Czego szukasz

Czy jesteś gotowa na zmianę? Weź sprawy w swoje ręce – Szkoła Liderek

6 kobiet, 6 różnych historii, każda z nich pełni wiele ról: niektóre są pracownikami na etacie, inne posiadają własne firmy, są żonami lub singielkami, rozwijają się i mają mnóstwo pomysłów. I wszystkie mają lub spodziewają się dzieci! Każda z nich jest też Liderką: to właśnie studium przedsiębiorczości dla kobiet Szkoła Liderek pozwoliło im się poznać i nawiązać kontakt, który twa i trwać będzie mimo, że ‘rok szkolny’ już się zakończył. Oto ich refleksje jak być Mamą-Liderką i dlaczego warto.

 • Redakcja portalu Mamo Pracuj - 31/07/2013

Kasia – mama dwójki dzieci: 3 lata oraz nowonarodzony synek

Macierzyństwo okazało się dla mnie jedną z najbardziej fascynujących i wspaniałych dróg w
życiu, było i jest nieustającym odkrywaniem zasobów miłości, cierpliwości – dawaniem siebie, swojego czasu i uważności, i otrzymywaniem w zamian dużo, dużo więcej. Macierzyństwo też pozwoliło mi się obudzić. Odkąd jestem mamą czuję, że żyję zamiast przyglądać się życiu, że działam świadomie zamiast płynąć na fali wydarzeń. Zdecydowanie pomogła mi w tym również praca nad sobą. Szkoła Liderek pojawiła się w samą porę!  Postanowiłam sobie, że moje dzieci będą miały zadowoloną i spełnioną mamę, która patrząc wstecz nie będzie żałowała lat zaniechania i nie podejmowania ryzyka. I tak krok po kroku, w swoim tempie weszłam na drogę zmiany.

Anita – mama dwójki dzieci (11 i 13 lat)

Stałam się „Mamą z Pasją” – osobą zaangażowaną w realizację pomysłów, które dają poczucie satysfakcji i spełnienia. Przyznam, że nie było to łatwe dla dzieci i często słyszałam od syna „ty znowu idziesz na te swoje liderki”… Słysząc taką pretensję tłumaczyłam mu, że tak jak dla niego piłka nożna i gra w klubie piłkarskim jest ważna i daje mu radość, tak samo dla mnie źródłem miłych wrażeń jest Szkoła Liderek. Zrozumiał to i od tamtej pory nie ma problemu J Wręcz mam wrażenie, że dzieci są ze mnie dumne i doceniają to, jakie ma to dla mnie znaczenie. A przecież spełniona i szczęśliwa mama to szczęśliwe i pewne swojej wartości dziecko J.

Aga – mama dwójki dzieci (1,5 i 4 lata)

Jestem mamą, jestem liderką, jestem żoną, jestem HR business partnerem, jestem coachem, trenerem i mam jeszcze wiele innych ról. Szkoła Liderek to było dla mnie miejsce, w którym nauczyłam się wiele o sobie, odkryłam swój  potencjał i dowiedziałam się, jak przełożyć moje zasoby na różne moje role – miedzy innymi na rolę MAMY. Teraz wiem jak ważne jest zarządzenie sobą w czasie! Mamy nie bójcie się inwestować w siebie i spędzać czasu nad własnym rozwojem. Szczęśliwa Mama = szczęśliwe Dziecko. Czas jaki poświęcicie na własny rozwój będzie owocny w relacjach zarówno zawodowych jak i domowo-dziecięcych:-)

Ania – przyszła mama – aktualnie w 9 miesiącu ciąży

Moje bycie mamą zaczęło się właśnie w Szkole Liderek.  Zauważyłam jak ważne jest dla mnie posiadanie osobnej przestrzeni – tylko mojej własnej, nie przypisanej do roli żony/matki/pracownika/przyjaciela tylko po prostu kobiety spełnionej! Dążącej do samorealizacji i  rozwijającej się oraz uczącej; czerpiącej inspirację od innych wspaniałych kobiet a także samej potrafiącej zainspirować. Ta dawka pozytywnego wzmocnienia jaką otrzymałam w tym roku szkolnym J i nawiązanie niewiarygodnie ważnych relacji jest nie do opisania!

Ela – mama dwójki dzieci: 7 i 21 lat

Mój synek niedawno powiedział, że „moja Mama rozwija się, poznaje nowych ludzi i jest uśmiechnięta…” Stanowi to argument, że moje dziecko obserwuje mnie i wyciąga odpowiednie wnioski, że Mama jest szczęśliwa, a szczęśliwa jest dlatego, że uczy się i spotyka się z ludźmi, którzy ją inspirują i od których może się uczyć i dzielić swoją wiedzą. Szkoła Liderek to właśnie wszystko daje.

To jest dla mnie najważniejsze – dawanie dobrego przykładu, codzienna radość, uczenie odpowiedzialności za własne życie (to my jesteśmy „szefami” własnego życia), wzmacnianie poczucia wartości i kochanie całym SERCEM!

Monika – mama nastolatek: 11 i 13 lat

Zastanawiając się nad korzyściami jakie dała mi Szkoła Liderek z punktu widzenia mamy nastolatek dostrzegłam kilka ważnych kwestii.

Wspólnota kobiet jest niezwykle ważna dla samych kobiet

Szkoła Liderek dała mi okazję do poczucia jak ważne jest dla kobiety wsparcie innych kobiet, jak ważna jest ich obecność, ich bycie wokół, nawet jeśli nie są bezpośrednio i zaangażowane w nasze problemy, troski, radości i przyjemności. Poczułam i zrozumiałam jak wspierająca, i budująca może być obecność kobiet w różnym wieku, swoistych „luster”, dzięki którym mogłam odkrywać zakamarki swojej osobowości.

Różnorodność osobowości

Oczywiście wiedziałam, że każda z nas jest inna, że każda ma do tego prawo….ale widząc wokół siebie tyle nowych przykładów bardziej lub mniej szczęśliwych, pytających o kierunek kobiet… zrozumiałam jak ważne jest słuchanie siebie w życiu, jak ogromną rolę odgrywa wewnętrzna spójność i motywacja, poczucie satysfakcji i zaspokajania swoich ukrytych potrzeb.

Wprowadzenie w świat

Kobiety zgromadzone wokół Akademii Kobiet Sukcesu, Instytutu Przemiany i Szkoły Liderek tworzą przyjazny i wspierający świat. Dla wchodzących w życie młodych dziewcząt takie środowisko może być bardzo stymulujące i inspirujące, a spotkania z aktywnymi w różnych obszarach kobietami świetnymi przykładami i punktami odniesienia w poszukiwaniu siebie.

Przykłady sześciu kobiet związanych ze Szkołą Liderek pokazują jak istotne w byciu mamą jest pamiętanie o własnych potrzebach. Nie zapominajmy zatem, żeby to ‘sobie najpierw założyć maskę z tlenem w samolocie’ – po to, aby nasze dziecko miało szansę być szczęśliwe!

Jak dołączyć?

Jeśli jesteś lub będziesz za moment Mamą i jednocześnie chcesz twórczo wykorzystać okres macierzyństwa, by wprowadzić w swoim życiu ważne zmiany – zapraszamy Cię do udziału w III edycji studium przedsiębiorczości Szkoła Liderek stworzonego przez Akademię Kobiet Sukcesu i Instytut Przemiany. Możesz aplikować do dwóch różnych programów edukacyjnych:

1. „Liderka Własnego Życia” – dla kobiet chcących wziąć sprawy w swoje ręce, sprawdzić się w działaniu i wzmocnić pewność siebie

2.  Od Pomysłu do Biznesu” – dla kobiet pragnących otworzyć własny biznes, który odniesie sukces rynkowy oraz rozwinąć w sobie kompetencje przedsiębiorcy 

W każdym z powyższych programów czeka 12 miejsc dla kobiet najbardziej zmotywowanych, gotowych na zmianę i chcących wziąć sprawy w swoje ręce. Aplikuj już teraz – o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń oraz rozmowa rekrutacyjna.  Więcej informacji na www.kobietyisukces.pl/szkola-liderek

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Redakcja portalu Mamo Pracuj
Podyskutuj

Strategia biznesowa. Dlaczego warto ją mieć?

Co to jest strategia biznesowa, czym różni się od biznes planu i kto powinien ją przygotować? W 3 prostych krokach pokażę Ci jak przygotować strategię rozwoju Twojego biznesu, również franczyzowego.
 • Agnieszka Słowik - 12/06/2019

Co to jest strategia biznesowa?

Strategia biznesowa to przemyślany plan działania, dzięki któremu firma będzie się dynamicznie rozwijać, decyzje przez nas podejmowane będą spójne, a proces zarządzania przedsiębiorstwem przyniesie spodziewane rezultaty.

W odróżnieniu od biznes planu strategia biznesowa ma charakter długookresowy (3-5 letni). Biznes Plan tworzy się przede wszystkim dla startupów przed rozpoczęciem ich działalności. Jest on skierowany głównie do banków i inwestorów w celu przekonania ich, że warto zainwestować środki w nowe przedsięwzięcie. Strategia biznesowa tworzona jest w celu określenia priorytetów, dzięki którym firma będzie się rozwijać. Jest to więc plan rozwoju zarówno dla nowych, jak i istniejących podmiotów gospodarczych, w tym dynamicznie rozwijających się sieci franczyzowych.

Analiza w 3 krokach

Jednym z prostszych sposobów opracowania strategii biznesowej jest przeprowadzenie krok po kroku perspektywicznej analizy potrzeb potencjalnych klientów, partnerów biznesowych oraz określenie własnych celów i priorytetów. Podstawą takiej analizy są odpowiedzi na postawione niżej pytania.

Krok 1 – Określenie własnych celów i ambicji

Dlaczego chcesz zaangażować się w to przedsięwzięcie?

Jakie są Twoje pasje, ambicje i cele życiowe? Czy ich realizacja wiąże się chociaż pośrednio z zakresem usług/produktów sieci franczyzowej, która Cię zainteresowała?

Co jest dla Ciebie najważniejsze? Realizacja własnych pasji czy maksymalizacja dochodu?

Co łączy Cię z Twoimi partnerami biznesowymi, w tym ze współpracownikami, dostawcami i klientami (np. więzy rodzinne, przyjaźń)?

Spójrz na Twój biznes z perspektywy klienta. Zastanów się nad tym, co faktycznie chcesz mu sprzedać. Skup się nie na Twoim produkcie lub usłudze, ale na tym co Ty sama możesz mu zaoferować.

Krok 2 –  Określenie celów biznesowych

Aby wskazać cele biznesowe należy przede wszystkim zdefiniować misję przedsiębiorstwa. Misja określa sens istnienia firmy, wskazuje najważniejsze zadania oraz wartości oferowane klientom. Należy się również zastanowić nad tym, gdzie chcielibyśmy, aby nasza firma znajdowała się za 3-5 lat, a następnie wyznaczyć mierzalne cele, które będziemy realizować w drodze do sukcesu.

Również franczyzodawca powinien okreslić swoją misję, dlatego warto zapytać go o szczegóły. Obie misje, a więc wizje naszego wspólnego biznesu, powinny być spójne.

Krok 3 – Analiza rynku

Na początku należy wskazać 10 najważniejszych potencjalnych klientów, a następnie określić ich oczekiwania. Warto zastanowić się również nad tym, co my chcemy, aby zrobił nasz potencjalny klient oraz nad tym co my chcemy, aby myślał nasz potencjalny klient. Na koniec trzeba sprecyzować to, co odróżnia nas od konkurencji oraz to, w czym jesteśmy od niej lepsi.

Czy strategia jest potrzebna we franczyzie?

Mimo tego że franczyza to sprawdzony model biznesowy, strategia w tym przypadku również jest koniecznością. Powodów jest kilka. Przede wszystkim nasz biznes będziemy rozwijać w innej lokalizacji. W związku z tym struktura populacji może różnić się od tej, w której działa franczyzodawca. Warto zastanowić się i przeanalizaować nasz rynek lokalny. Podobieństwa i różnice wykazane względem rynku, na którym działa franczyzodawca, mogą być zarówno nasżą mocną jak i słabą stroną. Najważniejsze jest to, aby mieć ich świadomość.

Sprawdź jakie pomysły na franczyzę przygotowaliśmy dla Ciebie:

 

 

Edukido

Logo MathRiders

Zdjęcie: 123 rf

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Agnieszka Słowik
Ekonomista, pasjonuje ją aktywny rozwój biznesu, szczególnie franczyza, dlatego kilka miesięcy temu założyła portal biznesowy www.RynekFranczyzy.pl i została pierwszym w Polsce brokerem franczyzowym. Asertywna idealistka, która lubi łamać stereotypy i zachęcać do działania innych. Z jej inicjatywy powstał także serwis dla mam www.MamaSprzeda.pl. Szczęśliwa mama 6-letniej Hani.
Podyskutuj

Co powinnaś wiedzieć o zakładaniu własnej firmy?

W końcu w wolnej chwili zastanawiasz się, czy może zacząć coś swojego? Analizujesz co Cię interesuje, jakie masz talenty i w czym tak naprawdę chciałabyś się realizować? To już bliska droga do zmonetyzowania swoich zainteresowań, czyli założenia własnej firmy. Jak to zrobić krok po kroku?
 • Grzegorz Zieliński - 10/06/2019
młoda kobieta przy biurku marzy o własnej firmie

Zakładanie własnej firmy

Poranny pośpiech jak co dzień nie robi już większego wrażenia, bo cóż zamiast tego może zaoferować nam poranek. Pośpiech jak zawsze związany z wyjściem do pracy i porannym ogarnięciem domu. W drodze do pracy pojawiają się kolejne dręczące myśli – „w jakim humorze będzie szef, czego jeszcze nie zdążyłam zrobić wczoraj”. Wtedy to jeszcze akceptujesz w końcu liczy się każda sekunda. Nie ma czasu na myślenie.

Jakie dokumenty musisz wypełnić ?

Gdy podejmiesz już swoją decyzję o założeniu firmy i zdecydujesz się jednoosobową działalność gospodarczą to masz 75% drogi pokonane! Teraz pozostaje udać się do najbliższego urzędu i dokonać rejestracji.

Jednak zanim to zrobisz przygotuj się wcześniej. Ustawodawca wymaga już na etapie składania wniosku pewnych informacji, po których ponosimy konsekwencje. Nie pozostawiaj ich ślepemu losowi.

Dobre przygotowanie do rejestracji pozwala na sprawne przeprowadzenie jej w urzędzie. W zależności jaką podejmiesz decyzje takie będziesz płacić podatki. Istotna jest także sprawa wyboru ubezpieczyciela.

Wypełnianie formularza

Zabierz do urzędu dowód osobisty, a dodatkowo musisz znać swój numer NIP (jeśli nie posiadasz zostanie Ci nadany elektronicznie).

Wymyśl nazwę firmy. Powinna być związana z prowadzoną działalnością i pamiętaj kiedy działalność się rozwinie będziesz dzięki niej rozpoznawana na rynku. Lepiej od razu wymyśleć ciekawą nazwę niż potem narażać się na niepotrzebne koszty. Jeśli nie chcesz żadnego pseudonimu to wiedz, że imię i nazwisko jest obowiązkowe i to ono stanie się Twoją nazwą.

Sprawdź, co powinnaś wiedzieć:

Nie każdą firmę należy rejestrować

PKD

To nic innego jak Polska Klasyfikacja Działalności. Jest to spis wszystkich rodzajów działalności. Wybierz sobie te, które Cię interesują. Klasyfikują one działalność według ścisłych kryteriów. Po przeanalizowaniu wypisz je sobie na kartce, aby niepotrzebnie nie szukać ich ponownie. Nie ma też potrzeby wypisywać zbyt wielu punktów PKD, ponieważ aktualnie wszystkie wpisy do działalności są zwolnione z opłat.

Wybór ubezpieczyciela

W zależności od sytuacji w jakiej się znajdujesz możesz być ubezpieczona w KRUS lub ZUS.

Natomiast osoba, która będzie podlegać ubezpieczeniu w ZUS powinna wiedzieć jakie spełnia warunki, aby wybrać dla siebie odpowiednie ubezpieczenie.

Formularze jakie składa osoba przy rejestracji do ubezpieczeń:

 • ZUS ZUA – jeśli zgłaszasz się do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego (i dobrowolnie – chorobowego)
 • ZUS ZZA – jeśli zgłaszasz się tylko do ubezpieczenia zdrowotnego, np. przy uldze na start
 • ZUS ZCNA – jeśli zgłaszasz do ubezpieczenia zdrowotnego członka rodziny.

Do wyboru masz:

 • ulgę na start przez 6 miesięcy nie płacisz składek na ubezpieczenia społeczne (składasz formularz ZUS ZZA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 40)
 • preferencyjne składki „mały ZUS” – składki obniżone przez 24 miesiące (składasz formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 70)
 • jeśli będziesz opłacać standardowe składki ponieważ nie spełniasz warunków do skorzystania z wymienionych ulg (składasz formularz ZUS ZUA z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10)

Dokumenty składasz w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia (możesz złożyć już przy rejestracji firmy w urzędzie za pośrednictwem CEIDG.)

Sposób rozliczania z urzędem skarbowym

Przedsiębiorca we wniosku rejestracyjnym CEIDG-1 wybiera formę płatności podatku dochodowego. Do wyboru masz:

 • na zasadach ogólnych;
 • podatek liniowy;
 • ryczałt od przychodów ewidencjonowanych;
 • karta podatkowa;

Przemyśl tę decyzję ponieważ według wybranej formy płatności będziesz się rozliczać z Urzędem Skarbowym.

Profil Zaufany

Jeśli nie chcesz przychodzić do urzędu, możesz zrobić wszystko sama w domu, a następnie podpisujesz profilem zaufanym po wysłaniu dokumentów w Internecie. To darmowe narzędzie, którym potwierdzisz swoją tożsamość w Internecie (PESEL). Działa jak podpis elektroniczny i jest alternatywą dla płatnego podpisu kwalifikowanego.

Zdjęcie: Storyblocks.com

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Grzegorz Zieliński
Nauczyciel z powołania; zawodowo - wieloletni pracownik samorządowy; prywatnie - mąż i tata dwójki wspaniałych i mądrych dzieci.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie
Może Cię zainteresować także:
Uwaga. Strona wykorzystuje pliki cookies. Informacje uzyskane za ich pomocą wykorzystywane są w celach statystycznych. Pozostając tu godzisz się na ich zapisywanie w Twojej przeglądarce. ×

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail
 

Email marketing powered by FreshMail