Czego szukasz

[13] Podcast: Zmiany w naszym życiu – dlaczego są ważne, dobre i potrzebne

Zapraszamy Cię do wysłuchania trzynastego odcinka naszego podcastu Mamo Pracuj, jeśli chcesz. Rozmawiamy o zmianach w naszym życiu. Dlaczego są ważne, dobre i potrzebne. O tym, jak budować w sobie odwagę do zmian, jak się na nie przygotować, opowiada Iza Kłodzińska, która jest coachką pomagającą kobietom wrócić na rynek pracy i towarzyszy im w zmianie. Iza podzieliła się z nami swoją osobistą historią przebranżowienia. Posłuchaj!

kobieta w słuchawkach odwrócona plecami
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
Podcast Mamo Pracuj jeśli chcesz!
[13] Podcast: Zmiany w naszym życiu - dlaczego są ważne, dobre i potrzebne
/

Podcast: Zmiany w naszym życiu – dlaczego są ważne, dobre i potrzebne

Może właśnie stoisz przed ważną zmianą w swoim życiu? Zawodowym lub prywatnym. Zastanawiasz się, jak do tej zmiany podejść? Jak ją oswoić? A gdyby spojrzeć na nią, jak na coś pozytywnego i dobrego. Zobaczyć jaka potrzeba za nią stoi i co nowego Ci przyniesie. Zobaczyć siebie w tym nowym miejscu po zmianie. Jak Ci tam jest. Nowe sytuacje mają tę zaletę, że zawsze uczą nas czegoś nowego i dają odwagę na sięganie po kolejne wyzwania.

Posłuchaj podcastu!

W naszym trzynastym odcinku podcastu Mamo Pracuj, jeśli chcesz, nasza gościni Iza Kłodzińska podzieliła się z nami swoją osobistą historią przebranżowienia się. Odważną decyzją, którą podjęła w zgodzie ze sobą i swoimi oczekiwaniami, choć oczywiście nie bez obaw.

Dowiesz się:

  • Co było dla Izy najtrudniejsze w zmianie zawodowej i z czym musiała się zmierzyć?
  • Dlaczego było warto zdecydować się na zmianę?
  • Jak rodzina Izy zareagowała na decyzję o zmianie i czy miała od nich wsparcie?
  • Za co lubi zmianę?

Kim jest nasza rozmówczyni?

Iza Kłodzińska – „Jestem coachem pomagającym mamom wrócić na rynek pracy. Prywatnie kobietą, która ma dwa takie powroty za sobą. 😉 A także największą zawodową zmianę na swoim koncie – pożegnanie się z pracą na korporacyjnym etacie i budowanie swojej prywatnej praktyki coachingowej. Jako coach wspieram kobiety, które są gotowe na to, żeby ułożyć swoje życie zawodowe po swojemu. Odzyskując w ten sposób poczucie sprawczości i równowagę. Wierzę, że to jeden z cenniejszych prezentów jakie możemy same sobie podarować.”

Iza Kłodzińska
Iza Kłodzińska

Kilka słów o prowadzącej:

Ewa Moskalik Pieper – mama dwóch nastolatków, żona, a od ponad sześciu lat redaktorka naczelna portalu Mamo Pracuj. Lubi swoją pracę i gdy się w niej dużo dzieje. Ceni sobie rozmowy z ludźmi. Uwielbia słuchać muzyki, szczególnie tej skomponowanej do filmów, a kino i fotografia to dwie pasje, które towarzyszą jej od dzieciństwa. Najlepiej odpoczywa nad morzem.

Posłuchaj naszych innych podcastów:

Odcinek [12/1] Podcast – Jak szukać pracy, aby ją znaleźć? Czyli o CV, portalach pracy, rekrutacji i innych ważnych tematach (Cz.1)

Odcinek [12/2] Podcast – Jak szukać pracy, aby ją znaleźć? Czyli o CV, job boardach, rekrutacji i innych ważnych tematach. (Cz.2)

I wszystkich, które dla Ciebie nagrałyśmy:

Podcast Mamo Pracuj, jeśli chcesz – posłuchaj odcinków, które już dla Ciebie nagrałyśmy!

Wsparcie realizacji: Gabriela Darmetko

Zdjęcie: Pexels

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Z podcastu Mamo Pracuj jeśli chcesz dowiesz się: jak szukać pracy po przerwie oraz jak przygotować siebie i rodzinę na Twój powrót do pracy. Podpowiemy Ci jak prowadzić firmę oraz jak pracować i nie zwariować.

Ważenie, mierzenie i osiągi – czyli testy sprawnościowe dla uczniów od 1 września 2023 r.

Pierwsze już w marcu i kwietniu 2024r. A potem co roku. Potrzebne do statystyk. Wychwytywania talentów sportowych. Przeczytaj o tym, co czeka uczniów na lekcjach WF-u od początku roku szkolnego 2023/2024. W jaki sposób kluby sportowe skorzystają z dostępu do danych o sprawności dzieci i młodzieży? Czy dane Twojego dziecka są bezpieczne? W tym tekście znajdziesz też informacje o wpływie wyników testów na ocenę z WF-u.

Jakie zmiany w podstawie programowej wychowania fizycznego od 01.09.2023 r.?

To już realia. Minister Edukacji i Nauki podpisał stosowne rozporządzenia, a te trafiły do Dziennika Ustaw i obowiązują od 1 września br.

Od teraz uczniowie:

  • Klas IV-VIII szkół podstawowych, w tym uczniowie szkół artystycznych, realizujących kształcenie ogólne w zakresie klas IV–VIII szkoły podstawowej,
  • Branżowych szkół I stopnia,
  • Liceów ogólnokształcących i techników, w tym szkół artystycznych, realizujących kształcenie ogólne w zakresie liceum ogólnokształcącego,

raz w roku wezmą udział w testach sprawnościowych.

Program prowadzony jest od września 2022 r. przez nauczycieli WF szkół województw opolskiego i lubelskiego. A od 1 września 2023 r. objął placówki edukacyjne w całym kraju.

Co mierzą testy sprawnościowe na WF? Jak wyglądają?

Każdy ćwiczący stawi czołu czterem wyzwaniom sportowym:

  1. Bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów – mierzy zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjne,
  2. 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy według Europejskiego Testu Sprawności Fizycznej – Eurofit – sprawdza wytrzymałość ucznia w biegu,
  3. Deska, czyli podpór na przedramionach w leżeniu przodem – ocenia zdolność siłowo-wytrzymałościową ciała,
  4. Skok w dal z miejsca – wskazuje na skoczność i siłę.

Wyniki z powyższych czterech konkurencji umożliwiają ocenę predyspozycji ucznia do uprawiania określonego sportu.

Jaki jest cel testów sprawnościowych dla uczniów od roku szkolnego 2023/2024?

Przeprowadzanie testów oraz gromadzenie danych o wynikach sportowych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych celuje w:

  • odkrywanie najbardziej utalentowanych sportowo,
  • diagnozowanie poziomu sprawności fizycznej dzieci i młodzieży z polskich szkół,
  • monitorowanie postępów uczniów – ich stanu zdrowia fizycznego porównywanego rok do roku.

Co, jeśli Twoje dziecko osiąga ponadprzeciętne wyniki sportowe, które zdiagnozuje test sprawnościowy?

Wyjątkowy talent do sportu oraz szczególne zdolności motoryczne – na takie informacje czekają kluby i związki sportowe. Ich celem jest podpowiadanie rodzicom, jaki sportowy talent ma ich potomek. Jeśli klub uzna wyniki Twojego dziecka za zwiastujące potencjał, skomunikuje się ze szkołą i poprosi o przekazanie kontaktu do Ciebie. Po co? Aby zaproponować dalszy sportowy rozwój ucznia. Ale pamiętaj – decyzja o tym, czy Twoje dziecko wejdzie na profesjonalną ścieżkę kariery zawodnika należy do Ciebie i do Twojego potomka.

Powrót do pracy a powrót do szkoły – czyli o tym czego wzajemnie możemy się nauczyć

Ważenie, mierzenie i osiągi – testy sprawnościowe dla uczniów od 1 września 2023 r.

Kiedy pierwsze testy sprawnościowe na WF-ie?

W marcu i w kwietniu 2024 r. A potem co rok, w ściśle określonym terminie.

Skąd nacisk na powtarzalność?

  • aby zbudować bazę mierzalnych wyników,
  • porównać formę uczniów rok do roku,
  • aby dane trafiały do systemu w tym samym czasie.

Jakie dokładnie dane? W jakim systemie? A także czy informacje o Twoim dziecku będą bezpieczne?

Ewidencja „Sportowe Talenty” – baza wiedzy o tężyźnie fizycznej Twojego potomka

Jakie informacje o Twoim dziecku powędrują do ewidencji „Sportowe Talenty”?

  • Wyniki testów sprawności fizycznej.
  • Data przeprowadzenia testów.
  • Masa ciała dziecka.
  • Wiek ucznia.

Ewidencja „Sportowe Talenty” – czy dane Twojego dziecka są bezpieczne?

Dane są anonimowe oraz bezpieczne. A dostęp do wyników (anonimowo!) mają związki i kluby sportowe. Pieczę nad ewidencją objął minister właściwy do spraw kultury fizycznej. W tym zewnętrznym źródle znajdziesz więcej informacji na temat bazy „Sportowe talenty”.

Zwolnienie z zajęć WF-u versus testy sprawnościowe dla uczniów od 1 września 2023 r.

Twoje dziecko nie ma obowiązku uczestniczyć w testach sprawnościowych, jeśli posiada aktualne, wydane przez lekarza, zwolnienie z realizacji zajęć wychowania fizycznego.

Czy wyniki testów sprawnościowych z WF wpływają na ocenę z przedmiotu?

Nie. Wyniki testów nie mogą mieć wpływu na ocenę ucznia z przedmiotu wychowanie fizyczne. Mają być wykorzystywane do wskazania mocnych i słabych stron sprawności fizycznej ucznia. A wszystko po to, by planować jego dalszy rozwój.

Ważenie, mierzenie i osiągi dziecka podczas testów sprawnościowych w szkołach (od klasy IV wzwyż) startują już w marcu 2024 r. Celują w wychwytywanie talentów sportowych oraz monitorowanie rozwoju kondycji fizycznej dzieci i młodzieży.

A czy zastanawiałaś, się, jak przeprowadzanie testów może wpłynąć na dzieci? Jak wypowiadają się o tym uczniowie? Co w tej sprawie mówią nauczyciele WF-u oraz trenerzy z klubów sportowych? Przeczytaj w naszym artykule

Testy sprawnościowe na lekcjach wychowania fizycznego – szansa czy klątwa dla uczniów?

Zdjęcie: Canva

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Kocham lawendę, góry i makaron. Z lasu mogłabym nie wychodzić. Z wody też. Mężatka z dwójką przedszkolaków na pokładzie. Ekonomistka z zamiłowaniem do psychologii, języka polskiego i zdrowego trybu życia. Przedsiębiorczyni, copywriterka, fotografka.

Słońce i skóra: dlaczego promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się skóry?

Piękna opalenizna to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Mimo że na pierwszy rzut oka świetnie się prezentuje, tak naprawdę z czasem może poważnie zaszkodzić. Niebezpieczne promieniowanie UV nie jest bowiem wskazane w nadmiernej ilości, szczególnie bez stosowania odpowiednich środków ochronnych z filtrem. Jak słońce działa na skórę? Czym objawia się przyspieszone starzenie będące efektem nierozsądnego opalania? Czy istnieją sposoby na to, by uzyskać piękną opaleniznę i oszczędzić sobie zmarszczek?
Młoda kobieta na plaży

Fotostarzenie się skóry, jak promienie UV wpływają na jej kondycję i wygląd?

Promieniowanie UV bardzo niekorzystne wpływa na stan i kondycję skóry. Po bezpośrednim kontakcie z jej komórkami dochodzi do uszkodzenia znajdującego się w nich DNA. Co więcej, wzmożonej produkcji ulegają cytokiny i enzymy, które również przyspieszają procesy starzeniowe. Jeżeli ekspozycja na promieniowanie słoneczne jest zbyt długa, na powierzchni skóry może również zacząć wytwarzać się stan zapalny. Objawia się on zaczerwienieniami, pieczeniem, swędzeniem. W późniejszych etapach może przerodzić się w obrzęki, wyskakujące na powierzchni skóry bąble i łuszczenie się naskórka.

Wspomniane już uszkodzone DNA bardzo sprzyja starzeniu się skóry. Przestają zachodzić w niej prawidłowe procesy produkcji włókien kolagenowych i elastyny, które są odpowiedzialne za elastyczność i jędrność. Skóra staje się wiotka, matowa, ma tendencję do uwidaczniania cieni pod oczami i naczyń krwionośnych znajdujących się tuż pod naskórkiem. Jednocześnie zwiększa się ryzyko chorób nowotworowych, w tym ich złośliwej odmiany, jaką jest czerniak.

Duża dawka promieni UVA i UVB wchłanianych przez skórę zmniejsza jej zdolności regeneracyjne i immunologiczne.

Jak jeszcze objawia się przyspieszone starzenie skóry pod wpływem promieni UV?

Skóra intensywnie i systematycznie poddawana promieniowaniu UV ulega wysuszeniu i jest szorstka w dotyku. To z kolei powoduje pojawienie się drobnych, a następnie głębokich zmarszczek i bruzd. Dochodzi do przerostu gruczołów łojowych i skłonności do występowania zaskórników.

Promieniowanie słoneczne może również przyspieszać proces produkcji wolnych rodników, które doprowadzają do uszkodzeń w obrębie błon komórkowych. To z kolei prowadzi do odsłonięcia DNA i uszkodzenia jego struktury.

Promienie ultrafioletowe są ponadto przyczyną teleangiektazji, przebarwień na skórze, zaburzeń pigmentacyjnych i przerostu w zakresie warstwy rogowej naskórka.

Fotoprotekcja — środki chroniące przed negatywnym oddziaływaniem promieni UV na skórę

Oprócz unikania słońca w godzinach okołopołudniowych, należy pamiętać o zakładaniu przewiewnej odzieży i nakrycia głowy. Kluczowe znaczenie ma także stosowanie odpowiednich, dedykowanych kosmetyków i środków ochrony przeciwsłonecznej, jak produkty marki Eau Thermale Avène.

To bardzo ważne, by konkretny preparat dobrać do rodzaju swojej skóry (cera sucha, tłusta lub wrażliwa). Powinien on chronić przed uszkodzeniami komórkowymi i plamami pigmentowymi powodowanymi przez światło niebieskie.

Wybierając produkty z filtrami mineralnymi można chronić skórę, która nie toleruje sztucznych substancji chemicznych i zapachowych. Będą to kremy, mleczka, fluidy, preparaty w sprayu, a także kosmetyki koloryzujące, podkłady pod makijaż czy pomadki do ust.

Szeroka gama produktów z filtrem SPF 50+ zapewnia maksymalny poziom ochrony przed promieniowaniem UV dla osób z każdym fototypem skóry, cerą skłonną do trądziku czy reakcji alergicznych. Preparaty te działają antyoksydacyjnie, dzięki czemu chronią skórę przed fotostarzeniem. Dodatkowo koją, łagodzą podrażnienia, tworzą barierę ochronną dzięki fotostabilnym filtrom. Wykazują ponadto działanie nawilżające, chroniąc tym samym naskórek przed jego nadmiernym wysuszeniem.

Rozprowadzenie wybranego produktu na skórze nie prowadzi ponadto do powstawania tak zwanego białego filmu na jej powierzchni. Tworzy on jednak niewidoczną barierę dla promieni słonecznych i znacznie ogranicza ich dostęp do komórek skóry oraz znajdującego się w nich DNA.

Materiał powstał we współpracy z partnerem portalu.

Zdjęcie: partnera portalu

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się z innymi:
Chcę otrzymywać inspiracje, pomysły i sugestie jak pracować i nie zwariować.
Newsletter wysyłamy raz na 2 tygodnie

Może Cię zainteresować także: