Logo Mamo Pracuj
Open menu
Pracuj

Znajdź wymarzoną pracę i pracodawcę.

Rozwijaj się

Pozwól się wesprzeć w rozwoju.

Inspiruj się

Sprawdź nasze propozycje dla Ciebie.

ZAINSPIRUJ SIĘ

Od czego zacząć szukanie pracy? O zarządzaniu zmianą

  • Paulina Bochnak
  • 28 lipca 2023
  • 6 MIN. CZYTANIA
Od czego zacząć szukanie pracy
Czujesz, że potrzebujesz zmiany, ale w Twojej głowie pojawia się mnóstwo pytań i obaw, jak zacząć taką zmianę? Nie wiesz za co się zabrać i jak do tego podejść? Znasz takie uczucia? Jeśli tak, to czytaj dalej.

Mechanizm funkcjonowania człowieka jest tak skonstruowany, że boimy się tego, co nowe, nieprzewidywalne, boimy się nowych doświadczeń, nowego otoczenia. Jednocześnie nie wyobrażamy sobie życia bez żadnej zmiany. Są one niezbędne w naszym życiu. Dzięki nim się rozwijamy nabieramy możliwości zyskania nowych doświadczeń i przeżyć.

Nabieramy dystansu do niektórych rzeczy i patrzymy na pewne sytuacje, jak na przeszłe, minione – nie tkwimy w przyzwyczajeniu, a dążymy za tym, co lepsze. A Ty? Czujesz, że potrzebujesz zmiany, ale w Twojej głowie pojawia się mnóstwo pytań i obaw, jak zacząć taką zmianę? Nie wiesz za co się zabrać i jak do tego podejść? Znasz takie uczucia? Jeśli tak, to czytaj dalej.

Zmiana jest jedyną pewną i nieuniknioną rzeczą w naszej dzisiejszej rzeczywistości. Kiedy popatrzymy sobie wstecz, to widzimy, że zawsze tak było. Świat nie był jak jedna ciągła linia, przypominał raczej fale i żeby umieć się na niej utrzymać, trzeba na takie zmiany się otworzyć i postarać się wykorzystać je jako swoją szansę, a nie zagrożenie.

Jak nie bać się zmiany?

Zmiana pojawia się z dwóch powodów: niezależnie od nas albo jest przez nas zaplanowana. Otwartość na zmiany jest jednym z najlepszych sposobów, dzięki któremu nie zostajemy w tyle. Nie odbieramy sobie wtedy szansy na poprawę naszej sytuacji w sferze zawodowej czy też prywatnej. Jak inaczej mamy osiągnąć sukces, kiedy jesteśmy pasywni? Mimo naturalnego lęku warto nauczyć się być elastycznym i zdobywać nową wiedzę, zrobić ten pierwszy krok, bo nagrodą za to są nasze nowe doświadczenia.

Na początku każdej zmiany jest chaos i dezorientacja. Dopiero później w zależności od nas, od sposobu w jaki do tego podejdziemy, wychodzi z niej nowe doświadczenie czy sytuacja – zmiana na lepsze. Jeśli opieramy się zmianie, nie chcemy jej i akceptujemy sytuację, z której nie jesteśmy zadowoleni, może się okazać, że rzeczywistość nas wyprzedza.

Od czego zacząć?

Zmiana zawodowa zawsze będzie wywoływała emocje. Często bywa trudna oraz stresująca. Pomocne jest podejście do niej w sposób świadomy. Zacznij od własnej autorefleksji. Odpowiedz sobie na szereg ważnych pytań: Kim jestem? Po co ja pracuję? Co jest dla mnie ważne? Kim jestem zawodowo i co mam do zaoferowania? Czy jest coś co chciałabym robić, ale mam w sobie mnóstwo ograniczeń? Dostrzeż, jakie wzorce zachowania są często powtarzane w Twojej ścieżce kariery, jakie masz schematy dotychczasowego zatrudnienia? Poszukaj punktów wspólnych. Decyzja o zmianie nie powinna być szybka. Każda zmiana wymaga od nas odwagi.

Zaakceptuj potrzebę zmiany

A gdyby rekrutacja była dopasowana do potrzeb kobiet? – Talenti.pl

Kiedy zbyt długo stoimy w miejscu i nie szukamy alternatywnych rozwiązań, to zatracamy naszą kreatywność. To przekłada się na naukę nowych rzeczy, ale też na porzucenie nawyków, zachowań, sytuacji, które nam nie służą. Jeśli coś przez lata funkcjonowało, to bardzo często jest nam trudno to porzucić. Zmiana nie jest opcją, a koniecznością. Szukaj nowych narzędzi, ucz się nowych kompetencji, zdobywaj wiedzę, postaw na swój rozwój. Bo kreatywność to też zdolność wykorzystania tych narzędzi do osiągnięcia sukcesu. Zastanów się, czy możesz przejść przez proces zmiany sama? Jeśli nie, kto może Ci w tym pomóc?

Umiejętnie wykorzystuj swoje ograniczenia

Często jesteśmy czymś ograniczeni. Mogą to być nasze kompetencje, przekonania, sytuacja czy wymówki, jakie sami tworzymy. To wszystko można zmienić. Oswój się ze swoimi ograniczeniami, nazwij je i postaraj się szukać rozwiązań, które często są poza nawiasem. Pomyśl, czy dotychczasowa sytuacja Ci służy? Świadomie dopilnuj swojego następnego kroku.

Zweryfikuj, na czym Ci zależy i jakie masz oczekiwania

Ustal, jakie kryteria ma spełniać Twoja wymarzona praca? Czy ma być to praca z wyższym wynagrodzeniem, możliwością pracy zdalnej lub hybrydowej, praca na wyższym stanowisku, czy zapewniająca podnoszenie kwalifikacji? Przeanalizuj też dotychczasową ścieżkę zawodową: co podobało Ci się na danych stanowiskach, a co chcesz zmienić? Bardzo ważne na tym etapie, jest poznanie swoich wartości. Mając jasno zdefiniowane wartości, szukaj pracy, gdzie będzie można je realizować.

[13] Podcast: Zmiany w naszym życiu – dlaczego są ważne, dobre i potrzebne

Bądź wytrwała i wyciągaj nowe doświadczenia

Nie od razu wszystko może ułożyć się tak, jak zakładamy. Nowa sytuacja, nowa praca, nie od razu mogą być przyjemne. To normalne, świat to nie prosta linia, pamiętasz? Bądź tego świadoma, że pojawią się trudności, błędy. Ale dzięki temu poruszamy się w kierunku zmiany na lepsze. Nie zawsze musimy wiedzieć, jak zachować się w nowej sytuacji. Pozwól sobie na wolność od perfekcjonizmu, nie musisz być idealna we wszystkich obszarach swojego życia. Zobacz, co będzie po drugiej stronie. Powiedz zmianie TAK i daj szansę nowym wyzwaniom.

Zaplanuj swój cel zawodowy

W oparciu o zdefiniowany cel zawodowy, mamy szansę na poznanie swoich priorytetów, które przełożą się na motywację do działania. Kiedy je określimy, dowiemy się, ile wysiłku, energii i zaangażowania trzeba poświęcić na zrealizowanie wytyczonego celu. Pamiętaj, wytyczając cel, zadbaj o to, by był on wyrażony konkretnie i prosto oraz żeby można było go zmierzyć. Cel musi być ambitny, czyli na myśl o nim odczuwasz ekscytację. Nie zapomnij jednak o tym, aby był rzeczywisty i terminowy.

Twoja ścieżka kariery

Ustaliłaś już swój cel zawodowy. Już wiesz, czego chcesz, jakie są Twoje wartości. Teraz zamierzasz znaleźć pracę. A gdyby tak… nie zaczynać od CV? Ścieżka kariery w Talenti opiera się na rozbudowanej aplikacji, która przeprowadzi Cię przez proces rekrutacji krok po kroku. Im pełniej odpowiesz na pytania na ścieżce, tym lepiej poznamy Ciebie i Twoje potrzeby.

Szanujemy Twój czas, dlatego proces aplikacji jest jasno opisany i sformułowany prostym językiem. Uzupełnienie ścieżki i nasze podpowiedzi pomagają Ci lepiej przygotować się do szukania pracy także samodzielnie. Nie podsyłamy losowych ofert pracy, szukamy takich, na które możemy Cię rekomendować z największym potencjałem sukcesu! Profil możesz wypełnić po polsku lub angielsku.

Pozwól nam znaleźć pracę dopasowaną do Twoich potrzeb. Dołącz do Talenti!

Zdjęcie: Canva

Zobacz więcej

artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
Tuyo
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 5 MIN. CZYTANIA
artykuł
Slow Planner
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
OgarniamSię
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Redakcja portalu Mamo Pracuj
  • 4 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
MilinPlan
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA
artykuł
  • Ewa Moskalik - Pieper
  • 2 MIN. CZYTANIA

+3 tys. mam w newsletterze

© Mamopracuj 2024

Skip to content