ZAINSPIRUJ SIĘ
Chcę zmienić pracę?! 4 pytania, które ułatwią Ci podjęcie decyzji
- Katarzyna Radecka
- 19 lutego 2024
- 5 MIN. CZYTANIA
Zmiana pracy, czyli czego tak naprawdę szukam?
Dla wielu osób proces poszukiwania nowej pracy jest trudny i czasochłonny. Oczywiście, są branże, w których dobrzy specjaliści są non stop poszukiwani (np. branża IT), ale w bardzo wielu przypadkach znalezienie ciekawego stanowiska i dobrej firmy, z którą będziemy mogli związać się na dłużej, może potrwać nawet kilka miesięcy. Poza branżą, wiele zależy m.in. od naszych doświadczeń i umiejętności, od oczekiwań, od sytuacji na rynku, od tego jaką mamy konkurencję oraz od tego, jak systematycznie wysyłamy aplikacje na ogłoszenia. I jak bardzo jesteśmy zmotywowani.
Motywacja to podstawa
Dlaczego motywacja jest tak ważna? Bo od niej zależy naprawdę dużo. Bez motywacji do zmiany nie będziemy w stanie zrobić pierwszego i kolejnych kroków. Dla wielu z nas to znana sytuacja: mówimy „muszę zmienić pracę”, ale po chwili okazuje się, że żadne z ogłoszeń nam nie odpowiada, nasze CV nie było uaktualniane od miesięcy i, co więcej, nawet nie zaczęliśmy się rozglądać za ofertami, mimo, że cały czas wmawiamy sobie, że szukamy czegoś nowego. Powodem takiej sytuacji może być brak świadomości i wiedzy o tym, co tak naprawdę chcemy zmienić i czego rzeczywiście szukamy.
Rozpoczynając poszukiwanie pracy, warto odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań, dzięki którym poznamy lepiej powody poszukiwań oraz je ukierunkujemy.
Co ważne, z taką wiedzą, lepiej zaprezentujemy się podczas rozmowy o pracę – motywacja to jedna z podstawowych rzeczy, którą sprawdzają rekruterzy.
Cztery pytania
Jeśli chcemy poznać lepiej naszą motywację (poza standardowym „Chciałabym się rozwijać” lub „Szukam czegoś nowego”), powinniśmy zadać sobie kilka pytań. Sformułowanie konkretnych odpowiedzi może potwierdzić i ugruntować nasze oczekiwania lub – wręcz przeciwnie – uświadomi nam, że tak naprawdę zależy nam na czymś zupełnie innym niż nam się pierwotnie wydawało. Może się nawet okazać, że w obecnym miejscu pracy czujemy się całkiem dobrze i że być może zmiana wcale nie jest w tym momencie dobrym pomysłem.
Pytanie pierwsze: Dlaczego chcę zmienić pracę?
To podstawowe pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć. Co więcej, warto je rozwinąć i pogłębić:
- Czy znudziła mi się obecna praca?
- Czy czuję, że w obecnej pracy się nie rozwijam? I co dla mnie znaczy „brak rozwoju”? A jakie zadania zapewnią mi rozwój, o którym myślę?
- A może po prostu chcę więcej zarabiać?
- Nie dogaduję się z szefem?
- Szukam spokojniejszego środowiska pracy?
- Chcę znaleźć pracę bliżej domu?
- Ważna jest dla mnie możliwość pracy zdalnej?
- Chcę pracować w konkretnych godzinach?
Pytań może być jeszcze więcej, gdyż każde z nich da się rozwinąć i prowadzić do kolejnego – im więcej ich zadamy, tym lepiej zrozumiemy swoje oczekiwania i, co za tym idzie, motywację.
Mama w digitalu: Praca w digitalu, czyli… jaka?
Pytanie drugie: Co jest dla mnie ważne?
Poszukajmy teraz tych rzeczy, które w obecnym miejscu pracy, czy na obecnym stanowisku są ciekawe i istotne.
- Dlaczego byliśmy w tym miejscu przez x lat?
- A jeśli zmieniamy pracę co 1 – 2 lata, co jest tego powodem? Dlaczego zdarza się to tak często?
Przeanalizujmy każde z naszych doświadczeń i zapiszmy zalety i wady oraz postarajmy się je uzasadnić. Bądźmy konkretni i uczciwi przed samym sobą – to ważne. Tylko dzięki temu będziemy w stanie wyciągnąć wnioski.
Pytanie trzecie: Co lubię, a czego nie lubię robić?
- Być może jesteś specjalistą od marketingu, ale prawdopodobnie są projekty, które sprawiają Ci więcej frajdy, w których czujesz się lepiej niż w innych? Co to za projekty?
- Jaki wycinek Twojej pracy najbardziej Ci się podoba? Dlaczego akurat ten?
- Czy to kwestia samego projektu, a może zespołu, z którym pracujesz?
- Gdybyś dziś miała wybrać jedną rzecz, którą uwielbiasz robić w pracy, co by to było?
- I z drugiej strony – które elementy chciałabyś wyeliminować?
Kompetencje miękkie, które pomogą Ci znaleźć pracę
Pytanie czwarte: W czym jestem dobra?
O tym zazwyczaj najtrudniej się mówi, ale warto zdać sobie sprawę w czym jesteśmy naprawdę ekspertami.
Jeśli jest to wielozadaniowość, spróbuj znaleźć konkretny przykład takiego działania. Jeśli jest to rozwiązywanie konfliktów w zespole – opisz konkretny przykład sytuacji i działania, które było skuteczne. Jeśli jest to sprzedaż – sięgnij do liczb, które pokażą Twoją skuteczność.
- A jaki był Twój ostatni sukces?
Pochwal się sama przed sobą! Nie muszą to być wielkie dokonania, czasem wystarczy drobna rzecz, która pokaże Twój sposób myślenia. Warto nauczyć się mówić o sobie w superlatywach – to pozwoli Ci dostrzec swoje mocne strony, a w rezultacie lepiej zaprezentować się już na etapie pisania CV i później podczas rozmowy o pracę.
Cztery proste pytania, które dają masę informacji o nas samych. Odpowiedzi na nie można zapisać, można je przemyśleć, a można też wypowiedzieć na głos w rozmowie z kimś bliskim. Ważny jest cel: poznanie własnej motywacji i ukierunkowanie naszych poszukiwań. Do dzieła!
Zdjęcie tytułowe: Canva