Czego szukasz

[13] Podcast: Zmiany w naszym życiu – dlaczego są ważne, dobre i potrzebne

Zapraszamy Cię do wysłuchania trzynastego odcinka naszego podcastu Mamo Pracuj, jeśli chcesz. Rozmawiamy o zmianach w naszym życiu. Dlaczego są ważne, dobre i potrzebne. O tym, jak budować w sobie odwagę do zmian, jak się na nie przygotować, opowiada Iza Kłodzińska, która jest coachką pomagającą kobietom wrócić na rynek pracy i towarzyszy im w zmianie. Iza podzieliła się z nami swoją osobistą historią przebranżowienia. Posłuchaj!

kobieta w słuchawkach odwrócona plecami
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[13] Podcast: Zmiany w naszym życiu - dlaczego są ważne, dobre i potrzebne
Loading
/

Podcast: Zmiany w naszym życiu – dlaczego są ważne, dobre i potrzebne

Może właśnie stoisz przed ważną zmianą w swoim życiu? Zawodowym lub prywatnym. Zastanawiasz się, jak do tej zmiany podejść? Jak ją oswoić? A gdyby spojrzeć na nią, jak na coś pozytywnego i dobrego. Zobaczyć jaka potrzeba za nią stoi i co nowego Ci przyniesie. Zobaczyć siebie w tym nowym miejscu po zmianie. Jak Ci tam jest. Nowe sytuacje mają tę zaletę, że zawsze uczą nas czegoś nowego i dają odwagę na sięganie po kolejne wyzwania.

Posłuchaj podcastu!

W naszym trzynastym odcinku podcastu Mamo Pracuj, jeśli chcesz, nasza gościni Iza Kłodzińska podzieliła się z nami swoją osobistą historią przebranżowienia się. Odważną decyzją, którą podjęła w zgodzie ze sobą i swoimi oczekiwaniami, choć oczywiście nie bez obaw.

Dowiesz się:

 • Co było dla Izy najtrudniejsze w zmianie zawodowej i z czym musiała się zmierzyć?
 • Dlaczego było warto zdecydować się na zmianę?
 • Jak rodzina Izy zareagowała na decyzję o zmianie i czy miała od nich wsparcie?
 • Za co lubi zmianę?

Kim jest nasza rozmówczyni?

Iza Kłodzińska – „Jestem coachem pomagającym mamom wrócić na rynek pracy. Prywatnie kobietą, która ma dwa takie powroty za sobą. 😉 A także największą zawodową zmianę na swoim koncie – pożegnanie się z pracą na korporacyjnym etacie i budowanie swojej prywatnej praktyki coachingowej. Jako coach wspieram kobiety, które są gotowe na to, żeby ułożyć swoje życie zawodowe po swojemu. Odzyskując w ten sposób poczucie sprawczości i równowagę. Wierzę, że to jeden z cenniejszych prezentów jakie możemy same sobie podarować.”

Iza Kłodzińska
Iza Kłodzińska

Kilka słów o prowadzącej:

Ewa Moskalik Pieper – mama dwóch nastolatków, żona, a od ponad sześciu lat redaktorka naczelna portalu Mamo Pracuj. Lubi swoją pracę i gdy się w niej dużo dzieje. Ceni sobie rozmowy z ludźmi. Uwielbia słuchać muzyki, szczególnie tej skomponowanej do filmów, a kino i fotografia to dwie pasje, które towarzyszą jej od dzieciństwa. Najlepiej odpoczywa nad morzem.

Posłuchaj naszych innych podcastów:

Odcinek [12/1] Podcast – Jak szukać pracy, aby ją znaleźć? Czyli o CV, portalach pracy, rekrutacji i innych ważnych tematach (Cz.1)

Odcinek [12/2] Podcast – Jak szukać pracy, aby ją znaleźć? Czyli o CV, job boardach, rekrutacji i innych ważnych tematach. (Cz.2)

I wszystkich, które dla Ciebie nagrałyśmy:

Podcast Mamo Pracuj, jeśli chcesz – posłuchaj odcinków, które już dla Ciebie nagrałyśmy!

Wsparcie realizacji: Gabriela Darmetko

Zdjęcie: Pexels

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

„Hire for attitude and train for skills”

Wiedza merytoryczna to nie wszystko. W wielu przypadkach o sukcesie zawodowym przesądzają umiejętności, proaktywna postawa i otwartość na zmiany. W oparciu o te założenia powstał program "Reskill with Citi", o którym rozmawiam z Katarzyną Kwiatkowską, rekruterką w firmie Citi Solutions Center Poland.
Katarzyna Kwiatkowska, rekruterka w firmie Citi Solutions Center Poland

Cześć Kasiu, dziękuję, że zgodziłaś się spotkać ze mną, by porozmawiać o Programie Reskilling with Citi. Ciekawi mnie skąd pomysł na taki program?

Cześć, cieszę się, że możemy porozmawiać o programie. Jest kilka czynników, które stały się impulsem do działania i stworzenia takiej inicjatywy. Są to m.in.: dynamika rynku pracy, stale zmieniające się potrzeby biznesowe, a co za tym idzie oferowane stanowiska, a przede wszystkim statystyki rynkowe, które pokazują, że aż 68% społeczeństwa jest gotowa na „reskilling”, czyli przekwalifikowanie się.

Wiele raportów dotyczących rynku pracy rzeczywiście potwierdza ten trend. Mówi się o ciągle obowiązującym rynku kandydata, konieczności lub możliwościach zmiany ścieżki zawodowej. Oferta rozwojowo-szkoleniowa od dawna już plasuje się wysoko w hierarchii najbardziej wartościowych benefitów wśród pracowników i kandydaci również, co zrozumiałe, zwracają na to uwagę.

Tak, obecnie sytuacja na rynku pracy niesie ze sobą wiele wyzwań, ale i możliwości. Program „Reskill with Citi” powstał z myślą o osobach, które chciałyby kompletnie zmienić swoją ścieżkę kariery. Czasem w wyniku chęci podjęcia innych niż dotychczas zadań, czasem z uwagi na konieczność rozwoju wynikającą, np. z wdrażania nowoczesnych technologii. Jako Citi coraz mocniej patrzymy na naszych pracowników czy kandydatów przez pryzmat postawy i umiejętności niż np. wykształcenia czy doświadczenia. Mamy zdefiniowane podstawowe wymagania, które musi spełniać kandydat, jak chociażby znajomość języka angielskiego. Nie chcemy jednak zamykać się na wartościowe kandydatury, tylko dlatego, że ktoś swoje doświadczenie zdobywał w innym sektorze.

Rozumiem, że ten program działa w dwie strony: dla organizacji stanowi narzędzie do pozyskiwania różnorodnych talentów, ale i daje szanse kandydatom, którzy chcą się przebranżowić?

Poprzez ten program i ogłoszenie chcieliśmy zachęcić do aplikowania osoby, które wcześniej nie pomyślałyby o pracy w bankowości. Citi Solutions Center Poland posiada bardzo szeroki zakres różnorodnych ofert, również takich, na których nie jest wymagana specyficzna wiedza. Jest to doskonała szansa dla kandydatów, którzy chcieliby zacząć karierę w międzynarodowej organizacji, z umową o pracę i atrakcyjnym pakietem benefitów. Kandydaci stosunkowo często podczas wstępnych rozmów otwarcie opowiadali o swoich trudnych doświadczeniach zawodowych, momentach „na zakręcie” czy wypaleniu zawodowym, jednocześnie pokazując dużą determinację, wysoką motywację do zmiany i gotowość do nauki w nowych obszarach. Właśnie dla takich osób powstał ten program. Dla nas, jako firmy, jest to możliwość budowania bardziej różnorodnych zespołów, a to właśnie różnorodność jest jednym z filarów Citi i tym, co nas wyróżnia.

Skąd wiedziałaś, że to będzie dobry kierunek – badałaś rynek, bazowałaś na swoich doświadczeniach zarówno jako kandydatka lub rekruterka?

Przede wszystkim szczerze w to wierzyłam. Jako rekruter wspierałam wiele procesów rekrutacyjnych jeszcze zanim powstała ta inicjatywa. Moje spostrzeżenia i rozmowy utwierdziły mnie w przekonaniu, że na rynku jest wiele wartościowych osób, które szukają takiej zmiany zawodowej. Potrzebują tylko wskazania drogi i wsparcia w podjęciu tak dużego i ważnego wyzwania.

Już po opublikowaniu ogłoszenia i wstępnych rozmowach z kandydatami otrzymywałam pozytywne sygnały. Sam tytuł „Reskilling with Citi” zachęca do kliknięcia i zapoznania się z nim. Wielokrotnie słyszałam od kandydatów, że nie pomyśleliby o zaaplikowaniu do tak dużej, międzynarodowej organizacji, jak Citi, gdyby nie natknęli się na to ogłoszenie, które jednocześnie stało się szansą na zmianę utartej drogi zawodowej.

To trochę mówi o tym, że często sami zamykamy sobie możliwości, opierając się na przekonaniu, że coś nie jest dla nas. Jeszcze zanim spróbujemy. I ten program niejako pokazuje, że nie musi tak być i że warto po prostu spróbować?

Tak, w zupełności się zgadzam. Uważam, że wiele osób ma w sobie większą niż nam się wydaje gotowość do sprawdzenia się w nowych warunkach i nowej roli. Często potrzebny jest impuls, bodziec do działania i wewnętrzna motywacja do pokonania swoich wątpliwości, przyzwyczajeń, aby wyjść ze swojej strefy komfortu. Chcemy, aby ten program był takim właśnie impulsem.

W Citi wyznajemy zasadę „hire for attitude and train for skills”. Wierzymy, że kluczem do sukcesu jest postawa, kompetencje miękkie i społeczne, które mamy szansę nabyć w codziennym życiu lub w trakcie naszego życia zawodowego, niekoniecznie w sektorze finansowym. Twardych umiejętności jesteśmy w stanie nauczyć, dzięki naszej bogatej ofercie szkoleń. W zależności od stanowiska i obszaru, nowi pracownicy przechodzą przez cykl kilkutygodniowych, a czasem nawet kilkumiesięcznych szkoleń, zanim podejmą samodzielną pracę na danym stanowisku. Dodatkowo, wszyscy nasi pracownicy mają dostęp do platform szkoleniowych, jak np. Udemy, dzięki czemu stale mogą podnosić swoje kwalifikacje. Mamy na pokładzie wielu wspaniałych ekspertów, którzy chcą dzielić się wiedzą, także dość regularnie organizowane są wewnętrzne akademie, szkolenia, programy mentoringowe czy coachingowe.

Odwiedź profil firmy w naszej Bazie Pracodawców Przyjaznych Rodzicom!

Oprócz wspomnianych wyżej szkoleń, jakie inne narzędzia wdrożeniowe wykorzystujecie w ramach programu?

Wszystkie nowozatrudnione osoby otrzymują wsparcie tzw. buddy’iego, który pełni rolę przewodnika w pierwszych dniach, tygodniach czy miesiącach. Taka osoba ma za zadanie wprowadzenie osoby do zespołu, pomoc w kwestiach technicznych czy organizacyjnych. Jest to osoba pierwszego kontaktu, która dzieli się nie tylko swoją wiedzą merytoryczną, ale też jest dużym wsparciem w poznawaniu nowej firmy i zespołu.

Czy managerowie zaangażowani w ten program również są zobligowani do szkoleń i podnoszenia swoich kompetencji?

Tak, kładziemy duży nacisk również na edukację managerów. W przypadku tego projektu, gotowość na zmianę muszą wykazać obie strony. Managerowie nie mogą patrzeć na kandydatów przez pryzmat wykształcenia czy doświadczenia, co było dotychczas praktyką rynkową. Teraz skupiamy się na pokazaniu managerom, w jaki sposób wykorzystać potencjał osób z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, którzy nie znają jeszcze świata finansów, ale są gotowi na zmianę.

Myślę, że warto wspomnieć, jakie są najważniejsze wymagania dla kandydatów w ramach tego programu?

Podstawą jest komunikatywna znajomość j. angielskiego (min. poziom B2) oraz poprzednie wieloletnie doświadczenie zawodowe spoza branży finansowej. Szukamy osób, które chcą zmienić kierunek swojego rozwoju zawodowego, a być może nie odważyłyby się zaaplikować na standardowe ogłoszenie rekrutacyjne Citi Solutions Center Poland. Poza tym szukamy osób, które są zmotywowane i szukają nowych wyzwań, chcą budować nową ścieżkę kariery w obszarze finansów i bankowości.

Jakie są założenia czasowe programu – kiedy planowana jest kolejna odsłona? A może jest to projekt ciągły?

Jest to projekt ciągły, ogłoszenie jest dostępne na naszej stronie z ofertami jobs.citi.com.

Zatrudniliście już pierwsze osoby na program „Reskill with Citi”. Czy macie już pierwsze wnioski lub informację zwrotną od uczestników?

Do chwili obecnej zatrudniliśmy 8 osób, które dołączyły do różnych zespołów. Nasi managerowie cenią sobie energię, pozytywne nastawienie oraz dojrzałość pracowników, którzy bardzo często chcą być szybko samodzielni w wykonywaniu codziennych obowiązków, chętnie się uczą i podejmują nowe zadania. Z kolei osoby, które dołączyły do Citi doceniają: rozbudowane szkolenia, możliwość pracy w zróżnicowanych kulturowo zespołach i społecznościach konkretny plan działania, pomoc i wsparcie innych członków zespołu oraz managera.

Czyli sukces na wielu polach!

Myślę, że śmiało możemy powiedzieć, że udało się spełnić założenia projektu. Program odpowiedział na coraz mocniej widoczne trendy na rynku pracy, jakim jest konieczność zmiany zawodów – wpływ technologii powoduje, że powstają nowe miejsca pracy lub zmieniają się te istniejące obecnie. To wymaga pewnej elastyczności i otwartości na zmiany. Nasze ogłoszenie przyciągało i nadal przyciąga dużą liczbę różnorodnych kandydatów, którzy traktują Citi jako miejsce, gdzie mogą zmienić trajektorię swojego życia zawodowego, z czego jesteśmy zadowoleni.

Gratuluję i trzymam kciuki za dalsze powodzenia tego programu. Niech będzie również inspiracją dla innych organizacji.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z wykształcenia psycholożka, trenerka umiejętności miękkich, absolwentka Szkoły Trenerów Pracowni Psychologicznej Elżbiety Sołtys w Krakowie, specjalistka HR. Mama 4 synów. Pasjonatka zmiany, rozwoju osobistego i rodzicielstwa w duchu idei Jespera Julla, związana z FamilyLab Polska. Razem z Mamo Pracuj uwrażliwia pracodawców na potrzeby swoich pracowników.

Profil na LinkedInie – po co właściwie go zakładać i uzupełniać?

Czy przytrafiła Ci się kiedyś sytuacja, kiedy odłożyłaś coś na później, a to "później" nagle stało się palącym problemem, który wymagał natychmiastowego działania? Podobnie bywa z profilem na LinkedIn, zwłaszcza dla kobiet planujących powrót na rynek pracy.

Profil na LinkedInie – po co właściwie go zakładać i uzupełniać?

Często zaniedbujemy aktualizację naszego profilu na LinkedIn, przekładając to na później z różnych przyczyn: może brakować nam przekonania co do jego roli w naszej karierze, czasu, wiedzy na temat skutecznego przedstawiania swoich osiągnięć i umiejętności, lub po prostu obawiamy się mówić o sobie. Jednak kiedy pojawia się nagła potrzeba, a LinkedIn okazuje się być kluczowym narzędziem w naszych dążeniach zawodowych, nagle chcemy jak najszybciej wykorzystać wszystkie jego możliwości…

LinkedIn jednak nie działa w ten sposób.

Zaniedbanie naszej aktywności na tej platformie prowadzi do nagromadzenia negatywnych emocji – od poczucia winy, przez lęk i wstyd, aż po frustrację i stres. Skutkuje to tym, że nasz profil na LinkedIn jest albo nieaktualny, albo w bardzo złym stanie, nie przynosząc nam żadnej wartości.

Rzeczywiście, korzyści są kluczowe.

Bez dostrzegania osobistych korzyści płynących z posiadania profilu na LinkedIn, trudno znaleźć motywację do aktywności na tej platformie. Te korzyści stają się oczywiste, gdy dokładnie rozumiemy, jakie cele chcemy osiągnąć dzięki naszej obecności na LinkedIn.

Jakie cele mogą przyświecać naszej obecności na LinkedIn?

 • Poszukuję zatrudnienia?
 • Szukam inspiracji, które będą dla mnie wartościowe?
 • Dążę do zwiększenia swojej widoczności?
 • Staram się budować swoją wiarygodność?
 • Rozwijam swoją sieć kontaktów zawodowych?
 • Prezentuję swoją ekspertyzę?
 • Chcę dotrzeć do potencjalnych klientów?
grafika z celami obecności na LinkedIn

Jakie korzyści płyną z aktywnej obecności na LinkedIn?

Jeśli odpowiednio zadbamy o nasz profil, możemy czerpać szereg korzyści. Oto kilka przykładów:

 • Dostęp do najświeższych ofert pracy, z opcją aplikacji i możliwością porównania swoich kwalifikacji z innymi kandydatami;
 • Możliwość korzystania z inspirujących treści, aktualnych danych, trendów i najlepszych praktyk;
 • Szansa na rozwój osobistej lub firmowej marki;
 • Oportunizm w nawiązywaniu kontaktów z ekspertami lub podkreślaniu własnej ekspertyzy;
 • Możliwość dotarcia do potencjalnych klientów oraz zdobycia cennych wglądów.

Korzyści płynące z LinkedIn na przykładach kilku kobiet

Historia Alicji

Alicja jest na finiszu studiów i rozpoczyna poszukiwania pracy na pełen etat. Dla niej LinkedIn może być narzędziem do zwiększenia widoczności na rynku pracy. Poprzez staranne przygotowanie swojego profilu, Alicja ma szansę aktywnie aplikować na ogłoszenia, analizować rynek i porównywać swoje umiejętności z innymi kandydatami. Co więcej, aktywni na LinkedIn rekruterzy często sami inicjują kontakt z potencjalnymi kandydatami, dlatego ważne jest, aby Alicja umożliwiła im łatwe odszukanie swojego profilu.

Historia Gosi

Gosia, która obecnie nie planuje zmiany zatrudnienia, może wykorzystać LinkedIn do zupełnie innych celów – jak znalezienie inspiracji czy kontaktów. Może ona szukać informacji i trendów niezbędnych do realizacji projektu lub strategii na nadchodzący rok. LinkedIn jest bogatym źródłem wiedzy i sprawdzonych praktyk.

Przypadek Moniki

Monika, będąca ekspertką w swojej dziedzinie, może używać LinkedIn do potwierdzania swojej eksperckości. Poprzez publikację artykułów, dzielenie się doświadczeniami, wynikami badań, Monika buduje swoją markę osobistą jako profesjonalistka i autorytet w branży.

Historia Renaty

Renata, pracująca w sprzedaży, może wykorzystać LinkedIn do nawiązania kontaktu z potencjalnymi klientami zarówno przez bezpośrednie wiadomości, jak i analizę potrzeb rynku. Obserwując dyskusje, posty i pytania, Renata zyskuje lepsze zrozumienie potrzeb klientów, co może wykorzystać w dalszych negocjacjach handlowych czy przygotowywaniu ofert.

Pamiętając o celach obecności na LinkedIn, ważne jest, by mieć na uwadze ich zmienność w zależności od obecnej sytuacji życiowej. Dziś może to być poszukiwanie pracy, a za kilka miesięcy, już po osiedleniu się na nowym stanowisku, cele mogą ewoluować w kierunku budowania marki osobistej czy poszerzania sieci kontaktów.

Jak często powinniśmy aktualizować swój profil na LinkedIn?

Aby nasz profil na LinkedIn był zawsze na czasie i przynosił oczekiwane korzyści, warto przyjąć pewne rutyny aktualizacji, niezależnie od naszych celów na tej platformie.

Dla tych, którzy zmagają się z brakiem czasu, sugerowane jest:

Rocznie: Dokonaj kompleksowego przeglądu i aktualizacji profilu (takich elementów jak nagłówek, opis w sekcji „O mnie”, sieć kontaktów).
Miesięcznie: To absolutne minimum, by sprawdzić nowości – czy masz zaproszenia do sieci, wiadomości w skrzynce czy oznaczenia w postach innych osób (i pamiętaj – reaguj: akceptuj lub odrzucaj zaproszenia, odpowiadaj na wiadomości lub oznacz je jako spam, a oznaczenia w postach komentuj).

Dla tych, którzy dysponują większą ilością czasu:

Tygodniowo lub codziennie: Wykonaj przynajmniej jedną czynność, która przybliży Cię do osiągnięcia Twojego celu na LinkedIn, np. aplikuj na oferty pracy, wysyłaj zaproszenia do wartościowych kontaktów, komentuj posty, by zwiększyć swoją widoczność, lub udostępniaj interesujące artykuły, by podkreślić swoją ekspertyzę (mogą to być Twoje treści, ale nie jest to wymóg).
Posiadając wyraźnie określony cel na LinkedIn, łatwiej jest dbać o profil i maksymalizować korzyści płynące z jego posiadania.

Bonus: Profesjonalne profile na LinkedIn, które warto obserwować

Zajrzyj na te profile, a szczególnie zwróć uwagę na ich sekcję Aktywności > Publikacje:

 • Anna Niecikowska – specjalistka od budowania widoczności, tworzenia sieci kontaktów i dotarcia do potencjalnych klientów.
 • Dr Maciej Kawecki – ekspert w budowaniu widoczności i dzieleniu się cennymi inspiracjami z różnych dziedzin.
 • Michał Sadowski – mistrz w budowaniu widoczności i osobistej marki lidera, z doskonałym zmysłem na dotarcie do potencjalnych klientów.
 • Aleksandra Karasińska – znana z budowania widoczności i udostępniania wartościowych treści.
 • Agnieszka Gajewska – ekspertka od kreowania marki osobistej i firmowej, oferująca inspirujące treści.

Tekst powstał we współpracy z Talenti. Zapraszamy na Talenti.pl!

grafika zapraszająca na Talenti.pl


Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Konsultantka HR, trenerka liderów, coachka kariery i biznesu, współzałożycielka firmy konsultingowo-szkoleniowej Dotway. Bez potrzeby wysyłania aplikacji pracowała dla globalnych korporacji na czterech kontynentach, w 15 krajach, dzięki swoim unikalnym umiejętnościom i doświadczeniu.
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: