownie − nowych rzeczy. Dni otwarte często połączone są bowiem z różnymi warsztatami czy wykładami prezentującymi daną branżę, czy konkretne zagadnienie.

Na koniec warto dodać, że podczas dni otwartych dla mam nie musisz martwić się o opiekę nad dzieckiem − wszystkie dzieciaki są mile widzianymi gośćmi podczas tych wyjątkowych spotkań.

Mamo Pracuj również organizuje dni otwarte dla mam w różnych miastach z pracodawcami. Zobacz jak my to robimy:

Zdjęcie: Pixabay.com

jak_znaleźć_dobrą_pracę_po_przerwie_banner

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Lubiąca pisać socjolożka, zawodowo związana z badaniami rynku. Poszukująca równowagi w trudnej sztuce work-life balance. Mama rozbrykanej dwójki dzieciaków, grająca dla nich jedną ręką na pianinie.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie